אני תמיד אומר לשחקנים שלי: ‘אתם אלו שקובעים את ההרכב – אני רק רושם את השמות” / ריאיון עם מאמן דימונה נועם שוהם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

באמצע עונה נוחה ושקטה בבית”ר כפר סבא החליט נועם שוהם להדרים עד דימונה כדי לנסות ולהציל את הקבוצה המקומית שנראית בדרכה הבטוחה לליגה ב’. לקראת המשחק נגד נורדיה הוא מסביר איך הוא מתכוון לעשות זאת

“מאיגרא רמא לבירא עמיקתא” הוא ביטוי הולם למדי למצבה של מ.ס דימונה. הקבוצה הדרומית, שנתמכת ואף נשלטת על ידי העירייה, כיוונה בקיץ האחרון למאבקי העלייה, ולשם כך גם העמידה תקציב מכובד. אלא שבפועל, היא מצאה את עצמה עמוק במאבקי התחתית. את הקבוצה שגברה על בית”ר נורדיה בסיבוב שעבר עזבו מאז מספר שחקני מפתח בעוד אחרים באו במקומם, אך ללא שינוי ממשי, כך שערב המחזור ה-22 נמצאת דימונה במקום לפני האחרון, מרחק 4 נקודות מהמקום המוביל למשחקי המבחן.

בניסיון אחרון להציל את הספינה הטובעת, ולאחר שנפרדה ממאמנה אהוד כחילה, פנתה דימונה לנועם שוהם. לא מעט גבות הורמו כשהתברר שמאמנה של בית”ר כפר סבא, שהוביל העונה את הקבוצה לצמרת ליגה א’ ואף טיפס איתה עד לשלב שמינית גמר גביע המדינה, בוחר לעזוב את הכול לטובת מסע הישרדות במדבר שסופו כלל לא ידוע. אחרי שראה מהיציע (בשל הרחקה) את קבוצתו החדשה מחלצת תיקו 1-1 בקרב על שש נקודות מול היריבה העיקרית בתחתית הפועל מחנה יהודה, וכשנותרו עוד 24 נקודות בקופה, מגיעים שוהם ודימונה לטדי כדי להתמודד עם בית”ר נורדיה, שמצידה חולמת על מקום בפלייאוף העליון. לרגל המאורע, תפסתי אותו לשיחה השנייה שלנו העונה.

נדמה לי שלפני הכול כדאי לדבר על השינוי שחל בסדר היום שלך, בתור תל אביבי שהחל עכשיו לעבוד בדימונה.
“אני משלב בין עבודתי כמאמן בחדר כושר לבין אימון הקבוצה. בימי ראשון בבוקר אני מעביר בתל אביב אימוני כושר, בצהריים נוסע לדימונה ברכבת כדי להעביר שם את אימוני הקבוצה בראשון ובשני, ישן ביחידת דיור בעיר שהקבוצה שכרה עבורי ובשני בערב חוזר לתל אביב. בימי שלישי הקבוצה לא מתאמנת, אז אני שוב מנצל את הזמן בשביל העבודה בחדר הכושר, ולמחרת בצהריים שוב נוסע לדימונה באותה מתכונת, ואז כבר נשאר עד לאחר המשחק”.

“עבורי זהו שינוי נחמד, כמי שגר רוב חייו במרכז תל אביב. גם כששיחקתי בסוף הקריירה שלי כשחקן בהפועל בית-שאן מאוד אהבתי את האווירה החמימה ואת המרחק ממרכז העניינים. גרתי בקיבוץ ניר דוד ואהבתי מאוד את המקום. זאת הסיבה שכשיצאתי למחנות אימונים רציתי שהם לא ייערכו בערים מרכזיות אלא במקומות מרוחקים, בהם אפשר להתרכז רק בכדורגל. אני אוהב את השקט ואת הזמן הפנוי לחשיבה רק על כדורגל. אחד השיקולים שלי במעבר לדימונה זה האפשרות לנצל חלק מהבקרים כדי להגיע לאימונים של הפועל ב”ש וללמוד מהם. אני בקשר טוב עם מאמן הכושר, דרור שמשון, ועם אליניב ברדה (אחיו, ינון ברדה, משחק בדימונה א.א), אז אני מגיע, רושם דברים במחברת. אם יש דברים שאני לא מבין, אני מברר אותם איתם והם מסבירים לי”.

המרחק הגיאוגרפי הוא לא הסיבה היחידה להפתעה בה התקבל הצעד שלך. בסה” רשמת בבית”ר כפר סבא עונה שבעצמך הגדרת כמצוינת. מה השתנה מאז הפעם האחרונה שדיברנו?

“מה השתנה? קיבלתי לקראת סיום מועד ההעברות מסר מראשי הקבוצה, לפיו מבחינתם היא השיגה כבר את המטרות שלה לעונה הזאת. בהתאם לכך, בהחלטה משותפת איתי שוחררו ארבעה שחקני הרכב – ניב שראל, צליל נחמיה, דור מלכה ויוני שגיב. גם לאחר השחרורים האמנתי שאני מסוגל להגיע עם כפר סבא לפלייאוף, אבל אז שחררו לי גם את ליאור קפלן, מאמן הכושר. הפלייאוף עצמו פחות מעניין את המנהלים של כפר סבא, יותר חשוב להם לסיים את העונה ללא חריגה תקציבית. לא נכנסתי לעימותים על זה כי אני לא בן אדם שנכנס לעימותים, אלא בן אדם שאוהב אתגרים ועניין”.

“כשהסוכן שלי קיבל את הפנייה מדימונה, הרגשתי שאחרי הפיק המסוים שהשגתי בכפר סבא, דימונה זהו המקום שבו אני אוכל לעשות את הפיק השני של השנה. חשבתי על זה הרבה והתייעצתי עם הקרובים לי, אנשי כדורגל שאני מעריך ומכבד את דעתם, והחלטתי ללכת על זה. תמיד חיפשתי את המקומות שיש בהם עניין וקהל. אני גם חושב שחלק מההתקדמות שלי ומהלימוד שלי בתור מאמן תלוי ביכולת לקחת קבוצה כזאת במצב כזה ולנסות להשאיר אותה בליגה”.

ובכל זאת, אתם בסכנה מוחשית בפני ירידה לליגה ב’. חתיכת הימור.
“אני לא קורא לזה ‘הימור’. גם אם, חס וחלילה, דימונה תרד, אני אוכל להמשיך לאמן בליגה א’. לכן זה לא הימור, זה אתגר. תבין, כשאני לוקח החלטה כזאת אני קודם כל בודק את כל התנאים מסביב – ולאו דווקא השכר שלי, שהוא הדבר שהכי פחות מעניין אותי. אני כן בודק את סגל השחקנים ואת הצוות המקצועי שאני אמור לעבוד איתו. אני גם בוחן האם מוסר התשלומים גבוה, כך שלא אצטרך להתמודד עם שחקנים ממורמרים, ומוודא שיש לי קרקע פורייה כדי לעשות את מה שאני מאמין בו כמאמן כדורגל. אם, נניח, הייתי מגלה שמתאמנים רק שלוש פעמים בשבוע או שיש בעיות עם מגרש האימונים, אז לא היה מעניין אותי להיכנס לזה. אבל מהבדיקות שערכתי, יש לי כאן את התנאים להצליח”.
ניתן לומר שדימונה אינה קבוצת תחתית טיפוסית, אלא קבוצת צמרת שנקלעה לתחתית.
“היא בטוח כיוונה לצמרת, ולא סתם התקציב שלה היה בתחילת השנה מהגבוהים בליגה, אבל בעקבות אי-ההצלחות שוחררו הרבה שחקנים. הסגל עדיין סגל טוב, אבל זאת קבוצה מאוד לא מאוזנת. יש בה הרבה שחקני התקפה ומעט שחקני הגנה, וזה בעייתי במיוחד כשמדובר בקבוצת תחתית, שאמורה להישען קודם כל על משחק ההגנה שלה”.

לך אין כבר חלון העברות כדי לשנות את מערך האיזונים הזה.
“לכן אחד האתגרים שלי הוא למצוא את ההתאמות בתוך המסגרת הקיימת. אחד הדברים שאני מאמין בהם בכדורגל הוא משחק הגנה גבוה, לחץ גבוה כדי שיגיעו כמה שפחות לרחבה שלנו ושנהיה פחות חשופים. אני חלילה לא מזלזל במה שהיה כאן קודם, כל אחד והסגנון שלו, אבל אני מנסה להעביר את הקבוצה למצב בו היא יותר מניעה כדור בצורה מסודרת יותר ומתבססת פחות על כדורים ארוכים. עם זאת, אני לא יכול כרגע להתאים את השחקנים לשיטה שלי, אלא רק להפך. הבאתי איתי את עוזר המאמן אורי ריקלי, וחברנו למאמן הכושר ומאמן השוערים שכבר נמצאים במועדון. כרגע אני בשלב של בדיקות לגבי ההתאמה בינינו מבחינת עבודה משותפת. אני כמובן לא פוסל אותם ישר, מדובר באנשים מקומיים שהקבוצה חשובה להם. אני מאמין שהקבוצה תיראה הרבה יותר טוב בעוד שבועיים או שלושה, אבל ברור גם שאני חייב להביא תוצאות כבר עכשיו”.

נחתת ישר למשחק על שש נקודות נגד מחנה יהודה. מה אתה יכול להגיד עליו, כצופה?
“ברור שהקבוצה צריכה לעבור שינוי רציני וגדול מבחינת סגנון, שיטה וכושר גופני, שנראה מאוד ירוד. זה רחוק ממה שאני רוצה לראות אבל אני עובד קשה על השינוי הזה. האימונים אינטנסיביים אך מותאמים למצב השחקנים, במטרה למנוע פציעות. אני מרבה להתייעץ עם אנשי מקצוע ומאמני כושר בנוגע לכל נושא העומסים”.

ואם האתגר לא קשה מספיק, אתה גם מורחק לשלושה משחקים, ונותרו לך עוד שניים לשבת ביציע
.
“העונש הנוכחי הוא הפעלה של עונש על תנאי, אחרי שאלי חכמון הרחיק אותי בדקה ה–88 של משחק הגביע נגד הפועל קטמון. אני חושב שבאופן כללי השופטים מחמירים מדי, ואולי זה נובע מחוסר ניסיון או מחוסר ביטחון בחלק מהמקרים. הם מרחיקים על הערות קטנות, אפילו בלי להזהיר לפני כן. הם צריכים להבין שמדובר באנשי מקצוע שרוצים להצליח בעבודתם ובמועדונים שמשקיעים לא מעט כסף, ושלכן נדרשת הפעלה יתרה של שיקול דעת, במקום להרחיק בפזיזות. זה בא מהר מדי, כי קל להם”.

“במקרה הנוכחי, במשחק נגד קריית גת, בדקה ה-78, במצב של 1-3 לטובתנו, פניתי לשחקן שלנו שהתווכח עם השופט ושכבר היה לו צהוב, אמרתי לו שלא יתעסק אתו, הזכרתי לו שזה אותו שופט שלא נתן לנו פנדל נגד נורדיה והוספתי שייזהר שלא לקבל את הצהוב השני. השופט שמע את זה והרחיק איתי. לא קיללתי, איימתי או משהו בסגנון. אלה דברים קטנים ששופט יכול להחליט אם הוא מתעסק איתם או שהוא עובר הלאה”.

והתוצאה היא שלא תוכל לעמוד על הקווים.
“מלבד עניין החילופים והשינויים הטקטיים, העבודה העיקרית של המאמן מתבצעת באימונים עצמם. אם העבודה הזאת לא תיעשה כמו שצריך, לא יעזור כמה שהמאמן יעמוד על הקווים ויצעק – השחקנים לא יבינו אותו תוך כדי הלחץ של המשחק”.

אז בשישי אתה מגיע כדי לשבת ביציע המערבי בטדי, ואני מניח שאין לכם ברירה אלא לתקוף.

“באופן כללי אני מאמין יותר במשחק התקפה, אבל זה תלוי כמובן במה שהשחקנים שלי יספיקו לספוג ממני עד למשחק. אני לא חושב שתיקו בהכרח תהיה תוצאה גרועה כל כך. אם, למשל, יבנה תנצח את מחנה יהודה וכפר קאסם תוציא תיקו מקריית גת, התקרבנו בעוד נקודה. אני מסתכל על כל משחק בנפרד והמשחק נגד נורדיה הוא קרב חוץ קשה מאוד. זאת קבוצה שההגנה והעמידה הטקטית הן החלקי החזקים בה”.

“אנחנו נבוא לנצח, אבל הרבה תלוי באופן שבו יתפתח המשחק. אני יודע שאוראל חורב, אדי דדון, מישל רוס ומשה כחלון לא ישחקו. הבנתי גם שהיילה פצוע ונמצא בספק. אני חושב שהסגל של נורדיה הוא מאוד שוויוני, רוב השחקנים בעמדות השונות דומים ברמתם, למעט אופיר עמרם – שלא ברור לי מה קרה לו השנה, כי לדעתי הוא אמור להיות מעל הליגה הזאת – ושי ניסים, שיש לו יכולות אישיות מצוינות. למרות השינויים הצפויים בהרכב שלכם לעומת המשחק נגד יפו, אשוחח גם עם מאמן יפו אורי קרגולה כדי ללמוד גם ממנו עליכם. אני עושה סקאוטינג יסודי נגד כל קבוצה שאני משחק מולה, ובהתאם לכך אני גם מכיר את האופי והסגנון של נורדיה”.

מכל השחקנים שלך, אחד שאותנו בנורדיה מעניין באופן מיוחד הוא עאטף אבו-בילאל. הבנתי שכרגע הוא לא פותח בהרכב.
“אני תמיד אומר לשחקנים שלי שהם אלו שקובעים את ההרכב, אני רק רושם את השמות של השחקנים שנמצאים בו. הכל תלוי בהם ובמה שהם עושים באימונים. עאטף אבו-בילאל שחקן כישרוני, עם הרבה יכולות. הדרישה שלי ממנו מבחינת עבודה על המגרש, תנועה ולחץ על הבלמים היא גבוהה יותר ביחס למה שהוא מציג כרגע. עם זאת, בשבועיים האחרונים הוא מתאמן בצורה סדירה ועושה זאת היטב, והוא בהחלט בתמונת ההרכב. מעבר לזה, בשלב הנוכחי גם קשה לי לדבר על שחקן כזה או אחר, כי אני עדיין בשלב בו אני לומד להכיר את הקבוצה”.


איך אתה מתרשם מהצד המנטלי של השחקנים, לאור כל מה שעברו עד כה?

“המצב לא פשוט. זה בא לידי ביטוי, למשל, כשאני תוהה אם להכניס נגד מחנה יהודה במחצית השנייה שחקן התקפי כדי להכריע את המשחק, כשמנגד החשש לקבל גול מהצד השני ואז למצוא את עצמנו במרחק 7 נקודות מתחת לקו האדום, דבר שבכלל ישבור את השחקנים מנטלית. שוב, אני כרגע עוסק בעיקר בנושא הכושר הגופני, משום שבלעדיו אין טעם לעסוק בצד המנטלי. אם בן אדם לא מסוגל לרוץ, לא יעזור כמה הוא ירצה”.

כשחקן כבר חווית את מכבי ת”א הגדולה והמתוקשרת, אך כמאמן, דימונה היא הקבוצה הכי מתוקשרת שהגעת אליה.

“יש לי הרבה במה להתעסק בקבוצה, אז את כל הרעשים שמסביב אני מנטרל; אני שומע אותם אך לא מקשיב להם. גם אם אוהדים במשחקים אומרים לי להכניס את זה או להוציא את ההוא. ברור שגם אני טועה לעיתים ושלא תמיד אפגע במאה אחוז בהרכב, כי אין מאמן שלא טועה. אני לא יודע מי מהשחקנים גר בדימונה וזה גם לא מעניין אותי. מי שטוב, עובד קשה ומבין מה שאני רוצה ממנו, משחק. כבר בפגישה הראשונה שלי עם היו”ר רועי אמאנו, הוא אמר לי שיש לי מנדט מלא לעשות אילו שינויים שאני רואה לנכון, בלי שום סנטימנטים לאף אחד”.

אתה מרגיש שאתה כבר בשל לאמן קבוצה מליגת העל?
“אני לא רואה סיבה שלא. יש כיום בליגת העל מאמנים שעברו פחות ממה שאני עברתי כשחקן. אני מסתכל על הכדורגל ויודע מה אני מתכוון לעשות בו. גם כשברק בכר הגיע לבאר שבע אמרו שהוא עוד לא בשל לקבוצה גדולה; אתה לומד תוך כדי תנועה. אבל צעד-צעד: קודם כל, אני רוצה להשאיר את דימונה בליגה. המטרה הבאה תהיה לאמן בליגה הלאומית. אחר כך? לך תדע לאן ייקח אותך הכדורגל. אני תמיד חותם בכל מקום רק עד לסיום העונה”.

ועם כל זה, אתה עדיין מאמן כושר.

“יש לי מחויבות גם ללקוחות שאני עובד איתם כבר שנים באופן פרטי – אם זה חיזוק שרירים, אירובי, אנאירובי או הורדה במשקל. אני לא רוצה להזניח את זה. כמובן שהורדתי מעט במינון העבודה שם, ושאצטרך לוותר על זה לגמרי בהמשך, אם וכאשר אגיע לליגות גבוהות יותר. בכל מקרה, גם כמאמן כדורגל אני מדבר עם השחקנים שלי על תזונה נכונה ועל מה שצריך לאכול לפני ואחרי משחק, אם כי מדובר בשחקנים שעובדים בעבודה נוספת, כך שזה לא פשוט”.

איך אתה מעריך את סיכויי ההישארות שלכם?
“אני לא רוצה לדבר באחוזים, אבל בטוח שהמאבק יימשך עד הסוף”.

(קרדיט תמונה ראשית: שחר גרוס, וואן)

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.