“החיבור שלי לבית”ר נורדיה זה משהו מיוחד”

ריאיון עם יניב בן הרוש

 

השוער יניב בן הרוש היה אחד ממצטייני המשחק מול הפועל עירוני גדרה, ישבנו איתו לשיחה כדי לשמוע ממנו על חוויות מהמשחק, הקריירה העשירה וההתאקלמות בנורדיה:

בןהרוש2

 

יניב, אז איך היה ביום שישי?

היה מרגש מאוד, אוירה של כדורגל אמיתי בזכות הקהל.

מתי בפעם האחרונה, אם בכלל, שיחקת בטדי מול כזו כמות של קהל?

שיחקתי הרבה משחקים בטדי, בליגה הלאומית בהפועל ירושלים, אבל רק בשנים הראשונות שהייתי בהפועל היתה כמות כזאת של קהל, עד הפיצול של קטמון.

עלית לבוגרים עונה אחרי “טראומת רעננה” המפורסמת שלכם, נכון?

ברעננה הספקתי לשבת על הספסל.

לא דרך סימפטית להתחיל את הקריירה. אתה זוכר את היום הזה? את התחושות לפני ואחרי?

זוכר טוב מאוד. יצאנו יום קודם למלון והתכוננו למשחק. אבא שלי היה עוזר המאמן של מישל [דיין] ואני לא שוכח את התמונות של סוף המשחק כשכולם בוכים ובמיוחד אבא שלי. זה כאב לו מאוד. למעשה ביום הזה הפועל התחילה ליפול.

בוא נעבור לדברים יותר שמחים, יום שישי, לקחת 2 התקפות אחד על אחד במצב 2-1.

כל הסיבוב חיכיתי למשחק הזה אחרי שבסיבוב הקודם לא עשיתי את העבודה. ידעתי כל הזמן שבמשחק הזה אחזיר את החוב ולשמחתי זה אכן קרה.

תמונה שנייה שנחקקה לי: הגול השלישי, ה3-1. רצת בטירוף לאמצע המגרש לחגוג עם השחקנים. אבן שירדה מהלב?

רציתי לחגוג עם השחקנים כי הלחץ השתחרר וגם כי בישלתי את הגול השלישי לחן מנצורי.

התמונה השלישית והממש יפה זה בסיום כשאתה חוגג עם הבת שלך.

כן, הייתי מאושר שהילדה שלי רואה אותי משחק ועוד במשחק כזה עם כמות גדולה של אוהדים במגרש ראוי. וגם ניצחנו והיו המון אוהדים אז זה עשה לי שמח בלב.

יש לך עוד ילד נכון?

עוד ילדה, שנולדה בתאריך הלידה שלי.

בנות כמה הן? הן מגיעות למשחקים?

הקטנה בת שנה ו-4 חודשים והגדולה בת 4 וחצי וזו הפעם הראשונה שהיא רואה אותי משחק.

איזה כיף לה שזה המשחק הראשון שלה אי פעם!

כן, היא נהנתה מאוד. כשהלכתי לקחת אותה היא אמר לי יאללה ביתר אז שאלתי אותה איזה ביתר והיא ענתה נורדיה.

אני רוצה לשאול אותך על תחילת דרכך בכדורגל. אבא שלך, ישי בן הרוש, היה שוער ובהמשך מאמן שוערים ועוזר מאמן בהפועל ירושלים.

התחלתי לשחק בעקבות אבא שלי שהיה שוער בהפועל. הוא לקח אותי לאימון של ילדים בהפועל וכשבאתי לאימון ישר הכניסו אותי לשער בלי לשאול אותי מה אני רוצה להיות.

והתחברת לתפקיד מהרגע הראשון?

כן, התחברתי לתפקיד של השוער כי זה עובר במשפחה שלנו והרגשתי שאני עושה את זה טוב. אגב גם דוד שלי היה שוער בהפועל ירושלים בשנות ה-70.

ואיך זה להתאמן תחת אבא?

זה לא פשוט כי אתה צריך לתת יותר. אם הייתי בתקופה לא טובה אז אבא שלי היה לוקח את זה קשה ואז גם לי היה קשה ולקחתי את זה ללב כי הכי קשה לראות את אבא סובל.

אז הקריירה שלך התחילה עם רעננה, ואיך היה בהמשך? מתי קיבלת את הצ’אנס להיות שוער ראשון?

קיבלתי את הצאנס אצל מישל בעונה אחרי רעננה אבל זה קרה כי גולן מלול נפצע. שיחקתי עשרה משחקים ברצף, היינו מקום הראשון, אבל כל שבוע היה רשום בעיתון שמחפשים שוער ושיניב לא מספיק טוב. בתור שוער בן 18 היה לי קשה. בתחילת הסיבוב השני הפסדנו פעמיים ואז התחילו לחפש שוערים בנרות. זה פגע בי.

המאמן והבעלים שידרו שהם מאמינים בך, או שהם באמת חיפשו שוער?

הם חיפשו שוער כל יום שעה ודקה. זה קשה מאוד לשוער צעיר שצריך תמיכה. אני עדיין שומר את כל כתבות העיתונים מהתקופה הזאת.

היום במבט לאחור כשאתה קורא אותן זה מחזק? זה חישל? או שאתה מדחיק ורוצה לשכוח?

אז זה פגע בי, אבל היום זה מאחורי ואני מסתכל קדימה. אם הייתי עם הראש של היום הייתי משחק בליגות הגבוהות, אבל הכל לטובה בחיים.

אי אפשר לא לשאול, בעונה אחרי זה שוב התחלת שוער ראשון, ואז ספגת שער קצת הזוי, כמה השפעה הייתה לשער הזה?

לשער הזה הייתה השפעה מאוד גדולה על הקריירה שלי, הוא ריסק לי את הביטחון. היו לי שנתיים מאוד קשות אחרי הגול הזה עד לעונה עם יאיר אסייג שבה יצאנו למחנה אימונים ושם לאט לאט חזרו הביטחון והיכולת.

ומהשער הזה התקבעת כשוער שני. יש  זיכרונות טובים למרות הפיצול ו-2 ירידות הליגה? אפילו חוויות ודברים שלמדת משוערים כמו רפי כהן?

זה נכון שהייתי שוער שני, אבל בכל עונה היו לי לפחות 8- 10 משחקי ליגה ועוד משחקים בגביע ובגביע טוטו, כך ששיחקתי לא מעט משחקים בקריירה בליגה הלאומית. רפי כהן הוא דמות שאני מעריץ, שוער גדול ובנאדם ענק. האדם שהשפיע הכי הרבה על הקריירה שלי זה לופא קדוש ז”ל, הוא ידע להעריך אותי וידע כמה חשוב שיהיה לו שוער שני טוב בקבוצה ופעמים רבות החזרתי לו במגרש.

איך היה לפגוש ולנצח את שחר שמש שהיית המחליף שלו?

שחר הוא חבר טוב ושוער מצויין, היה לי כיף לנצח אותו ואני מודה לו שהוא החליק בדקה 90 והשאיר לנו את הנקודות (במשחק מול עירוני לוד). למעשה ניצחתי אותו פעמיים עם נורדיה.

נכון, גם בפנדלים מול חבל מודיעין. ההיכרות איתו עזרה לך ולקבוצה בפנדלים?

אני חושב שזה עזר קצת כי ביקשתי מהשחקנים לבעוט כדורים שטוחים ולא בחצי גובה, כי בכדורים האלה הוא אלוף. את הפנדל הראשון של מודיעין בעט אפי מלכה ששיחק איתי בהפועל 3 עונות כך שזה עזר לי לעצור לו את הפנדל.

השלב הבא בקריירה היה כשהחלטת לעבור מקבוצה מקצוענית לליגה ב’. איך מתמודדים עם כזה מעבר?

עברתי לבית שמש כי החלטתי למצוא מקום עבודה מסודר. יש לי משפחה וזה היה הכי קרוב לבית שלי אז סגרתי שם. קיבלתי משכורת גבוהה יחסית, אבל שם נגמרו התנאים. האימונים היו על מגרש סינטטי בגודל של קטרגל. היו שם שחקנים טובים, אבל בגלל שלא התאמנו במגרש נורמלי אז הכושר גופני היה ירוד. הרמה בליגה ב’ די גבוהה, יש שם קבוצות שמשקיעות הרבה כסף ורוב המגרשים ברמה טובה.

בעונה השניה הבטיחו לשחקנים כסף, התחלנו טוב את העונה אבל אז הפסיקו לשלם משכורות ושחקנים הפסיקו לבוא. אני לא עזבתי, אני לא יכול לנטוש משימה באמצע ונשארתי עד סוף העונה, אפילו הצלחנו להישאר בליגה.

הבלגאן הזה התבטא ב-3 כרטיסים אדומים שהיו לך, איך זה הגיע לזה?

כל האדומים שקיבלתי היו תוך כדי משחק. אף כרטיס אדום לא היה בגלל עצבים, בגלל ריב עם שחקן יריב או בגלל משהו שאמרתי לשופט. הפקרנו את ההגנה והגיעו לשער שלי בקלות, אז נאלצתי להכשיל שחקנים כדי למנוע שער.

בן הרוש הפעולה במשחק מול עירוני לוד, הניצחון השני על החבר שחר שמש העונה (צילום ינון פוקס)

 

 

 

ספר איך הגעת לנורדיה, ברבש הכיר אותך מלפני ממחלקת הנוער של הפועל ירושלים?

שמעתי שעמית חתם בנורדיה, התקשרתי אליו ושאלתי אותו אם הוא מחפש שוער, הוא אמר לי שכן ואמר לי לבוא לפגישה כדי לראות אם אני במצב טוב מבחינה פיזית אחרי שנתיים ששיחקתי בבית שמש, כי את היכולות שלי הוא מכיר. דיברנו קצת והוא שמע ממני שאני בא לקבוצה עם המון מרץ ומחוייבות וסגרנו באותו יום.

הכרת את נורדיה ומה עומד מאחורי הקבוצה הזו?

אני מתעניין בספורט, ובמיוחד בספורט הירושלמי כך  שידעתי והכרתי את נורדיה ואת הסיפור שלה.

אז אתה יודע בעקבות איזה אירוע ספציפי הוחלט על הקמת הקבוצה הזו?

נראה לי שהכל התחיל בהבאת הצ’צ’ניים לביתר, ומה שהכריע את הכף היה בתחילת העונה שבאה אחריה שבה אוהדי בית״ר קיללו את אריאל הרוש ודריו פרננדס באימון פתיחת העונה.

נכון. הופתעת ממה שראית עד עכשיו? גם מבחינת התנאים, וגם מבחינת הקהל והאווירה סביב הקבוצה.

לא הופתעתי כי כשיש אנשים שרוצים להצליח הם יתנו את כל התנאים שצריך כדי להצליח, לכן אנחנו מקבלים תנאים כמו בכל קבוצה מקצוענית. כמובן שכל התנאים פה שונים מבית שמש ב-180 מעלות. למעשה רוב התנאים זהים למה שהיה בהפועל ירושלים, שהיא קבוצת ליגה לאומית. לגבי הקהל, זה מה שנתן לי את החשק להמשיך לשחק, שמעתי שבאים למשחקים כמות גדולה של אוהדים ושיש אוירה מדהימה, שאתם מעודדים כל המשחק ולא מקללים, זה משהו שונה בנוף הכדורגל.

שאלה שאתה לא חייב לענות עליה: בתור אחד שגדל בבית של הפועל ירושלים ושיחק שם רוב הקריירה, איך החיבור עם נורדיה שהיא קבוצה של אוהדי בית”ר ירושלים?

אני לא אשקר, גדלתי בבית של אנשי הפועל ירושלים אבל אף פעם לא הייתה לנו בבית איזו שנאה או אנטי לבית”ר. תמיד אבא שלי אמר לי שהכי טוב שהירושלמיות ינצחו. הגעתי לכאן בלב שלם ונקי אחרי שנתיים שלא שיחקתי בהפועל, ואני רוצה לתת את הכל למקום הזה. כמובן שיש איזשהו סוג של חיבור, זה חיבור כזה שאתה מרגיש שמשהו חדש קורה. גם הפרידה שלי מהפועל ירושלים הייתה לא הכי סימפטית, אבל החיבור שלי לבית”ר נורדיה זה משהו מיוחד.

כמה אחריות מוטלת על השוער בקבוצה כמו נורדיה, שברוב המשחקים מבקיעה המון שערים וגומרת אותם בשלב די מוקדם?

האחריות של השוער בקבוצה כמו שלנו היא לבוא למשחקים החשובים כמו מול גדרה וגמר הגביע וגם לנסות לשמור בשאר המשחקים על שער נקי עד שמבקיעים את הגולים, אחרי זה המשחק הופך להיות קל ולפעמים מאבדים ריכוז וחוטפים איזה גול לא מתוכנן.

ובאמת במשחק הראשון שלא הלך לנו בקלות, מול הפועל גדרה, ספגנו 2 שערים במחצית הראשונה ובסוף הפסדנו. מה היו התחושות אחרי גדרה?

המשחק הזה שינה אצלנו משהו, חשבנו שהכל יבוא לנו בקלות ואז הבנו שאנחנו צריכים לרצות ולרוץ יותר מהקבוצות האחרות כי מבחינת יכולת אנחנו כמה דרגות מעל הליגה. התחושות היו רעות אבל ידענו שנתקן את זה.

וברמה האישית? גם ברבש אמר שזה היה משחק לא טוב שלך.

זה משחק שלא הייתי בו טוב ולקחתי אחריות על הפסד. ביום ראשון איציק ערך איתנו שיחה קשה ואני אמרתי שהפסד הזה עליי וגם הבטחתי שאחזיר במשחק בסיבוב השני. לגבי הכדרור לקראת סיום המשחק – זה היה בתוצאה של 3-2 לטובתם ולא רציתי סתם להעיף את הכדור אלא לנסות לייצר התקפה. אני חושב שיש לי משחק רגל טוב, יש לי כבר שני בישולים העונה (למושון אלקבץ וחן מנצורי) ועוד כמה בעיטות שהביאו להתקפות שהסתיימו בשערים.

“יש לי משחק רגל טוב”,  בן הרוש (צילום: ינון פוקס)

אז איך מההפסד לגדרה עושים את הסוויץ’ הזה לגביע, כשהדפת 2 פנדלים והבקעת עוד אחד בקרב צמוד שבו שוב ספגנו בדקות האחרונות וכבר היינו בפיגור?

הייתי מרוכז באימונים והאמנתי שבמשחק הזה אני יכול להחזיר על גדרה. דדיה נתן לי צאנס לצאת גיבור המשחק בזכות השיוויון שלו בהארכה. לפני הבעיטות אמרתי לשחקנים שאני עוצר שני פנדלים.

וברגע שעצרת את הפנדל של חיים יפרח והתחילו החגיגות ואז גם ציון זקן לקח אותך להניף איתו את הגביע, עד כמה מ-1 עד 10 זה שחרר את הלחץ והאכזבה עוד מהמשחק לפני כן?

ברגע שלקחתי את הפנדל המכריע הייתה בי התפרצות של שמחה כי החזרתי קצת לאוהדים ולקבוצה והיה כיף לראות את כולם מאושרים. ציון הוא קפטן אמיתי, הוא לקח אותי להניף את הגביע ואמר לי שהצלתי אותו כי הוא החטיא את הפנדל שלו, ונתן לי להניף איתו את הגביע. זה היה אושר גדול.

איך התמודדתם עם העובדה שהייתם צריכים לרדוף אחרי גדרה?

זה קצת מעצבן אבל ידענו שגם אם גדרה לא הייתה מפסידה נקודות, היינו עושים מולה את העבודה ועולים למקום הראשון. אחרי שהם איבדו נקודות ירד קצת הלחץ אבל עדיין ידענו שצריכים לעשות את העבודה במשחק נגדם.

אז בניצחון ביום שישי האחרון נגדם הייתה תחושה של אבן שירדה מהלב, או של משימה שהושלמה?

הייתה תחושה שאבן ירדה מהלב, המשימה תושלם רק בסוף העונה כשנעלה ליגה.

היו שני אירועים, אחד במשחק אימון מול עירוני מודיעין שירדת לספסל ועשית כל מיני שטויות לשחקנים שם, ואחד מול קרית עקרון בליגה כשבמצב 4-0 המאמן רץ לדרוש פנדל וצעקת לו “בוא רוצה לבעוט פנדל”. ספר על הצד הזה שלך.

יש בי צד של שטותניק, זה חלק מהכיף בכדורגל ואני אוהב לצחוק ולהצחיק אנשים. תמיד הייתי בורג משמעותי בחדר הלבשה גם בהפועל וגם בבית שמש והם התחברו אלי בצורה נפלאה. לשמחתי זה קורה גם השנה.

מה השאיפות הלאה, לאן אתה רואה את עצמך מגיע?

כרגע אני רוצה לעלות ליגה עם נורדיה וכמובן להמשיך גם בשנה הבאה ולעלות ליגה נוספת.

סיפרת שלא היה לך מזל עד עכשיו בקריירה, אתה מאמין שבגיל 30 אתה יכול לפתוח פרק חדש של קריירה יפה?

נראה לי שכן, כבר עכשיו המזל לטובתי אחרי שזכינו בגביע ואנחנו גם מובילים את הליגה. יכולות להיות לי שנים יפות בנורדיה.

איפה אתה גר ומה התחלת לעשות חוץ מכדורגל?

גדלתי בשכונת פת ועכשיו אני גר בגילה. עשיתי קורס חשמלאי מוסמך בזמן ששיחקתי בבית שמש והיום אני עובד בחברת החשמל.

יש לך מסר שאתה רוצה להעביר לאוהדים?

תמשיכו במה שאתם עושים זה משהו מבורך, ויאללה נורדיה!

אז זהו, תודה רבה על התשובות, שמחתי לראיין אותך.

גם אני שמחתי להתראיין היה ראיון מאוד מעניין ואני שמח שהייתה לי את ההזדמנות לספר על עצמי ועל מה שאני מרגיש כאן בקבוצה.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30