“נבוא למשחק מול נורדיה כדי לשחק כדורגל, לא להעיף כדורים / ריאיון עם מאמן בית שמש שמואל קוזוקין

בעת כתיבת שורות אלו כבר הגיעו שחקני בית”ר ירושלים לאצטדיון סמי עופר מלווים בצבא האוהדים בצהוב שחור לקראת הקרב מול מכבי ת”א על מקום בגמר גביע המדינה שיערך באצטדיון טדי. מי שהיה שותף לזכייה האחרונה של הבית”רים בגביע הוא לא אחר ממאמנה הטרי והצעיר של עירוני בית שמש, שמואל קוזקין, אז שחקן בית צעיר ומבטיח שאף זכה לשחק בנבחרת ישראל של המאמן דרור קשטן וכיום עוד לא בן 30, כבר מאמן בעצמו, מנסה, אולי כנגד כל הסיכויים, להשאיר את מי שנחשבת לקבוצה החלשה במחוז לשרוד בליגה ב’.
אחרי שהתגבר על אובדן הקריירה ככדורגלן, בעקבות סדרת פציעות טראגית ממנה לא הצליח להתאושש, הוציא תעודת אימון במכון ווינגייט, וכיום מלמד חינוך גופני בבית הספר. עירוני בית שמש היא הקבוצה של עיר מגוריו, התחנה הראשונה בה שיחק כילד לפני שעבר למחלקת הנוער של בית”ר וגם האחרונה בה נאלץ לתלות את הנעליים לפני שנתיים כשכאבי הברכיים הכריעו אותו. רק לפני שמונה מחזורים נקרא לדגל, אל הקבוצה שנחשבה לבשר התותחים של הליגה.

קוזוקין במדי בית”ר (צילום: YNET)

אתה מאמן בתנאים לא אידאליים בלשון המעטה.
אנחנו מתאמנים על מגרש קטרגל עם דשא סינטטי בגודל של רחבת 16 במגרש רגיל, וגם הדשא עצמו חצי קלאץ’. המגרש החדש שכבר היה אמר להיות מוכן בשלב הזה עדיין מתעכב ובינתיים אנחנו מארחים במודיעין ומסתדרים עם מה שיש. אנחנו מנסים להתאמן פעמיים בשבוע אבל אני שמח אם מצליחים להגיע לפעם בשבוע. מאז שהגעתי אנחנו משתפרים, השחקנים ממלאים את הציפיות שלי ועושים מה שהם יכולים, נותנים את המאה אחוז בכל משחק, ועובדה שגם התחלנו לצבור נקודות. השביעייה שקיבלנו מגבעת זאב נבעה ממצוקת שחקנים, בקושי הצלחתי להשלים 14 שחקנים ונאלצתי לתת לשוער המחליף לשחק חלוץ. ברוב המשחקים אני צריך שחקן או שניים מהנוער כדי להשלים סגל אבל גם זה לא פשוט כי גם קבוצת הנוער במצב לא משהו וגם להם יש מחסור בשחקנים.
בכל אופן, כל משחק בשבילנו הוא אימון טוב לקראת ההכרעה בפליאוף, במיוחד באספקטים של כושר גופני ומשחק על מגרש גדול. נבוא למשחק נגד נורדיה ונשחק את הכדורגל שלנו. המטרה שלי היא להראות כדורגל, לא לשחק סתם ולהעיף כדורים. אגב, השידורים שלכם מהמשחקים של נורדיה, זה רק בלייב או שאתם מקליטים?

המשחקים גם מוקלטים
אם ככה אשמח מאד לקבל את הקלטת המשחק נגדכם כדי להראות לשחקנים ולעבוד עם זה

***
שיטת הפליאוף התחתון שמונהגת השנה תיתן הזדמנות לבית שמש לנצח במשחק נוק אאוט אחד (במקרה הרע, אפילו תינתן לה הזדמנות נוספת מול המפסידה במשחק המקביל) ולמחוק את העונה הקשה כאילו לא הייתה. מה שלא ניתן יהיה למחוק מהזיכרון הקולקטיבי והנורדיאני בפרט הוא הניצחון המהמם של בית שמש 3:0 נגד קרית מלאכי, אשר ככל הנראה חרץ גורלות בנוגע לזהות האלופה.

עם תנאים כמו שציינת, כשבנוסף ראוי לציין כי שלושה שחקנים שלך כבר חצו מזמן את גיל ארבעים, איך אתה מסביר את הניצחון המהמם על מלאכי?
קודם כל, עמידה טקטית נכונה. פשוט עשינו מה שאנחנו יודעים בצורה הכי טובה שאפשר. ולמען האמת השחקנים המבוגרים שלנו הם דווקא אלה שהכי מקפידים להגיע לאימונים ומראים את המחויבות הכי גדולה. אלה חבר’ה שיודעים כדורגל ועדיין יש להם הרבה מה לתת. יוסי אלמליח וחיים ז’ינו הם שחקנים שעם כל הכבוד אין לאף קבוצה בליגה. ודע לך שאחרי שכבר הובלנו 3:0 כל שחקני מלאכי עלו למעלה ואם היו לי שחקן או שניים מהירים ועם מספיק כושר גופני התוצאה הייתה יכולה להיות יותר גבוהה.

איך הגיבו במלאכי להפסד הצורם?
לא היו אירועים מיוחדים. הם חשבו שזה שלוש נקודות בטוחות והיו מתוסכלים וזה טבעי. הקהל כעס וקילל, אמרו לנו “אתם כבר ירדתם ליגה, מה אכפת לכם?” ענינו להם שהם צריכים לבוא בטענות לקבוצה שלהם.

לא מוזר לאמן שחקנים שיכולים להיות ההורים שלך?
זה היה מוזר בהתחלה קצת במשחק הראשון, אלה חברים שלי שפתאום אני צריך להיות קשוח איתם, אבל הם קיבלו את זה יפה ואמרו לי “אנחנו איתך, באים לעזור לך”.

זה נראה שבאמת יש פוטנציאל וחשק אצלכם לכדורגל, אבל אין תנאים מינימליים, ממה זה נובע, עירייה? הנהלה?
הכל מהכל.

אתה לא רוצה לפרט?
זה לא התפקיד שלי. אם אתה רוצה, אני אתן לך טלפון של מישהו אחר שיפרט לך.

***
אתה עוד בקשר עם מישהו מהמערכת של בית”ר?
אני בקשר עם מאיר הרוש, חיים החשב וכולם חוץ מדמאיו וטביב שאני לא מכיר.

עוד הולך למשחקים של בית”ר?
לא ממש. אני אוהד מהבית, יש פחות חשק ללכת למשחק, בעיקר כי אין לי זמן עם כל העבודה והמשפחה. אם וכאשר תיגמר העונה ונשאר בליגה בעז”ה אגיע לכמה משחקים, אם ישחררו כרטיסים אגיע, אבל אני אף פעם לא הייתי מאלה שמבקשים לעצמם הזמנות וטובות מאחרים. אני לא מהסוג שמתחנף.

קוזוקין והמשפחה (צילום עצמי)

מה היחס שלך לבית”ר נורדיה?
תראה, בגדול אני פחות רוצה להיכנס לזה. זה אחלה פרוייקט ויש לי שם חברים, (למשל רותם בוסקילה, שהוא תושב בית שמש. בבית שמש כולם מכירים את כולם, לכן גם הקבוצה הזאת שורדת למרות הכל) אבל אני לא אוהב כשמפצלים, זה כמו בגירושים. אולי אפשר לתעל את זה למקומות אחרים, וששתי הקבוצות ישתפו פעולה יחד. אולי לשלב את נורדיה כקבוצת מילואים של בית”ר. אני לא אומר שאין בעיות עם הקהל.

בבית”ר לא חווית את תקופת הצ’צ’נים
למעשה עוד הייתי חלק מהסגל שטס לגרוזני למשחק הידידות המפורסם שבעקבותיו הם הגיעו.

סאדייב וקדאייב
תאמין לי , אני אפילו לא זוכר את השמות שלהם, אבל אחד מהם היה על העמדה שלי וידעתי שככה אני לא אראה מגרש ולי היה הכי חשוב שאשחק, אז ביקשתי וקיבלתי שחרור מיידי לכפ”ס.

נורדיה רצו אותך לפני שנתיים, למה זה לא קרה, הצעה לא מספיק גבוהה?
האמת שבעיקר בית שמש לא הסכימו לשחרר.

ובכל אופן, אתה רואה את העתיד שלך באימון?
אני אוהב את התחום, חי כדורגל, התגעגעתי מאד למתח של לפני משחקים ורציתי את זה בכל מצב, לכן הסכמתי לבוא לבית שמש גם בתנאים הנוכחיים. אם לא כשחקן אז כמאמן, מקווה שלא אפצע גם מזה.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30