נורדיאן – 1.3.2018

הניוזלטר של נורדיה / גיליון 84 01.03.2018

מחזור עשרים ושניים:
בית"ר נורדיה ירושלים נגד מ.ס דימונה

שלום בית"רים, וחג שמח!

שום דבר לא מגיע בקלות בעונה הזאת, ונראה שכך זה ימשיך עד הרגע האחרון שלה. בשישי האחרון גילינו זאת שוב, כשהמשחק שלנו נגד מכבי קביליו יפו במסגרת המחזור ה-21 הסתיים בתיקו מאופס – תוצאה שמנעה מאיתנו לחזור אחרי 16 מחזורים למקום המוביל בתום העונה הסדירה לפלייאוף העליון.

ובכל זאת, לא מדובר בתוצאה רעה מבחינתנו. בסופו של דבר, התמודדנו עם יריבה חזקה, מגרש חוץ לא פשוט, היעדרות של מספר שחקני מפתח בחלק האחורי ובדקות האחרונות גם עם חיסרון מספרי על כר הדשא, אחרי שהבלם משה כחלוןהורחק בצהוב שני. קשה גם לומר שהגיעה לנו יותר מנקודה: השחקנים בצהוב-שחור לא הגיעו כמעט לאף הזדמנות לאורך 90 הדקות, התקשו לפתח הנעת כדור לעומק המגרש וסבלו מחוסר תיאום בחלק האחורי, כתוצאה מריבוי האלתורים שנגזרו על ויקטור גניש בעקבות שלל החיסורים. מנגד, קביליו ענתה על ציפיות הצוות המקצועי שלנו, כשהתייצבה כקבוצה ממושמעת ומאומנת. היא לא אפשרה לאסי גובזה לייצר שטחים, נטרלה את משחק המעברים עליו נשענו בשבועות קודמים וניצלה את העובדה שבשני הצדדים שיחקנו ללא מגן טבעי כדי לנסות לעקוץ מהאגפים. לשמחתנו, קהות התקפית של המארחים, לצד יכולת טובה של השוער המחליף, אוהד סיידוף (שקיבל את הכפפות בעקבות פציעתו שלבנימין אור באימון המסכם), אפשרו לנו לחזור לירושלים עם נקודה חשובה.

למרבה המזל, גם במחזור החולף הליגה באה לקראתנו במרבית התוצאות (ראו בטבלת הליגה המעודכנת וכן בפירוט התוצאות בהמשך הגיליון), כך שלמעשה המחזור האחרון עמד בסימן סטטוס-קוו: גם אחריו אנחנו מדורגים במקום השישי, מרחק שתי נקודות בסה"כ מהמקום החמישי (קביליו). אז ייתכן שכלל לא היה מחזור? ובכן, היה, ולראייה העובדה שגם השבוע חברי העמותה אבישי סלע וינון פוקס (בהתאמה) מצאו על מה לכתוב ואת מה לתעד.

הקפטן ציון זקן מציל מהקו בעוד רגע של גבורה, שישי האחרון (ינון פוקס)

בינתיים חלפו להם כמה ימים, אפילו חג הגיע, ואין זמן טוב מזה לחזור אל עיר הבירה למשחק ליגה נוסף. מחר (שישי, 12:30, עלות כרטיס: 20 ש"ח, כניסה חופשית לחברי עמותה ולילדים עד גיל 14) תגיע אל איצטדיון טדי שלנו מ.ס דימונה. הקבוצה הדרומית, שמדורגת במקום האחד לפני האחרון ובמרחק 4 נקודות מהקו האדום, ערכה בשבוע שעבר שינוי משמעותי על הקווים כשמינתה את נועם שוהם, עד אז מאמן בית"ר כפר סבא, במקומו של אהוד כחילה. משחק הבכורה של שוהם על הקווים היה נגד מחנה יהודה, המדורגת מקום אחד לפני דימונה, אולם זה הסתיים ב-1-1 שהותיר את דימונה עמוק בתוך הבוץ. אלא ש-9 מחזורים לסיום יודעים שם שהכול עוד פתוח, ולכן יגיעו לטדי במלוא הנחישות כדי לחזור לעניינים. מנגד, שבוע לפני משחק החוץ הקשה נגד מכבי יבנה, אנחנו חייבים לחזור למסלול הניצחונות.


אז מה צפוי לנו במשחק הקרוב?

ביום ראשון ערכו השחקנים אימון מוקדם, ולאחר מכן חגגו יחד עם מנהל הקבוצהרן מבשוב את ברית המילה של בנו. כאן ההזדמנות לברך את מבשוב ומשפחתו לרגל המאורע המשמח. גם האימון המסכם (היום) נערך בשעה מוקדמת מהרגיל, וזאת בשל החג. בתחילת האימון נפגע המאמן ויקטור גניש בשפתו, ועל כן הוא לא השתתף בהמשך האימון, אך הדבר כמובן לא ימנע ממנו לעמוד על הקווים מחר.

כמיטב המסורת בתקופה האחרונה, גם השבוע ויקטור גניש יידרש לאתר פתרונות יצירתיים כדי להתמודד עם שורת חסרונות משמעותיים. הפעם כותרת ההיעדרויות היא "הרחקות": לא פחות מארבעה שחקנים ייעדרו מהמשחק, שלושה מהם בעקבות צבירת חמישה כרטיסים צהובים מתחילת העונה (אדי דדוןאוראל חורבומישל רוס) ואחד מהם בשל ספיגת כרטיס אדום במשחק האחרון (משה כחלון). בנוסף, מספר שחקנים שלא נכללו בסגל ביפו צפויים להתלבש הפעם למשחק, אך לא יימנו על ה-11 הפותחים של גניש: השוער בנימין אור, שבאימון המסכם בחמישי שעבר החליק וסובב את הקרסול אך באמצע השבוע חזר לאימונים חלקיים, הקשר מיקי רנדי, שהתאמן בימים האחרונים עם יתר השחקנים אך טרם שב לכושר משחק מספק, והמגן יניב פינק, שנעדר מאימוני הקבוצה בתקופה האחרונה בשל עניינים אישיים אך השבוע חזר להתאמן כרגיל. אופיר עמרם, שגם באימונים מפגין לאחרונה כושר מנהיגות גבוה, התאמן חלקית בתחילת השבוע אך הגביר את הקצב בימים האחרונים. הוא צפוי לפתוח בעמדת הקשר האחורי.

האימון אתמול מוקד בתרגול של ההרכב הצפוי, בדגש על עמידה נכונה של שלישיית הקישור המרכזי הצפויה – עמרם, שי ניסים ודויד גומז, שלושה שחקנים התקפיים במקור שיעשו מעשה פורים ויתחפשו לקשרים הגנתיים. בקבוצה מאמינים שתיאום טוב בין השלישייה יחפה על החיסרון בשחקן אמצע קשוח. אלי זיזוב צפוי להיכלל בהרכב, בתקווה שיסייע בפריצת ההגנה הצפופה של היריבה.אסי גובזה התקשה גם השבוע להתאמן באופן סדיר בשל הפציעה אותה הוא סוחב במפשעה, אך באימון היום שב להתאמן עם כדור. ליאור היילה, שסובל מכאבים בקרסול, לא השתתף באימון היום, אולם הוא כשיר ואף נמצא בתמונת ההרכב.

הרכב משוער:

שוער: אוהד סיידוף
הגנה: יונתן זדה, ציון זקן (ק), פרדי ציון, אביתר ברוכיאן
קישור: אופיר עמרם, שי ניסים, דיוויד גומז, אלי זיזוב, ליאור היילה (דביר ברוך)
התקפה: אסי גובזה

יפתח הפעם במרכז השדה. גומז בשכונת התקווה, שישי האחרון (ינון פוקס)

"בשלבים האלו של העונה אנחנו מקפידים יותר לשמור על השחקנים באימונים", אמר לנו השבוע המאמן ויקטור גניש בהתייחסו לריבוי השחקנים בסגל שאינם בכשירות מלאה. "אנחנו לוקחים בחשבון עומסים ורגישויות שונות שהם סוחבים. מבחינת המשחקים, התפיסה העקרונית שלי כמאמן היא ששחקן שלא במאה אחוז כשירות לא ישחק, אלא אם הוא יקבל החלטה שהוא מסוגל לסחוב את הפציעה. זאת אומרת, כשזה נוגע לפציעות ההחלטה היא בדרך כלל של השחקן. הייתי שחקן המון שנים, כך שאני יודע מהי המשמעות של קבלת החלטות שכאלו מצד השחקן עצמו. בסופו של דבר, המאמן והפיזיותרפיסט יכולים לעשות הכול, אבל השחקן צריך לדעת לקבל את האחריות".

"אני תמיד אומר לשחקנים שהקהל שמגיע לצפות במשחק לא מתעניין בשאלה מי פצוע. הוא לא מודע לתמונה המלאה; הוא רואה רק שחקנים שעולים לשחק. לכן, שחקן שסוחב פציעה צריך לקחת אחריות על מה שהוא מראה על המגרש – לא רק מבחינת המשחק הקרוב, אלא גם בטווח הארוך". 

ובכל זאת, איך אתה כמאמן מתמודד עם מצב חוזר של היעדרויות משמעותיות? אנחנו נאלצים שבוע אחרי שבוע לעלות עם סגל מאוד קצר.
"יש לי את התכנית שלי ואת ה'אני מאמין שלי', והם קיימים גם מעבר לשאלות הטקטיות הנקודתיות. ברור שזה לא פשוט: אם אתה רגיל בשלב הזה של העונה לשחק בעמדה מסוימת, יהיה לך קשה מאוד להתאקלם בעמדה חדשה. ברור גם שכל חיסרון הוא משמעותי. חיסרון של שחקן שדה הוא משמעותי מאוד, וחיסרון של שוער הוא עוד יותר משמעותי. הנה, ממש לפני המשחק האחרון קרתה הפציעה של בן (אור). פציעה בנסיבות שכאלו אתה לא יכול לצפות; ובכל זאת, היה לנו את אוהד סיידוף, שמילא את התפקיד בצורה פנטסטית. גם אביתר (ברוכיאן) ידע למלא את עמדת המגן השמאלי כשפינק חסר לנו, כפי שהיה מי שייכנס לנעליים של ציון (זקן) כשהוא נעדר. דברים מסתדרים, ולא במקרה – פשוט כי יש לנו דרך. אז נכון, יהיה לנו סגל מאוד דליל נגד דימונה. אבל השחקנים שלנו צריכים לדעת לקחת אחריות במצבים כאלו – הם כבר הוכיחו שהם יכולים לעשות את זה. נגיע מוכנים לטדי, שהוא גם הבית שלנו בסופו של דבר".

לא פשוט ליצור תיאומים בין שחקנים במצב כזה.
"כל פעם מישהו אחר חסר לנו, אז באמת שקשה לתרגל כמו שצריך את שיתופי הפעולה בין השחקנים. בשל הסגל הקצר אנחנו עורכים באימונים משחקונים עם 8 שחקנים בכל קבוצה. מה אני עושה במצב כזה? אני מתרגל את השלד של ההרכב הפותח: הרביעייה מאחור, שחקני האמצע וחלוץ החוד". 

אם נתמקד במשחק נגד קביליו בשישי האחרון, באילו תחושות יצאת ממנו? 
"לא פתחנו טוב את המשחק. יפו עלתה במערך שאנחנו לא רגילים אליו. אלו דברים שיכולים לקרות, אבל השחקנים שלי מספיק חכמים להתמודד עם מצב כזה. ידענו שיפו תמיד פותחת חזק בבית ושלא סתם היא מדורגת במקום החמישי – זאת קבוצה צעירה, נחושה וממושמעת.  תכנית המשחק שלה הייתה לשבש לנו את מרכז השדה, ומשם לשלוח כדורים ארוכים לכיוון שחקני ההתקפה המהירים וה'מטרידים' שלהם, יוסי סולליךדור מוסקוביץ' והחלוץ נתי ארג'ואן. במחצית הדגשתי בפני השחקנים דברים מסוימים, ובאמת פתחנו מצוין את המחצית השנייה, ומשם גם שלטנו במשחק. כמובן שההרחקה פגעה בנו: אחריה, כל מה שהעסיק אותנו זה לקחת את הנקודה, כי זה היה משחק על 6 נקודות, וידענו מהי המשמעות של הפסד במשחק כזה. לכן, חשוב לי לומר כל הכבוד לשחקנים על הגישה שהם הפגינו: למרות שהיינו בפיגור מספרי לקראת הסוף, עשינו את הדברים שרצינו ויצאנו עם נקודה ממשחק חוץ קשה".

התקשיתם לפתח את משחק המעברים המהירים שראינו בשבועות קודמים.
"למרות שזה תמיד קל לחפש תירוצים כשלא הולך, ברור שהתמודדנו הפעם עם תנאים קטסטרופליים. זה לא כמו בנס ציונה, שם נהנינו מתנאים טובים שאפשרו לנו לעשות מעברים מצוינים. כשאתה מסתכל על הדשא ביפו זה נראה לך כמו מגרש כדורגל, אבל אז אתה דורך על הדשא ומבין כמה קשה להניע עליו כדור. בגלל זה ביפו ביטלו אותנו בשיטת המשחק שלהם – הם מכירים את המגרש הזה. הם גם מכירים את גובזה, אותו הם נעלו עם שלושה בלמים".

בשני המשחקים האחרונים אופיר עמרם תופקד בעמדה אחורית יותר בקישור. נראה שהמשבצת הזאת גורמת לו להבין יותר את האחריות שמוטלת עליו.
"נכון. אנחנו עוברים דברים: מיקי רנדי חסר לנו, ואביתר ברוכיאן ואוראל חורבהועברו לחוליית ההגנה. אז הוא לוקח על עצמו יותר אחריות ומביא יותר מהניסיון שלו. אבל זה לא משהו שהתחיל רק עכשיו: הוא באמת עובד קשה, ואת הנוכחות שלו ואת האחריות שהוא לוקח אפשר לראות על המגרש. הוא מנהיג, כמו עוד כמה שחקנים בקבוצה שלנו. הוא מקריב מעצמו, ועושה בצורה מאוד טובה את המעברים בין עמדה לעמדה".

עמרם אינו השחקן היחיד שזוכה למחמאות מגניש על יכולת התמרון שלו בין עמדות שונות. גם אוראל חורב מקבל ממנו מחמאות בעניין: "שיחקנו איתו ביפו כמגן ימני ושבוע לפני כן כבלם, ובשני המשחקים הוא תפקד בצורה טובה. זה נכס עבור מועדון שיש לו שחקנים שיכולים לשחק בכמה תפקידים על המגרש". גם דויד גומז, שמחר צפוי להשתבץ בעמדת קשר ה-50/50, סוגר לגניש כמה פינות: "אני יכול להשתמש בו בכל עמדה בחלק הקדמי – אם זה חלוץ, קשר מתחת לחלוץ או קשר בשני הכנפיים. במשחקים האחרונים השתמשתי בו כשחקן שמאחורי החלוץ, ונגד נס ציונה הוא הוכיח את עצמו בעמדה הזאת עם משחק מצוין, כולל שער שכבש כשהגיע ב'גל שני'". 

עכשיו אנחנו מגיעים למשחק נגד קבוצה שאין לה מה להפסיד. היא תבוא להילחם על החיים שלה.
"כפי שכבר אמרתי לכם, אין משחקים קלים בליגה הזאת. למעשה, בסיבוב השני כל יריבה רק הופכת ליותר קשה, כי כולם מגיעים מוכנים לכולם וכי כולם הספיקו להתחזק בינתיים".

"לגבי דימונה, אני מודע לכל דבר שזז שם. זאת קבוצה עם חומר שחקנים טוב. יש לה שחקנים מנוסים מאוד, אם זה הבלם דור סבן, הקשרים יוני רביבומשה אסולין וליאל זגורי או עאטף אבו-בילאל, שמכיר אותנו טוב. זאת קבוצה מאוד מנוסה, ולא סתם היא עשתה חיים קשים להפועל תל-אביב בגביע". זאת קבוצה שעברה שינויים, אבל השחקנים שלי מבינים את חשיבות המשחק ומכירים טוב מאוד את השחקנים המסוכנים של היריבה".

על פניו, אנחנו מגיעים כפייבוריטים למשחק הזה. זאת פוזיציה נוחה עבורנו? כי דווקא כשהגענו בתור "אנדרדוג" למשחק נגד נס ציונה, הפתענו את כולם.
"אני לא חושב שאנחנו באים כפייבוריטים, כי אין פייבוריטים בליגה הזאת. אולי יש כאלו שהופתעו מהשחקנים שלנו, אבל אותי הם אף פעם לא מפתיעים. אני רוצה שלכל משחק הם יגיעו נחושים, שמחים ורעבים – וזה מה שהם עושים. הם לא פראיירים; הם עובדים קשה באימונים, יש כאן אנרגיות מאוד טובות, וכל אחד רוצה לעשות הכול. מרוב שאני צריך להרגיע אותם אני מוצא את עצמי צרוד לאורך כל השבוע… אז כן, הם ראויים לאמון שלי בהם. אני כמאמן יכול לעבוד ולהכין תכניות מצוינות, אבל בסופו של דבר הם עולים למגרש, כל אחד וחלקת בורא העולם שלו. משם הם אלו שצריכים לעשות את העבודה". 

"ידענו מהי המשמעות של הפסד במשחק כזה". גניש בשכונת התקווה, שישי האחרון (ינון פוקס)

מה עושה הנוער?/ריאיון עם המנהל המקצועי של המחלקה, מנו דהן

קבוצת נערים ב' הפסידה ביום שני 5-3 לבית"ר ירושלים במסגרת המחזור ה-18 של ליגת מחוז דן 1 (הכובשים: כפיר מיכאלרון גואלי ואדיר כהן). אתמול חזרה הקבוצה למסלול הניצחונות, כשהביסה 0-9 את צעירי לוד. נערים ג' סיימו את משחקם בשישי האחרון נגד הפועל גדרה ב-4-4 – כולל קאמבק מרשים ביותר מפיגור 4-0 שנמשך עד הדקה ה-57. מוזמנים לקרוא על המשחק עתיר האירועים בכתבה שנערכה אודותיו באתר "וולה".  במשחקה היום נגד בני לוד רשמה הקבוצה הפסד 5-0. ילדים א' הביסו בשני את מכבי קריית עקרון בתוצאה 1-4.

קבוצות המחלקה נמצאות מעט אחרי מחצית הדרך של הליגה, כך שזהו זמן מצוין לסיכום ביניים של העונה. חבר העמותה עמנואל שלמון שוחח השבוע עם המנהל המקצועי של המחלקה, מנו דהן, שגם משמש כמאמנה של קבוצת נערים ב', כדי ללמוד ממנו על אופן ההתקדמות של הקבוצות השונות, על סדרי העדיפויות המקצועיים שמנחים אותו כמי שאמון על המחלקה ועל התכניות העתידית לקראת המשך צמיחת המחלקה בשנים הבאות. את הריאיון המלא תוכלו לקרוא באתר בלחיצה כאן או על הכותרת למעלה, אך הנה כמה קטעים ממנו:

ביחס לציפיות, אתה מרוצה מהעונה של הקבוצות עד כה?
"קודם כל, אנחנו מייצרים המון פעילויות חברתיות במחלקה: אנחנו מחוברים לתנועת "ערכים בספורט" ולעמותת "צו פיוס", שמעבירה לשחקנים שלנו סדנאות בנושאים כמו שיתוף פעולה ומנהיגות. מבחינתנו חשוב מאוד להעניק לשחקנים מסגרת משמעתית וחינוכית, כדי שלא יסתובבו ברחובות".  

"במישור המקצועי, שתיים משלוש הקבוצות הן כאלו שנבנו השנה ולמעשה נפתחו מאפס. שלוש הקבוצות מדורגות באמצע הטבלה ומעלה. התוצאות האלו לא מובנות מאליהן כשמדובר במחלקה בתחילת דרכה. אז כן, ההתקדמות היא מצוינת".

עד כמה אתה כמנהל מקצועי מתערב בהתנהלות השוטפת של שתי הקבוצות שלהן יש מאמנים אחרים (נערים ג' וילדים א')?
"אני לא מתערב בהרכבים, בחילופים, בשיטת המשחק או באימונים עצמם. אבל המאמנים יודעים שיש דברים בסיסיים שאני דורש, ושבהתאם אליהם עליהם לבנות את האימון. בכלל, אני עושה כל מה שצריך לטובת המאמן. האג'נדה שלי ברורה: לא לעשות למאמנים את מה ששנאתי שמנהלים מקצועיים אחרים עשו לי"."שניים מהדברים הכי חשובים מבחינתי הם קצב האימון ומיצוי זמן האימון. כמובן שיש דגשים על טכניקה, הנעת כדור ועמידה נכונה על המגרש. אנחנו עורכים גם מבדקים של אמצע העונה ושל סוף העונה, בשאיפה לדעת מהו המצב של כל שחקן בשלב הזה של העונה ביחס למצבו הצפוי בסוף העונה".מהם יעדי המחלקה, לטווח הארוך ולטווח הקצר? 
"מהניסיון שלי, מי שמסתכל לטווח ארוך מדי בכדורגל לא עומד ביעדים שלו, כי הדברים מאוד נזילים ומאוד משתנים. ברור שהמטרה הסופית היא ששחקני נוער יעלו לשחק עם הקבוצה הבוגרת, זה הדבר הכי חשוב, אבל במקביל גם קבוצת הבוגרים חייבת לחתור לשתף בשורותיה שחקנים ממחלקת הנוער. בטווח הקצר, היעד הראשי הוא להוות יריב לכל קבוצה. אני לא רואה סתירה בין השאיפה ארוכת הטווח לבנות דרך לבין השאיפה קצרת הטווח להשיג ניצחונות. ספורטאי שמתעסק במקצוע הישגי ולא מחפש גם הישגיות, אין לו מה לחפש בתחום, לטעמי".

מהו הערך המוסף של המחלקה שבאמצעותו ניתן להפוך אותה לאופציה עבור ילדים שמחפשים מחלקת נוער להשתלב בה? 
"קודם כל, הדבר הראשון שאי אפשר להתכחש אליו זהו עצם העובדה שכל הקבוצות לא משחקות בשבת – דבר שמייצר אופציה לילדים דתיים. מעבר לזה, יש אצלנו שחקנים שרואים את הבוגרים מתקדמים, ורוצים להתקדם יחד איתם. אין כאן הוקוס-פוקוס: ככל שנתקע יתד חזק גם במחלקת הבוגרים וגם במחלקת הנוער, הזמן יעשה את שלו. כבר עכשיו שחקנים מבינים שיש להם אלטרנטיבה בשם 'בית"ר נורדיה'. הכול תלוי בהמשכיות, בעקביות, ברצינות מצד המועדון ובניהול נכון של המחלקה. אם הדברים ימשיכו כמו עכשיו, שחקנים ירצו להגיע. הם כבר מתחילים להגיע".

מהם המפתחות מבחינתך לקראת המשך הדרך? 
"הדבר הכי חשוב נמצא בכך שלאנשים במועדון יש תכניות לעתיד. זאת גולת הכותרת מבחינתי: כשיש תכניות לעתיד, עם מנהלים מקצועיים שנשארים לאורך זמן, וכשהמחלקה מתנהלת בעקביות ובשיטתיות, יש תוצאות".

"נערים כבר מבינים שיש להם אלטרנטיבה בשם 'בית"ר נורדיה'". דהן (ינון פוקס)

הכר את היריבה

והפעם: מ.ס דימונה

בסיבוב הקודם כבר סיפרנו לכם בהרחבה על ההיסטוריה של מ.ס דימונה וסקרנו את סגל הקבוצה במתכונתו אז.

כזכור, אחרי עונה מוצלחת יחסית (מקום שמיני), הוחלט העונה בדימונה לבנות קבוצה שתיאבק על עליית הליגה. אלא שלמרות רכש מרשים והשקעה של קרוב ל-2 מיליון שקל, ציפיות לחוד ומציאות לחוד: הקבוצה, תחת שרביטו של אהוד כחילה, אכזבה קשות על המגרש מתחילת העונה והתברגה בתחתית הטבלה. כשברקע השפעה מאסיבית של הפוליטיקה המקומית והפרות משמעת רבות באימוני הקבוצה, המצב רק הלך והידרדר. סכנת הירידה הובילה לשחרור שחקני רכש שלא התאקלמו לקבוצה, אך לא לשינוי בעמדת המאמן. רק בתחילת פברואר (לא בלי סאגה בת מספר ימים שכללה התפטרות, חזרה בו עקב לחצי ההנהלה והתפטרות נוספת מצידו) סיים כחילה את דרכו בקבוצה. מי שמונה במקומו לעמדת המאמן הוא נועם שוהם, שעשה עבודה מצוינת עד כה כמאמן בית"ר כפר סבא, וכעת יקווה להצית את "אפקט החלפת המאמן" בדימונה ולהשאיר את הקבוצה בליגה – חרף העובדה שכעת היא נמצאת בפיגור 4 נקודות מהקו האדום. השבוע שוחח חבר העמותה אלישי אור ים עם שוהם בפעם השנייה העונה, כדי לשמוע ממנו על הרקע שמאחורי הגעתו המפתיעה לדרום ועל סיכויי הישארותה של קבוצתו החדשה בליגה. מוזמנים לקרוא את הריאיון המלא בלחיצה כאן או על הכותרת למעלה.

שחקנים בולטים

התמיכה כספית בסך 350 אלף ש"ח שהעניק לקבוצה הטייקון עידן עופר (אשר צפוי להגדיל מעורבותו בעונות הבאות), הגיעה לאחר סיום חלון ההעברות, ולכן לא הובילה לצירוף שחקנים "שוברי שוויון", למעט יוני רביבו (30, #10) – אחד השחקנים המובילים בליגה בשנים האחרונות, שהצטרף במהלך החורף ממ.ס כפר קאסם. שחקן נוסף שהצטרף הוא אקס נורדיה, עאטף אבו-בילאל (33), אך עד כה הוא השתלב כשחקן מחליף בלבד.

בין הקורות עומד השוער אלדד אלמקייס (29, #1), לו זו העונה ה-11 בקבוצה. בחוליית ההגנה נפגוש את הבלם דור סבן (26, #55) – שגדל במכבי ב"ש וגם שיחק בקבוצת הבוגרים שלה – ואת המגן הימני בן אוזן (#18, 27) שהגיע בקיץ מעירוני קריית אתא שבליגה א' צפון. אוזן, בוגר מחלקת הנוער של עירוני קריית שמונה, הגיע לפני שנתיים עם הפועל קטמון לפלייאוף העליון של הליגה הלאומית.

הקישור הוא החלק החזק ביותר אצל דימונה. למעט יוני רביבו עליו כבר סיפרנו, באגף שמאל משחק הקפטן משה אסולין (29, #15) לו זו העונה ה-5 בקבוצה. אסולין עבר בצעירותו להפועל באר שבע, במדיה אף ערך 20 הופעות בליגת העל, ואולם בהמשך עבר לליגה הלאומית (הפועל כפר סבא והפועל אשקלון) ובסופו של דבר שב הביתה. לצידם בקישור ההתקפי משחקים ליאל זגורי (27, #10), מלך שערי הקבוצה העונה עם 4 כיבושים בליגה, וכאמור גם הרכש החדש רביבו.

בהתקפת דימונה נמצא שם מוכר יחסית לחובבי הכדורגל הישראלי: ינון ברדה (33, #28), אח-של ולשעבר סקורר מדופלם בפני עצמו בליגה הלאומית. כמו הקבוצה כולה, גם הוא מאכזב העונה עם 3 שערי ליגה בלבד.

"מספרים" – נורדיה VS דימונה
גם השבוע בחנו את הנתונים הסטטיסטיים של שתי הקבוצות. מצאנו כמה נתונים מעניינים:

1. קוטלת ענקיות? 10 מתוך 18 הנקודות של דימונה הושגו מול 6 הקבוצות הראשונות בטבלה, כולל ניצחון יוקרתי 0-1 על מכבי יבנה השנייה.

2. בית מול חוץ: דימונה היא קבוצת החוץ הגרועה בליגה, למעט הוד השרון חסרת הנקודות. ב-10 משחקי חוץ הבקיעה דימונה 5 שערים וצברה 5 נקודות בלבד, לעומת 13 נקודות ו-15 שערים ב-11 משחקי בית.

3. ההתקפה היא לא הבעיה: חרף המיקום העגום בטבלה, דימונה הבקיעה העונה 20 שערים, שני שערים יותר מנורדיה, והיא ממוקמת במקום ה-11 מבין קבוצות הליגה מבחינת כיבושי שערים. המצב שונה לגמרי מבחינה הגנתית: דימונה ספגה כבר 37 שערים, הנתון הגרוע בליגה (למעט הוד השרון, אלא מה) – 5 שערים יותר מהקבוצה שמקדימה אותה בדירוג זה.


מי נגד מי? 

המחזור ה-21 היה במידת מה מיקרוקוסמוס של העונה כולה בליגה א' דרום: שתי הראשונות מנצחות (סקציה נס ציונה עם 1-2 על ירמיהו חולון השלישית, מכבי יבנה עם 2-3 על הפועל בקעת הירדן), היתר מגמגות. כך, מלבד התיקו בין מקומות 5 ו-6 במסגרת המשחק שלנו מול קביליו יפו, גם בית"ר כפר סבאהרביעית חזרה משעריים עם נקודה בלבד (1-1 נגד מכבי המקומית). בתחתית יריבתנו מחר מ.ס דימונה נפרדה מהפועל מחנה יהודה ב-1-1 שמשרת בעיקר את האורחים מפ"ת, אשר שמרו על יתרון 4 הנקודות על פני דימונה, הסבוכה במעמקי המקום ה-15, המוביל לירידת ליגה ישירה בתום העונה. יתר המשחקים:עירוני קריית גת – הפועל אזור 1-0, מ.ס כפר קאסם – הכח רמת גן 2-0,הפועל הוד השרון – הפועל כפר שלם 2-1.

המחזור ה-22 טומן בחובו מספר מפגשים מעניינים שעשויים להשפיע גם על נורדיה: המשחק המוקדם, שנערך היום, כמעט עמד בסימן הפתעה גדולה, כשהפועל הוד השרון הובילה 0-2 על בית"ר כפר סבא. לבסוף הצליחו הכפר סבאים להתעשת, כשהפכו ל-4-2 בסיום. יתר המשחקים ייערכו מחר: מכבי קביליו יפו, שסופרת כבר ארבע תוצאות תיקו רצופות, תנסה לשחזר את ההישג שרשמנו לפני שבועיים כשתגיע למשחק חוץ בנס ציונה מול סקציה המקומית (14:00). הפועל כפר שלם, שנצמדה אלינו עם 30 נקודות במחזור החולף, תארח את ירמיהו חולון השלישית (שכונת התקווה, 13:00), כשניצחון של המקומיים יסבך עוד יותר את המאבק על שלושת הכרטיסים לפלייאוף העליון שעוד פנויים להובלה. הפועל בקעת הירדן ומ.ס כפר קאסם, שנמצאות כל אחת גם כן בתמונת הפלייאוף, יפגשו במושב תומר (13:00). משחקים נוספים: הפועל מחנה יהודה –מכבי יבנה (מגרש המושבה הסינתטי, 12:00), הכח עמידר רמת גן – עירוני קריית גת (וינטר, 13:30), הפועל אזור – מכבי שעריים (אזור, 13:30).


עדכונים

החל מהשבוע, ניתן לקרוא את הניוזלטר של נורדיה גם דרך האתר הרשמי של בית"ר נורדיה ירושלים. באתר שלנו תוכלו למצוא בלשונית ייעודית את הקישורים לגיליונות השבועיים. אנחנו מחכים לכם (גם) שם.

ואם כבר במעצמות תקשורתיות בקנה מידה גלובלי עסקינן: לפני מספר שבועות הגיעו אלינו צלמים וכתבים של סוכנות הידיעות הגדולה בעולם "רויטרס", על מנת להכין כתבה אודות הקבוצה ואודות סיפור הקמתה הייחודי. בין היתר נכחו במשחק הליגה מול הכח רמת גן שנערך באיצטדיון טדי ובאחד מאימוני הקבוצה, ואף ראיינו את קפטן הקבוצה ציון זקן, את חברי הוועד המנהל אביב שרפשטיין ואלית מזא"ה ואת חבר העמותה תאאר זארו. הכתבה התפרסמה במגוון פלטפורמות ברחבי הגלובוס, מ"ניו-יורק טיימס" ועד כלי תקשורת הונגריים. מוזמנים לעיין ברשימת האתרים המלאה.

בעניין אחר: לכבוד החג, ובהתאם למסורת שנוצרה בשנים הקודמות, הגיעו היום חברי עמותה, שחקנים במחלקת הנוער ושחקני הקבוצה הבוגרת אופיר עמרם ושי ניסים לביה"ח "הדסה עין כרם" בירושלים, על מנת לחלק משלוחי מנות במחלקת כירורגית ילדים.


לסיום 

המשחק מחר עשוי להקנות לנו הזדמנות נוספת לעשות "ונהפוכו" עם אחת מקבוצות הפלייאוף העליון ולתפוס את מקומה בחמישייה הראשונה. אלא שבדרך לניצחון ניצבת יריבה שתגיע למשחק כדי להילחם על חייה. כבר נוכחנו לא פעם שטדי יכול להיות בית חם אך גם יכול להיות מוקש. בואו נעשה את כל מה שאפשר כדי להפוך את היציע המערבי למוקד רעש וצבע שישאיר את הנקודות בירושלים.

12:30, מחר. יאללה בית"ר. נורדיה!