יש מאמן! משה סלמי הוא המאמן החדש של בית”ר נורדיה ירושלים

בית”ר נורדיה ירושלים גאה להציג: מאמן הקבוצה, משה סלמי.
סלמי, שחקן בית”ר ירושלים בעבר, נפגש היום עם ראשי הקבוצה – המנהל המקצועי משה בן ארוש, יו”ר המועדון ד”ר איציק אלפסי ואנשי ההנהלה – וסיכם על הצטרפותו לקבוצה בעונה הקרובה. מייד לאחר החתימה ערכנו ריאיון קצר עם סלמי:

משה סלמי היה משוכנע שהשריקה האחרונה של עונת 2015/16 הייתה גם השריקה האחרונה שלו. אולי לא לנצח – בכל זאת, אחרי 35 שנה עם נעלי פקקים, אף אחד לא משלה את עצמו שאפשר להיגמל ביום – אבל שנת שבתון נשמעה לו כמו תוכנית סבירה.

או שלא.

השיחה ממשה בן ארוש הכניסה את סלמי ללימבו. מצד אחד, יש משפחה לתחזק במעלה אדומים (אישה + שלושה ילדים מתבגרים) ובעבודה, טפו טפו, ההצלחה המקצועית מביאה מחויבות גדולה. כשאתה מזכיר הוועד הארצי של עובדי אגד אתה מחויב לנסוע מדי יום עד לבית דגן – ועוד לא דיברנו על פגישות עם שועי ארץ. במצב כזה, הכדורגל יכול לחכות.

מצד שני, יש את משה בן ארוש. סלמי זוכר אותו עוד מהאייטיז. משה הקטן היה קפטן קבוצת הנוער בבית וגן; משה הגדול היה שריד לדור הזהב של הגביעים והאליפות מ-87′ וקיבל את פניו כשהוא עלה לבוגרים. כשמשה הגדול מבקש ממך לעשות משהו אתה לא אומר לו לא.

אז מה עושים? סלמי משך זמן. “עמית ברבש חבר”, הוא אומר, “באיזשהו מקום אחרי הטלפון ממשה קיוויתי שהעניינים איתו יסגרו למרות הכול ואני אמשיך בתוכניות שלי. הקבוצה הייתה נהנית מהמשכיות וזה היה יכול להיות טוב בשבילו וטוב לכולנו. אז חיכיתי, נתתי לדברים להבשיל. אבל אז, ברגע שמשה אמרי לי שזהו, זה כבר לא יקרה עם עמית, הבנתי שאני לא יכול להגיד לא. בית”ר נורדיה זה אתגר שאתה לא יכול לסרב לו”.

“כל כולי בית”ר מאז שאני זוכר את עצמי”

סלמי (45) גדל בירושלים, בית”רי מהבית, אוהד מינקות, “כל כולי בית”ר מאז שאני זוכר את עצמי”. בגיל 10 הוא הגשים חלום והצטרף למחלקת הנוער של קבוצת המנורה וכבר מגיל צעיר היה ברור שעוד יצא ממנו שחקן. לקראת גיל 18 ההכרה בכישרון שלו קיבלה חותמת רשמית והקפטן השחור-צהוב זומן לסגל נבחרת הנוער. בהמשך, החל סלמי לצבור דקות ראשונות גם בבוגרים. עונת הירידה, עונת העלייה, עונת האליפות המטורפת של 92/3. סלמי ראה את אוחנה משגע את הליגה מהמקום הכי טוב בטדי – ואפילו קיבל גביע הוקרה על חלקו בתואר ההיסטורי.

סגל בית"ר ירושלים בעונת 91/92 (סלמי בפינה הימנית התחתונה), מתוך הספר "אני אוהב אותך בית"ר"
סגל בית”ר ירושלים בעונת 91/92 (סלמי בפינה הימנית התחתונה), מתוך הספר “אני אוהב אותך בית”ר”

“באיזשהו שלב, בגיל 24, הבנתי שאני צריך לקבל החלטות לגבי הקריירה שלי”, מסביר סלמי. “הייתי שחקן הסגל הרחב בבית”ר אבל בקושי שיחקתי. הבנתי שכבר לא יצא לי להוביל את הקבוצה מצד אחד ושמצד שני, אני גם לא ממש הולך להתעשר מכדורגל. זה לא היה קל אבל הבנתי מה אני צריך לעשות”.

אז סלמי נשם עמוק ויצא לקריירה מקבילה לכדורגל – כחבר אגד. הוא התחיל במחלקה לביקורת דרכים ומשם עבר לוועדת הפיקוח, שם עשה קריירה ענפה שהביאה אותו לפני שמונה שנים גם לוועד העובדים הארצי ולאחרונה, כאמור, עד לתפקיד הבכיר כמזכיר הארצי של הוועד.

אבל בלי כדורגל אי אפשר וסלמי מצא לעצמו פתרון ביניים שיאפשר לעצמו לטפח את הכישרון במקביל לעבודה: בית”ר מעלה אדומים, האחות הקטנה מהעיירה הסמוכה, שמחה לקבל לשורותיה את הטאלנט. סלמי הוצנח אוטומטית לעמדת הקפטן ובמשך עשר שנים הצעיד את הקבוצה הצנועה ללא מעט הצלחות, בשיאן הגיעה הקבוצה מליגה ג’ לליגה א’. לאחר שפרש, בגיל 34, קיבל לידיו את שרביט האימון ולמעט גיחה של עונה אחת לבקעת הירדן, העביר שם את 12 השנים האחרונות (בחלקן כמאמן ראשי במהלך כל העונה, בחלקן כמאמן שהוזנק במהלך העונה להציל את המצב. והוא הציל).

סלמי על הקווים במעלה אדומים
סלמי על הקווים במעלה אדומים

“חייבים שניים-שלושה שוברי שוויון”

משה, הגעת לנורדיה אחרי שהמאמן הקודם רשם הצלחה מקצועית כשהמטרות שלך ברורות. מה האתגר המקצועי הכי קשה שמחכה לך?

“ראיתי את נורדיה כמה וכמה פעמים עד כה ומאוד אהבתי את מה שראיתי, גם מבחינת שלד השחקנים וגם מבחינת הקהל והאווירה – אבל חייבים להבין שנורדיה מועדון מאוד צעיר, בלי מסורת. אני לא אומר את זה כדי להנמיך ציפיות – כי ברור לי שכולנו שואפים הכי גבוה שאפשר – אבל אנשים חייבים להבין שיש פער מאוד דרמטי בין ליגה ג’ לליגה ב’. אני מאמן בליגות האלה המון שנים וראיתי לא פעם קבוצות שעלו ולא התחזקו ומצאו את עצמן בסוף השנה יורדות בחזרה לליגה ג’. עכשיו, ברור לי שזה לא המצב של בית”ר נורדיה, אבל אם אנחנו רוצים לבנות קבוצה שתעלה השנה זה אומר שחייבים להתחזק כי מה שהיה טוב לליגה ג’ בוודאות לא יספיק כדי לגמור במקום הראשון – וזה היעד. לשם אנחנו מכוונים וזה מה שצריך להיות”.

אתה יכול להיות יותר ספציפי?

“אני לא מתכוון להיכנס לשמות בשלב זה, למרות שיש לי בראש כמה וכמה שחקנים כאלה, אבל נהיה חייבים לחזק את הרביעייה האחורית, נצטרך קשר גרזן באמצע ועוד חלוץ טוב”.

אז מה, השחקנים משנה שעברה צריכים להיכנס לכוננות ספיגה?

“בגדול, יש כאן סגל טוב שיכול עם חיזוקים נכונים לעשות הרבה דברים יפים – ואני מכיר חלק מאוד גדול מהשחקנים על בסיס אישי. את חלקם אימנתי, אחרים אני מכיר כבר המון שנים. זה חומר מצוין של שחקנים ויותר חשוב, זה חומר אנושי מצוין, שחקנים שהם בני אדם ולפעמים זה לא פחות חשוב. אני מאמין בהמשכיות ואני רוצה להשאיר כאן משהו כמו 60% מהסגל, אבל במקביל חייבים לחזק את הקבוצה בשניים-שלושה שחקנים שוברי שוויון מליגות גבוהות ובשחקנים עם ניסיון מהאזור”.

“סגרנו תוך חמש דקות”

אחרי הקרחון האוקראיני שאחז במשרוקית בעונה הראשונה של בית”ר נורדיה והדינמו האנושי שעמד על הקווים אשתקד, דומה שהעונה מגיע לנורדיה מאמן מז’אנר שונה. לא זן מאסטר כמו טרטיאק, אבל הרבה פחות מוחצן ועצבני מברבש. על הרקע הזה, ההשתפכות הסנטימנטלית שלו בפייסבוק עם קבלת המינוי לתפקיד אינה מובנת מאליה. אבל נורדיה, מתברר, הצליחה להגיע גם אליו.

“למה נורדיה?”, כתב סלמי, “כי אני מאמין גדול בדרך, כי נורדיה היא אתגר עצום לכל מי שגדל והתחנך כבית״רי ומבחינתי להמשיך ולהעצים אלטרנטיבה שפויה ומהנה לקהל אוהדיה וקברניטיה זה ייהרג ובל יעבור”.

“ברגע שמשה אמר לי שהסיפור עם עמית נפל, סגרנו תוך חמש דקות”, אמר סלמי ביום שני השבוע, מיד לאחר מעמד החתימה עם היו”ר איציק אלפסי ונציגי ההנהלה עו”ד אסף ריבלין ורו”ח עופר בוטון, “מבחינתי לבוא לכאן זה הדבר הכי נכון. אני מאוד מחובר לרעיון של הקבוצה. זה פרויקט נהדר ואלטרנטיבה שפויה. הרעיון והערכים של בית”ר נורדיה הם דבר שאני גאה להצטרף אליו”.

ומבחינת הקהל, מה מצפה לנו?

“מצפה לנו עונה מאתגרת. מכל הבחינות. יהיו טיולים שנתיים לכל מני מקומות הרבה יותר רחוקים ממה שהכרתם בליגה ג’ מרכז. מעבר לזה, אני בית”רי, אני יודע איזה כדורגל אתם רוצים לראות ואיך הקבוצה צריכה לשחק כדי שכולנו נהנה מכדורגל התקפי ופתוח, אבל בלי לוותר על משחק חזק וקשוח. חשוב שהקהל יידע להיות מאחורי הקבוצה גם ברגעים הקשים, כי תשכחו ממה שהיה בליגה ג’. כאן אתם לא באים לעונה של 30 ניצחונות. זה יהיה לא פשוט בכלל אבל אני מבטיח לבנות קבוצה חזקה ואטרקטיבית, קבוצה מחויבת שתשחק כדורגל שמח ומהנה”.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

אוגוסט 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31