נורדיאן – 22.3.18

מחזור עשרים וחמישה:
עירוני קרית גת נגד בית"ר נורדיה ירושלים

שלום בית"רים!

זה נראה היה כאילו ליגה א' דרום ממש מבקשת מאיתנו לתפוס את המקום בפלייאוף העליון. שלוש הקבוצות שדורגו במקומות 3-5 לא ניצחו, וכל מה שנדרש מאיתנו כדי לחבור לחמישייה הראשונה בתום המחזור ה-24, היה לנצח בבית את מ.ס כפר קאסם.

זה התחיל טוב: בדקה ה-18 הגבהה של אביתר ברוכיאן משמאל הסתיימה בנגיחה מדויקת של אסי גובזה (שער ליגה מספר 12 העונה) בתוך הרחבה, היישר אל הרשת וה-0-1. השחקנים בצהוב-שחור המשיכו להניע כדור היטב, ובדקה ה-23 כבר הכפילו את היתרון עם שער ליגה שני העונה של אופיר עמרם, בעקבות מהלך קבוצתי נהדר. אלא שכאן זה נגמר: עמרם, שעלה למשחק בכשירות חלקית, נפצע, וכבר לא חזר מהמחצית; האורחת מכפר קאסם, מצדה, מיאנה לוותר והחלה לתקוף גלים-גלים דרך האגף הימני הפרוץ שלנו. הבית"רים, שלא השכילו לשנות את כיוון המשחק בעקבות הפסקת המחצית, נראו חשופים מאחור, אפשרו ליריבה להשתלט על מרכז המגרש ובהיעדרו של עמרם נראו חסרי מוצא. ואכן, בדקה ה-53 כפר קאסם באה על שכרה, כשפאדי זיאדה צימק ל-1-2. 14 דקות חלפו, עד שעומרי עמאר ניצל רכות הגנתית כדי לקבוע 2-2. זאת גם הייתה תוצאת הסיום.

למרות התוצאה המאכזבת, חשוב להרים את הראש: 6 מחזורים לסיום העונה, הכול עדיין פתוח. כפי שניתן לראות בטבלת הליגה המעודכנת, המרחק בינינו לבין הפלייאוף העליון עומד על נקודה אחת בלבד. ב-20 המחזורים האחרונים לא היינו באחד המקומות המובילים לשם, אך את הכסף, כמו שאומרים, סופרים במדרגות. בקרוב מאוד תיפתח הדלת, יידלק האור בחדר המדרגות, ונדע כולנו מי יצא לשם עם השטרות ומי עם שקית הזבל ששלחו אותו לזרוק למטה.

אז איך מרימים את הראש? נוסעים דרומה. מחר (14:00) נתארח למשחק חוץ באיצטדיון של קריית גת נגד עירוני המקומית. ההתמודדות בין הקבוצות בסיבוב הקודם הייתה הראשונה של ויקטור גניש על הקווים כמאמן נורדיה. שער ניצחון דרמטי של גובזה בתוספת הזמן (אחרי בישול מצוין של מיקי רנדי) סידר לנו 2-3 דרמטי וניצחון ראשון אחרי שישה הפסדי ליגה רצופים. אלא שאותה קריית גת מפוררת שפגשנו בסיבוב הקודם היא קבוצה שונה היום, ואל המשחק מחר היא תגיע לאחר שהביסה 0-4 במחזור הקודם את הפועל מחנה יהודה – תוצאה שהבטיחה עבורה באופן מעשי את מקומה בליגה א' דרום גם בעונה הבאה.


אז מה צפוי לנו במשחק הקרוב

לאחר שנפצע בגב במהלך המחצית הראשונה מול כפר קאסם, לא התאמן השבוע אופיר עמרם ולא ישחק מחר. בנוסף אליו תחסר נורדיה גם את אלי זיזוב המוצהב ואת ליאור היילה שעדיין מושעה מהקבוצה עקב בעיות משמעת. דיוויד גומז סובל מפציעה במפשעה והוא בספק למשחק. מנגד מישל רוס ישוב לסגל לאחר שתיק החקירה נגדו נסגר.

הרכב משוער:

שוער: אוהד סיידוף
הגנה: יונתן זדה, ציון זקן (ק), אוראל חורב (פרדי ציון), אביתר ברוכיאן
קישור: מיקי רנדי, אדי דדון, שי ניסים, מישל רוס, דיוויד גומז (דביר ברוך)
התקפה: אסי גובזה

חבר העמותה יאיר ארז יצא לראיין את ויקטור גניש והביא את רשמיו לקראת המשחק.

נתחיל מהנושא הבוער, מה היה מצבו של מישל רוס השבוע,
"מישל התאמן כל השבוע. הוא מוכן למשחק, הכל בשיקולה של ההנהלה (הערה: לאחר הריאיון נסגר התיק כנגד רוס, והוועד המנהל החליט לסיים את ההשעייה). במשחק האחרון הוא לא שיחק בגלל עבירת המשמעת שקרתה מול ליאור היילה במשחק מול יבנה." 

איך הייתה האווירה? הוא התאמן רגיל?
"הוא התאמן רגיל, בצורה טובה. וזהו, לא צריך להיכנס יותר מדי למה שהוא עובר. בוא נדבר מקצועית."

מה לגבי היילה שעדין מושעה, האם יש אפשרות שהוא יחזור לשחק העונה? אתה בקשר איתו?
"ההנהלה החליטה שהוא מושעה עד הודעה חדשה, וזה מה שאני יודע. לא דיברתי איתו בשבוע."

מה הכשירות של פינק?
"פצוע. לטענתו. אני לא דוקטור כדי לדעת יותר. אם הוא כשיר הוא יחזור לסגל. יש רופא במועדון, ברגע ששחקן אומר לי שהוא פצוע אני שולח אותו לרופא ומקבל ממנו הנחייה."

בוא נדבר על המשחק מול כפר קאסם, הייתה חצי שעה טובה ואחרי זה המשחק התדרדר מבחינתנו
"כמו שאמרת הייתה באמת פתיחה טובה. 25 הדקות הראשונות של המשחק היו המשך ישיר של המשחקים האחרונים של הקבוצה, למעט המשחק מול מחנה יהודה שלא הסתדר לנו. ב-25 הדקות הראשונות הכל התחבר והמשחק שטף, עשינו 2 גולים ממהלכי כדורגל טובים. אחרי הפציעה של אופיר השתבש המשחק. אופיר הוא חלק דומיננטי במערך מבחינת החזקת כדור ומעבר כדור מהגנה להתקפה, יחד עם מיקי רנדי והם השחקנים החשובים בציר שלנו. עד המחצית חשבתי שאופיר יתגבר על הפציעה והוא משך ומשך, וממש חיכיתי לשריקה של השופט למחצית כדי להעריך את הפציעה שלו. איך שנכנסנו לחדר הלבשה דיברתי איתו והוא אמר לי שהוא לא יכול להמשיך למחצית השנייה. אני חושב שהשחקנים שלנו דרוכים לכל מהלך, אף אחד לא היה מופתע. אדי דדון נכנס בצורה פנטסטית למשחק ביבנה והגיע ל-3 מצבים בתור קשר 50-50. נכנס אדי, ואז הם הבקיעו גול מטעות שלנו ונכנסו למומנטום. אני מכיר את כפר קאסם אימנתי שם יותר מעונה אפילו. אני מכיר את צורת המשחק של כפר קאסם כשהיא סופגת והפעם היא סופגת פעמיים. בסיום המחצית הראשונה היינו ב-10 שחקנים בגלל אופיר. אמרתי לשחקנים שזאת צורת המשחק של כפר קאסם, ואם נהיה נחושים ואחראיים בצורת המשחק נוכל לעשות דברים בצורה קלה בחצי השני. הכנסנו אותם למשחק בטעות שלנו במחצית השנייה, ואחרי זה ידעתי שאני חייב לעשות משהו."

הלכנו אחורה?
"לא הלכנו אחורה. חבר'ה תבינו. במשחק כדורגל יש דבר שנקרא מומנטום, כמו שהמומנטום היה אצלנו ב-25 דקות הראשונות, ככה הוא עובר. השאלה היא איך אתה מתמודד מול המומנטום של הקבוצה השנייה, וזה יכול להיות מול כל קבוצה. הם ניצלו את המומנטום שלהם ועשו 2-1. גובזה כמעט הבקיע 3-1, ואז הדברים היו משתנים והיינו עוצרים להם את המומנטום. אחרי ה-2-2 היה משחק פתוח, ונדמה לי שעם קצת יותר ריכוז שלנו היינו מנצחים את המשחק. לבוא למשחק כזה ולהרגיש אכזבה? כן, אני חושב שהייתה פה אכזבה. לבוא להגיד שאני מרוצה? לא. אבל כפר קאסם היא קבוצה חזקה עם סגל שחקנים שהצהיר על עלייה חד וחלק בתחילת העונה. אז אם אנחנו אחרי 4 חודשים יצאנו מאוכזבים, אז כל הכבוד לשחקנים שלי על כל מה שהם עושים ויעשו. סיימנו משחק שידענו שאם אנחנו עושים תוצאה טובה אנחנו עוקפים את כפר סבא, אבל עדיין אנחנו נקודה מהפלייאוף ונושמים לרווחה, שיצאנו מכלל  החששות שהיו לנו כשהגעתי לפה."

היה ניכר שיש הרבה התקפות מהצד של זדה ושהוא לא מקבל עזרה מהקישור מצד שי ניסים.
"אני חושב שעזרו, ואני יכול לנתח את המשחק ההוא מול העיניים שלי אפילו שעבר שבוע. החלק החזק של כפר קאסם הוא בצד שמאל, יש להם את אוהד אדלשטיין, מוחמד בדיר וגם את פרדה. ידענו את זה עוד לפני המשחק. שמתי את גומז בצד שמאל כי ידעתי שהמגן הימני שלהם הוא לא מגן טבעי ודיוויד יכול לעשות שם דברים טובים. בתוכנית המשחק שלי שמתי את גומז באופי ההתקפי בצד שמאל, ושי ניסים שעשה סגירה הגנתית בצורה טובה יותר ממשחק אחד, בצד ימין. שי עובד בצורה פנטסטית עם זדה, לא במשחק אחד וזה לא חדש שלי. שי בבסיס שלו יודע לנהל את המשחק כחלק מהחזקת הכדור, ואפשר להיעזר בו בהרבה תפקידים וזה פלוס למאמן."

עבר סיבוב שלם מאז שהגעת לקבוצה ועבר שיפור משמעותי, מה מבחינתך חסר, אם בכלל, כדי להיות קבוצה בפלייאוף העליון?
"כל הכבוד לשחקנים, וזה נכון לכל התקופה שאני פה, מהאימון הראשון ועד לרגע שאני מדבר איתך פה. המטרה הייתה לייצב פה את העניינים, להחזיר את הביטחון, ואני חושב שהשחקנים עשו את זה בצורה בלתי רגילה. וזה לא רק השחקנים, זה הניהול שהביא את השקט לשחקנים וזה משה בן ארוש שנתן לי את השקט לעשות את מה שאני חושב. אני מתייעץ איתו והוא נותן לי לקבל את כל ההחלטות שאני מאמין בהם. לבוא ולדבר במחזור ה-24 שאנחנו נקודה מהפלייאוף, אחרי שהחבר'ה עשו איתי סיבוב שלם והפסידו רק פעם אחת בבקעת הירדן, אז כל הכבוד לשחקנים. בתקופה הזאת אנחנו ב Level של יבנה ונס ציונה."

איך אתה מסכם את החוויה שלך כמאמן נורדיה?
"זה מועדון גדול. קהל אדיר שבא ומעודד, ובסופו של דבר חשוב לי שהוא לא יברח. אני רואה את העידוד ואני מפחד שחלילה לא נקבל את ה-3. הקהל הזה ראה כדורגל, ראה תצוגה ראה מתח, אפילו שהסתיים ב-2-2. ברור שאם היה נגמר ב-3-2 של גובזה אז זה כפיים של כל הקהל ויושבים ושרים וקמים, זה מושלם ולא הולכים הביתה מאוכזבים. אבל אני לא חושב שאכזבנו את הקהל, הוא בא לראות את הקבוצה שלו והוא נהנה מכדורגל פתוח, גולים, מצבים, אקשן. בסופו של דבר אני פה, עם הצרידות ואני מגיע לקידוש בשישי ובקושי מצליח לומר אותו. חיים של מאמן זה לא פשוט, אני הולך לבית הכנסת ועדין עוברים לי סרטים, ואני לוחץ להוא את היד ולהוא את היד, ועדין עוברים לי פלאשבקים. ואז עובר השבת ומגיע ראשון ומתחילים להחזיר את החבר'ה לעניינים. זה לא סיכום, אבל כל עוד אתה מדבר איתי ואנחנו לא בתחתית, אז כל הכבוד."

איך ההכנה לקראת קרית גת?
"זאת קבוצה שעברה טלטלה והחליפה מאמן, שלומי משה שהבקיע במשחק הקודם נגדנו. אנחנו מכירים את השחקנים שלהם, חבר'ה צעירים, נמרצים. ניצחו 4-0 במחזור האחרון ובחודש האחרון עושים תוצאות טובות. נתכונן, וב"ה יהיה טוב."


הכר את היריבה

והפעם: עירוני קרית גת

עירוני קרית גת הוקמה בשנת 1961 תחת השם מכבי קרית גת. לאורך 33 שנותיה הראשונות התנדנדה הקבוצה בין ליגה ב' לליגה א', עד שבשנת 1994 העפילה לליגה הארצית, הליגה השנייה דאז. בסוף שנות ה-90 תקעה הקבוצה יתד בצמרת הליגה, ובעונת 2001-2002 העפילה לליגת העל תחת שרביטו של המאמן גילי לנדאו. העונה היחידה של קרית גת בליגת העל הסתיימה במקום האחרון בטבלה. אף התוצאות הגרועות, באותה עונה נחרטה קרית גת בזיכרון הקולקטיבי של חובבי הכדורגל הישראלי כשהביסה בצורה סנסציונית את האלופה דאז מכבי חיפה 4-0 בקרית אליעזר, אחד משני ההפסדים היחידים של חיפה באותה עונה. מאותה עונה זכורים גם החלוץ הלטבי אנדראס פרוחננקובס שהמשיך לעונות מוצלחות במכבי תל אביב ובאירופה, והמגן מיקי עטיה שהמשיך אחר אותה עונה לבית"ר ירושלים.

לאחר האפיזודה הקצרה בליגת העל לא שבה קרית גת לנשום את אוויר הפסגות של הכדורגל הישראלי: בעונת 2004-2005  הורדה הקבוצה לליגה א' עקב חובות כספיים. קרית גת שהתה בליגה א' במשך כעשור, עד שעלתה לליגה לאומית בעונת 2013-2014. קרית גת החזיקה מעמד בלאומית 2 עונות, בסיומן ירדה חזרה לליגה א'. החזרה לליגה א' לא הייתה קלה עבור קרית גת ובסיום הסיבוב הראשון דורגה קרית גת במקום האחרון בטבלה. חילופי מאמנים במסגרתם הוחתם חיים לוי כמאמן הקבוצה הובילו לסיבוב שני מוצלח ומקום 10 סולידי בסיום העונה.

בעונה הנוכחית קרית גת החליפה שחקני סגל רבים, אך במקביל השאירה בתפקיד את המאמן חיים לוי. קרית גת החלה (שוב) את העונה בצורה גרועה: מקום ה-15 בסוף הסיבוב הראשון, מקדימה רק את עירוני הוד השרון נמושת הליגה. במקביל, חוותה קרית גת צרות גם מחוץ לדשא: בתרחיש שחזר על עצמו פעמים רבות במהלך השנים בקבוצה (כולל בעונת ליגת העל), הנהלת הקבוצה נסמכה על כספי עירייה שהיו צפויים להיכנס רק בינואר 2018, ולכן לא הייתה מסוגלת לשלם משכורות השחקנים. כתוצאה מכך 4 שחקנים בכירים עזבו את הקבוצה, והשחקנים שנותרו בחרו להשבית את האימונים (עוד על כך ניתן לקרוא בראיון שערכנו בסיבוב הקודם עם שחקן הקבוצה ולימים מאמנה שלומי משה בקישור כאן).
אם דברים יכולו להסתבך עוד יותר, המאמן חיים לוי בחר להתפטר, ובמקומו מונו כמאמנים משותפים שחקני הקבוצה הקפטן שלומי משה (35, #10), בעברו שחקן בית"ר ירושלים,  וליאור בן שמחון בן ה-25 בלבד (!). יצויין כי חרף היותם רשומים בסגל, בן שמחון כלל לא שיחק העונה, ומשה שותף רק פעם אחת מאז שמונה למאמן.
עם חילופי הסיבוב ומעבר לשנת 2018 נכנסו הכספים המובטחים מהעירייה, והמצב הכלכלי של הקבוצה התייצב. בדומה מאוד לעונה הקודמת גם הפעם חילופי המאמנים הוביל לתוצאה הרצויה: הסיבוב השני של קרית גת היה מוצלח יותר, וערב המחזור ה-25 מדורגת קרית גת במקום ה-13 תוך שהיא פותחת פער מבטיח של 7 ו-11 נקודות על מחנה יהודה ודימונה (בהתאמה).

שחקנים בולטים
בשערה של קרית גת עומד השוער המנוסה רון למל (31, #26). למל שיחק בקבוצות רבות בליגה א' עד שבעונה שעברה הגיע  לשיאו המקצועי בהפועל רעננה בליגת העל, אולם מיעט לשחק.

בחוליית ההגנה של קרית גת נמצא את הבלם אבי צבאג (29, #13). גם במקרה של צבאג ההיסטוריה חוזרת על עצמה: צבאג הגיע לקרית גת בפגרת החורף בעונה הקודמת ועזב בסיום העונה,  רק כדי לחזור לקבוצה בנובמבר האחרון. צבאג עוסק בדוגמנות לצד הכדורגל ושיאו  המקצועי היה ב-2 עונות בהן שיחק בהפועל רעננה בלאומית. שם בולט נוסף בהגנת קרית גת הוא המגן הימני יוגב בן סימון (31, #18) ששיחק בעברו בליגת העל במדי הפועל רמת גן ובשלל קבוצות בליגה הלאומית.

בקישור האחורי משחק "הסמל" – יליד העיר נדב כידר (31, #4). לכידר זו העונה ה-6 ברציפות בקבוצה, כאשר בעברו עונות רבות במדי הפועל באר שבע, כולל בליגת העל. לצידו בקישור האחורי משחק הצעיר שי מושל (21, #99) לו זו העונה השנייה. מושל הוא בוגר מחלקת הנוער המפוארת של מ.ס אשדוד ואחיו של חלוץ מ.ס אשדוד בנצי מושל. עוד בקישור מאי מזל (24, #9) שהבקיע כבר 4 שערים העונה.
האיום ההתקפי הרציני ביותר של קרית גת מגיע מהכנף: אדי אדרי (21, #25), שחקן בית  שמחזיק העונה בתואר מלך שערי הקבוצה עם 8 שערים. בחוד משחק יניב מזרחי (21, #17) ששיחק בעברו בדילה גורי בליגה הגיאורגית הבכירה וכבש עד כה 6 שערים העונה.

"מספרים" – עירוני קרית גת

1. מניעים בהילוך שני: 15 נקודות צברה קרית גת ב-9 משחקי הסיבוב השני, זאת לעונת 14 נקודות בכל הסיבוב הראשון. כפי שכבר כתבנו, הדפוס השתמר מהעונה שעברה: צבירת 11 נקודות בלבד בסיבוב הראשון מול צבירת כמות כפולה של 22 נקודות בסיבוב השני.

2. "בחוץ, רק בחוץ": נתון מדהים: קרית גת משמעותית טובה יותר דווקא במשחקי החוץ (17 נקודות, 6 בליגה) מאשר במשחקי הבית (12 נקודות, 15 בליגה). מזל שאירחנו את קרית גת בסיבוב הראשון…


מי נגד מי? 

הפער בין סקציה נס ציונה לבין יתר הליגה הומחש היטב במחזור החולף, כשהמוליכה הייתה היחידה בין שמונה המדורגות ראשונות ערב המחזור שהשיגה את שלוש הנקודות, עם 0-4 מוחץ מ.ס דימונה המתפרקת. במקביל, שער בתוספת הזמן של עדן אולירי סידר למכבי קביליו יפו 1-1 ביתי מול מכבי יבנה. גם ירמיהו חולון הסתפקה בנקודה אחת, כשנפרדה מהפועל אזור ב-0-0. הפועל בקעת הירדן השיגה ניצחון בית חמישי מתוך ששת האחרונים (0-2 על מכבי שעריים), וכך התקרבה כדי שתי נקודות בלבד מהפלייאוף העליון (הודות ל-1-2 של הפועל כפר שלם על בית"ר כפר סבא החמישית). יריבתנו מחר, עירוני קריית גת, הביסה 0-4 את הפועל מחנה יהודה. לאחר המעשה פיטרה מחנה יהודה את המאמן אודי כבודי, לאחר שני משחקים בלבד. משחק נוסף: הכח רמת גן – הפועל הוד השרון 0-2.

המחזור ה-25 החל היום בצהריים, כשהפועל כפר שלם ניצחה את הפועל אזור0-1 ודחקה את נורדיה למקום ה-7. המשחק שמעסיק אותנו יותר, בין בית"ר כפר סבא לבין סקציה נס ציונה, ייערך רק בשבת (לויטה, 21:00), כך שניצחון שלנו מחר ישלח אותנו למקום החמישי לפחות זמנית. יתר המשחקים ייערכו מחר, כשכפי שניתן לראות משעות שריקות הפתיחה, שעון הקיץ החדש כבר ייתן את אותותיו: ב-15:00 ירמיהו חולון תארח את הכח רמת גן (האיצטדיון שליד בית העלמין) ומ.ס כפר קאסם תארח את מכבי קביליו יפו (וינטר). שעה קודם לכן ייערכו המשחקים בין מכבי שעריים להפועל מחנה יהודה (שעריים) ובין מכבי יבנה למ.ס דימונה (איצטדיון עירוני יבנה). הפועל בקעת הירדן תנסה לעשות עוד צעד בדרכה אל הצמרת כשתתארח ב-12:30 בהוד השרון (נוה הדר), למשחק נגד השטיח של הליגה.


נורדיה בקהילה

הבשורה ממשיכה להגיע אל ההמונים: השבוע פגשנו את כיתות ט'-י' בבית הספר דנמרק', כשלצידנו קשר הקבוצה ובוגר בית הספר, אוראל חורב. אוראל שיתף את התלמידים בדרך שעבר מימיו כתלמיד בביה"ס ועד בית"ר נורדיה. התלמידים גילו התעניינות רבה, וחלקם אף הביעו נכונות להגיע למשחקי הקבוצה. לאחר המפגש, אמר לנו אוראל כי "זאת סגירת מעגל מדהימה עבורי לחזור ל"דנמרק", ביחד עם המועדון שהוא עבורי כמו בית – בית"ר נורדיה. זכיתי לומר כמה מילים על הדרך שעברתי, כולל הקשיים, העליות והירידות כילד שגדל בבית הספר לצד הכדורגל".


מה עשה הנוער?

שבוע מוצלח במיוחד עבר על נערים ג': ביום שישי הם רשמו ניצחון 2-4 על עירוני באר יעקב, ושלשום המשיכו במסלול הניצחונות עם 0-1 על הפועל בני אשדודנערים ב' יחזרו השבוע מהפגרה, כשייפגשו ביום שני את הפועל קטמון לדרבי מסקרן (הר חומה, 18:45). באותו היום והמגרש (16:00) יארחו ילדים א'את מ.כ מזכרת בתיה.

לסיום

And now, the end is near…רק עוד 5 משחקים נותרו עד סוף העונה, 1/6 מהדרך. הפסד בודד של נורדיה ב-15 המשחקים האחרונים מוכיח שביכולת הנוכחית מדובר בקבוצה של פלייאוף עליון, אך תחילת העונה המאכזבת כרתה לנו בור לא קטן לצאת ממנו. עוד מאמץ קטן, עוד דחיפה קטנה, נאריך את המסע, ונזכה לזיכרונות מתוקים מהעונה הזאת.

מחר, 14:00, האיצטדיון העירוני בקרית גת, ממשיכים את המסע