החכמה היא לא רק להישאר בליגה, אלא גם לעשות את זה בצורה מהנה – צורי עטר רוצה לברוח מהתחתית הבוערת ומגיע לטדי כדי לקחת נקודות

תוצאות המחזור ה- 19 בליגה א’ דרום מעמידות את בית”ר נורדיה בעמדה מעניינת: מחד, ניצחון ביתי ביום ראשון יציב אותה בשוויון נקודות עם בית”ר כפ”ס שבמקום החמישי, המקנה כרטיס לפליאוף העליון בתום העונה הרגילה. מנגד, איבוד נקודות למחנה יהודה, שניצחה במפגש בסיבוב הקודם, יחזיר את מאבקי התחתית לכותרות.

בדומה למקרה הכח עמידר ר”ג, כך גם לגבי הפועל מחנה יהודה – קשה מאד להסיק מהמשחק הראשון על הצפוי במפגש הקרוב, כיוון שבחלוף הזמן וההפסדים שהביא עמו, שינתה היריבה את פניה ללא היכר. במקרה הנוכחי, לא רק ששחקנים רבים שוחררו ואחרים באו במקומם, אלא שגם המנהל המקצועי אנדריאה אסולין והמאמן איציק שאקי שילמו את  מחיר הכישלון המקצועי והוחלפו.

ארבע עונות שורדת הפועל מחנה יהודה במחוז דרום של ליגה א’ מאז העלייה ההיסטורית בעונת 2012/3 , ונראה כי בעונה החמישית מאבק ההישארות יהיה קשה במיוחד, כשנכון לעכשיו ניצבת הקבוצה במקום ה – 14 המוביל בתום העונה הרגילה לצמד משחקי מבחן מול יריבה מליגה ב’.  מי שמבקש להימנע מהתסריט הזה הוא צורי עטר, המאמן הוותיק שנקרא לדגל ממחלקת הנוער של המועדון. את צורי אני תופס בדרכו אל אימן ערב מאוחר המתחיל בשעה 21:00.

שעה קצת לא שגרתית לאימון, מה הסיבה?

המגרש הביתי שלנו בשכונת מחנה יהודה נמצא בשיפוצים מתחילת העונה, ואנחנו נודדים ממגרש למגרש בעיר פ”ת, זה לא מצב אידאלי, אנחנו אף פעם לא יודעים איפה נתאמן ביום שלמחרת – פעם   זה אצל הפועל, פעם בעמישב ופעם במושבה – אבל אין מה לעשות, זו המציאות. בכל זאת, אנחנו מצליחים לקיים ארבעה אימונים בשבוע.

בוא וספר קצת על הרקע העשיר שלך בכדורגל הפתח תקוואי

אני יליד 1967, שיחקתי כקשר וכמגן בהפועל מחנה יהודה, אימנתי במחלקת הנוער שלה בכל קבוצות הגיל ובהמשך אימנתי גם את הבוגרים בליגה ב’ במשך חמש עונות בתחילת שנות האלפיים. לאחר מכן אימנתי במשך 13 שנים במחלקת הנוער של מכבי פ”ת. לפני ארבע שנים הרגשתי שמספיק לי ועברתי למחלקת הנוער של הפועל, שם שימשתי כמאמן ולאחר מכן כמנהל מקצועי.

ומה הביא אותך לעזוב את הפועל פ”ת?

כמו היום, גם אז – היו בעיות כלכליות, לא שילמו בזמן, ואז ירון גריה, יו”ר מחנה יהודה, קרא לי לחזור הביתה ולאמן קבוצת נערים.

כלומר במקור לא הגעת בכלל כדי לאמן את הבוגרים

הסיכום היה שהשנה אבנה את מחלקת הנוער כמנהל מקצועי, ויש לנו קבוצת נוער טובה שמשחקת בליגה הלאומית , אבל אז התחילו העניינים בבוגרים והזיזו את המאמן איציק שאקי, שאגב אני מכיר אותו טוב וגם הייתי מנהל מקצועי שלו בהפועל פ”ת. לא כ”כ רציתי את התפקיד, בעיקר כי העדפתי להמשיך את העבודה עם הנוער, אבל כשבבית קוראים לך ומבקשים ממך אתה לא מסרב. לקחתי את התפקיד באופן זמני וביקשתי שיחפשו מאמן בינתיים, אבל הזמני הפך לקבוע.

וכמאמן הבאת כמה שחקני חיזוק צעירים, חלקם מושאלים, כמו איתי הברי מקביליו, מתן חזיזה מקרית גת ואלי כהן מאזור. מה לגבי שחקנים וותיקים יותר שיוכלו לתרום מניסיונם?

קודם כל, באופן עקרוני אני מאמין יותר בשחקנים צעירים, כי הם באים לעבוד ולהוכיח. רציתי וניסיתי להביא גם שחקנים מנוסים וזה לא התאפשר מבחינה תקציבית. אני עובד עם הקיים כדי לחזק בעיקר את ההגנה והקישור ולשם כך עשיתי גם כמה שינויי תפקוד. כרגע הזמן קצר, יש מצב נתון והמטרה היא להישאר בליגה ולברוח מקרבות התחתית כמה שיותר מהר.

שינית את שיטת המשחק?

אני חלילה לא רוצה לזלזל במה שהיה לפני, אבל אצלי כולם עובדים, כולם עולים למעלה וכולם עושים הגנה ומשחקים בצורה אחראית. קשה מאד לשנות דברים באמצע העונה, אבל בסה”כ יש לנו מבנה של משחק ולאט לאט ומאימון לאימון השחקנים מתרגלים אותו ואני בהחלט רואה קצת שיפור.

יחסית לקבוצת תחתית התוצאות בעידן שלך באמת לא רעות – רשמת כבר שתי ניצחונות ותיקו ובמחזור האחרון הפסד מינימאלי 0:1 לאלופה שבדרך נס ציונה.

מי שהיה במשחק ראה כמה החטאנו מול השער. פספסתי שם נקודה בשקט.

אפשר להסיק מכך שגם לטדי תגיעו כדי לנצח?

אני בא לכל משחק כדי לקחת נקודות, אחרת לא עשיתי כלום. אין פה עניין של כדורגל יפה, פשוט חייבים לקחת נקודות. אנחנו רוצים לברוח לאמצע הטבלה ולא להיות תלויים במשחקי המבחן. לגבי נורדיה: מאמן הכושר שלי הוא סרג’יו חאוובל שעבד בנורדיה והוא עוזר לי ללמוד אותה. אני פחות או יותר יודע מה היה במשחק שלכם נגד בקעת הירדן, אבל באופן עקרוני אני יותר מודאג מהקבוצה שלי מאשר מהיריבה. אין לי בעיה עם המרחבים של טדי, אנחנו רגילים לשחק על מגרש גדול, אני מקווה שנציג יכולת טובה ונחזור עם נקודות.

איך אתה רואה את המצב שלכם ביחס לדימונה, אולי היריבה העיקרית שלכם בתחתית, שהשקיעה הרבה כסף וכשלה?

כסף זה לא המתכון, המתכון הוא הרבה עבודה קשה, כל השאר מסביב זה יפה אבל זה לא העיקר, ואני מזכיר לך שאני מתמודד עם זה שאין לי מגרש בכלל.

הניסיון שלך במאבקי תחתית לא גדול

זה נכון, והעובדה שמדובר במועדון הבית שלי גורמת לי לקחת את כל הסיפור באופן יותר אישי ממאמן שבא מבחוץ. זה אמנם מפחיד, בטח כשהתקציב מוגבל, אבל שוב, כשקוראים לך מהבית אתה מתייצב, ואני מנסה לעזור. החכמה היא להישאר בליגה אבל גם ליהנות מהדרך, לא לסבול שנה אחרי שנה במאבקי תחתית ולהישאר ברגע האחרון על כרעי התרנגולת.

עבדת בשני המועדונים הגדולים של אם המושבות, לאיזה צד של העיר אתה משייך את עצמך?

אין לי קבוצה מועדפת. שינו זוארץ ממכבי הוא כמו אח בשבילי, גם אבי לוזון חבר טוב, וגם בהפועל יש לי חברים. בדרבי אני ניטרלי לחלוטין ובא לראות כדורגל טוב.

אני עוד זוכר את הימים שהפועל שלטה בעיר, הימים האלה עשויים לחזור?

להפועל פ”ת יש פוטנציאל אדיר של אוהדים ומתקן טוב, אם יהיה ניהול טוב ועבודה טובה הם יכולים לחזור לקדמת הבמה, אבל מכבי פ”ת הוא אחד המועדונים הגדולים בארץ מבחינת ניהול, בפרט במחלקת הנוער.

עד כדי כך שכבר יש מי שמחבר את בוגר מחלקת הנוער שלהם מנור סולומון ללא פחות ממנצ’סטר סיטי, זה נראה לך רציני?

אני חושב שאלה כותרות גדולות, כותרות כאלה שיכולות רק לקלקל. יש הרבה ששחקנים שעלו וירדו מהר. עם זאת, יש פוטנציאל, מדובר בשחקן ברמה גבוהה. אני מכיר גם את הילד וגם את אבא שלו. ההורים דוגלים בעבודה קשה והם שומרים עליו טוב.

ובין מכבי להפועל, מה המקום של מחנה יהודה בעיר, קבוצת בת?

אנחנו קולטים שחקנים שלא נקלטו במכבי ובהפועל אבל אנחנו לא בשיתוף פעולה רשמי עם אף אחת מהן. יש לנו קבוצות ילדים ונערים טובות משלנו. אנחנו מנסים לבנות משהו.

השאלה היא אם המטרה היא לייצר את הכוכב הבא כדי למכור אותו או גם ליצור בפ”ת קבוצה שלישית רצינית.

המטרה היא קבוצה שלישית טובה, אבל בדגש על הרכב עם שחקני בית. עם זאת, הנוער חשוב לא פחות מהבוגרים ואולי אפילו יותר כדי לבנות בסיס למשך שנים.

לסיום, עוד משהו שתרצה לספר על עצמך?

אני לא מאמין במשחק, אני מאמין באימונים. לאורך זמן רק האימונים קובעים והמשחק הוא רק שיקוף שלהם. שחקן שלא אוהב לעבוד לא יוכל להתקדם. זה האני מאמין שלי ולזה אני מחנך. רק מי שעובד משחק, וזה כולל את שני הילדים שלי שאימנתי בהפועל פ”ת. המטרה שלי היא לצאת עייף מהאימון. מבלי לנקוב בשמות, אני חושב שיש לי שחקנים שעם עבודה מנטלית נכונה יכולים להגיע גם לליגת העל.

מראיין: אלישי אור ים

 

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

אוגוסט 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31