“תמיד קשה לשחק נגד קבוצות של ויקטור גניש”. ריאיון עם מאמן ירמיהו חולון, מוסא בן חיים

“תגיד, הראיון הזה הוא לאתר הקבוצה?”
כן, וטוב שאתה מזכיר לי, תוכל לשלוח לי תמונות שלך?
“אני יכול לשלוח לך את הסרטון עם הגול שהבקעתי נגדכם”.
**********
אוהדי בית”ר נורדיה שמלווים את הקבוצה עוד מעונתה הראשונה בוודאי זוכרים את מוסא בן חיים, אז חלוצה הוותיק של יריבתם לצמרת ליגה ג’ מחוז מרכז, הפועל יניב חולון. במשחק בסיבוב הראשון בנורדיה ארנה, הלא הוא מגרש האוניברסיטה בגבעת רם, הבקיע ci jhho צמד שערים והוביל את חולון ל-1-3. במשחק השני בחולון שהסתיים בשוויון 1:1 בישל בן חיים את שער השוויון של המקומיים לאחר שער היתרון של אלעד אברמסון, בדרכה הבטוחה לליגה ב’.
יניב חולון הוקמה, ממש כמו נורדיה, לפני ארבע עונות, ע”י שני אנשי עסקים שאפתניים (שהיו מעורבים בעבר בצפרירים חולון) – עופר דליאן ויצחק ששון. השניים, שביקשו להחזיר את העיר חולון למפת הכדורגל הישראלי, מחזיקים כיום בקבוצת הבוגרים הבכירה בעיר, כאשר למועדון גם קבוצת נוער בליגה המחוזית. כל זה בעוד היריבות העירוניות עעוצמה, צפרירים ולזרוס חולון מדשדשות בליגות ב’ ו -ג’.
את השם ‘יניב’ אימץ המועדון עם היווסדו כדי להנציח את זכרו של יניב זיתוני ז”ל, בנו של כוכב הכדורגל החולוני קובי זיתוני. אלא שמאחר שהמועדון שואף לזכות בעתיד הקרוב בתמיכה מהעירייה, ובהתאם לכך אינו רוצה ליצור מראית עין של ניגוד עניינים למול העובדה שקובי זיתוני הינו עובד עירייה, שונה שם המועדון ל’ירמיהו חולון”. בכך מונצח שמו של שחקן הקבוצה בשנתה הראשונה (שגם שימש כעוזר המאמן במשך תקופה קצרה), חיים “הסילון” ירמיהו ז”ל, שהלך לעולמו במאי 2016 בגיל 41, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן.
מוסא בן חיים יבדל”א, שהגיע לחולון כחלוץ ותיק, פרש ממשחק פעיל לפני שנתיים, לאחר שבסיום העונה הודחה קבוצתו במהלך משחקי הפלייאוף לעלייה לליגה א’ בבעיטות הכרעה מ-11 מטרים על ידי עירוני קרית מלאכי של ויקטור גניש, אסי גובזה ואוראל בניטח. בעונה שלאחר מכן, לבקשת קברניטי הקבוצה, הפך למאמן והוביל אותה לעונה חלומית עם הפסד ליגה בודד ובסופו של דבר גם עם הכרטיס לליגה א’. טכנית, בן חיים מוגדר כמנהל מקצועי, וזאת משום שטרם סיים את קורס המאמנים (צפוי לקבל את התעודה המיוחלת בסוף החודש). בינתיים, עוזרו לירן דיין נושא בתפקיד המאמן באופן רשמי, כשלצדם עוזר המאמן הנוסף, שי סמורי.

מוסא, הגעתם העונה לליגה א’. מהן השאיפות מכאן?

“המטרה המוצהרת בתחילת העונה הייתה התבססות בליגה והימנעות מקרבות תחתית – לא מעבר לכך. אנחנו רוצים להכיר את הליגה ולצבור בה ניסיון, כך שבעוד שנה או שנתיים נוכל לשאוף להתמודדות רצינית על העלייה ממנה. מאז תחילת העונה המטרה קצת השתנתה, ולכן צירפנו מספר שחקנים וערכנו שינויים נוספים. בעיקר הבנתי שמבחינה מקצועית אנחנו צריכים חיזוק בהתקפה”.

והשינוי הזה כלל בין השאר את שחרורו של ליאור אסולין הגדול.
“מבחינת המספרים, ליאור עמד בציפיות כשכבש ארבעה שערים ב-8 משחקי הליגה בהם שיחק. ובכל זאת, החלטתי לשחרר אותו מסיבותיי שלי, ולהביא מהכח ר”ג במקומו את רועי דיין, לו עבר עשיר בליגת העל והליגה הלאומית”.

שחקן נוסף שהבאת לאחרונה ושכבר הספיק לכבוש הוא החלוץ המוכשר גמליאל פרץ. אלא שהוא ידוע כטרבל-מייקר שמרבה להחליף קבוצות. לא חששת להביא אותו?
“את גמליאל אני מכיר עוד מהתקופה בה היה שחקן נוער בעת עלייתו לבוגרים בהפועל בת ים – המועדון בו אני שיחקתי באותה תקופה. דיברתי איתו על הכול. הוא היום בן 26, גיל מצוין לכדורגל אבל גם גיל טוב לשינוי פאזה ולהתבגרות. הבאתי אותו מאום אל פאחם שבליגה א’ צפון כי הייתי צריך שחקן בעמדה שלו. מאחר שהוא תושב ראשל”צ, הרבה יותר קל לו עכשיו להגיע לאימונים. עד עכשיו הוא עושה עבודה מצוינת ונראה מאוד רעב להצליח”.

הצלחתם להביא את החלוץ רועי דיין ואת השוער ניל אברבנל, שלקח גביע בהפועל ת”א, וכן פיגורות ליגה א’ כמו מאור עשור וגל גניש. את כל זה עשיתם בתקציב יחסית צנוע של 700 אלף שקל. מה סוד הקסם?

“זה לא פשוט. בהתחלה היה לי קשה להביא שחקנים, אבל היום הרבה מאוד שחקנים רוצים להיות אצלנו. כנראה שהם שמעו על המועדון, על הצורה המקצועית בה הוא מתנהל ועל רמת האימונים הגבוהה. יש כאן מועדון איכותי עם שאיפות לעתיד, ולכן שחקנים רוצים לבוא כדי לתת חצי עונה טובה וכך להמשיך אתנו גם לקראת העונה הבאה, שבה המטרות שלנו אמורות להשתנות”.

בוא נדבר קצת על שישי הקרוב.
“אנחנו יודעים שנורדיה במומנטום טוב מאז ההגעה של ויקטור גניש, שייצב את הקבוצה. אני מכיר היטב את ויקטור, כמי שגם הפסיד לו כשחקן וגם התאמן תחתיו, ואנחנו חברים טובים. ויקטור יודע להעמיד קבוצות בצורה מצוינת; הקבוצות שלו תמיד קשות ליריבות שלה. דיברתי עם השחקנים שלי, אמרתי להם שאנחנו באים למשחק טוב נגד קבוצה טובה. גם עברתי על רשימת השחקנים שלכם, רשימה מכובדת לא פחות משלנו, ואני גם מאמין שתביאו מאסת קהל משמעותית. יהיה פייט רציני, גם על המגרש וגם על הקווים”.

מצפה לנו משחק מפתח עבור שתי הקבוצות. אתה מתכוון לעלות עם מערך זהיר?
“אני משחק באופן קבוע במערך של 4-3-3 או 4-4-2, ואני לא מתכוון לשנות את זה. אני הולך עם מה שאני מאמין בו”.

הזכרת את הקהל הגדול של נורדיה. מה עם הקהל שלכם?
“אני מאמין שגם הוא יתחיל להתחבר. יש לנו קהל קבוע שמגיע למשחקים, אבל זה לא מספיק. אני חושב שצריך לחבר את העיר לקבוצה, כי באמת נבנה פה משהו יפה. אני מקווה שזה יילך וישתפר. כרגע אנחנו עדיין לא בממדים שלכם בעניין הזה”.

אתה מדבר על חיבור לעיר, אבל איפה באמת התמיכה מהעירייה?
“בגדול אנחנו נתמכים על ידי העירייה כבר היום, אבל שיעור התמיכה נמצא תמיד בסימן שאלה. יש לנו בעלי בית שלא מחסירים כלום מהשחקנים, וגם כשהתזרים מהעירייה לא מגיע, המשכורות תמיד נכנסות בזמן”.

ובכל זאת, אם יגיע עוד כסף מהעירייה בינואר, תהיה כוונה לעשות חיזוק נוסף?
“אין כוונה כזאת כרגע, אנחנו בסך הכול חודש לפני תום מועד ההעברות, וכבר קיבלתי את השינויים המקצועיים שרציתי. אולי יהיה שינוי קטן של הרגע האחרון, אבל לא מתוכנן משהו משמעותי”.

אתם אחרי שני ניצחונות רצופים. אפשר לומר שרואים כבר את השפעות השינויים שערכתם?

“אני בהחלט רואה שיפור משמעותי ברמה המקצועית, בתפקוד באימונים ובמידת המחויבות שמפגינים השחקנים. הצלחתי ליצור סגל רחב, שיש בו מלחמה על המקום בהרכב. אני מקווה שההצלחה תימשך, אבל אפשר לומר שאנחנו עכשיו נמצאים בפרשת דרכים”.

אם תצליחו להתברג בפלייאוף ואפילו לעלות ליגה, תהיה לכם בעיה להעמיד קבוצה לליגה הלאומית?

“אני בטוח שיימצא המימון. יחד עם זאת, כרגע זה ממש דבר דמיוני. הדרך לעליית ליגה מהפלייאוף עוברת בשורת משחקים ארוכה, כולל התמודדות עם יריבה מהליגה הלאומית”.

ואי אפשר בלי השאלה על המעבר מהמגרש לקווים
המעבר הזה לא פשוט בכלל, אבל אני מתחיל להתרגל אליו. אני אמנם מאמן צעיר, ועם זאת אני לא חושב יותר מדי קדימה. כידוע לכם, מעמד המאמן במדינתנו הוא ירוד מאוד. לכן, אני מעדיף להסתכל ממשחק למשחק, וליהנות מהאימון. אני מתפרנס מדברים נוספים, אבל הכיף שלי זה להגיע לאימון, לסגור את הטלפון לשעתיים ולהתמסר רק לזה”.

אני חייב לומר שאתה אחד מהמרואיינים הרגועים שהיו לי.
“ככה אני מחוץ למגרש, אבל במגרש אני לא רגוע בכלל. במשחק תראו שאני בן אדם אחר, שמסוגל לעלות עם הקבוצה שלו להתקפה ולרדת איתה להגנה”.

צילום: אביחי חיים
הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30