נורדיאן – 26.3.2018

מחזור עשרים וחמישה:
בית"ר נורדיה ירושלים נגד מכבי שעריים

שלום בית"רים!

האוהדים האמיצים בצהוב-שחור שהגיעו בשישי האחרון לקרית גת בשרב הכבד "נהנו" ממשחק עם מיעוט מצבים, ועוד פחות מכך שערים. נורדיה יצאה למשחק ללא אופיר עמרם הפצוע וללא אף חילוף התקפי על הספסל. הדבר נתן אותותיו על משחק ההתקפה של הקבוצה, ואכן לרגעים ארוכים במחצית השנייה היה נדמה שדווקא עירוני קרית גת קבוצת התחתית קרובה יותר לכיבוש שער. בדקה ה-73 המצב אף החמיר כאשר אסי גובזה הורחק באדום ישיר לאחר שפגע (לכאורה) ללא כדור בשחקן היריבה. בשארית הזמן שנותר למשחק קיוו שחקני נורדיה לשמוע את שריקת הסיום, לא דבר שציפינו וקיווינו לו מול קבוצת תחתית.

למרות התוצאה המאכזבת, נורדיה נהנה מהתבוסה 5-0 של בית"ר כפר סבאה-5 בטבלה ערב המחזור בביתה לעירוני נס ציונה. בעקבות השינוי במאזן השערים עלתה נורדיה למקום החמישי על חשבונה של כפר סבא, ולראשונה מאז המחזור ה-4 ממוקמת במקום המוליך לפלייאוף העליון. הטבלה צמודה מאוד כאשר לנורדיה, כפר סבא והפועל כפר שלם במקומות 4-6 שוויון נקודות (36), והשביעית הפועל בקעת הירדן נקודה אחת בלבד מתחתן עם 35 נקודות. בטבלת הליגה המלאה ניתן לצפות כאן.

הרבה זמן לנוח לא נותר לנו. כבר מחר (19:00, מגרש הכדורגל בהר חומה) נפגוש את מכבי שעריים. בסיבוב הקודם שער ניצחון של אסי גובזה בתחילת המשחק קבע את התוצאה. השבוע כאמור, ניאלץ להסתדר בלעדיו. היעדרות של חלוץ מוביל היא מאתגרת עבור כל קבוצה, וכשהחלוץ אחראי ל-12 מתוך 24 שערי הקבוצה ואין כל חלוץ טבעי על הספסל, האתגר נהפך לבעיה. שעריים מגיעה למשחק לאחר 2 הפסדים רצופים, במחזור האחרון 4-1 מול הפועל מחנה יהודה. ההפסד צמצם את הפער ממחנה יהודה שבמקום ה-13 המוביל למשחקי המבחן ל-7 נקודות בלבד, ושעריים תשאוף לנצח מחר ולהבטיח את הישארותה בליגה. קל זה לא הולך להיות.

גובזה. "מה אנחנו בלעדיו?" (ינון פוקס)

אז מה צפוי לנו במשחק הקרוב

אמנם הזמן בין המשחקים היה קצר, אך מצבת הפצועים אף פעם לא נחה. מיקי רנדי הפסיק את האימון ביום א' באמצע לאחר שהתלונן כי הוא סובל ממתיחות באזור המפשעה והוא בספק במשחק. שי ניסים לא התאמן מאז המשחק מול קרית גת עקב פציעה וכאבי ראש, וגם הוא נמצא בספק למחר. אופיר עמרם ערך אימון קל אתמול, ומצבו ייבחן שוב בסמוך למשחק. גם דיוויד גומז שנפצע גם הוא במפשעה ארך ביום ראשון אימון בלי כדור, אך רוב הסיכויים שהוא ישחק מחר.

הרכב משוער:

שוער: אוהד סיידוף
הגנה: יונתן זדה, ציון זקן (ק), אוראל חורב (פרדי ציון), אביתר ברוכיאן
קישור: אוראל חורב (מיקי רנדי), אדי דדון, שי ניסים (דביר ברוך), מישל רוס, אלי זיזוב
התקפה: דיוויד גומז

נמשיך עם קו הנעדרים, יש עדכון בעניינו של יניב פינק שכבר תקופה ארוכה לא משחק?
"פינק לא יהיה כנראה (במשחק מחר – המערכת). הוא טוען שהוא פצוע. העברתי את העניין לצוות שמטפל בשחקנים פצועים. אני לא רואה אותו על הדשא בינתיים. אפשר לומר שהוא לא בתוכניות. בן אדם שפצוע חודש, גם אם הוא היה בריא הוא לא בתוכניות שלו. זה נראה רציני שאני אתן לשחקן לשחק אחרי שלא ראה דשא חודש? פינק היה בורג, ואי אפשר לקחת את מה שהוא נתן. בסופו של דבר הוא יצא מההרכב מסיבות שהוא בחר. בו נעשה סדר, הוא בחר. ואז הוא חזר אחרי העניין והתאמן, וחשוב שאנשים יידעו את זה. הוא היה בתמונה והוא חזר להתאמן. ואז הוא התקשר אליי לפני האימון ביום ראשון ואמר שאני לא מתאמן כי אני מרגיש את הרגל. אמרתי לו שהוא היה כשיר ביום שישי. אז הוא ענה שזה כרוני זה משהו שהיה לו תקופה ארוכה והוא רוצה לצאת מזה. אז אמרתי לו שאני מאמן, ואני לא רופא. משם הוא עבר לצוות הרפואי והוא לא בא אליי. ברגע ששחקן בא אליי ואומר לי שיש לו משהו כרוני, ובאמת היה לו משהו כרוני שהוא סחב איתו, אז אני לא יכול להגיד לו משהו. אז אמרתי לו שאני מבין ושיפנה שיטפלו בו."
(הערת המערכת – לאחר בירור שערכנו, אף שלא משתמע כך באופן ישיר מהדברים של גניש, פינק נמצא באימוני הקבוצה ומתאמן).

נעבור למשחק מול קרית גת, ביצעת 3 חילופים (דדון במקום דביר, חורב במקום רנדי, כחלון במקום גומז) לכאורה כולם הגנתיים, דעתך?
"בוא נעשה סדר. היה לי 4 שחקנים על הספסל. ה-3 שמות שנתת לי, גורני, ושוער. ידעתי שגומז יכול להפתיע אותי עם פציעה. החילוף הראשון דדון במקום דביר, ידענו שדביר לא יכול לסחוב 90 דקות וחשבתי שזה מספיק לו אז הכנסתי את אדי. אני חושב שברגע שאדי נכנס הוא היה דומיננטי כמו שהוא תמיד ולא הייתה בעיה. לגבי מיקי, מיקי סחב עצבים ולא היה טוב, וגם היה לו צהוב, אז הכנסתי את חורב. אין לי שחקנים מעבר לדבר הזה. זיזוב היה מוצהב, ליאור שהיה שחקן רוטציה ואיננו. כחלון במקום גומז, זה כי גומז צעק לי שהוא פצוע והוא לא יכול ללכת."

אולי בסיטואציה של החום וההרחקה נקודה זה לא היה דבר רע?
"אני כמאמן חי את הקבוצה ורואה את הקבוצה כל שבוע. התפיסה שלי היא שכשהספסל הוא חזק אז יש לי יותר ביטחון. בשישי היו לי 4 שחקנים ושוער על הספסל וכולם דפנסיביים למעט גורני שהוא 50-50. ואני עולה עם שחקן שהוא פצוע, והמשחק נמשך ואני רואה שהמשחק הוא משחק של מעברים והוא לא פשוט, ותוסיף את ההרחקה של גובזה בדקה 70 ומשהו. בדיעבד החילופים שירתו אותנו לשמור על התוצאה בסוף."

בוא נעבור להסתכל על הליגה. זה נראה שאחרי שבית"ר כפר סבא הפסידו 5-0 במחזור האחרון,  שיש עוד יריבות שנדמה שלא כל כך רוצות להגיע לפלייאוף, אתה גם חושב ככה מהניסיון שלך?

"לא. אם עקבת במחזור האחרון מחנה יהודה שכמות השערים שהבקיעה עד לאותו משחק לא הייתה גבוהה פתאום מבקיעה 4 שעריים מול שעריים בשעריים, ודימונה שהפסידו 4 לנס ציונה, 3 ליפו ו-5 לנו, פתאום מנצחים את יבנה ומבקיעים 3 שערים בפרק זמן קצר ומנצחים את המשחק. אז לבוא להגיד שכפר סבא מפסידים בכוונה לאיזו קבוצה? תמיד יש קבוצה שתצוץ, אנחנו צצנו לפני חודש וחצי ואף אחד לא האמין שנגיע למקום בפלייאוף והנה הגענו. אני לא יודע מה התוכניות של כפר סבא. אני יודע בתור שחקן, ששחקן תמיד שואף לנצח, וזה לא משנה מה. השאלה מה משדרים. כפר סבא היו מקום 3 וגם עשו דברים יפים בגביע. החליטו לשחרר שם שחקנים וגם המאמן עזב. זה לא מעניין אותי קבוצות אחרות, אבל כפר סבא קיבלו 5 ופתאום כפר שלם ושהספידו אותם לפני 3 משחקים ועם 36 נקודות כמו מקום בפלייאוף. כפר קאסם שהספידו אותם החליפו מאמן וכבר קרובים לפלייאוף, בקעת הירדן אם לא מפסידים את ה-2 נקודות מול הוד השרון היו מקום לפנינו בפלייאוף. הליגה נזילה והרמה שווה, ואם זה אנחנו ובקעת הירדן, כפר שלם, כפר קאסם, ואולי קבוצות אחרות יחברו ניצחונות מלמטה. כפר קאסם גם שנה שעברה רק בסוף העונה נדבקו לפלייאוף. אז הנקודה מולם, למרות האכזבה שהובלנו 2-0 ידעתי כמה היא חשובה. וגם הנקודה שלקחנו מול יפו, וגם הנקודה מול קרית גת שהתבררה כחשובה בדיעבד שעלינו למקום בפלייאוף. את המשחק מול שעריים צריך לעבור בשלום, אחרי זה מול הוד השרון משחק שכל הקבוצות ניצחו למעט הוד השרון. אני תמיד אומר לשחקנים שמסתכלים רק על מחר."

אז בוא נדבר על מחר, עולים מחר בלי גובזה, מי מחליף אותו? זה אולי הבור הכי גדול עבורנו.
"התמודדנו בלי גובזה מול דימונה שנכנס כמחליף כשהובלנו 3-0. אין ספק שאין פתרון, זה מלך השערים שלנו, שחקן דומיננטי שלנו, שחקן שבמערך שלנו הוא חלק מרכזי בחלק הקדמי, המספרים שלו מדברים, הכושר שהוא נמצא הוא כושר פנסטסטי. בסופו של דבר הוא לא יהיה כי הוא קיבל אדום. אז אנחנו באים למשחק בתוכנית קצת שונה. גומז אני לא יודע מה המצב שלו ואני מאמין שהוא משחק. זיזוב עשה את העבודה פנטסטי בדימונה, אני יכול גם להשתמש בדביר ברוך. אין לי הרבה אופציות מלבד דביר, זיזוב וגומז שהוא חלוץ ושיחק 9 במהלך הקריירה. אחליט אחרי האימון."

מה ראית מההרחקה של גובזה מנקודת המבט שלך, מה בדיוק הלך שם, צפוי פעולת משמעת נגדו?
האמת לא ראיתי, אמרו לי. אני דיברתי עם שחקן אחר. הייתה עבירה ושחקן של קרית גת שכב, ושחקן בא אליי וביקש מים, ונתתי לו הוראות טכניות, ואז בא עוד שחקן לשתות מים ואמר לי אדום לגובזה. ואני רואה התקהלות. גובזה מספר שבמהלך כל המשחק, וזה קורה לו הרבה, השחקנים לא הפסיקו לקלל ולרדת עליו, הקנטות, לא בדיוק יודע אם על רקע גזעני. אז גובזה אומר 'ויקטור נשבע לך הקפטן שלהם (נדב כידר – המערכת) נדבק אליי ואני הזזתי אותו ועשיתי לו זוז ממני והוא עף. נראה לך הייתי נותן לו בוקס הוא היה ככה קם?'. לגבי הסיפור מול הקהל אני לא ראיתי, התעסקתי במשחק. אני מקווה מאוד שהוא לא יזומן לוועדת המשמעת של ההתאחדות ולא יורחק יותר ממשחק אחד, לגבי הליכי משמעת בקבוצה, זה אתם צריכים לפנות להנהלה."

נדבר על דברים מחוץ לנורדיה, מילה על נס ציונה שכמעט הבטיחה זכיה באליפות.
"מגיע להם. קבוצה שהובילה את הליגה כל שנה. עופר (טלספפה, המאמן) גדל איתי באותה שכונה דלת ליד דלת, ההורים ז"ל היו כמו משפחה, אחיות אפילו אמא שלי ואמא שלו. אני מפרגן לקבוצה. קבוצה שבאמת רצה ועושה עבודה פנטסטית. למרות שהצלחנו ליצור להם מיני פנצ'ר ולנצח אצלם, הם יצאו ממנו בצורה חלקה. כל הכבוד, שיהיה להם בהצלחה בליגה הלאומית."

ועוד חצי מבט כבר על העונה הבאה – הרכב הליגה פחות או יותר הוכרע: מכבי הרצליה יורדת מהלאומית, הפועל אדומים אשדוד ושמשון כפר קאסם עולות מליגה ב'. אבל אנחנו לא רוצים לפגוש אותן, אנחנו מכוונים ללאומית נכון?
(חושב…) "השחקנים משדרים אמונה, למרות שהסגל חסר. ומה שיש במועדון הזה מאז שהגעתי זה אמונה. ואתם יודעים מה הקבוצה הזאת עברה עוד לפני שהגעתי. לבוא ערב מחזור 26 ולדבר על דברים טובים זה מה שייחלנו. אני תמיד אומר לשחקנים שהמשכיות ואמונה מובילים לתוצאה טובה. לסיים סיבוב פלוס עם פנצ'ר אחד (מול בקעת הירדן – המערכת). החבר'ה משחקים כדורגל איכותי. נמשיך לעשות את הדברים הטובים, תמיד טוב לחלום על דברים טובים וזה סבבה, אבל יש מחר משחק.
לסיום, אני רוצה לאחל לכל משפחת בית"ר נורדיה ירושלים חג כשר ושמח."      
עוד לא יודע מי יפתח בתור חלוץ. גניש מול קרית גת (ינון פוקס)

הכר את היריבה

והפעם: מכבי שעריים

מכבי שעריים נוסדה בשנת 1950 בשכונת שעריים התימנית ברחובות. בעונת 1963 העפילה הקבוצה לליגה הלאומית (הליגה הראשונה דאז) בה בילתה 6 עונות טרם ירידתה ליגה בעונת 1969, עונה בה העפילה לגמר גביע המדינה.

לאחר שברוב שנות ה-70 בילתה הקבוצה בליגה א', בעונת 1982-1983 העפילה לליגה הארצית במשחקי המבחן מול מכבי חדרה.  עם זאת, התאחדות הכדורגל האשימה את שעריים בקניית תוצאה המשחק וביטלה את תוצאתו.

ב-2 העונות לאחר מכן נחלה הקבוצה 2 עליות ליגה רצופות ובעונת 1985-1986 בילתה עונה נוספת בליגה הלאומית בסיומה ירדה שוב לליגה הארצית. בשנות ה-90 ובמחצית הראשונה של העשור הראשון של שנות ה-2000 התנדנדה הקבוצה בין הליגה השנייה והשלישית, עד שבעונת 2005-2006 הגיעה הקבוצה לשפל מקצועי וירדה לליגה ב'. בעונת 2011-2012 שבה הקבוצה לליגה א'.

בשנת 2015 החל "עידן אלדד פרי" במכבי שעריים. פרי, יליד העיר וטייקון נדל"ן תמך בקבוצות ספורט שונות בעיר רחובות ובשנת 2015 רכש את מכבי שעריים. הרכישה הובילה להשקעת כספים רבים בקבוצה ובעונת 2015-2016 יצרו בשעריים גלקטיקוס במונחי ליגה א': לעמדת המנהל המקצועי הוצנח ניר קלינגר, ובסגל נמנו שחקנים רבי מעמד בכדורגל הישראלי כגון שי אבוטבול, סלים טועמה ודדי בן דיין, ולצידם אחד, דיוויד גומז. ההשקעה הכספית השתלמה ובסיום אותה עונה העפילה הקבוצה לליגה לאומית. אך מה שהתאים לליגה א' לא עמד באתגרים של ליגה לאומית, וחרף השקעת כספים נוספת ירדה בעונה שעברה שעריים לליגה א' לאחר עונה אחת בלבד.

בעונה הנוכחית התמודדו בשעריים עם מצב כספי לא פשוט: כפי שקורה פעמים רבות בכדורגל הישראלי, אלדד פרי צמצם השקעותיו בקבוצה ונותר כספונסר בלבד. בצעד אחרון של אדיבות (תבחרו אתם אם לשים מרכאות סביב המילה) החליט פרי כי הוא יתרום לקבוצה סכום כסף השווה לסכום אותו תצבור עמותת הקבוצה מאוהדיה. בשורה אחרת, הפעם חיובית, הגיעה לשעריים כאשר הצליחו להשמיש ללליגה את האיצטדיון הישן של הקבוצה ברחובות, ובכך חזרו לשחק בעיר לאחר שנים רבות של נדודים, בעיקר באיצטדיון בנס ציונה.

עם סגל צעיר מאוד ותקציב מוגבל, גם השאיפות של שעריים בפתיחת העונה היו צנועות: להישאר בליגה. נדמה ששעריים עוומדים עד כה במבחן התוצאה, ורוב העונה נעה שעריים בין "צמרת התחתית" לשיפולי הפלייאוף העליון. 5 מחזורים לסיום שעריים קרובים להבטיח הישארות בליגה כאשר הם נמצאים בפער של 7 נקודות מהמקום המוביל למשחקי המבחן נגד הירידה. בנוסף, רק 4 נקודות (ו-6 קבוצות) מפרידות בין שעריים למקום בפלייאןף העליון, ועם סיומת חזקה לעונה שעריים בהחלט יכולים להגשים עונה חלומית ביחס לציפיות בתחילתה.

שחקנים בולטים
בשערה של שעריים עומד שוער הצעיר רז רחמים (21, #36), בנו של שוער העבר אסי רחמים, שכבר הספיק לשחק בעונה שעברה בצמרת ליגה א' צפון במדי הפועל רובי שפירא חיפה.

הבלמים של שעריים גם הם בתחילת הקריירה: אבירם אוחנה (23, #5) ששיחק ב-2 העונות האחרונות במ.ס דימונה ובהפועל מרמורק ולצידו גיל נחום (21, #4) לו זו העונה הראשונה המשמעותית בקבוצת בוגרים. ואם זה לא מספיק, גם המגינים של שעריים צעירים: משמאל צח בללי (21, #3) ששיחק בעונה שעברה בהפועל כפר שלם, ומימין איתם שמאי (24,#23) שהגיע בנובמבר האחרון מהפועל קרית אונו מליגה ב'.

הקישור של שעריים הוא החוליה היותר מנוסה בקבוצה: דניאל הייק (25, #8) בעברו שחקן מכבי קביליו יפו והפועל מרמורק; מאור חלבי (27, #20), בעברו הבטחה גדולה בנוער של מכבי תל אביב שאפילו שותף במשחק בודד בליגת העל בניצחון 0-1 מול בית"ר ירושלים בעונת 2010-2011 ובילה עונות בליגה הלאומית במדי הפועל רעננה, הפועל פתח תקווה והכח עמידר רמת-גן; דניאל טסאו (25, #77/#9) ששיחק בעברו בין היתר במכבי שעריים והפועל מרמורק.

בהתקפת שעריים נמצא את שחקן הכנף תום מדהלה (25, #11) שהגיע העונה ממכבי קביליו יפו וכבש כבר 9 שערים, ואת החלוץ עדן בוכובזה (20, #99) לו זו העונה הראשונה בקבוצת בוגרים.


מי נגד מי? 

ניתן לומר (כמעט) מזל טוב לסקציה נס ציונה על השלמת ההעפלה לליגה הלאומית: הפסד ביתי מפתיע מאוד של מכבי יבנה מול מ.ס דימונה (3-1) וניצחון של נס ציונה על בית"ר כפר סבא (5-0) העלה את פער הנקודות ל-13 נקודות, כאשר רק 15 נקודות נותרו בקופה ונראה שהסיפור ייגמר כבר במחזור הקרוב בקרב בין המוליכות. מזל טוב נוסף, אמנם ציני, נמסור לעירוני הוד השרון שלאחר 24 מחזורים צברה סוף סוף נקודה ראשונה מול הפועל בקעת הירדן (2-2). הפועל כפר שלם שיפרה עמדות בקרבות הפלייאוף לאחר ניצחון  ביתי 0-1 על הפועל אזורמכבי קביליו יפו חילצה תיקו בחוץ מול מ.ס כפר קאסם בעזרת שער משווה בדקה ה-90 (1-1). שאר התוצאות: מכבי שעריים – הפועל מחנה יהודה4-1; מ.כ ירמיהו חולון – הכח עמידר רמת גן 0-0.

במוקד המחזור ה-26 "משחק העונה" בין סקציה נס ציונה לבין מכבי יבנה (ד', 19:00, נס ציונה). לאור הפרש הנקודות שפורט לעיל, ניצחון של נס ציונה יבטיח סופית את עלייתם לליגה הלאומית. הפועל בקעת הירדן תנסה להתאושש מהתוצאה המביכה במחזור האחרון ולהתמקם בתמונת הפלייאוף במשחק בית מאתגר מול מ.כ ירמיהו חולון (ג', 16:00, מושב תומר). בית"ר כפר סבא תתמודד מול הפועל אזור שנמצאת רק 4 נקודות מהפלייאוף (ד, 16:30, אזור). שאר המשחקים: הפועל מחנה יהודה – עירוני הוד השרון (ג', 16:00, מושבה הסינטטי); הכח עמידר רמת-גן – הפועל כפר שלם (ג', 16:00, וינטר); מ.ס דימונה – מ.כ כפר קאסם (ג', 16:30, דימונה).

עדכון ומזל טוב נוסף מגיע מליגה ב', שם 2 קבוצות הבטיחו את עלייתן לליגה א' דרום: הפועל אדומים אשדוד מליגה ב' דרום ב', ושמשון כפר קאסם מליגה ב' דרום א'. שתי הקבוצות השלימו 2 עליות ליגה רצופות ב-2 עונות.


נורדיה בקהילה

גם השבוע הגיעו אוהדי נורדיה כדי להפיץ את הבשורה להמונים: חברת הוועד המנהל אלית מזא"ה וחבר העמותה ג'ניה פרומין פגשו את חניכי מכינת בית ישראל בשכונת גילה בירושלים וסיפרו על הנסיבות להקמת הקבוצה ואופי הקבוצה היום.

בנושא אחר אך ברוח דומה, גם השנה מסייעים אוהדי הקבוצה לאגף קידום נוער בעירייית ירושלים לגייס תרומות עבור משפחות נזקקות. כל מי שמעוניין לתרום יכול לעשות זאת דרך יישומון הפייבוקס בקישור כאן, או לפנות לחברת הוועד המנהל אלית מזא"ה בטלפון 054-4369888.


מה עשה הנוער?

 ערב כתיבת שורות אלו טרם ידועות תוצאות משחקי קבוצות מחלקת הנוער שלנורדיה השבוע, אולם ביום א' האחרון שחקני קבוצת נערים ג' של המועדון עשו משהו לא פחות חשוב: ביוזמתו של מאמן הקבוצה מתן פרנסיס לקחו השחקנים חלק באריזת סלי מזון לפסח עבור משפחות נזקקות. אנחנו גאים בהם מאוד!

לסיום

פסח. תקופה של ניקיון, ניעור אבק, דרך חדשה. לאחר 3 תוצאות תיקו רצופות בנורדיה ישמחו לשים את התקופה הרעה מאחור ולחזור למסלול הניצחונות. המגרש בהר חומה הוא אמנם לא הבית, אך מבטיח אווירה ביתית. שימו את הקניות והניקיונות לחג בצד, ובואו לשעתיים וחצי של הנאה ואדנרלין.

מחר, 19:00, מגרש הכדורגל בהר חומה, ניקיון המוני.