“נורדיה מתגוננת עם הרבה שחקנים ותוקפת עם מעט. נצטרך להיות סבלניים כדי להתגבר על המערך הצפוף שלה” – ראיון עם מאמן בית”ר כפ”ס, נועם שוהם

מחזור אחד נותר עד לנעילת הסיבוב הראשון, ובית”ר נורדיה שלנו עודנה מחפשת את עצמה בין צמרת לתחתית. ביום בהיר רואים את הפליאוף העליון נישא באופק, ביום סגריר מסבים מבט אחורה אל עבר משחקי המבחן המאיימים. מי שכבר עברה בהצלחה אשתקד את החוויה המחשלת של משחקי המבחן היא בית”ר כפ”ס, שתגיע למשחק מחר (איצטדיון לויטה, שישי 12:30) כשהיא מדורגת במקום השלישי. מי שחתום על חזרתה לצמרת של הבית”רית מהשרון הוא המאמן נועם שוהם (47), הזכור היטב לחובבי הכדורגל הוותיקים (או, שמא נאמר, מזדקנים) כקשרה האחורי המיתולוגי של מכבי ת”א – איתה זכה בשלוש אליפויות ובשני גביעי מדינה.

מכבי ת״א – האתר הרשמי

גם כמאמן הוא חתום על הישג שרחוק מלהיות מובן מאליו: עלייה לליגה א’ דרך הפלייאוף המפרך. לקראת מפגש הבית”רים, זימנתי את המכביסט המשופשף לשיחה.

נועם, זו עונתך הראשונה כמאמן בית”ר כפ”ס, אחרי שתי עונות לא רעות בבקעת הירדן. ספר קצת על הדרך שלך כמאמן.

“הגעתי לבקעת הירדן לפני שנתיים, באמצע העונה, לאחר שרון מרכוס פוטר וכשהקבוצה שקועה בתחתית. בסיום אותה עונה, לא היינו רחוקים מהעפלה לפלייאוף. אני מרגיש שקידמתי את הקבוצה, למרות שלא תמיד התוצאות תאמו את היכולת שלנו. קצת התאכזבתי כשגם בעונה הקודמת לא הצלחנו להגיע לפלייאוף, אבל בסה”כ מאוד נהניתי לאמן בבקעת הירדן. נתנו לי לעבוד, את השקט שהייתי צריך ובעצם את כל מה שרציתי. באמת שיש שם מנהלים מדהימים. בסוף העונה שעברה הוחלט להחזיר את חנן אזולאי, מבכירי המועדון ותושב המקום, לאמן את הבוגרים. אני קיבלתי פנייה מבית”ר כפ”ס.

צילום: לירן דורף

הגעת לקבוצה שניצלה מירידה, ובינתיים נראה ששדרגת אותה יפה.

“הקבוצה הייתה ברצף של שתיים-שלוש עונות לא טובות. הוחלט שאני יכול להוביל את הקבוצה לדרך חדשה ולערוך את השינויים הנכונים – הן מבחינת סידור המנגנון, התנאים והציוד שדרש שדרוג, הן מבחינת צירוף שחקנים וגיבוש צוות מקצועי. קיבלתי את כל התנאים שהייתי צריך כדי לעשות משהו יפה, ובאמת הבאתי את מאמן הכושר ליאור קפלן ואת מאמן השוערים חן עבדו (לשעבר מאמן השוערים של נבחרות ישראל הצעירות – א.א). צירפתי גם את סולי צמח מבקעת הירדן, השארתי את אפי אלון, אלעד שיק ושי דוידי, כשמלבדם בערך 70 אחוז מהסגל של העונה שעברה שוחרר”.

נראה שהמהפכה הצליחה.

“בינתיים אנחנו עושים עונה מצוינת. הצלחנו ליצור צוות עם אופי, ואני מאוד מרוצה ממנו, גם מבחינת מידת המחויבות במגרש וגם מבחינת האווירה בחדר ההלבשה. אנחנו מצליחים לשחק בסגנון שאני אוהב: הנעת כדור סבלנית ולחץ קדימה, עם הצטרפות של הרבה שחקנים להתקפה. אני לא אחד שאוהב ללכת אחורה ולהסתגר”.

ומי שבוודאי מוסיף נופך להתקפה שלכם הוא עידן סרור, שהצטרף לאחרונה.

הבאתי את עידן כי הבנתי שיש בעיה בחלק הקדמי בכל הנוגע להבקעת השערים. רציתי לעשות עוד קפיצה קדימה, כדי שנפסיק להיתקע בשלושים המטרים האחרונים. עידן שחקן של מספרים, שמסיים בכל עונה עם הרבה שערים – הוא בעל יכולות אישיות מצוינות, וגם מייצר שערים בבעיטות חופשיות. הוא השתלב לנו טוב בפאזל, ואני מאוד מרוצה ממנו עד עכשיו”.

בינתיים קבוצה אחת, סקציה נס ציונה, כבר ברחה לשאר הליגה. המקום הראשון היה בכלל יעד עבורכם בתחילת העונה?

“לא, אין לנו תקציב בשביל מקום ראשון. השאיפה הייתה לעשות עונה יפה ולהתברג בפלייאוף. כשאני מקבל קבוצה, אני תמיד מציב מטרה להגיע איתה כמה שיותר גבוה – זה מה שאני דורש מהקבוצה וגם מה שאני דורש מעצמי. אני שמח שבינתיים אנחנו עומדים בציפיות שלי. בעיקרון זה הסגל הסופי; אין לי תקציב מעבר לזה. תקציב השחקנים שלנו עומד על אזור ה-550 אלף שקל, ואפילו נאלצנו לשחרר לא מזמן את הבלם כפיר נחמיה לנס ציונה”.

אגב נס ציונה, עמדתם מולם בכבוד, אך הפסדתם במשחק שקול.

“נס ציונה היא קבוצה שרצה כבר שלוש שנים ביחד. זה היתרון הכי גדול שלה. למרות זאת, ולמרות ההפסד, אפשר לומר שהיינו טובים יותר במשחק נגדה. אני מסתכל לא רק על התוצאה אלא גם על הדרך ובעיקר עליה. מה שחשוב לי זה לבדוק אם אני מצליח להקנות לקבוצה שלי את הנעת הכדור ואת משחק הלחץ שאני מחפש. אני מאמין שקבוצה עם דרך היא כזאת שבסופו של דבר גם תביא תוצאות”.

במדי מכבי נתניה
צילום: ברני ארדוב

ביום שישי אתה מארח את נורדיה. כמו שאני מתרשם, בטח עשית הכנה מדוקדקת.

“בהחלט – אני מכיר, שמעתי, ביררתי ובאופן כללי עשיתי עבודה יסודית. את רואה את הקלטות השידורים, אם כי כמובן שאני לא יכול לראות בלייב את המשחקים, מטבע הדברים. עם זאת, אני מתמקד בקבוצה שלי ומתכוון להמשיך לשחק באותה השיטה – בדיוק כמו שגם כשהגעתי למשחק נגד בית”ר רמלה לא הסתגרתי פתאום מאחור. כמובן שנבוא כדי לנצח, ושבמקביל נשים דגש על היתרונות של נורדיה. אני יודע שנורדיה היא קבוצה שמתגוננת עם הרבה שחקנים ושתוקפת עם מעט שחקנים. אנו מודעים לסגנון המשחק שעתיד להתפתח בשישי, וברור לנו שנצטרך לגייס הרבה סבלנות כדי להתגבר על המערך הצפוף שלכם. מנגד, נצטרך להיזהר שלא להיעקץ במתפרצות”.

בפעם הקודמת שהקבוצות נפגשו, זה היה בגביע המדינה, לפני שנתיים. הגענו אז, מליגה ג’, עם כ-500 אוהדים. מהצד השני, לא ממש פגשנו אוהדים שלכם. היכן הם?

“אין הרבה קהל לבית”ר כאן, רוב הקהל המקומי הולך עם הפועל כפ”ס. כמובן שעם ההצלחות מגיעים עוד אנשים ושממשחק למשחק אנחנו רואים עוד כמה שמתווספים. אני מקווה שבסופו של דבר נגיע לכמות יפה, אבל זה לא יגיע למספרים של נורדיה”.

יש סיכוי לדרבי כפר סבאי בעונה הבאה?

“הלוואי, אבל זה עוד רחוק – קודם תן לנו להגיע לפלייאוף. ברור שבפלייאוף הכול אפשרי. כמאמן עליתי לליגה א’ עם הוד השרון, אחרי שגברנו במבחנים על מכבי ב”ש. אם וכאשר נגיע לפלייאוף, ייתכן שנצטרך לשנות את הסגנון מעט, כי בד”כ במשחקים האלה מי שמבקיעה ראשונה גם מנצחת”.

ואחרי נורדיה, אתם תמשיכו לטדי למשחק גביע נגד הפועל קטמון.

“קטמון היא כרגע קבוצה יותר טוב מאיתנו, אבל גם נגד בית”ר רמלה, מולה שיחקנו בחוץ, לא נתנו לנו סיכוי. אנחנו נבוא לשחק את הכדורגל שלנו. זה לא משהו בשמיים לנצח קבוצה מהליגה הלאומית. הכל אפשרי. אני חושב שהפערים בכדורגל הישראלי הצטמצמו מאוד, וראינו את זה בסבב הגביע הקודם”.

טוב, אתה משופשף כבר בטופ של הכדורגל הישראלי. המחוזות האלו עוד מרגשים אותך?

“כל משחק וכל אימון מרגש אותי”.

לכמה זמן החוזה שלך?

“אני חתום עד סוף השנה. תמיד אני חותם על חוזים לשנה. אני בא לעבוד מתוך הנאה, וכמובן בתנאי שגם רוצים אותי. בכל מקום אליו בחרתי להגיע ניתנו לי התנאים להצליח ולהתוות את הדרך שלי”.

ובכל זאת, אתה לא רוצה לבנות קבוצה לכמה שנים?

“כמעט שלא קיימת בליגה א’ בנייה לכמה שנים – השחקנים הטובים נלקחים לליגות הגבוהות יותר”.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30