דע את היריבה : מכבי קביליו יפו

והפעם: מכבי קביליו יפו – מועדונם של הבולגרים בארץ, שהתפרק והוקם מחדש כקבוצת אוהדים.

מכבי יפו הוקמה בשנת 1949, על ידי קבוצה של עולם מבולגריה שהתיישבו בעיר והעלו יחד איתם את הפעילות הענפה של ארגון “מכבי בולגריה”, שהיה פעיל עוד משנות ה-20. בעונת 1955/6 העפילה הקבוצה לליגה הבכירה, ובשנים שלאחר מכן בעיקר נלחמה על ההישארות בליגה. שחקנה הבולט של הקבוצה באותן שנים היה החלוץ בוחוס ג’וג’וסיאן, חלוץ ממוצא ארמני שהגיע כילד מסוריה וגדל ביפו, והיה לבן המיעוטים הראשון בליגה הבכירה בישראל ובהמשך גם בנבחרת ישראל.

בתחילת שנות ה-60 עלו לקבוצה כמה צעירים מקומיים, כשבשנים שלאחר מכן חלקם הגיעו עד הנבחרת. הבולטים שבהם היו המגן השמאלי מוצי ליאון והחלוץ ומכונת השערים ישראל אשכנזי. אלה היו השנים היפות ביותר של מכבי יפו, שהייתה חברה קבועה בחוליית הצמרת של הליגה, כשגם ב-1961/2 וגם שנתיים לאחר מכן היא מסיימת במקום השני בטבלה. אלא שבמקביל סבל המועדון הקהילתי גם מנגעי שחיתות, ניהול כושל וקושי בגיוס כסף לתשלום שכר השחקנים. הבעיות הניהוליות והקושי בגיוס כספים עוד ילוו את יפו בהמשך, גם בגלגולה החדש.

בסוף שנות ה-60 עלה לבוגרים של מכבי יפו עוד צעיר מקומי, לימים מלך השערים של הקבוצה בכל הזמנים, משה אוננה. אלא שבכל הנוגע להישגים, לא הצליחה יפו לשחזר את הישגיה מתחילת העשור. בעונת 1969/70 ירדה לליגת המשנה, ואולם כעבור עונה אחת חזרה. במשך רוב שנות ה-70 הייתה יפו קבוצת מרכז טבלה, בהובלתם של שחקני הנבחרת ליאון ואוננה ושל השוער הרצל קביליו ז”ל.

סוף שנות ה-70 ותחילת שנות ה-80 ניצבו בסימן סופו של עידן במכבי יפו. הקבוצה הידרדרה בהדרגה מעונה לעונה, כשברקע סכסוכים בין ההנהלה לשחקנים על שכרם מגיעים לכדי שביתות והעזבתם של האחרונים. ב-1986/7 הגיעה הירידה לליגת השנייה. לאחר הירידה התקשתה יפו לחזור לעצמה, כשהכישרונות הצעירים שצמחו במחלקת הנוער של המועדון, כמו איציק זוהר, ובהמשך אחיו הצעיר אביבי, עוזבים בשלב מוקדם את הקבוצה לטובת קבוצות העילית של הכדורגל הישראלי. שמונה עונות נדרשו ליפואים כדי לעלות חזרה לליגת הלאומית, הראשונה דאז, אבל בתוך עונה כבר שבו לליגת המשנה. ואז הגיעה עונת 1998/9, שתיזכר כאחת העונות הגרועות בתולדות קבוצה ישראלית בליגה הבכירה: 10 נק’, 2 נצחונות ולא פחות מ-73 שערי חובה – אלו היו המספרים של מכבי יפו בדרכה הבטוחה לליגת המשנה. אבל הפעם לא רק הבעיות במגרש שיחקו תפקיד, אלא גם צורת הניהול של היו”ר, אלי בירנבאום. אי הצלחה להעמיד תקציב בזמן הוביל את המועדון להורדה של שתי ליגות, עד הליגה הרביעית, ולבסוף גם להתפרקות מוחלטת.

מבחינה תקנונית, מועדון הכדורגל מכבי יפו לא חזר לפעול. אלא שהרוח, המסורת ובמיוחד האוהדים עדיין שם: בקיץ 2008 החליטו בני הדור השני והשלישי לעולים הבולגרים שהקימו את המועדון, להקים קבוצה חדשה, והפעם במודל של מועדון בבעלות האוהדים. השם שנבחר הוא “מכבי קביליו יפו”, לזכרו של הרצל קביליו, שוער העבר האגדי של המועדון. קביליו היה בין השחקנים שהועזבו מהקבוצה בגלל אותן בעיות כספיות ידועות, ואולם תמיד השתוקק לחזור הביתה. הוא כבר לא הספיק לעשות זאת: בגיל 35 הוא נכנע למחלת הסרטן.

בסיוע מספר אוהדים אמידים, כמו בבו קובו ויניב כהן, שתרמו מאות אלפי שקלים, בנתה קביליו יפו קבוצה ששילבה בין שחקני הליגות הנמוכות הבכירים באזור לבין כוכבים שמזוהים עם מכבי יפו, כגון עופר ראובן (שבהמשך מונה למאמן), אביבי זוהר, וגולת הכותרת – יוסי אבוקסיס, שחזר מפרישה. כך דרסה יפו את מחוז תל אביב של ליגה ג’, עם הפרש שערים של 9-153, זכייה בגביע המחוז, ומשחק עלייה לעיני כעשרת אלפים אוהדים בבלומפילד.

את עונת 2009/10 העבירה מכבי קביליו יפו בליגה ב’ דרום א’, וגם בה לא התקשתה במיוחד, בדרך לעלייה לליגה א’. אלא שמהעונה של קביליו יפו בליגה ב’ ייזכר בעיקר המסע שלה בגביע, שכלל ניצחון 0-1 הירואי על עירוני קרית שמונה (אז קבוצת צמרת בליגה הלאומית) בסיבוב ח’, העפלה לשמינית הגמר ומפגש עם הדאבליסטית שבדרך דאז, הפועל תל אביב. זה נגמר ב-0-5 לאדומים.

גם בעונתה הראשונה בליגה א’, יפו לא עצרה: ברוב שלבי העונה רצה הקבוצה בצמרת, כשהיא מחוזקת במספר שועלי ליגות נמוכות וכן בשחקנים עם עבר בליגת העל. לאחר תקופה מאכזבת, מונה למאמן הסמל המיתולוגי של הקבוצה, משה אוננה. אוננה הוביל את הקבוצה למקום ה-4 ולניצחונות מרשימים בפלייאוף, כשרק הפסד 3-2 (בסיכום שני משחקים) נגד הכח רמת גן מהלאומית ניצב בינה לבין העפלה היסטורית לליגת המשנה.

בעונה שלאחר מכן (2011/12) יפו השתדרגה למאבק על עלייה מהמקום הראשון, אבל בסופו של דבר הסתפקה במקום השני. העונה שלאחר מכן נודעה לשמצה בגלל סיפור ביזארי במיוחד, שבמרכזו מאבק העלייה בין קביליו לבין הפועל קטמון ירושלים – אז שתי קבוצות האוהדים היחידות בישראל. למחזור האחרון של הליגה התייצבו שתי הקבוצות עם הפרש שערים זהה (אז עדיין הפקטור המכריע בליגות הנמוכות), כשליפו יתרון במספר הניצחונות. קביליו יפו אירחה את עירוני כפר יונה, שנלחמה נגד הירידה, בעוד לקטמון ההגרלה זימנה מפגש מול נועלת הטבלה ושק החבטות של הליגה, אורתודוכסים לוד. לוד, מצידה, לא הביעה נכונות להתייצב למשחק, דבר שאמור היה להוביל לניצחון טכני של 0-3 לזכות קטמון. תוצאה שכזו לא הייתה מספיקה לאדומים מירושלים, ולכן אלו לחצו על קיום המשחק ואף דאגו למימון הסעות ומדים עבור 12 שחקני אורתודוכסים (לא כולל שוער), על מנת שיגיעו לטדי. זה הסתיים בהפרש של שמונה שערים, ובהאשמות קשות מצד אנשי יפו, שטענו לקניית המשחק מצד קטמון. זה לא עזר להם: הם נאלצו להסתפק במקום השני ובהתמודדות דרך הפלייאוף, שהסתיים במפח נפש עבור קביליו.

הפרשה הזו אמנם הובילה לשינוי התקנון ולביכור פקטור מספר הניצחונות על פקטור הפרש שערים, אבל זה כבר לא עזר למועדון הצעיר ששלוש פעמים ברציפות הגיע לבאר אך לא הצליח לשתות ממנה. בהתאם לכך, נוצרה שחיקה בקהל, שהצטצמם משמעותית בכמותו, כשגם משקיעים כמו קובו ויניב כהן הפסיקו להזרים כסף. כך נבלמה השעטה המיוחלת של האוהדים מיפו חזרה למקום בו מועדונם פסק להתקיים.

אחרי שורת חילופי מאמנים ומספר עונות מאכזבות, מונה באמצע עונת 2015/6 מי שהיה עד העונה שלפני כן הסקורר של הקבוצה, אורי קרגולה, לתפקיד המאמן הראשי. המהלך סימן את שאיפת המועדון להתבסס יותר על הדור הצעיר. לפני שנתיים זה עוד הספיק למקום שלישי ולמקום בחצי גמר פלייאוף, אבל את העונה שעברה סיימה קביליו רק במקום ה-7, כקבוצת מרכז טבלה לא יציבה. את העונה הנוכחית פתחה יפו עם שני הפסדי בית, לבית”ר כפר סבא ולהכח רמת גן, ועם עוד שתי תוצאות תיקו מול מחנה יהודה והפועל אזור. הניצחון היחיד של הקבוצה עד כה היה נגד בקעת הירדן בחוץ (0-3). כעת, לאחר חמישה מחזורים, היא ממוקמת במקום ה-12, עם 5 נקודות בלבד.

שחקנים בולטים:

הסגל של קביליו עבר הקיץ מהפכה: שורת שחקנים וותיקים עזבו, ובמקומם הגיעו שחקנים חסרי נסיון. את השוער דורון רוזנקוביץ’ החליף בן וולובלסקי (#1, 25), שבשנתיים האחרונות שיחק בהפועל הוד השרון. גם קפטן הקבוצה והבלם הוותיק גיל קין עזב, ובמקומו הגיע ליפו מורן ג’אן (#25, 32) – בלם שהעביר את השנתיים האחרונות בהוד השרון, אבל לפני כן שיחק קרוב לעשור בליגה הלאומית, בין היתר במדי נס ציונה ויבנה. לצדו של ג’אן משחק לרוב פיליפ חאיכ (#5, 23), בוגר מחלקת הנוער של הפועל תל אביב, ששיחק בשלוש השנים האחרונות בהפועל הרצליה ובמכבי שעריים (חצי עונה).

עוד שחקן שהצטרף העונה ליפו זה הבלם/מגן שמאלי עדן אולירי (#19, 21), ששיחק בשנתיים האחרונות בהפועל אזור. גם לצד הימני של ההגנה הביאה יפו שחקנים חדשים: עומרי עטיה (#28, 32), לו נסיון עשיר בשלוש הליגות הבכירות במדי קבוצות כהפועל רעננה, סקציה נס ציונה, הפועל מרמורק ובני יפו,

ואחד שזכור לנו מהעונה שעברה כשחקן עירוני אשדוד – דניאל רחימי (#2, 20),  שחקן שגם יכול לשחק כקיצוני ימני.

את מרכז המגרש היפואי מוביל הקפטן החדש של הקבוצה, אביחי ממן (#6, 23), בוגר האקדמיה של מ.ס. אשדוד. למרות גילו הצעיר, זו עונתו הרביעית בקבוצה,

כשלצדו משחקים לסירוגין הקשרים הצעירים איתי הברי (#8, 21) ויקיר ארצי (#73, 22). העונה הצטרף בהשאלה מהפועל רעננה גם הקשר המרכזי עומר כהן (#21, 21).

גם החוד של יפו מבוסס כולו על טהרת כשרונות צעירים מהאיזור. השחקן המבוגר ביותר בחבורה הוא בן 26 בלבד, והוא זכור לנו היטב מהעונה שעברה: החלוץ האימתני אסי גובזה (#99), שכבש 37 שערים ב-3 וחצי העונות האחרונות בעירוני קרית מלאכי. כבר בקיץ שעבר התאמן גובזה עם יפו, אך אז בחר לבסוף להישאר עונה נוספת בקרית מלאכי ולעשות חיים קשים להגנה שלנו. העונה הוא יפגוש אותנו שוב, כשבאמתחתו כבר שער בגביע ושער בליגה, במסגרת הנצחונות היחידים של יפו עד כה העונה.

ואולם, עם כל הכבוד לגובזה, רוב המחץ של יפו מצוי בקרב שחקני הכנף שלה: באגף ימין ניצב סאן טוריאל (#9, 21), שעלה בעונה שעברה מקבוצת הנוער כדי לפרוע את השטרות גם בקבוצת הבוגרים, עם 10 שערים בכל המסגרות. גם העונה, אותה החל כשהוא חוזר מפציעה ובעיקר עולה כמחליף, הוא כבר כבש שלושה שערים. בכנף השמאלי משחק נתי ארז’ואן (#20, 23), בוגר מחלקת הנוער של בית”ר נס טוברוק, מלך השערים של הקבוצה בשנתיים האחרונות עם 20 גולים בסך הכול, שהתקדם הקיץ לבני לוד מהלאומית, אך חזר השבוע ליפו. בנוסף הביאה הקבוצה הקיץ את דור אבינו (10#, 22), שגדל במחלקת הנוער של בית”ר ת”א/רמלה, אבל כשחקן בוגרים לא מצא עצמו עד כה. אופציה התקפית נוספת היא זו של מתן בית-יעקב (11#, 21) שגדל בנוער של גדנ”ע יהודה תל אביב (יחד עם יניב פינק שלנו), ובבוגרים שיחק שנה וחצי בבני יפו. בינואר אשתקד חצה את הכביש לקביליו. עד כה הוא כבש שלושה שערים בסך הכול.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

אוגוסט 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31