אני קורא לכל מי שנורדיה יקרה לו להירתם ולעזור לנו לסיים את העונה בצורה מכובדת – ראיון עם ירון שרפשטיין, יו״ר בית״ר נורדיה ירושלים

עונת 2017/8 נמצאת אמנם רק בחצי הדרך, אך נדמה כי רבים יסכימו כבר עתה עם האמירה שהיא אולי הקשה וודאי המורכבת בתולדות בית”ר נורדיה. לא מעט חוויות שנעדיף לשכוח הספקנו לצבור מאז ספטמבר: שרשרת הפסדים ארוכה ונטולת שערי זכות הביאה להתפטרות המאמן. שחקן בכיר מוצא את עצמו מנוע מלשחק ולהתאמן לאחר הסתבכות עם משטרת התנועה וגם הדחה כואבת מגביע המדינה ע”י קבוצה מליגה ב’, דווקא במשחק בית חגיגי בטדי, רגע לפני מפגש אפשרי מול קבוצה מליגת העל. אך הדרמה האמתית ומהותית התרחשה כל העת מאחורי הקלעים, וסופה התפטרות של הוועד שניהל את נורדיה מיומה הראשון. בעקבות ההתפטרות נערכו בין חברי העמותה בחירות בסיומם נקבעו כזכור שבעה חברי וועד חדשים. חברי הוועד בחרו מתוכם את ירון שרפשטיין.
בגיל 54 החליט ירון שרפשטיין, אב לשלושה (ביניהם אביב שרפשטיין, חבר ועד בעצמו) להוריד הילוך בכל הנוגע בטיפול בעסקיו הפרטיים, מינה בעלי תפקידים שינהלו במקומו ובחר להקדיש את רוב מרצו לעיסוק במועדון, בדגש על גיוס משאבים כספיים ואיסוף תרומות, הקריטי להמשך פעילותה של הקבוצה. רגע לפני שמתחילים את הסיבוב השני של העונה המטלטלת הזו, תפסתי אותו לשיחה.

עד כמה קשה התפקיד שלקחת על עצמך יחסית למה שציפית לפני שנכנסת אליו?
האמת היא שהתפקיד קשה משהערכתי. התפקיד מאד מאסיבי ולוקח כמעט את כל היום. הוא כרוך בהמון פגישות, התייעצויות והתקשרויות עם אנשים. בנוסף, חברי הוועד ואני בתוכם נמצאים כרגע בתקופת חפיפה אינטנסיבית בה אנו לומדים למעשה את התפקיד. יש לנו הרבה דברים לסדר ולטפל בהם, ביניהם קביעת דרך פעולה וחלוקת תפקידים חדשה.

איך הדבר בא לידי ביטוי?
למעשה קבענו נהלי עבודה חדשים וחילקנו את התפקידים בינינו לפי מחלקות. הכול מאד ממוסד ומבוקר ולכל מחלקה חזון, דרכי פעולה והתנהלות. מחלקת הפנים בראשותם של מוטי פורת ואביתר עוסקת בטיפול השוטף היום יומי של המועדון – טפסים, כספים, ובירוקרטיה. אחריות על הפקת המשחקים שבעבר נעשתה בעיקר ע”י המנכ”ל. מחלקה נוספת שבאחריות ערן מרקוס היא מחלקת המתנדבים, מי שמפעילים את דוכן המרצ’נדייז, באים לעזור במחלקת הנוער או מוכרים כרטיסים למשחקים. מטרתה לאגד ולגייס אותם בצורה מסודרת וגם למצוא את הדרך לתגמל אותם, גם אם לא במישור הכספי, על העבודה השקטה והטובה שהם עושים.

איך אתה רואה את הדינמיקה בין חברי הוועד עד כה על רקע העבודה הרבה והקשה שלכם?
אפשר לומר שהגענו לתפקיד כשחלקנו לא מכירים לעומק אחד את השני, אך זה לא הפריע לכימיה בינינו לעבוד מהיום הראשון. במהלך חודשיים מאד אינטנסיביים כמעט ולא התגלעו חילוקי דעות בנינו.

מה בנוגע למטרות המקצועיות של הקבוצה העונה?
למרות שהיכולות הכלכליות שלנו מוגבלות מאוד כרגע, קיבלנו החלטה לחזק את הקבוצה כדי להבטיח את הישארותנו בליגה. החתמנו שלושה שחקנים משמעותיים בשלושה תפקידים שונים: הקשר מישל רוס שהגיע ממרמורק, הבלם משה כחלון והחלוץ דיויד גומז שהגיע מנשר. מדובר על שחקנים שיושבים על אותו התקציב של שחקנים שכבר עזבו כמו עאטף אבו בילאל, ירין הילל ועוז אריאל ואנו מקווים שיוכלו לתרום לנו יותר.

עוד רכש שכבר הגיע הוא השוער אוהד סיידוף, אף שבשער הקבוצה יש לנו מניה בטוחה כמו בנימין אור.
בנימין אור שוער נהדר ואדם מקסים, אשר ביקש כבר בתום העונה שעברה לעזוב לטובת לימודי הוראה בקנדה. הוא הסכים לדחות את הלימודים בשנה, אך העזיבה שלו בתום העונה הנוכחית היא וודאית. נאחל לו בהצלחה ונדע להיפרד ממנו בצורה מכובדת. אוהד סיידוף הוא שוער וסמל ירושלמי, עם עבר בליגה הלאומית בקטמון ובחדרה ובעברו היותר רחוק גם היה השוער המחליף של אריאל הרוש בבית”ר ירושלים. השנה הוא הגיע אלינו במקומו של פישמן, אשר לצערי לא הצליח להוכיח את עצמו ברמה המקצועית. המטרה שלנו היא להכשיר השנה את אוהד להיות שוער ראשון ראוי.

בוא נחזור ברשותך לנושא גיוס המשאבים. אחד הדברים שעומדים לנו לרועץ בנושא קבלת התרומות הוא שהתרומות לעמותה לא מוכרות כהוצאה שבגינה מגיע לתורם החזר ממס הכנסה. יש התקדמות בנושא?
ראשית, מדובר בהליך בירוקרטי ארוך שלא כולו תלוי בנו אשר כולל מספר קריטריונים כדי לעמוד סעיף 46 א’ המפורסם של אישור מנהל תקין. אני יכול לומר שאנו כבר קרובים לכך ממש, וייתכן שהאישור יגיע כבר בשבועות הקרובים.
שנית, גם במצב הנוכחי, ניתן להעביר כיום תרומות דרך מרכז מכבי שתחתיו אנו רשומים, לבקש לייעד את התרומה לבית”ר נורדיה וכך יחשב הדבר להוצאה מוכרת. כך שבפועל, אין כאן בעיה רצינית.

בל נשכח שלנורדיה יש בסה”כ 329 חברי עמותה רשומים, וגם מעגל רחב יותר של אוהדים ומתעניינים, מה אתה רוצה לומר להם?
אנו בתחילת הדרך, וכרגע נורדיה צריכה כל אחד מהם, אם בגיוס תרומות ואם בהצטרפות כחברי עמותה. גם כדי לסיים את העונה הנוכחית בצורה מכובדת וגם כדי להגיע לעונה הבאה בכל הכוח. העונה הבאה תהיה מסודרת יותר מבחינה פיננסית. יש כוונה לשינוי התנהגות כלכלי וניהולי, זה המגדלור שיוביל אותנו. ביחד אנחנו יכולים לסגור את הגירעון הזה עם תרומות קטנות. אני מקווה שכולם ירימו את הראש ויסתכלו קדימה.

ומה לגבי תרומות גדולות יותר? בעבר הצהרת שניסית לגייס תרומות מבעלי הון וכשלת, מה השתנה?
קודם כל, מאז שאני בתפקיד כל זמני ומרצי מוקדש בעיקר לנושא הזה. זהו אחד התפקידים המרכזיים שלי כיו”ר וכחבר הוועד, הן ברמת שדרוג נושא גיוס הכספים והן ברמת שימור התורמים והספונסרים הקיימים והידוק הקשר איתם, גם במטרה להגיע דרכם לתורמים נוספים. זוהי עבודה קשה שבפועל לא הצלחתי להתעסק בה מספיק בחודשיים הראשונים בתפקיד, כי כולנו עסקנו בלמידת תפקידי הוועד וייצוב הספינה וכעת יצאנו לדרך.
אני עומד כיום בקשר עם מגייס הכספים מיכאל שוטברג המתמחה בגיוס קרנות בארץ והוא גם חבר עמותה בנורדיה. שוטברג עובד בשיתוף העיתונאי טל שחף לטובת נורדיה. הגשנו בקשות, מדובר בתהליך ארוך, אך אני צופה שהוא יישא פירות עוד ב 2018 , ואני מקווה שאלו יוכלו לייצב את נורדיה לאורך זמן.
כמו כן, אחת המשימות שלקחתי על עצמי היא הקמת אגודת ידידים לנורדיה שבראשה יעמוד טייקון שישמש לה פרזנטור אשר יקבץ סביבו בעלי הון נוספים. יש כבר מועמדים וגם זה בבנייה.

לסיום, מילה על וועדת הביקורת החדשה.
ביקורת היא דבר פנטסטי. אנו מברכים על הביקורת ורואים בה כלי עבודה חשוב. כשצריך לתת בראש נותנים בראש. אני רואה בהערות ב ע’ גם הארות ב א’.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30