סיכום עונה חלק א’ / הנבחרים של אבישי סלע

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

בסופו של דבר, כשמסתכלים על התוצאה הסופית, אפשר לחייך. מקום 4, אחרי שלאורך כמעט שליש עונה חשבנו בעיקר על מאבקי הישרדות, הוא הישג גדול – בוודאי לעונה ראשונה בליגה א’.
אבל זה הזמן לצאת מתמונת הסיום, ולהסתכל בגדול – על כל העונה. זה הזמן לתת כבוד לנבחרי העונה:

פריצת העונה: דביר ברוך

עונה ראשונה בבוגרים – 19 הופעות ליגה, 3 בישולים, 3 שערים, 760 דקות משחק. ברוך עבר השנה את שינויי המאמנים; בין ברבש שהאמין בו באופן מוחלט – 58% מהדקות של ברוך העונה היו תחתיו; לגניש שבתחילה הוציא אותו מהרוטציה, ואז החזיר – וקיבל ממנו שני שערים חשובים במחזורי הסיום. אחת מנקודות האור הבוהקות של נורדיה העונה. לשנה הבאה ב(נורדיה) ירושלים?

הרגע העצוב של העונה: חמש הדקות נגד יפו
חמש דקות של התפרקות. מהרגע שבו יציע שלם בשכונת התקווה עף באוויר עם השער של ברוכיאן, ועד הרגע שבו ארז’ואן הנחית את המכה השנייה לרשת של סיידוף. נורדיה של גניש הפגינה השנה לא מעט משחקים של יציבות יוצאת דופן, אבל דווקא הפעם היא פשוט השמיטה את המשחק, דווקא כשהוא היה בידיים שלה. לא ברור אם נורדיה היתה ראויה לנצח את קביליו יפו בפלייאוף, ברור שברגע שהיא כבר החזיקה ביתרון – אפשר היה לצפות ליותר מהקריסה הזו.

הרגע השמח של העונה: גובזה, קרית גת, דקה 92
הרגע שאני אישית אקח מהעונה. זה נראה כמו עוד משחק אבוד בעונה אבודה. תוספת הזמן הלכה ואזלה מהשעון. התוצאה עמדה על 2-2, אחרי שנורדיה כבר הפכה את התוצאה פעם אחת (מ1-0 ל1-2) אבל קיבלה פנדל מטופש במיוחד משלומי משה. וזה אחרי שכבר החמיצה פנדל אחד. הראש הבין שמדובר בעוד משחק מפוספס, אבל הלב עוד רצה להאמין. ואז הגיע המהלך האחרון. מיקי רנדי במסירת אמן על שישים מטר, גובזה לבד מול שני בלמים, עוקף אחד ומגלגל לרשת. הגרון הלך, השמיים נפתחו, גניש קיבל את הסיפתח – ונורדיה החלה הסתערות מאוחרת על הליגה.

אכזבת העונה: עאטף אבו-בילאל

כי חלמנו. כי חווינו את נחת רגלו מול צעירי רהט בעונה שעברה. כי אחרי מאבק ארוך (ודיפלומטי), זה נגמר ב-6 הופעות ליגה ושער

בודד (יפה כשלעצמו, מול בקעת הירדן במחזור השני). ובעיקר בגלל נסיבות העזיבה, והיכולת של שחקן כ”כ חכם על הדשא – להיות כ”כ לא חכם מחוץ לו. אבל כנראה ששיר האוהדים חזה את הכל: עם אבו-בילאל, לא היה רגע דל. או פסטיבל, או וואחד סקנדל.

משחק העונה:
3) מכבי קרית גת – הר חומה, 24/11/2017, מחזור 10, ניצחון 2:3
אולי הדרמה הגדולה של העונה: ויקטור גניש לראשונה על הקווים, אחרי שברבש הועזב וגילי גור ניהל את הניצחון על בני טייבה בגביע. קרית גת היא יריבה ברורה בקרב על התחתית, באה בסגל חסר במיוחד – אבל בדקה ה-25 מצליחה להבקיע ראשונה עם מאי מזל. מכאן, החל הלחץ לתת את אותותיו – נורדיה הגיעה למשחק הזה עם רצף של 395 דקות ללא שער זכות בליגה, והשעון המשיך לתקתק. בדקה ה-49 היא מקבלת פנדל ומחמיצה. גם האוהדים האופטימיים ביותר כבר ראו את העונה הולכת לאיבוד. עוד הפסד, פירושו התבוססות ואולי שנה ארוכה במיוחד של מאבקי הישרדות. אבל אז הגיע שי נסים במהלך מבריק, שלח טיל שטוח – 1:1. ארבע דקות אח”כ גובזה עם שער בכורה הפך את התוצאה. היציע כבר היה באוויר, וכעומק האכזבה ההיא – כך גודל התקווה. ואז פנדל, שלומי משה משווה – והרגע הגדול ההוא של גובזה בתוספת הזמן. המשחק שפרץ את הסכר.

2) הפועל כפר שלם – שכונת התקווה, 20/04/2018, מחזור 29, ניצחון 0:2
כנראה שלא היה יותר “משחק על הכסף” מהמשחק הזה – קרב ישיר וברור של נורדיה עם כפר שלם על המקום בפלייאוף העליון. נורדיה ידעה שניצחון וזה כמעט סגור, והגיבה בהתאם עם תצוגת תכלית יוצאת דופן. נגיחה אחת של דיוויד גומז בדקה ה-6, ומשחק שלם שבו כפר שלם רדפה – אך לא השיגה. נורדיה הגיעה פעם אחר פעם למתפרצות מוצלחות שלא הסתיימו בשערים; עד הדקה ה-85, כשפריצה פנטסטית של גובזה מסתיימת בפס חכם לאמצע, ודביר ברוך גלגל לרשת – נורדיה מנצחת ומבטיחה, מעשית, את המקום שלה בפלייאוף.

1) סקציה נס ציונה – נס ציונה, 16/02/2018, מחזור 20, ניצחון 2:3
החומרים שמהם נכתבות אגדות: לפני המשחק הזה, סקציה נס ציונה – אלופת הליגה הבלתי מעורערת (שסיימה את העונה עם 81% הצלחה) – לא הפסידה אף משחק בבית. 9 משחקים שמתוכם 8 ניצחונות ותיקו אחד. מאזן השערים – מפלצתי. 2:23! בסיבוב הקודם בין שתי הקבוצות, החבורה של טסלפפה לא התקשתה להביס את נורדיה 1:4 בחוץ. מנגד, נורדיה היתה רק במקום התשיעי; שבוע קודם סיימה בתיקו 1:1 מאכזב ואפור מול מחנה יהודה בבית – משחק שבו היתה יכולה גם להפסיד. למשחק בנס ציונה היא עלתה ללא הקפטן והשחקן החשוב ביותר שלה, ציון זקן (שזה היה המשחק היחיד שהחמיץ העונה – בגלל כרטיסים צהובים). כל התנאים היו מוכנים לתבוסה. אלא שלכדורגל היו דרכים משונות לכתוב את עצמו. בדקה ה-12 נראה שזה הולך לפי התכנית כשיוסי אסייג גלגל לרשת שער קל, אבל מכאן – שום דבר לא היה צפוי. ארבע דקות אחר כך זדה הגביה וגובזה נגח שער שוויון. גם אנחנו לא האמנו. וההתפתחויות הלכו ונהיו מטורפות: בדקה ה-35 פס נוסף של זדה, הפעם על הדשא, מגיע לדיוויד גומז שבועט חזק וחד לאמצע השער – מהפך. 1:2 נורדיה!!! ואתה לא מספיק לנשום מהשער הזה, ולחשוש מה2-2 שבוודאי תכף יבוא; ואז מגיע מישל רוס, בשער מהסרטים, עם ריצה של חצי מגרש, עד הרשת. 1:3!!!! השעון היה רק על הדקה ה-37!! אבל ההתקפה של נס ציונה, היתרון המובהק במגרש הביתי – כולם סימנו לנו שזה עוד לא גמור. וזה באמת לא היה. בדקה ה-62 רביד אשר הצליח לנגוח מכדור קרן ולצמצם ל-2:3. מכאן עברו 28 דקות משוגעות לא פחות מהדקות ההן, בחצי הראשון. נורדיה ללא אחד הבלמים המובילים שלה, נכנסה לטראנס ופשוט לא הסכימה לקבל שער שוויון. בן אור נותן את משחק חייו, פרדי ציון מתעלה, נורדיה שורטת ובועטת ומצליחה להחזיק ביתרון עד הסיום. מי זוכר שבדקה ה-94, היתה החמצת העונה של אופיר עמרם – שקיבל את הכדור לבד מול שער חשוף לחלוטין, אבל בעט רק לקורה העליונה…. נורדיה מנצחת ניצחון חוץ גדול, שהמחיש את הרוח של גניש, ונכנס לספרי הזהב של הקבוצה לדורות.

שער העונה:
5) אסף גובזה נגד הוד השרון – זו היתה עונה פנטסטית של גובזה, והיא מצאה את הביטוי דווקא באחד המשחקים האפורים של נורדיה העונה: כדור ארוך נהדר של חורב (שוב כדור ארוך..), מוצא את גובזה, שמסתובב ומ-16 מטר נותן פצצה ענקית שפוגעת במשקוף ונכנסת לרשת. 0:1 לנורדיה, רגע זהוב במשחק בינוני, שאותו הצליחה בסיום לנצח 1:2.

4) אדי דדון נגד בית”ר כפ”ס – מחזור אחרון, טדי, משחק שאותו נורדיה היתה צריכה לקחת כדי להבטיח סופית את הפלייאוף, ובדקה ה-14 אדי הגיע: דדון, שעלה למשחק הזה כמגן בשל חסרונו של אביתר ברוכיאן, עלה להתקפה הפעם – קיבל מסירה פנטסטית עם החזה מגובזה, והפליא במספרת קדמית לרשת של טמיר ללו. שער אחד אדי דדון הבקיע העונה, שער חשוב – וגם יפה.

3) אביתר ברוכיאן נגד קביליו יפו – השער היחיד שהבקענו העונה לרשת של היפואים, שער שהיה יכול להיות הרגע הגדול העונה (אלמלא ההשמטה הכואבת אחר כך). בעיטה חופשית מלמיליאנית וחכמה באלכסון, שעוקפת את כולם כולל השוער של יפו – ונכנסת לרשת. למרות התוצאה, ניקח איתנו את השער הזה – ואת הרגע שבו כולנו, החזקנו בתקווה גדולה.

2) אופיר עמרם נגד כפר קאסם – המהלך הקבוצתי הגדול של העונה, טריפל פאס מושלם: מתחיל באופיר עמרם שמקבל את הכדור שלושים מטרים מן השער, משם לגומז, חזרה לעמרם, אל גובזה שמכניס את עמרם בתנועה חכמה פנימה – ועמרם מגלגל לרשת: שער שהעלה את נורדיה ל-0:2 גדול מול כפר קאסם, שנראה כמו קונצרט בדקה ה-23, אז הובקע השער. בהמשך היתה ירידת מתח קשה (ולא מובנת), שהובילה לתיקו 2:2 מאכזב בבית מול הלוחמים של כפר קאסם.

1) מישל רוס נגד הסקציה – דקה 37. בית”ר נורדיה מובילה 1:2 על הסקציה הבלתי מנוצחת, משער שהובקע דקה וחצי קודם ע”י גומז. סקציה הולכת בכל הכוח על שער השוויון, אבל לנורדיה יש תכניות אחרות: היילה מצליח לחלץ את הכדור שלושים מטר מהשער של נס ציונה, נותן לאופיר עמרם, שמוצא את מישל רוס – שמקבל לראשונה את הכדור בצד ימין, בחלק המגרש של נורדיה, כמעט עשרה מטרים מהחצי – ומתחיל לרוץ. נגיעה אחת בכדור. עיני, הבלם ששומר עליו, צמוד. רוס ממשיך. דוהר קדימה. בנגיעה השנייה, שמגיעה בערך 25 מטרים מהשער של נס ציונה, עיני נופל. רוס ממשיך לרוץ. מול הבלם השני הוא מעט משתהה, לרגע נדמה היה שהוא מאבד את המומנטום. הוא עוצר, לא מסתכל על שחקן שהיה חופשי באמצע וקורע את הרשת. שער חכם ומטורף של שחקן חכם ומטורף – שזה היה השער היחיד שלו באותה עונה, אבל איזה שער.

שחקן העונה:
3) יונתן זדה – עונה ראשונה בנורדיה, ובהרכב שידע לא מעט תהפוכות, הוא היה באנקר. 2806 דקות, הכי הרבה בנורדיה למעט ציון זקן; שישה בישולים (כולל שניים במשחק הגדול של העונה בנס ציונה); ובעיקר – תזזיתיות ויכולת פריצה נהדרת מהאגף. זדה הוא אחד הנכסים הגדולים של נורדיה, ואחד המפתחות לכל רגע גדול שהיה לה העונה.

2) בן אור/אוהד סיידוף – מדובר בשניים שהם אחד. אפודת השוער של נורדיה התחלקה השנה בין שני שוערים ברמה גבוהה: תחילה היה זה בן אור הקנדי – בעונה הראשונה שלו בליגה, אחרי עונה מצוינת בליגה ב’, מוכיח שמבחינתו לכישרון לא היה גבול. אור רשם 20 הופעות בסה”כ העונה, מתוכם בתשעה שמר על שער נקי – וביתר, הציל את נורדיה לא פעם מספיגות רבות נוספות. רצה הגורל, ודווקא אחרי המשחק הכי גדול שלו העונה – נגד סקציה נס ציונה בחוץ, באימון המסכם, רגע לפני המשחק נגד קביליו יפו, הוא נפצע. ולשער נכנס אוהד סיידוף שהוחתם במהלך העונה, תחילה כשוער מחליף. אבל מהרגע שסיידוף קיבל את אפודת השוער, הוא כבר לא הסיר אותה מעליו. 990 דקות מלאות, במהלכן הפגין יציבות שגדולה על הליגה. ב-6 מ-11 ההופעות שלו, שמר על שער נקי, יוצא בביטחון לכדורי גובה, ומשרה ביטחון על ההגנה. שני שוערים שהיו אחד, שני שוערים בעונה ענקית. אלמלא המקום הראשון, סביר להניח שהיו זוכים – בצוותא – כשחקן העונה.

1) אסף גובזה – ניתן למספרים לדבר בעד עצמם: את הופעת הבכורה שלו, ערך גובזה במשחק החוץ בדימונה. נורדיה הפסידה 2:0 ונראתה רע. מאז – שום דבר לא היה כפי שהיה. גובזה היה מעורב השנה ב-18 שערים (13 הבקיע, 5 בישל) מתוך 42 שנורדיה הבקיעה בסה”כ, בכל המסגרות. 42.8% מכלל השערים עברו דרך הרגליים שלו. מלך שערי הקבוצה, סגן מלך שערי הליגה העונה (שני רק ליוסי אסייג, בעונה משוגעת של 30 שערים); ומחזיק בממוצע של שער כל 163 דקות. אבל מעבר למספרים הנהדרים – גם כשגובזה לא הבקיע, הוא היה כוח התקפי יוצא דופן. הפיזיות, היכולת למשוך בלמי יריב ולפתוח את המשחק ליתר השחקנים ההתקפיים, הם נכס. כאשר בוחנים את הביטוי MVP – השחקן בעל הערך הגבוה ביותר, קשה שלא לחשוב על גובזה. נסו לדמיין את העונה של בית”ר נורדיה בלעדיו.

איש העונה: ויקטור גניש
עם כל הכבוד לגובזה, ולשוערים – איש אחד שינה את העונה הזו של נורדיה ללא הכר. ויקטור גניש הגיע לקבוצה חסרת ביטחון, שהסתכלה למטה בחשש, והפך אותה לקבוצת צמרת גאה – שלא מפחדת גם משתי האריות של הליגה, ומציגה בשני משחקי החוץ תצוגות גדולות. לפני המחזור העשירי, שבו ערך גניש את הופעת הבכורה על הקווים, בית”ר נורדיה היתה במקום ה-14 – מקום שמוביל לפלייאוף הישרדות. ב-21 מחזורים, הקבוצה תחתיו טיפסה לא פחות מעשר מקומות, עד המקום הרביעי בסוף העונה הסדירה. אם מבודדים את הטבלה מהמחזור ה-9 עד לסיום העונה, בית”ר נורדיה שלו עומדת במקום השני, ארבע נקודות בלבד מסקציה נס ציונה, האלופה הבלתי מעורערת של הליגה. יש לו רק הפסד אחד, בבקעת הירדן; אבל מעבר לנתונים היבשים, הוא הפיח רוח חיים בקבוצה. יחד עם רכש חכם (בעיקר דיוויד גומז, שהיה עוד אופציה התקפית עם חמישה שערים), הוא הצליח להפוך עונה בינונית (וחלשה לפרקים) לעונה גדולה, עשר דקות בלבד מגמר מחוז דרום של הפלייאוף. ויקטור גניש ייכתב בספרי הזהב של נורדיה. התקווה היחידה שנותרה, היא שאלה לא המילים האחרונות.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.