ויתרנו על העלייה כדי להבריא את המועדון – ראיון עם חיים סירוטקין, מאמן הכח ר״ג

לא מאמין בקלישאות, מודע למגבלות של הקבוצה שלו ורוצה להימנע ממאבקי הירידה. חיים סירוטקין מאמן הכח ר”ג, פוגש השבוע את נורדיה בפעם השלישית העונה.

מאת: אלישי אור ים

מועדון הכדורגל הכח מכבי ר”ג, שלימים יצר איחוד עם עמידר, נכנס לדברי ימי הכדורגל בארץ בעיקר בזכות שלושה דברים: הקשר ההיסטורי להכח וינה, שתי אליפויות ליגה – אחת מלפני מלחמת ששת הימים והשנייה מעט אחרי מלחמת יום כיפור- והצבע הסגול הנהדר.

מהזווית הבית”רית ניתן לציין גם כי בעונת 2005/6 הדהימה הכח ר”ג, אז בליגה השנייה,  את בית”ר ירושלים הגאה של פרננדס ולרואה בטדי והדיחה אותה בבושת פנים מגביע המדינה. 12 עונות חלפו ובמחזור השני של ליגה א’ דרום עלתה בית”ר נורדיה להתמודדות מול הכח ר”ג כשיחסי הכוחות על הנייר כמעט הפוכים – הכח חמושה בשחקנים עם עבר בליגת העל כמו רועי דיין ועם שאיפות ברורות לסיים את העונה עם כרטיס ללאומית, ומנגד נורדיה בעונת בכורה בליגה א’ מחפשת את החור לתקוע בו את היתד. משחק מלחמה זהיר של הבית”רים הסתיים בניצחון חוץ יקר של 1:0 שנתפס אז כסנסציוני.

הרבה דברים השתנו מאז, והפסדים נוספים במחזורים הבאים הובילו את המאמן חיים סירוטקין והבעלים גל יוסף למסקנה שיש צורך בשינויים מאסיביים בסגל, וכך אמנם היה.

חיים, תאר לי את תחילת העונה מנקודת המבט שלך

התחלנו את העונה לא טוב, נס ציונה לעומתנו פתחו מעולה והבנו שהמקום הראשון די סגור. התחלנו לעשות שינויים בסגל החל מהמחזור החמישי אחרי ההפסד 0:3 ליבנה. השינויים נעשו לאורך כמה מחזורים. החלטנו לוותר על העלייה ולהבריא את המועדון.

צילום: חאדר אניס

ומה לגבי ניסיון לעלות דרך הפליאוף העליון?

אני אישית כבר עברתי את המסע הזה של הפליאוף כמה פעמים, ואני אומר לך: להשקיע מיליון וחצי או שני מיליון ש״ח כדי לנסות לעלות דרך הפליאוף זה לא כדאי.
בסה”כ שוחררו 13 שחקנים, ויתרנו על מי שלא סיפק את הסחורה כדי שנוכל לשלם משכורות בזמן למי שכן. אחרי הקיצוץ הזה נשאר סגל שהאמנתי שיספיק להישארות בליגה אבל די מהר הבנתי שאצטרך לעבות אותו כדי לא להסתבך מדי בתחתית. אנחנו רואים מה קרה לדימונה, קבוצה שהשקיעה שני מיליון ש״ח ונמצאת למטה. אם אנחנו צריכים להילחם בתחתית מול קבוצה כמוהם אנחנו חייבים לבוא מוכנים ולחמש את עצמנו. לכן צירפנו את ראול וברקוביץ’ (ראול גרושומוב וליעד ברקוביץ’ א.א).

וגם את ליאור עדיקא ששיחק אצלנו בשנה שעברה

ליאור כרגע לא נמצא בסגל. הבאתי אותו בשלב שבו היו חסרים לי שחקנים, כדי שיעזור להוביל את הקבוצה, אבל ראיתי שקשה לו להשתלב בקבוצה בינונית ולכן צירפתי שחקנים יותר בכירים.

והנה חזרתם מהפגרה ופתחתם את הסיבוב השני עם ניצחון 2:0 על מחנה יהודה. דף חדש?

ממש לא. היה משחק שיכל להיגמר לפה או לפה. מחנה יהודה שיחקה מצוין ואם הייתה מבקיעה ראשונה היא גם יכלה לנצח. אנחנו עדיין רחוקים מלשכנע. אנחנו בסה”כ רוצים לגנוב כמה נקודות כדי לצבור שקט ובטחון לקראת ההמשך.

וביום שני אתם מול בית”ר נורדיה בטדי

אין ספק שאם נורדיה ניצחה אותנו כשאנחנו נחשבנו לפייבוריטים, אז היום כשיחסי הכוחות השתנו  נורדיה פייבוריטית בגדול. צירפתם מאמן שבא לכם בינגו. אני חושב שוויקטור עושה עבודה נהדרת.

ואיך אתה מתכונן לשחקנים של ויקטור ולשיטה שלו, שיש שטוענים שהיא הגנתית?

אני אגיד לך את האמת – אין לי מושג איך אתם משחקים וזה גם לא מעניין.

מה זאת אומרת לא מעניין? אתה לא עוקב אחרי נורדיה, לא רואה קטעי וידאו ממשחקים?

קבוצה שמשחקים בה גומז ומישל רוס לא יכולה לשחק הגנתי. נבוא לעשות הגנה חזקה ולנסות לגנוב מתפרצת. חוץ מזה, אני לא מכיר עוד שחקנים מנורדיה וזה גם לא מעניין. אני מתרכז רק בשחקנים שלי ובמה אנחנו רוצים מעצמנו במשחק הזה.

אתה אומר שאתה לא מכיר עוד שחקנים של נורדיה ולא עוקב. אז איך הכרת את ליאור עדיקא והחלטת להביא אותו?

שוב, בגלל המצב הפיננסי הלא קל וגם לשון הרע של אנשים גרם לכך לי קשה לצרף שחקנים. הסוכן של עדיקא הציע אותו, הוא בא לאימונים, התרשמתי ממנו לטובה, אבל לפני כן לא היה לי מושג מיהו.

טוב, אולי לא צפית בוידאו, אבל אתה בטח זוכר משהו משני המפגשים השנה בין הקבוצות בליגה ובגביע.

לא זכור לי אפילו מהלך אחד מהמשחקים נגד נורדיה, בבית ובחוץ.

אפילו לא את שער הניצחון של אלי זיזוב?

אתה יודע מה, הגול של… איך אמרת שקוראים לו? זיזוב? עכשיו אני נזכר.

כן, אלי זיזוב, שחקן ששיחק בעבר במכבי ת”א, הוא פרץ מהאמצע וכבש מחוץ לרחבה

אז עכשיו אני אעבוד על זה שלא יבואו מהאמצע, זה מה שאתה רוצה שאני אגיד?

לא, אני רוצה שתגיד בדיוק את מה שאתה חושב

נו, אז מה יש לי להגיד? הייתה שם זריקת אאוט והוא חטף מהאמצע. איזה סוג של הכנה אני יכול לעשות בגלל גול שקרה בפעם השנייה שנורדיה עברו את החצי בכל המחצית השנייה?

שאלה טובה, אני מודה שאני התכוננתי לשאול שאלות ולא לספק תשובות. בוא נדבר על המטרות גם עד לסוף השנה וגם לקראת העונה הבאה

הגעתי להכח באמצע העונה הקודמת. המטרה שלי השנה לסיים בצורה מכובדת והשאיפה היא לבנות סגל צעיר וכשרוני. בלי מטרות של אליפות.

מה החלק שהכי חשוב לשפר?

אין ספק שהצד החזק שלנו הוא ההגנתי והצד ההתקפי טעון יותר שיפור. יש לנו בעיה באחזקת כדור ובהגעה למצבים.

אתה מאמן בליגה א’ דרום כעשר שנים, מה דעתך על רמת הליגה השנה?

אין השנה תחרות והליגה מאד מאד חלשה.

ואתה אומר זאת למרות הצלחה יחסית בגביע המדינה של נס ציונה ובית”ר כפ”ס שהעפילו לשמינית הגמר

זה לא אומר כלום. גביע זה בשביל ההפתעות. זה היופי של הגביע.

אימנת בעברך בבית”ר כפ”ס ובכפר קאסם, אפשר לומר שהכח הוא המועדון הכי גדול שאימנת עד כה?

זה מועדון גדול שכיף לעבוד בו. אני חושב שהקהל שלנו הוא השני הכי טוב בליגה אחרי נורדיה.

הוא לא מאוכזב מכם לאור התוצאות?

לא, יש לנו קהל שבא בסוף המשחק להודות לנו על המאמץ ושעשינו. אין אף פעם שריקות בוז.

נשמע שאתה מרגיש בבית. איך אתה רואה את מעמדך במועדון?

אני חושב שמעמדי די יציב, אני מעבר למאמן בהכח. שוב אני אומר, זה מועדון שצריך לעבור תהליך הבראה אחרי שהיה חולה כמה שנים בזמן שבעל הבית היה מורחק ולא היה לו נציג בהנהלה מטעמו. הייתה בעיה כספית והיה פה תוהו ובוהו. אנחנו מנסים לרפא את המועדון ביחד – אני, גל יוסף, איציק זידי והקהל שחזר להביע אמון.

יש מחשבה לגייס בעזרת האוהדים תרומות?

יש בעל בית שלא צריך תרומות, הוא רק צריך הערכה. תראה, אי אפשר לרפא את המועדון במכה אחת ולעלות ליגה. עובדה שניסינו והבאנו שחקנים בכירים וזה לא התחבר. ניסינו לעשות קיצורי דרך ולבנות קבוצה ישר לעליה אבל לא היה בסיס לזה וקשה לעלות ליגה כשאין לך בסיס. אני אומר את זה וגם לוקח אחריות ואומר שגם אני נכשלתי. קיבלתי תנאים ובחרתי שחקנים והם לא התחברו לקבוצה, גם חברתית וגם מקצועית.

איזה לקח למדת מזה בעניין בחירת שחקנים?

אני נחשב לאחד המאמנים הטובים בליגה א’, לקחתי קבוצות ממקום אחרון והכנסתי לתוך הפליאוף וכך עשיתי גם בעונה שעברה פה בהכח, ומה שהוביל אותי תמיד להצלחות היה היכולת לקחת שחקנים בינוניים ולהכניס בהם את הניצוץ, האמונה והרצון ולהפוך אותם לקצת יותר טובים. השנה החלטתי לדלג על כל זה ולהביא שחקנים מוכנים, ובסופו של דבר הסתבר שדילגנו על הנשמה.

כי המומחיות שלך לא יכלה לבוא לידי ביטוי, משום ששחקן ששיחק בליגת העל והתאמן אצל מאמנים בעלי שם פחות יחזיק מחיים סירוטקין?
בדיוק. הם כבר באו עם האופי מעוצב. חשבתי שהשחקנים המבושלים יעזרו לי לעשות את הצעד הנוסף קדימה, וטעיתי בגדול. אני שמח שחצי העונה הזו גרמה לי להבין שעד היום הדרך שלי הייתה נכונה ושלא היה נכון לעשות קיצורי דרך. זה שכר הלימוד שלי.

ואתה מרגיש היום שיש לך חבורה של שחקנים שאפשר לצאת איתם למלחמה?

הקבוצה שנוצרה בעקבות גל עזיבת השחקנים לא נוצרה מבחירה אלא מכורח המציאות. הבאנו שחקנים בינוניים ועכשיו צריך לעצב אותם, אבל לעצב לוקח זמן ואין לי זמן, עוד רגע נגמרת העונה.

אז מה נשאר בכל זאת לעשות במעט הזמן שנותר?

לשלם משכורות בזמן, ליצור שמחה בתוך המועדון, להילחם על כל נקודה ונקודה ולראות כל משחק כמטרה בלי לחשוב על המשחק הבא. גם במשחק הקרוב אנחנו מתכוונים לעשות הגנה מטורפת ונשתדל שלא לספוג. מה יהיה מעבר לזה אני לא יודע.

 תשמח בנקודה?

אם זה היה אפשרי, היינו מוכנים להישאר עם נקודה ביד.

עד כדי כך?

נורדיה לא הפסידה שישה משחקים, צירפה שחקנים בכירים, אנחנו עשינו מהפכה בסגל ואין לנו כוכבים וחוץ מזה בשמונה בערב בטדי קר. תן לי נקודה ואני מבסוט.

 

 

 

 

 

 

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30