דע את היריבה : מועדון ספורט דימונה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

והפעם, מועדון ספורט דימונה, הקבוצה השנייה הכי דרומית בארץ.

מ.ס. דימונה היא גלגולה של קבוצה אחרת שפעלה בעיר, הפועל דימונה, שהוקמה עוד ב-1956 ושיחקה בליגה הרביעית. כעבור 10 שנים, לקחה תחת חסותה את קבוצת הבת של הפועל באר שבע, ששיחקה בליגה השלישית, וכך הצליחה להעפיל לליגה ב’. בתחילת שנות ה-70 העפילה הקבוצה לליגה א’, השנייה דאז, ועד להקמתה של הליגה הארצית ב-1976 רשמה פעמיים את הישג השיא שלה: מקום 5 במחוז הדרומי של הליגה השנייה.

במשך עשור התנדנדה הקבוצה בין הליגה השלישית הרביעית, עד שבעונת 1985/6 חזרה לליגה השנייה. אלא שזאת הייתה אפיזודה קצרה ביותר, שנמשכה בסך הכול על פני עונה אחת גרועה, שהסתיימה עם 4 נצחונות בלבד וכמובן עם עם חזרה לליגה א’. כעבור 3 עונות ירדה הפועל דימונה שוב לליגה ב’, שם בילתה 6 עונות. את עונת 1998/9 דימונה סיימה במקום הראשון בליגה א’ דרום, ואולם היא לא הצליחה לרשום העפלה לליגה השנייה – בעקבות היווסדה של ליגת העל, והפיכתה של הליגה הארצית, אליה עלתה, לליגה השלישית. גם העלייה הזו לא החזיקה מעמד יותר מדי, כשתוך עונה אחת דימונה חזרה לליגה א’, לאחר שסיימה עם נקודה אחת מתחת לקו האדום. הירידה הזו שימשה נקודת ציון מרכזית בדרך להתפרקות המועדון בשנת 2003, לאור חוסר ההצלחה על הדשא והקרנתו גם אל עבר השדרה הניהולית.

חרף זאת, המועדון כן הותיר חותם מסוים: במחלקת הנוער שלו התגלה כשרונו של אחד מגדולי השחקנים בישראל, יוסי בניון, שגדל כתושב העיר ואולם כבר בהיותו נער עבר למחלקת הנוער של המועדון המוביל בנגב – הפועל באר שבע. את אותה דרך עשו השוער שאול סמדג’ה, וכן שחקנים נוספים שנולדו בעיר וגדלו במחלקה, בהם כפיר אדרי וגל צרויה. אלו התקדמו במהירות, והותירו את הקבוצה מעיר האם מאחור, בגדר מועדון קטן בחצר האחורית של הכדורגל הישראלי.

זמן קצר אחרי פירוקה של הפועל, החליטה העירייה להקים את הקבוצה מחדש, תחת השם  “מ.ס דימונה”. אלא שגם זה לא עזר יותר מדי: אמנם בעונתה הראשונה (2004/5), צלחה הקבוצה המחודשת בקלות את ליגה ג’ דרום בדרכה לליגה ב’, ואולם בעונתה הראשונה בליגה ב’ סיימה במרחק 2 נקודות בלבד מהמקום שהוביל למשחקי ההישרדות. בעונת 2007/8 חל הנסיון הרציני הראשון להעפיל לליגה א’: לתפקיד המאמן מונה דורון ממן, לאחר שעשה חיל על הקווים של הפועל ערד ומכבי ב”ש. ממן צירף כמה שחקנים דרומיים שליוו אותו בקבוצותיו הקודמות, אך כל זה לא הספיק ליותר ממקום שלישי. במהלך העונה פוטר ממן, ובמקומו מונה המאמן המקומי עמי עמר.

שלהי העשור הראשון של שנות ה-2000 ניצבו בזירת הנגב בסימן הצטרפותה של הפועל באר שבע לחבורת קבוצות העילית של הכדורגל הישראלי, כשבמקביל מכבי ב”ש, לשעבר חברה קבועה בליגה הלאומית, הולכת ומתפרקת מנכסיה. בין קבוצות האזור המאכלסות את הליגות הנמוכות התנהל מאבק חוזר ונשנה על הכישרונות הצעירים שנפלטו ממכבי, כך שאלו בעיקר נדו בין הקבוצות הקטנות של האזור, כמעין דלת מסתובבת. אחד מאלו שעברו גם בדימונה הוא החלוץ אלירן גבאי, שבמהלך עונת 2008/9 הצטרף והוביל קבוצה עם תקציב צנוע ביותר עד למקום הרביעי המכובד ולפלייאוף העליון. אלא שכעבור עונה נטש גבאי להפועל ערד, ולאחר מכן התקשתה הקבוצה לשים ידה על כישרונות שנפלטו ממחלקת הנוער של הפועל ב”ש, להוציא את גל צרויה, חלוץ מקומי שבצעירותו עזב להפועל באר שבע אך בינואר 2012, כשהוא בן 23, חזר לדימונה כדי לשקם את הקריירה. הוא כבש 7 שערים בחצי עונה והחל בהתקדמות במעלה הליגות, עד שהגיע לבני יהודה שבליגת העל. בדימונה יכלו אמנם להתגאות ביוצא המחלקה, אך זה לא ממש עזר להם לחמוק מקרבות התחתית של ליגה ב’ דרום ב’.

בעונת 2013/4 הגיע השינוי: גבאי חזר לקבוצה מעירוני נתיבות, ויחד איתו הגיעו דודו פלס, עוד חלוץ יוצא מחלקת הנוער של הפועל באר שבע שעד היום מפציץ שערים בקבוצות הדרומיות של הליגות הנמוכות, ומשה אסולין (#15, 29) – קשר שמאלי שגם גדל בדימונה, וכיום משמש כקפטן הקבוצה. אסולין עבר בצעירותו להפועל באר שבע, ואף ערך במדיה 20 הופעות בליגת העל, ואולם בהמשך שב הביתה – לא לפני שרשם שנתיים בליגה הלאומית, במדי הפועל כפר סבא והפועל אשקלון. העונה הנוכחית היא החמישית ברציפות שלו בשורות מ.ס דימונה.

משה אסולין

העונה ההיא הסתיימה בקפיצה קלה למקום ה-6 בטבלה, אבל נדמה ששם כבר נטמנו הזרעים למאבק הדרומי הגדול שהתחולל ב-2015/6 מול מ.ס. באר שבע. לעמדת המאמן הובא אהוד כחילה, שחקן עבר גדול ומאמן שכבר צבר רזומה במכבי ב”ש ובעירוני נתיבות, ולאלירן גבאי ומשה אסולין הצטרפו גם הקשרים ההתקפיים ליאל זגורי (#10, 27) וחגי יצחק – בוגרים נוספים של מחלקת הנוער של הפועל באר שבע שצברו לא מעט נסיון בקבוצות ליגה א’ בדרום. בתום מאבק צמוד לאורך העונה כולה, ויחד עם דחיפה משמעותית מצד הקהל המקומי, ידה של מ.ס. דימונה הייתה על העליונה, והיא עלתה לראשונה בגלגולה החדש לליגה א’.

כחילה בטקס ההוקרה שערכה לכבודו בית״ר נורדיה בעונה שעברה

מאחר שליגה א’ נחשבת לליגה חצי מקצוענית, ניסו בהנהלת דימונה בפתח העונה שעברה לבצע התאמות שונות לרמה החדשה. זה לא היה כל כך פשוט, ויוזמת ההנהלה לגבות מחיר עבור כניסה למשחקים באצטדיון העירוני נכשלה אל מול בהתנגדות האוהדים. במקביל נמשך מסע הרכש, ודימונה הפכה לעוד יותר אטרקטיבית עבור שחקנים מאזור הדרום שלא מוצאים את מקומם בליגות הנמוכות, כשגם ינון ברדה (#28, 33), אח-של ולשעבר סקורר מדופלם בפני עצמו בליגה הלאומית, בחר להדרים, בדרכו ל-10 שערי ליגה בתום העונה. בינואר הצטרפו אליו בחלק הקדמי גם החלוץ רפי עמוס, שמאז הספיק לעבור להכח רמת גן, והקיצוני פיראס עוואד (#8, 26), בוגר מחלקת הנוער של מכבי ב”ש שסומן על ידי הפועל ב”ש ונרכש על ידיה, אולם בעיקר עבר בהשאלה בין קבוצות ליגה לאומית שונות. בצד ההגנתי הגיעו הבלם אבירם אוחנה (#5, 22), שהצטרף מהפועל מרמורק, ויא-יא קונה (#6, 26), קשר אחורי מחוף השנהב שהצטרף בגיל 19 להפועל ירושלים בליגה לאומית ובהמשך התאזרח בשל נישואיו לאישה ישראלית. טרם הגעתו לעיר הכור, הספיק לשחק במדי מכבי באר שבע ובני אילת בליגה א’. עוד חיזק את הקישור שגיא גידיץ, קשר מרכזי שהושאל מנשר – והיה הסנונית הראשונה של צירוף שחקנים מחוץ לאזור הדרום.

את העונה שעברה סיימה מ.ס. דימונה במקום ה-8 המכובד, רק 3 נקודות מהמקום שמוביל לפלייאוף, דבר שפתח את התיאבון לקברניטי המועדון. עם השקעה של קרוב ל-2 מיליון שקל, וזאת רק על סמך תקציב העירייה, הוחלט לבנות דווקא העונה קבוצה השואפת לעליית ליגה. כחילה קיבל הזדמנות לבנות סגל שמבוסס על שחקני רכש מצמרת ליגה א’ וכן שחקנים שהגיעו מהליגה הלאומית. על פניו, מדובר בחומר שחקנים שאמור היה להוביל את קבוצה לצמרת הליגה, ואולם למעשה בדימונה מגלים כעת ששפיכת כספים אינה יכולה להספיק עבור קבוצה נטולת מסורת ותשתית ניהולית, כשברקע השפעה מאסיבית של הפוליטיקה המקומית, התנכרות כלפי האוהדים והפרות משמעת רבות באימוני הקבוצה. אחרי שישה מחזורים דימונה ניצבת מתחת לקו האדום, כשהיא במקום אחד לפני האחרון, עם 4 נקודות בלבד וכשלחובתה 14 ספיגות. האוהדים המקומיית וכלי התקשורת המסקרים את הליגות הנמוכות החלו להצביע על כחילה כאשם במצב הקבוצה, ואולם בשלב זה הנהלת דימונה, ששקועה עד צוואר במאבקי כוח המתנהלים בעירייה, בוחרת למקד את הזעזועים בעריכת שינויים במצבת השחקנים, כולל שחרור שחקני רכש שלא התאקלמו בקבוצה. עד כה נפרדה הקבוצה מהקשר דניאל טסאו, שבלט בשנים הקודמות במכבי שעריים ובהפועל מרמורק, ולפי פרסומים שונים גם מהחלוץ סהר שבתאי, מי שהיה אחד הסקוררים הבולטים של הליגה בשנים האחרונות.

גם לאחר העזיבות הללו, קשה להתעלם מהשמות בסגל של כחילה: מעירוני קרית אתא הצפונית הגיעו המגן הימני בן אוזן (#18, 27), בוגר מחלקת הנוער של ק”ש שלפני שנתיים עלה עם הפועל קטמון לליגה הלאומית והגיעה איתה גם לפלייאוף העליון והקשר האחורי ראול גרשומוב (#77, 23) – שהיה אחד השחקנים המובילים בשנתון הגיל שלו במחלקת הנוער של בית”ר טוברוק, וברזומה הקצר שלו ניתן למצוא הופעות בליגת העל במדי מכבי נתניה. לאחרונה חיזק את הקאדר גם הקשר ההתקפי איתי מנצור (23) – בוגר מחלקת הנוער של מכבי נתניה ששיחק בשנתיים הקודמות בעירוני קרית אתא ובהפועל בית שאן. עוד בוגר מחלקת הנוער של מכבי נתניה שהצטרף העונה לדימונה זהו הבלם עם השם הלא שגרתי עשהאל בן שבת (#2, 29), שבעונה שעברה מצא עצמו בהפועל בני אשדוד מליגה ג’ ובבאקה אל גרבייה מליגה א’ צפון, ואולם ברקורד שלו ניתן למצוא מספר עונות במדי עירוני רמת השרון בליגת העל ועוד עונה אחת (2014/15) בקבוצות מתחתית הליגה היוונית. למרכז המגרש צירפה דימונה את בן בוטבול (#26, 27), קשר אחורי בוגר האקדמיה של מ.ס. אשדוד והנבחרת הצעירה, ששיחק בשנתיים האחרונות במכבי שעריים.

עשהאל בן-שבת (מימין), צילום: גולר

לצד כל שחקני הרכש, משחקים בדימונה עוד מספר מקומיים: השוער אלדד אלמקייס (#1, 29), לו זו העונה ה-11 בין הקורות של הקבוצה, והבלם דור סבן (#55, 26) – שגדל במכבי ב”ש, שיחק בקבוצת הבוגרים לה ובהמשך בהפועל ערד, עד לפירוקה. לפני 3 עונות הצטרף לדימונה. יתר השחקנים מקומיים ששיחקו בשורות הקבוצה עוד בימיה בליגה ב’ נדחקו מהרוטציה, ואלה מהם שלא עברו להפועל ירוחם, השכנה שעלתה לליגה ב’, או למכבי טיבי דימונה החדשה, שקמה עם נסיונות ההתפתחות של הקבוצה העירונית, מוצאים את עצמם בעיקר על הספסל וביציע.

 

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.