ראיון עם שלום דהן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

הבלם הצעיר והמבטיח שלום דהן, שהגיע אלינו באמצע העונה שעברה, תפס העונה מקום של קבע בהרכב. שוחחנו איתו כדי לשמוע ממנו על הקריירה שלו, איך הוא חווה את נורדיה, ועל אליפות אירופה ב6X6 בה נטל חלק בתחילת העונה.

SHALOMD1
שלום דהן (צילום: ינון פוקס)

שלום, איך אתה מסכם את העונה שלך עד עכשיו?
האמת היא שלא פתחתי את העונה כל כך טוב כי השתתפתי בטורניר אליפות אירופה עם נבחרת ישראל ב-6 על 6, כך שאת המשחקים הראשונים פספסתי, ואחרי שחזרתי לקח לי זמן לחזור לתמונה, אבל תמיד ידעתי שברגע שאקבל את ההזדמנות לא אאכזב וכך היה. מבחינתי יש לי עונה מצוינת, כמו לכל הקבוצה. אני רק בן 23 והשמיים הם הגבול.

יש לך תחרות בהרכב עם יוסי פרץ וארטיום טרטיאק, שני בלמים מעולים ומנוסים שכבר רצים עונה שנייה. איפה אתה נכנס?
אני אומנם יותר צעיר מהם אבל אני עובד קשה באימונים ובמשחקים ועובדה שהשנה אני משחק הרבה. נכון, יש תחרות אבל זו תחרות בריאה ומי שבכושר הכי טוב משחק. הבנתי בתחילת העונה שאני לא אמור להיות שחקן הרכב ושעמית מייעד את יוסי וארטיום להיות בלמים ראשונים, אבל ידעתי שברגע שאקבל את ההזדמנות אוכיח מה אני שווה, ולשמחתי זה מה שקרה בסופו של דבר. בכל מקרה יש ארבעה בלמים בקבוצה ומי שבכושר הכי טוב יפתח.

בעונה שעברה שחקת כמגן בשני האגפים וגם כקשר אחורי, זוהי המשבצת שבשבילה הביאו אותך?
בשנה שעברה שיחקתי בכל תפקיד שהיה חסר במגרש ושהמאמן חשב שאני יכול לבצע אותו. אני אוהב את זה כי יוצא ללמוד לשחק בעוד תפקידים ולהיות שחקן רב גוני וזה תמיד טוב. אבל התפקיד המקורי שלי הוא בלם וקשר אחורי.

ברגל, אתה ימני או שמאלי?
אני ימני ברגל ושמאלי ביד אבל אני משחק גם ברגל שמאל, ואין לי בעיה לשחק בשני הצדדים.

אי אפשר לדבר על ההתחלה שלך בנורדיה בתור מגן ימני, בלי להזכיר את מה שקרה 20 דקות בתוך הופעת הבכורה שלך, במשחק החוץ מול שמשון תל אביב, הבקעת שער במספרת מחוץ לרחבה
כן. האמת שזאת הייתה פתיחה מדהימה עבורי. משחק ראשון שלי בקבוצה בתפקיד שאני לא רגיל וגול כזה, אין מילים.

ואז בהמשך העונה, אחרי עוד כמה משחקים טובים וגולים – נפצעת וגמרת את העונה. תוכל לשתף בתחושות שהיו אז?
אחרי הפתיחה הטובה שברתי את הרגל ולמעשה גמרתי את העונה, תחושה לא נעימה בכלל כי ממש רציתי לשחק ולתת מעצמי לקבוצה. אבל מאותו רגע כבר חשבתי איך אני חוזר לעצמי לקראת העונה הבאה.
כמובן שזה כואב שלא עלינו ליגה אבל ידעתי שבעונה הבאה אין ספק בכלל שאנחנו נעשה את הכל בשביל לעלות. מבחינתי כלום עוד לא סגור, אנחנו באים לכל משחק כמו מלחמת עולם בשביל לנצח.

כל הדברים קרו לך בזמן הלא נכון. הבקעת חצי מספרת מקצה הרחבה כשלא היה שידור ואבנר דאר לא צילם משחקים, נפצעת כשלא היה לקבוצה פיזיותרפיסט ומעסה… העונה זה לא היה קורה.
כן, בשנה שעברה לא היו לנו את התנאים של השנה, אפשר לומר שזו הייתה שנת למידה. כמובן שהשנה זה שונה ויש לנו תנאים מצוינים, הכל כולל הכל, תנאים שאין אפילו בליגה לאומית, החל מהצוות המקצועי עד לאיש שאחראי על הציוד, אימונים ברמה גבוהה כולל אימוני כושר ומעסה, ובסופו של דבר גם רואים את התוצאות במגרש.

לפני שהצטרפת לבית”ר נורדיה ירושלים, שיחקת בליגה ב’ במעלה אדומים ובעירוני מודיעין, ובליגה א’ בקרית מלאכי. מה מכל הדברים שיש כאן לא היה בקבוצה האלה?
דבר ראשון זה חדר ההלבשה. כולם אוהבים את כולם, חדר הלבשה שמח, התנאים כמובן שלא קיימים בשום קבוצה ברמות האלה, תקשורת מטורפת וכמובן קהל שאוהב ותומך. אני באמת שמח שאני נמצא בקבוצה הזאת.

מי הביא אותך לבית”ר נורדיה ירושלים, ולמה החלטת להגיע בעונה שעברה?
אסי ברוכיאן וסרגי טרטיאק הביאו אותי. אסי מכיר אותי מגיל קטן מאוד וסרגי אימן אותי בתחילת הדרך. האמת היא שכשהציעו לי לא התלהבתי כי לא רציתי להגיע לליגה ג’, פחדתי. אבל הם דיברו איתי הרבה ובסוף בינואר החלטתי לעבור ואני לא מתחרט לרגע.

SHALOMD2
לא מתחרט לרגע שהגעתי לנורדיה (צילום: ינון פוקס)

שמעת על מה שעומד מאחורי הקמת הקבוצה?
ידעתי שזאת קבוצה ללא גזענות ובלי אלימות מילולית או פיזית ושהיא הוקמה ומורכבת מקהל שמאס בכל מה שקרה בבית”ר ירושלים.

מה עבר לך כשראית מה קורה לשחקנים של בית”ר בבית וגן [דהן שיחק באותה תקופה בבית”ר מעלה אדומים], חלקם חברים שלך מהנוער, ובמיוחד לשני השחקנים הצ’צ’נים?
האמת שלא כל כך התייחסתי לזה, התעסקתי בעיקר בעצמי ועבדתי קשה כדי לחזור לרמות הגבוהות. ברור שהחברים שלי שם סבלו קצת, אבל לא היה הרבה מה לעשות. כולם פשוט חיכו שזה יעבור.

אז בוא נתרכז בקריירה שלך. איפה התחלת לשחק כדורגל?
בית”ר ירושלים, בגיל 7.

בגיל 14, ילדים א’, התאמנת תחת עמית ברבש. מה אתה זוכר ממנו?
האמת שעמית לא היה המאמן הישיר שלי. הוא אימן אותי במחוננים של בית״ר – לקחו מכל קבוצה 4 שחקנים ועבדו איתם באופן פרטני. אני זוכר ממנו שהוא היה אותו עמית כמו היום: יש לו דרך והוא הולך איתה לכל מקום. הוא לא מתאים את עצמו למקום, המקום צריך להתרגל לעמית. זה משהו שלא כל אחד יכול לעשות אבל הוא עושה את זה בכל מקום וזה משהו מיוחד.

איך היה לשחק במחלקת הנוער של בית”ר בתקופת ארקדי גידמאק? הסכומים שהוא שפך חלחלו גם אליכם מבחינת התנאים והאווירה וההישגים?
האמת שהתנאים השתדרגו, אבל בעיקר לקבוצת הנוער והבוגרים, פחות לילדים.

את מי אהדת בתור ילד?
בית״ר, זה כבר בא מהבית.

ואיך זה היה להגיע לשם ולראות את השחקנים שאתה אוהד מתאמנים מגרש לצדך?
מטורף, זה היה החלום שלי להגיע להתאמן איתם באותו מגרש.

מי היו השחקנים האהובים או המודל לחיקוי שלך באותה תקופה?
אריק בנאדו שמעון גרשון.

ואתה מרגיש שהגשמת את החלום כשהתאמנת עם הבוגרים של בית”ר?
האמת שאני מרגיש קצת פספוס כי לדעתי יכולתי להגיע רחוק יותר, אבל גם בגלל זה אני בנורדיה. אני רק בן 23 ואני חושב שאנחנו יכולים להגיע עם הקבוצה הזאת למקומות גבוהים מאוד ואני רוצה להיות חלק מזה.

נחזור לכדורגל, מה תקע את המעבר שלך מהנוער לבוגרים?
כשהייתי בן 18 קיבלתי הצעה לחתום בראשון לציון ל-5 שנים, אבל בית”ר לא נתנו לי לעזוב והבטיחו שאעלה לבוגרים. עליתי, התאמנתי ואז החזירו אותי לנוער. רק אחרי שעזבתי התחילו לעלות הרבה שחקנים מהנוער לבוגרים.

מצטער בדיעבד שלא התעקשת לעבור?
כן, מאוד מצטער, אפשר לומר שהם הרסו לי. ראיתי את עצמי ממשיך בבית”ר אבל קרו דברים שלא קשורים לכדורגל, שאני לא רוצה להיכנס אליהם, שמנעו ממני להמשיך בבוגרים. אבל אני לא מתעסק במה שקרה, זה כבר מת מבחינתי.

ואז הגעת לבית”ר מעלה אדומים. ליגות נמוכות זה עולם אחר של כדורגל בשביל מי שגדל בבית”ר, אנחנו חווים את זה עכשיו בתור אוהדים, איך זה היה עבורך?
קיבלתי סטירה לפנים, פשוט פיצוץ. תנאים, מגרשים ורמה על הפנים, הייתי כבוי בהתחלה ולא השלמתי עם המצב הזה לפחות במשך חצי שנה.

ומה קרה עונה וחצי אחרי זה בקרית מלאכי ועירוני מודיעין שבקושי שיחקת?
בקרית מלאכי אימן אוהד בוזגלו [אח של מאור, מאמן סקציה נס ציונה כיום] שהתאמנתי אצלו בעמישב. הוא בנה שם קבוצה לעלייה, ברמה מאוד גבוהה באמת אבל אז הכל התפרק כי לא היה כסף. זו הייתה ההזדמנות שלי לשחק, אבל בתפקיד שלי שיחק הקפטן של הקבוצה כבר כמה שנים טובות ועוד שחקן בית שלא משנה מה הייתי עושה וכמה הייתי טוב לא נתנו לנו לשחק למרות שהמאמן החזיק מאיתנו. עברתי את אחת העונות הקשות שהיו לי בחיים. גם מבחינת התנאים – הייתי חייל ולכן נסעתי רק באוטובוסים, חזרתי הביתה בשעות לא שעות. אז גם לא קיבלנו כסף, כל פעם משכו אותנו עוד שבוע ועוד שבוע, ולא היה לנו כסף לאכול אחרי האימון. אמרתי לעצמי שהעיקר זה לקבל כמה דקות משחק אבל בדיעבד זו הייתה טעות להישאר. ואז קיבלתי טלפון מעירוני מודיעין. באתי במטרה לשחק והמאמן אמר לי שקודם אכנס לעניינים ואז אשחק, אבל לא ראיתי את זה קורה. חוץ מזה היו שם גם בעיות כלכליות ואז החלטתי שאני מגיע לנורדיה.

עירוני מודיעין דווקא נחשבת למקום מסודר מבחינת כסף, לא?
כן, אבל לא הייתי מרוצה מהסכום שהציעו לי. ביום האחרון של מועד ההעברות המאמן של מודיעין ניסה לשכנע אותי להישאר אבל אמרתי לו שאין מצב ושאני עובר לנורדיה.

בנורדיה אתה מרגיש שהגעת לנחלה?
טוב לי בנורדיה, חזר לי הרעב לכדורגל והאהבה לכדור ולמשחק, אלו דברים שהיו חסרים לי. אני רואה את עצמי מוביל את הקבוצה הזאת למקומות הרבה יותר גבוהים.

ספר קצת על נבחרת ה-6X6, איך הגעת אליה? איך היה לשחק במדיה באליפות אירופה?
התחלתי לשחק בטורניר השכונתי שהתקיים במקביל בכל הארץ, שבסיומו היה טורניר ארצי גדול [טורניר מדינת הכדורגל] שאליו מגיעות הקבוצות שזכו במקום הראשון בעיר שלהן. בטורניר הארצי זכינו במקום הראשון, וכבר אחרי המשחק הראשון בטורניר הזה האנשים שבנו את הנבחרת פנו אלי וזימנו אותי לאימון הראשון שלה. לאימון הזה הגיעו 50 שחקנים, ואחרי הרבה ניפויים נשארנו 12 שחקנים שטסו לאליפות אירופה.

והנסיעה הזו לקרואטיה הרגישה כמו נבחרת ייצוגית לכל דבר?
ברור. זו חוויה, אתה מייצג את המדינה שלך במגרש ומחוץ למגרש. זו גאווה ללבוש חולצה עם הדגל של המדינה שלך.

ואיך הלך בטורניר? אני זוכר שניצחתם את שני המשחקים הראשונים ואתה גם בישלת שער, ובשמינית הגמר הוגרלתם מול רומניה שהיא האלופה הקודמת.
זו היתה הפעם הראשונה שהנבחרת הזו עולה משלב הבתים. בשמינית שיחקנו מול רומניה, נבחרת ברמה מאוד גבוה. בסך הכל היה לנו טורניר טוב אבל אני בטוח שהיינו יכולים לעשות הרבה יותר. מאוד נהניתי, זו הייתה חוויה מדהימה. השנה כבר התחילו האימונים לטורניר הקרוב וקיבלתי זימון, אבל אני לא הולך בגלל האימונים בנורדיה. קודם כל אני רוצה לסיים את העונה כמו שצריך ואז אחזור לאימונים בנבחרת.

למרות המשחקים בגביע שפספסת והזמן שלקח לך להיכנס לעניינים בנורדיה, מרגיש שזה היה שווה?
בסופו של דבר כן. עמית לא רצה לאשר לי לטוס אבל בסוף הגענו להחלטה שזו חוויה שאולי לא תחזור. בסוף זה היה לטובה ורק הרווחתי מזה.

SHALOMD3
נבחרת ישראל בטורניר המיני-יורו בקרואטיה

אתה אוהב את השיר החדש שלך?
איזה שיר? היא אוהבת?

כן
מאוד, אחלה שיר.

ומה שיר האוהדים האהוב עליך?
בסוף שאנחנו קופצים, בכל שישי אני ביציע.

אז יש מצב שנראה אותך מוביל את זה?
למה לא, בכיף, תן לי לעשות את זה במשחק עלייה.

וחוץ מכדורגל, מה אתה עושה מאז שהשתחררת?
אני לומד אנגלית כדי לשפר את השפה ובמקביל אני עובד בדיזל ומתאמן בחדר כושר.

ומה עם עסקי המועדונים והחזרה של האומן?
אני שם רק ברמן, אני רוצה ליהנות מזה קצת לפני שיהיה מאוחר.

אתה מתכוון לפני שתחזור להיות כדורגלן מקצוען לכל דבר?
בדיוק, אני רוצה להגיע עם נורדיה למצב הזה.

נבוא כל הקהל להרים שם לחיים, רק כדאי שתכינו ארגזים של עראק במרתף לפני שאוהדי נורדיה מגיעים.

אין בעיה הכל יהיה מוכן, אני מחכה לזה.

ואם עולים תיתן 10% הנחה על הצ’ייסרים של העראק לכל אוהדי נורדיה?
מה שתרצו.

אחלה, תודה על הראיון!
תודה רבה, בכיף ויאללה נורדיה!

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.