לוחם, אש: מיקי רנדי על העבודה ככבאי, המנהיגות השקטה וקבוצות אוהדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

קצת יותר מחודש לאחר הפתיחה הרשמית של העונה, הצטרף מיקי רנדי לבית”ר נורדיה מבית”ר גבעת זאב. הקפטן של הזאבים, שהספיק לשחק (ולהפסיד) פעמיים מול נורדיה, החליט להיענות בחיוב לבקשה של המאמן סלמי, ואנחנו זכינו בשחקן מחוייב שעושה סדר במרכז המגרש. חבר העמותה אמיר אליהו שוחח עם רנדי וזו התוצאה:

שלום מיקי, ספר לנו קצת על עצמך
אני בן 28 , נשוי + ילד. גר בקטמון, ומשרת ככבאי בתחנת בית”ר עלית.

ומבחינת כדורגל? איפה שיחקת עד היום?
גדלתי בהפועל ירושלים, עברתי לרמת השרון ואח”כ בקבוצה המאוחדת של קטמון – מבשרת ציון שם המשכתי שנה נוספת לאחר הפירוק, משם עברתי להפועל ירושלים, שנתיים נוספות בהפועל קטמון, שנה במודיעין ובארבע שנים האחרונות בבית”ר גבעת זאב.

אז אני מבין שאין לך עבר בית”רי
לצערי לא, אני בא מבית של אוהדי הפועל ירושלים. אבל אני חייב לציין שיש בקבוצות אוהדים משהו מרגש ומושך, זה הופך להיות חלק ממך, אתה חלק מהעשייה של הקבוצה. זה מזכיר לי את ההתחלה בקטמון כשהייתה הרבה התלהבות סביב הקבוצה. להבדיל הקבוצה זה כמו ילד שנולד לך , אתם האוהדים יצרתם אותו ואתם מטפחים ומשקיעים בו הכל.

רנדי במדים האדומים של קטמון
רנדי במדים האדומים של קטמון

למה בחרת להיות כבאי? זה היה חלום ילדות שלך?
האמת שלא, אני חלמתי להיות שחקן כדורגל מקצועני, אבל לצערי זה לא צלח משתי סיבות: אחת היא שאולי לא הייתי מספיק טוב כדי להגיע לרמות הגבוהות של הכדורגל הישראלי וגם חוסר מזל. לצערי קרה לי מה שקורה להרבה שחקני כדורגל שלא מצליחים, ומצאתי את עצמי בליגות הנמוכות.
לכיבוי האש הגעתי מכיוון שהייתה לי הזדמנות להיכנס למכבי אש, זו עבודה שמאוד מכבדת את בעליה ולא חשבתי פעמיים כשהציעו לי להצטרף לכבאות. האמת שאני כבר כמה שנים שוקל לפרוש מכדורגל. לא נהניתי כבר וזה מקצוע שלוקח הרבה זמן מהחיים ופוגע במעגל הקרוב של חברים, משפחה וזוגיות.

איך השילוב של הכבאות יחד עם הכדורגל?
זה מאוד קשה ולא ממש משתלב ביחד. אני מגיע רק לשלושה אימונים בשבוע, אני יודע שזה לא המצב האידאלי ולפעמים זה נראה ונשמע כלא רציני או לא מקצועני. לי ולמשה הייתה שיחה טובה על נושא האימונים והוא מקבל את זה כמו שצריך ומתייחס לזה כסוג של מילואים ותרומה למדינה.

נעבור לשבוע השריפות הקשה, השבוע שקדם למשחק העונה נגד עירוני אשדוד, מה היה שם?
עבדתי מיום רביעי עד יום ראשון, יום המשחק מול אשדוד, עד 10 בבוקר. לא ישנו 4 ימים, מצב חרום כללי בכל הארץ. הצוות שלי הוזנק לסייע לכבאים בחיפה ואת רוב השבוע ביליתי שם. לא זוכר שבוע עם שריפות כאלה בארץ, זה קורה פעם בכמה שנים.

מה יותר קשה לכבות שריפות או לעצור את ההתקפות של אשדוד ?
עם כל הכבוד לאשדוד, הרבה יותר קשה לכבות שריפות. במיוחד כאלה שהיו הכי גדולות מאז השריפה בכרמל.

איך מתקבלת ההחלטה שאחרי שבוע כזה אתה בכל זאת עולה לשחק במשחק הכי חשוב של הקבוצה, ללא אימונים בשבוע שקדם למשחק?

לא הייתה לי שיחה מוקדמת עם משה וגילי, הם ידעו מה אני עובר בשבוע הזה, אבל היה להם חשוב שאני כן אגיע למשחק, גם אם זה רק להיות ביחד עם הקבוצה בלי להתלבש. אבל הופתעתי כמו כולם כשבמחצית משה ביקש ממני להיכנס לשחק. הוא מסתכל עליי כאחד שיצא לשליחות והוא יודע מה אני מסוגל לתרום לקבוצה ולכן החליט להכניס אותי.

משה סלמי תיאר את הכניסה שלך כמשהו שאיזן בבת אחת את כל משחק ההגנה של הקבוצה, החלק החסר בפאזל שמשלים את כל התמונה. ובאמת במחצית השניה ראינו קבוצה שונה לגמרי, איך אתה רואה את זה?
אני לא מה שמשלים את הפאזל בבית”ר נורדיה. באותה מידה היה יכול לקרות מצב הפוך שהקבוצה רצה ומובילה ואף אחד לא זוכר אם מיקי שיחק או לא שיחק.
אני לא מחפש פרסום, או שיעריכו אותי מעבר למה שאני נותן על המגרש. אני לא רואה בנורדיה קרש קפיצה. מי שמסתכל בכדורגל רק על עצמו לא מחזיק שם הרבה זמן, אבל מי שנותן את עצמו לאחרים יזכה להערכה הרבה שנים קדימה.

שיחקת נגד בית”ר נורדיה פעמיים במדי גבעת זאב בתחילת העונה, איך התרשמת?
כבר אז ראיתי שמדובר בקבוצה מרשימה, חזקה מאוד התקפית שעם חיזוק של כמה שחקנים תוכל לעלות ליגה כבר בעונה הראשונה שלה בליגה ב’ .

ואיך אתה הגעת לנורדיה?
אני באתי כדי לעזור לנורדיה לעלות ליגה. הגעתי אחרי הרבה שנים שמשה סלמי ביקש שאשחק אצלו, וזה אף פעם לא יצא. כשהצטרפתי לקבוצה ראיתי קבוצה שרצה, וחשבתי שאהיה עוד אחד מ-18 שחקני הסגל, אבל כשיצטרכו אותי אני תמיד אהיה שם בשביל הקבוצה. אני יכול להעיד על עצמי שאני בכושר טוב, בכושר שמספיק לליגה הזו. משה מאוד מעריך אותי ונותן לי הרבה דקות משחק ופידבקים חיוביים באסיפות הקבוצה. יש לי המון ניסיון ולכן הפעולות שלי נראות פשוטות, אני פחות הטיפוס שעושה פוזות על המגרש.

שחקן עם ניסיון. רנדי במשחק מול מ.ס ב"ש (צילום: ינון פוקס)
שחקן עם ניסיון. רנדי במשחק מול מ.ס ב”ש (צילום: ינון פוקס)

משה סלמי אמר עליך שאתה מנהיג שקט , ראינו את זה השבוע שאחרי דריבל לא מוצלח של אסף לוי, הוא הוריד את הראש, ניגשת אליו, זרקת מילה טובה והוא חזר לעצמו. אתה רואה את עצמך כמנהיג שקט במגרש?
יש לי הרבה מה לתרום מבחינת ידע בכדורגל וגם מבחינה אנושית. אני מנסה לעזור לצעירים כמו שעזרו לי כשהייתי צעיר ולחזק את הצדדים הפחות טובים שלהם. אני בחור שסוחף אחריו אנשים, אני צועק ומכוון. זה התפקיד שלי וכך נהגתי גם בקבוצות אחרות ששיחקתי בהן.

בוא נדבר על המשחק נגד אילת, שהיה כמה ימים אחרי הניצחון הגדול על אשדוד וכולם היו בהיי, איך מורידים את כולם לקרקע?
עם כל הכבוד לאשדוד זה היה עוד משחק על 3 נקודות בליגה. אני שמח שכולם גילו בגרות נגד אילת, שיחקו טוב וירדו מהאולימפוס. אנחנו במומנטום טוב מאוד, אני הרבה שנים בליגות הנמוכות ואני לא זוכר קבוצה שעשתה רצף ניצחונות כזה. מאוד קשה לשמור שבוע אחרי שבוע על אותה רמה, עקביות, וכושר משחק. השחקנים מצליחים לשמר את עצמם ולהגיע דרוכים כל פעם מחדש, זה לא דבר מובן מאליו.

מה הפתרון שלך להמשך העונה נגד קבוצות שנחשבות קטנות כמו יצ’אלאל ושדרות שמשחקות נגד נורדיה כאילו זה גמר גביע העולם. ומתבנקרות למוות?
כששיחקתי בקטמון והיה שם הרבה כסף ובאז תקשורתי מטורף, כל קבוצה נלחמה נגדנו כאילו שזה המשחק של החיים שלה, אותו דבר קורה בנורדיה. הרבה קבוצות באות להפריע ולא לשחק כדי לנצח. אבל שתדעו שרק דרך ניצחונות במשחקים הקשים האלו מול קבוצות שאף אחד לא מכיר עולים ליגה, לא נגד הגדולות והחזקות. הפסדנו 4 נקודות העונה בדיוק במשחקים כאלה וגם שיחקנו גרוע. אנחנו מודעים לעניין ומשבוע לשבוע אנחנו עובדים על זה יותר כדי שלא ניכנס שוב לפלונטר הזה שנובע ממשחק שבלוני.

איך תשפיע העזיבה הצפויה של איציק אפרים על משחק ההגנה?
איציק שחקן חשוב מאוד, יציב מאוד ונותן הרבה שקט. למרות שזה מצער אותנו, כדורגל לא נמשך לנצח והעתיד של איציק זה הדבר החשוב ביותר עבורו. בכל מקרה נורדיה יכולים למצוא שחקן לפחות ברמה של איציק, כך שלא נרגיש בחסרון שלו בחצי השני של העונה.

אתה יכול לשחק כבלם?
אני לא רוצה לשחק כבלם, הייתי בלם, ובעצם עברתי בכל תפקידי ההגנה בעבר, אפילו שוער. אני רוצה לשחק כקשר אחורי שם אני בא לידי ביטוי בצורה הכי טובה.
הקבוצה צריכה עוד שני שחקנים כדי להעמיק את הסגל. שחקנים מתקשים לסחוב עונה שלמה, יש בלת”מים, יש פציעות ויש שריפות… לכן צריך מחליפים שיהיו לא פחות טובים.

איך אתה רואה את התחרות על ההרכב בקבוצה?
לא משנה מי מאתנו ישחק זה ייראה אותו דבר. אני יכול להגיד שהקישור שלנו הוא הכי טוב בליגה. אין לנו קישור של הנעת כדור כמו ברצלונה, אנחנו משתדלים להעביר את הכדור כמה שיותר מהר לחלק הקדמי. ברגע שאנחנו מבינים ומצליחים לעשות את זה רואים תוצאות, עובדה שאנחנו קבוצת ההתקפה הטובה ביותר וגם קבוצת ההגנה הטובה ביותר. ספגנו רק 5 שערים ורובם בגראבג’ טיים. זה נובע מכך שהכדור לא בשטח שלנו, רק בשטח של היריב.

איך אתה מתחבר לרעיון של בית”ר נורדיה, של קבוצת אוהדים שקמה כנגד האלימות והגזענות של ביתר ירושלים והלכה ועשתה מעשה והקימה קבוצה בליגה ג’ ברוח בית”ר ירושלים?

שמעתי על נורדיה מיד עם הקמתה. אני לא חוויתי את החוויה של אוהדים שעזבו את הבית שלהם ואת הקבוצה שהם אהדו מגיל קטן. אני מעדיף לראות כמה שיותר קבוצות שנושאות את הדגל נגד האלימות והגזענות. אני מאוד מקווה שאיתי או בלעדיי נורדיה תמשיך לגדול ותגיע כמה שיותר רחוק בכדורגל הישראלי .

מה החלומות שלך, בעתיד הקרוב ובטווח ארוך?
אצלי לא מדובר בחלומות אלא בשאיפות. השאיפה המיידית שלי היא לעלות ליגה. כל השאר זה רק בריאות. שנחזור בריאים ושלמים אחרי העבודה. לגבי הטווח הרחוק עם נורדיה, נדבר בסוף העונה.

מה דעתך על הקהל של נורדיה?
אין יותר כיף מלהגיע למשחק ולדעת שיש אנשים שעומדים מאחוריך ותומכים בך. אתם מוסיפים המון צבע למשחק וגורמים גם לשחקן בליגה ב’ להרגיש שהוא שחקן כדורגל גדול. באשדוד הייתה אוירה הרבה יותר מטורפת מאשר ברוב משחקי ליגת העל עם קבוצות כמו מכבי פ”ת ורעננה. באשדוד סוף סוף התרגשתי בפעם הראשונה העונה. זה כיף לא נורמלי לשחק מול איצטדיון מלא בקהל. ידעתי שגם אם ארדם על הספסל מרוב עייפות, ברגע שיגידו לי לקום לשחק, אני אקום ואתן הכל.

כיף להגיע לשחק כשיש קהל מאחוריך (צילום: ינון פוקס)
כיף להגיע לשחק כשיש קהל מאחוריך (צילום: ינון פוקס)

אני רוצה לציין את הטקסים שאתה עורכים לשחקני עבר, לא הרבה זוכרים חסד נעורים לשחקנים שעליהם הם גדלו ומעט מועדונים עושים את זה. בנורדיה לא רק שעושים את זה, עושים את זה מהלב, ולא כמו במקומות אחרים שעושים את זה כדי שזה ייראה טוב כלפי חוץ.
אני רוצה להגיד לכם דבר חשוב: את רומא לא בנו ביום אחד, ובעיני לא חייבים כל שנה לעלות ליגה, לא יקרה כלום אם נורדיה תבנה את עצמה בליגה א’, תתבסס ואז תמשיך לעלות. בקביליו יפו לדוגמא לא מצליחים כבר שנים לעשות את קפיצת המדרגה למרות הכסף הגדול שנשפך שם.

מילה אחרונה לסיום
אני רוצה להגיד שאני בנורדיה הרבה בזכות מומי דהן, הוא מאוד עזר לי בחיים האישיים ובמציאת מקום עבודה. גם גילי גור, שהוא חבר גם מחוץ לנורדיה, לחץ עלי בנוסף למשה סלמי שרצה אותי כבר המון זמן, אבל מומי היה שובר שיויון בהחלטה להצטרף לנורדיה.
תודה רבה ותבוא לראיין אותי בסוף העונה שנעלה ליגה.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

2 תגובות

  1. בנורדיה יש מסורת ארוכת שנים לשחקנים שהם גם כבאים.
    לעולם לא נשכח את החלוץ יוסי ועקנין, שבעבר, במהלך משחק, עזב את הספסל כי קיבל הקפצה מתחנת הכיבוי לצאת לפעולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.