“טדי הוא חוויה – בכל פעם שאני משחק שם, אני מרגיש כמו כדורגלן מקצועי באמת”/ראיון עם אלדר פשכצקי, שוער הכח עמידר ר”ג

מראיין: אלישי אור ים

תחקיר: רונן שווידלר

אחרי שגדל בצד האדום של רמת גן וכבר נגע בליגת העל, מוצא את עצמו בגיל 26 אלדר פשכצקי דווקא ביריבה העירונית, כשהוא שוב בעמדה לעליית ליגה. בשישי הוא פוגש את נורדיה

כשהוא לא בכדורגל הוא לומד פסיכולוגיה במכללת רמת גן, ואחר הצהריים עושה מלגה בעבודה עם ילדים ממשפחות קשות יום בצהרון מטעם העירייה. השנה בניגוד לכל הציפיות הוא מוצא את עצמו בלב המאבק על כרטיס ללאומית, אבל בשינויים קלים בתסריט השם אלדר פשכצקי  (כן, יש קשר משפחתי – בן דודו של עיתונאי הספורט מוטי פשכצקי) היה אמור להיות כבר שם שמתגלגל בפיהם של שדרי ליגת העל.

“הבית שגרתי בו היה סמוך מאד לאצטדיון, אבא שלי, זאב פשכצקי, הוא אוהד מסור של הפועל ר”ג והיה בעל תפקיד בהנהלה”, מספר פשכצקי. “כילד, הייתי מאד היפראקטיבי ונהגתי לצאת מבית הספר באמצע היום לראות אימונים של הבוגרת, עוד כשאימנו אותה יובל נעים ואלי כהן והכרתי את השחקנים שיותר מאוחר גם שיחקתי עם חלקם. כשהפועל זכתה בגביע המדינה ב-2003 הייתי בן 10, ואבא תפס אותי בידיים ומהיציע הכניס למגרש באצטדיון רמת גן לחגוג עם השחקנים”.

אז איך חוצים ככה את הכביש באמצע העונה?
“רציתי למעשה לעזוב כבר בתחילת העונה. ניסו להתיש אותי. לא שיחקתי, וזה הגיע למצב ששני הצדדים לא רצו להמשיך. הבעיה התחילה עוד עונה קודם לכן, כי הכנסתי לחוזה מענק על העפלה לשלבים הגבוהים בגביע המדינה. הם לא האמינו שהמענק יהיה רלוונטי, אבל בפועל הגענו לחצי הגמר,  ולצערי הם לא רצו לשלם. עשו לי שם בעיות נוספות, אבל אני מעדיף לא לפרט לגבי זה. בסך הכול, מדובר קבוצה שגדלתי עליה, אני מכבד את האנשים שם וזה כבר מאחוריי. אגב, אני חושב שהמשחק הראשון או השני שלי בהכח היה נגד נורדיה בטדי (נורדיה ניצחה 1-0 – א.א). יש מצב שאני היחיד שהיה קפטן של שתי הרמת-גניות”.

ומילא לעבור ליריבה העירונית, הסכמת לרדת ליגה.
“תראה, הפועל רמת גן בשלב הזה הייתה במקום האחרון אחרי שהחליפה שלושה מאמנים, ואני רק רציתי לשחק כדורגל. הייתה לי גם הצעה גבוהה מאיכסל, אבל בהכח הגיעו לסיכום עם הפועל, כך שהיא תמשיך לשלם לי חלק מהמשכורת ובסופו של דבר מהרגע הראשון הרגשתי טוב בהכח”.

רצית ליהנות מכדורגל, אבל גם בליגה א’ שוב מצאת את עצמך בתחתית הטבלה.
“הגעתי במצב הכי גרוע שיכול להיות וזה רק אתגר אותי עוד יותר. השנה שעברה הייתה עולם אחר. בקושי התאמנו, וגם כשהתאמנו זה היה בקושי. אנשים רק חיכו לסיים כבר את העונה. היינו קרובים למשחקי המבחן, אבל עם החיזוק של אלי ביביאשווילי, אליעד ברקוביץ’, ראול גרשונוב ושלי, דברים השתנו, חיברנו ניצחונות בכוח בלי לשחק כדורגל גדול והצלחנו בסופו של דבר  לסיים במקום העשירי.    העונה הזאת גרמה לי להעריך מאד את הקהל של הכח, שהיה רגיל שהקבוצה שלו במקומות אחרים לגמרי, אוהדים שחלקם ראו כילדים את הקבוצה זוכה באליפות המדינה, ופתאום הם מגיעים לעודד במשחק חוץ נגד בקעת הירדן”.

והעונה מאמן חדש וסיפור חדש.
“אני מאד מעריך את המאמן הקודם חיים סירוטקין, אולי עכשיו פחות הולך לו אבל הוא מאמן מאד אמיץ, הגישה שלו לשחקנים מאד טובה, אבל קורא שלא הולך בכדורגל.

אבל בכל מקרה עומר פרץ מאמן אדיר, אין ספק שיש לו פוטנציאל להגיע למקומות הכי גבוהים בכדורגל הישראלי. זה שהוא היה עד לא מזמן שחקן זה יתרון גדול. הוא שיחק בצרפת ובשתי התל-אביביות וספג המון כדורגל. הוא מאד מאמין בשחקנים צעירים, ומצד שני פגע במקומות שבהם היה צריך לשים שחקנים מנוסים יותר. מאמן מאד מודרני, שיודע לזהות ולקרוא את השחקנים היריבים עד לרמה של שפת הגוף שלהם במגרש, לזהות חולשות ולהכין אותנו מצוין למאצ’-אפים איתם. מעבר לזה, הוא ב’וייב’ של השחקנים והאווירה בחדר ההלבשה מצוינת”.

ומה היה הדיבור בחדר ההלבשה בתחילת העונה מבחינת ציפיות?
“המיקום הנוכחי שלנו הוא מעבר לכל הציפיות. עלית ליגה בכלל לא הייתה על הפרק ולמעשה לא הייתה שום מטרה מוצהרת. התקציב היה מוגבל והכוונה הייתה לחבר חבורה צעירה לכמה שחקנים מנוסים במטרה להעביר עונה שקטה. שרון גורמזנו הגיע קצת אחרי תחילת העונה אחרי שהבנו ממשחקי האימון שיש כאן קבוצה באמת חזקה שהוא יכול לתת לה ערך מוסף. כשהוא הגיע ידעתי שבכל מקרה נהיה חזק למעלה ומכאן לסיים ראשונים זה כבר דינמיקה של רצף תוצאות חיובי או שלילי”.

ועכשיו אתם ראש חץ עם כפר קאסם. מצד אחד בשני המשחקים הישירים הפסדתם להם, מצד שני הפער הוא רק שלוש נקודות.  איך אתה מעריך את יחסי הכוחות בקרב על המקום הראשון?
“הפסדנו להם פעמיים אבל הם יכולים להפסיד לקבוצות אחרות, זה היופי בכדורגל. אני חושב שהסיכויים שלנו טובים. כפר קאסם קבוצה מצוינת ומצד שני מאתנו אין שום ציפיות, כי בסוף זה גם עניין של תקציבים. במובן הזה אם נעלה ליגה זה יהיה כמעט ברמה של האליפות של לסטר סיטי באנגליה, אבל עברנו בהצלחה כמה משחקים קשים, ניצחנו פעמיים קבוצות חזקות כמו יפו, שעריים ואשדוד ולכפר קאסם נותרו הרבה משחקים קשים נגד קבוצות שנאבקות בתחתית או על העפלה לפלייאוף. אם נתרכז בעבודה שלנו נוכל לעבור אותם”.

אתה חתום בהכח עד סוף העונה, אתה רואה את עצמך כשוער ליגה א’ או שאתה שווה יותר?
“אני שווה הרבה יותר”.

‘הרבה יותר’ זה אומר ליגת העל?
“אני חושב שכן. אני מקווה שתהיה לי ההזדמנות להראות את זה”.

הנה הראית, העפת את הפועל רעננה מהלאומית בדו קרב פנדלים בגביע והגעתם עד שמינית הגמר.
“כל הקבוצה נתנה שם משחק גדול. שיחקנו פתוח כמו שאנחנו משחקים בליגה, אבל זה משחק נקודתי. אני חושב שהיום אני מסוגל להיות יציב לאורך זמן, עשיתי עונות מצוינות בהפועל רמת גן עם ממוצע הספיגות הכי נמוך בליגה אבל היום אני שוער הרבה יותר טוב משהייתי לפני שנתיים ושלוש. הניסיון הוא קריטי ליכולת להיות ממוקד לאורך זמן וזה הדבר הקובע, יותר מכישרון”.

קיבלת השנה רק 13 שערים כשאתה משחק עם הגנה שכוללת את עוביידה דרוויש, גיל סלם, מור נעמן וטל קידרון, כולם הצטרפו רק העונה, הגנה חדשה לגמרי.
“חבורה של לוחמים, צעירים מאוד, חבר’ה בני 21-22, לכולם רצון להצליח. כדורגל זה משחק של הרבה אגו, ואצלנו יש הבנה שהולכים להשיג מטרה קבוצתית. זה סוד העמידה הטובה שלנו על המגרש. נכנסנו טוב לשיטה של עומר, בסה”כ זה עניין של לחץ והנעת כדור וכשצריך משחקים יותר ענייני. רוב הפעולות נעשות בביטחון, לא מפחדים לטעות כי אנחנו מחפים אחד על השני”.

האם זה מאבק העלייה הראשון שלך?
“פעמיים החמצתי עליה לליגת העל עם הפועל רמת גן במחזורים האחרונים וזה היה אכזרי מאד. לפני שנתיים כבר היינו בפער גדול במקום הראשון וראינו את עצמינו בליגת העל ובסוף הפסדנו את זה לעכו. אם השנה לא נצליח לעלות אני לא חושב שזו תהיה אכזבה, אבל אני בעצם בכלל לא חושב על זה, אני משתדל להיות ממוקד רק במטרות הקרובות, לכן כרגע אנחנו חושבים רק על נורדיה”.

אתה לא השוער הכי גבוה בעולם, 172 ס”מ, וזה לא מפריע לך לשחק מאד גבוה ולצאת מהרחבה.
“הגובה רק מאתגר אותי. קשה למצוא שוערים בגובה הזה ברמות הגבוהות, אבל יש לי יכולות אתלטיות שמחפות על זה. המיקום שלי ברחבה ומחוצה לה הוא בהתאם לכך. בגלל חסרון הגובה אני חייב לשחק גבוה ברחבה ולנצל את זה שיש לי רגליים חזקות וזריזות וככל שאני יוצא יותר גובה אני למעשה מצמצם לשחקני היריב את גודל השער. נכון שזה מעמיד אותי בסכנה לקבל גול בצ’יפ שזה כביכול שער יותר משפיל, אבל זה בסופו  של דבר קטע פסיכולוגי, אני עובד על זה באימונים. מצד שני, היציאות הגבוהות מונעות המון כדורי עומק מסוכנים. האמת היא שאני לא זוכר מתי קיבלתי גול ב’צ’יפ’. מקווה רק שלא אקבל כזה בשישי הקרוב…”.

במשחק הקודם נגדנו נשארת מובטל יחסית.
“דווקא היה לכם איזה מצב בנגיחה, ובכל מקרה זה לא אומר כלום לגבי המשחק הנוכחי. אתם קבוצה טובה מאד, אם זה שחקנים כמו דיויד גומז שיש לו הרבה ניסיון או אבי יוסף שאני מאד מעריך ואוהב, שוער טוב, וחוץ מזה להגיע לטדי זה חוויה, בכל פעם שאני בא לשם אני מרגיש שאני שחקן כדורגל, אפילו כשזה נגד הפועל ירושלים עם מאתיים צופים”.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30