“נורדיה היא לא תופעה חולפת – היא בית”ר /ראיון עם קפטן הקבוצה החדש, יונתן זדה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

אחרי עונת בכורה נהדרת, קיבל הקיץ המגן הימני שלנו יונתן זדה, בית”רי מבטן ומלידה, את סרט הקפטן. עכשיו הוא מתפנה לספר לחבר העמותה אמיר אליהו איך זה מרגיש להיות זקן השבט, מהן הציפיות שלו מהעונה הקרובה ומתי נזכה לראות שוב ביציע את החבר הטוב, עידן עמדי

לא צריך להיות מתמטיקאי גדול כדי להסיק שהסגל שנבנה העונה בעמק הארזים הוא צעיר מאוד (גילו של שחקן נורדיה ממוצע הוא 23 בסך הכול). רבים מהשחקנים שנבחרו להיות חלק מהקאדר של שלומי עמר זה עתה עלו מקבוצת הנוער, ואם לא – אז ממש לפני שנה-שנתיים. במצב שכזה, נראה שדווקא לשחקנים הוותיקים שכן נשארו ישנה משמעות מיוחדת.

אולי המרכזי שבהם הוא המגן הימני יונתן זדה (30), שממשיך לעונה שנייה בבית”ר נורדיה ומעתה גם יענוד את סרט הקפטן. אין ספק שמגיע לו: זדה הוא בית”רי בכל רמ”ח איבריו, שגם גדל במחלקת הנוער הצהובה-שחורה והיה חלק מתור הזהב של קבוצת הנוער הגדולה מלפני מעט יותר מעשור. אחרי שבעונה שעברה היה מנייה בטוחה באגף הימני, תוך שהוא בולט בשני צדי המגרש (היה מלך הבישולים של הקבוצה, עם שבעה בסך הכול), העונה הוא יצטרך לא רק לשחזר את אותה יכולת, אלא גם לשמש ככתובת וכאוזן קשבת עבור שלל הינוקות שמסביבו.

“המינוי שלי לקפטן מאוד החמיא לי”, מספר זדה. “מבחינתי זאת זכות. אני בהחלט מרגיש כובד אחריות, כי עכשיו יש הרבה חבר’ה צעירים שמסתכלים עליי בתור ה’מבוגר האחראי’. הם מסתכלים עליי כפי שאני הסתכלתי על השחקנים הוותיקים שהיו סביבי כשהייתי בגילם, דוגמת ציון זקן. אני מאוד מקווה שלא אפשל כקפטן ושאעשה עבודה כמו זו שציון עשה בתפקיד הזה. אני חושב שאני יכול לתרום הרבה מהניסיון שלי לשחקנים הצעירים, וגם להכווין אותם תוך מבחינה מקצועית תוך כדי המשחק. התרשמתי שיש כאן אחלה חבר’ה, שרוצים ללמוד ולהקשיב”.

אתה מהשחקנים המעטים שהמשיכו עם הקבוצה לעונה נוספת. בדרך לשם גם ויתרת על לא מעט כסף.

“האמת היא שמשכורת נשארה יחסית אותו הדבר, אבל במקביל ויתרתי על הצעות בחוץ, עם הרבה יותר כסף. אלו הצעות שלא ציפיתי שיגיעו אליי בגיל 30. ובכל זאת, לפעמים עדיף לוותר על כסף כדי לקבל כבוד והערכה. כשאתה מרגיש שאוהבים אותך ומעריכים אותך, יש לך רצון להחזיר. אם הייתי הולך למקום אחר הייתי מרגיש לא כל כך שייך, בעוד שכאן אני מרגיש בבית. זה היה השיקול היחיד מבחינתי, ואני מאוד שמח עם ההחלטה שקיבלתי”.

בתור מי שהגיע מבית בית”רי, איך אתה רואה את נורדיה אחרי שנה בשורותיה? אתה מרגיש גאווה שהסמל של בית”ר נמצא על החולצה שלך?

“לגמרי, אני מרגיש מאוד מחובר למקום הזה. כיף לי מאוד כי אוהבים אותי ומעריכים אותי, ואני משתדל להחזיר תמיד בדרכים האפשריות מבחינתי – אם זה על מגרש ואם זה בקשר מחוץ למגרש עם אוהדים. אני רואה את עצמי ממשיך במקום הזה לטווח הארוך, ואני מאמין שגם האנשים במקום הזה רואים אותי ממשיך כאן לטווח הארוך”.

בעונה שעברה הגענו לפלייאוף העליון, בהתאם למטרה המוצהרת מתחילת העונה. אלא שבדרך לשם עברנו רכבת הרים מטורפת.

“לגמרי. עשינו פיניש טוב, אחרי שהתחלנו לא טוב. רציתי שנצליח עוד קצת, אבל זה בסדר”.

איזו תחושה הייתה דומיננטית יותר מבחינתכם השחקנים: טעם של אכזבה בשל העובדה שסיימנו את העונה בסיבוב הפלייאוף הראשון אחרי שכבר הובלנו 0-1 כמה דקות לסיום, או טעם חיובי מכך שהצלחנו לייצר כדורגל טוב ולהגיע לפלייאוף עם 14 שחקני סגל?

“אני באופן אישי מאוד התאכזבתי. לקחתי את ההפסד קשה, כי אני בנאדם מאוד תחרותי שאוהב לנצח. אותי לא מעניינת השאלה כמה שחקני סגל היו לנו – היינו בתקופה טובה, כך שיכולנו להשיג ליותר מזה. גם הגיע לנו יותר במשחק הספציפי הזה. לצערי זה לא קרה, אבל זה הכדורגל. בהתחשב בדרך שעשינו עד לשם, היינו ראויים לחוש גאווה”.

“ברור שאשמח אם המשחק יתנהל הרבה דרך האגפים”. זדה (ינון פוקס)

בוא נדבר על מה שמצפה לנו העונה. זאת לא הפעם הראשונה ששלומי עמר מאמן אותך.

“הוא אימן אותי כשהייתי בן 18. הוא הביא אותי להפועל ירושלים, ששם הוא אימן באותה תקופה. היו שם שחקנים ותיקים יותר, אבל הוא בחר לתת לי לשחק, וכל זה כשאני בגיל מאוד צעיר. למעשה, תחילת הדרך שלי כשחקן בוגרים רשומה על שם שלומי”.

שלומי ידוע כמאמן קשוח, שמקפיד מאוד על משמעת. מתאים לך לעבוד תחת מאמן כזה בגילך?

“שלומי הוא מאמן סופר מקצועי, שמאוד רוצה להצליח ויעשה הכול בשביל זה. כפי שבטח כבר שמתם לב, יש לו את ה’אני מאמין’ שלו. ולמרות זאת, הוא מאוד פשוט וברור בדרישות שלו. אלו לא דרישות גבוהות מדי; אולי מבחוץ הוא נתפס כ’קשוח’, אבל אין כאן שום דבר גרנדיוזי או לא מקובל. אני חושב שמכל שחקן מקצועי צריך לדרוש דברים כאלו”.

“יש לנו העונה הרבה חבר’ה צעירים, ואני חושב שאם הם ילכו בדרך שלו, הם יגלו שהוא המאמן הכי טוב שיכול להיות עבורם. הוא ישפר אותם וייתן להם את הבמה. כמו שאמרתי, לי הוא נתן לשחק בגיל 19, למרות שלידי היו שחקנים ותיקים. עד היום נשארתי עם הערכים שקיבלתי ממנו. אז זה אותו הדבר מבחינתם: לילדים האלה יש עכשיו אופציה, כי אותו לא מעניין הגיל, אלא נטו הצרכים המקצועיים”.

בראיון שערכנו עם שלומי לאחרונה, הוא סיפר לנו שגם שחקנים ותיקים כמוך וכמו דייויד גומז יש עוד דברים שאפשר ללמד. אתה מרגיש שאתה לומד ממנו דברים חדשים?

“בטח. בזמן הקצר שהוא מאמן אותנו לקחתי ממנו כמה דברים. אני מרגיש ששיפרתי את הצד ההגנתי שלי. אני בטוח שעוד אלמד בהמשך, כי תמיד לומדים ומתקדמים, ואני פתוח לדברים חדשים”.

עזבו אותנו השנה לא מעט שחקנים ותיקים (שי ניסים, מיקי רנדי, אביתר ברוכיאן וציון זקן, שעבר אל עמדת עוזר המאמן). אתה מרגיש שיש עליכם יותר אחריות מבשנה שעברה?

“כן. אני באופן אישי דיברתי עם החבר’ה שנשארו מהעונה שעברה, והסברתי להם את הנקודה הזאת. צריך להרגיש אותנו; שכל מי שיגיע לכאן יקבל הרגשה של בית. מצד שני, חשוב גם להחדיר בהם את הערכים של נורדיה, כי אנשים לא תמיד מכירים את המועדון הזה. אני חושב שזה קורה עכשיו – הם לומדים להעריך את המועדון. זה חשוב, כי זאת לא קבוצה שהולכים אליה כדי לשחק עונה וללכת הביתה. זה מקום שהוא בית”.

השנה יש לנו כאן הרבה ירושלמים. עד כמה זה תורם לקבוצה שיש לה הרבה שחקנים שגדלו בעיר?

“זה תורם. אני בעצמי גדלתי כאן ומכיר את הירושלמים. יש כאן חבר’ה צעירים שגדלו בבית”ר אבל לא הצליחו לעלות לבוגרים, ועכשיו יודעים שיש להם כאן את הבמה הכי טובה לפרוץ קדימה. זאת ההזדמנות שלהם לשחק בטדי מול הקהל של בית”ר, עם קבוצה מתוקשרת; הרי זה כבר לא מה שהיה בליגה ב’ או ג’. זאת קבוצה שמתייחסים אליה ברצינות ובכבוד, וזה לא משהו חולף. אז הם מבינים שיש להם כאן הזדמנות טובה. יש לזה יתרון כי זה חבר’ה שגדלו כאן וגדלו על בית”ר ירושלים”.

לפחות על הנייר, קשה שלא להתרשם מהפוטנציאל שיש לנו באגפים: יש לנו אותך, את דניאל טסאו, את מתן טולדנו ואת דייויד גומז. זהו מקור הכוח המרכזי שלנו על המגרש?

“אני לא יכול להגיד כרגע, כי אני יודע שלשלומי יש את דרך שלו, ואני לא רוצה לנקוב בשחקן כזה או אחר שבהכרח ישחק בהרכב – אלו דברים שיכולים להשתנות פר משחק ופר יריבה. אין לי ספק שיהיו הרבה רוטציות ושינויים בהרכב. אני כן אשמח אם המשחק יתנהל הרבה דרך האגפים. בכל מקרה אני אשתדל לעשות את הדברים על הצד הטוב ביותר”.

אתה חלק מחוליית הגנה שעברה שינויים משמעותיים, כשברקע השוער הראשון (חאיכ) מצטרף מאוחר ושחקן מפתח נוסף (בניטח) שב מפציעה ממושכת. נגיע מוכנים לפתיחת העונה בחלק הזה?

“משחק ההגנה הוא של כל הקבוצה, ולא רק של שחקני החוליה האחורית. יש עדיין מה לבוא ולהשתפר, אנחנו עדיין לא מאורגנים במאה אחוז, אבל אנחנו עובדים על זה. אנחנו נשתפר מאימון לאימון, עד שבסופו של דבר לשוער שלנו תהיה כמה שפחות עבודה”.

ומה לגבי החלק ההתקפי? מה עושים כדי להבטיח שלא נהיה תלויים מדי בגובזה?

גובזה הוא שחקן טוב מאוד, אולי החלוץ הכי טוב בליגה הזאת, וברור שהוא מאוד יעזור לנו. אבל יש לצידו עוד שחקנים טובים, כמו גומז, טסאו ודביר. כל אלו שחקנים שיש להם כלים להבקיע שערים. יש לנו בסגל עוד צעירים מוכשרים שיעזרו לגובזה לייצר שערים, דוגמת גיא אילוז ונוספים. עם 11 שחקנים ועוד גיבוי ראוי מהספסל, נוכל להבקיע שערים מכל מקום – זה ממש לא יקום וייפול רק על גובזה”.

אנחנו צפויים לקיים לא מעט ממשחקי הבית שלנו בעמק הארזים. איך אתה רואה את זה?

“באופן אישי, אני מעדיף לשחק טדי. היה לנו נוח שם, הרגשנו שהמשחק באמת ביתי. גם האוהדים אהבו להגיע לשם. אני אשמח שנמשיך לשחק בטדי. אבל כמו ששיחקנו בהר חומה וניצחנו, נבוא גם לעמק הארזים כדי ננצח. בכל מקום שאליו נגיע נעשה את העבודה על הצד הטוב ביותר כדי לנצח”.

אנחנו בשנת בחירות ברשויות המקומיות, ונראה שהקבוצות בליגה א’ השתגעו, עם תקציבים מטורפים ושכר שאפילו בליגת העל לא תמיד אפשר למצוא. מה דעתך על כך?

“מאחר שהעונה בליגה לאומית חייבים לשתף בהרכב לפחות חמישה שחקנים מתחת לגיל 23, הרבה שחקנים עזבו את הליגה הלאומית ועברו לליגה א’, אחרי שלא מצאו מקום עם שכר הולם. לכן, תהיה ליגה מאוד קשה, עם הרבה שחקנים איכותיים. כבר ראינו את זה במשחקי האימון שקיימנו עד עכשיו. גם אנחנו נהיה קבוצה טובה, ויהיה קשה מאוד לשחק מולנו. באופן כללי, אנחנו צריכים להסתכל רק על עצמנו. זה מה שמעניין אותנו”.

מהעבר השני, אנחנו צמצמנו את התקציב ובנינו קבוצה צעירה ושפויה. אם כך, מהי המטרה הריאלית שלנו לדעתך? האם השאיפה היא לשחזר את ההעפלה לפלייאוף העליון?

“אני לא רוצה להתייחס לפלייאוף עליון, פלייאוף תחתון או עליית ליגה. זה לא הזמן וזה לא רלוונטי כרגע. הגיעו לנורדיה הרבה שחקנים צעירים, לצד בסיס של חבר’ה ותיקים. המטרה היא לקחת את השחקנים הצעירים ולשפר אותם בראייה לטווח הארוך. אני מקווה שנתחיל את העונה טוב, ננצח כמה משחקים, ומשם נוכל להגיע כמו שצריך לאמצע העונה ואז לסמן יעדים. אני לא רוצה להציב מטרות עכשיו, אבל אני מאמין שתהיה כאן קבוצה שתעשה דברים יפים”.

מה עוד חסר לנו בסגל כדי להפוך לקבוצה טובה יותר?

“אני באמת מאמין בדרך של שלומי. יש כאן שחקנים טובים ומוכשרים, כשהסגל שרץ עכשיו אמור להישאר לאורך העונה כולה. אם יגיעו שחקן-שניים נוספים לחיזוק אני אשמח, אבל גם אם לא – יש חבר’ה טובים ורעבים להצלחה. אני מאמין מאוד בסגל הזה”.

ואיפה אתה רואה את בית”ר נורדיה בעוד חמש שנים?

“אני חושב שבעוד 4-5 שנים הקבוצה הזאת לא תהיה שייכת יותר לליגות הנמוכות, אלא תהיה חלק מאחת משתי הליגות העליונות. עם קהל כזה ועם הנהלה כזאת, אפשר לעשות הרבה דברים יפים. בדיוק כמו שהפועל קטמון הצליחה להגיע לליגה לאומית, כשעכשיו עוד שואפים שם להגיע לליגת העל, אני מאמין שכך יכול להיות עם נורדיה. אני בהחלט מאמין שנורדיה תמשיך לגדול ולהתפתח, בזכות הקהל וכל האנשים שמסביב לקבוצה הזאת. אני רואה את נורדיה בטווח הקרוב מגיעה לליגה הלאומית ומציבה לעצמה מטרות חדשות. אז נגיע למקום הזה; זה יקרה”.

 מה אתה מאחל לנו העונה?

“אני מאחל לכולם שנה טובה, בריאה ושמחה. אני מקווה שנצליח בדרך שלנו, ושנעמוד במטרות שאנחנו מציבים לעצמנו בחדר ההלבשה. אני מקווה מאוד שנייצר נחת להנהלה, לקהל ולקבוצה כולה”.

לפני סיום, מילה על החבר הקרוב שלך, עידן עמדי. נראה אותו יותר ביציע העונה?

“הוא מגיע, והוא יגיע גם העונה. הוא לא מאלו שבאים ו’זוהרים’, הוא פשוט בא… ואפרופו עידן, יש לו שיר שנקרא “יש עוד דברים יפים לראות”. אז יש עוד דברים יפים לראות. אני בטוח שיהיה כיף לצפות במה שנבנה כאן”.

“אם הצעירים יילכו איתו, הם יגלו שהוא המאמן הכי טוב עבורם”. עמר (ינון פוקס)

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.