“גם אם אאמן את מסי והוא יגיד לי שהוא רוצה לעזוב, לא אנסה לשכנע אותו להישאר” / ריאיון עם מאמן מכבי קביליו יפו אורי קרגולה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

החלוץ שגדל בהפועל ת”א של דרור קשטן והפך למלך השערים של ליגה א’ בכל הזמנים הצליח לנפץ אשתקד שיא מסוג אחר, כשהפך למאמן הראשון בתולדות ‘קביליו’ יפו שמתחיל ומסיים עונה מלאה, וחרף תקציב מצומצם במיוחד גם הצליח להוביל אותה שוב למקום השלישי. בשישי הקרוב הוא פוגש את נורדיה למשחק על כל הקופה, זמן טוב לשיחה נינוחה על כדורגל.

חצי שעה לפני המועד שקבענו לשיחה, אורי קרגולה (40) שולח לי הודעה עם בקשת דחיה – “אני במשחק כדורסל”. אני מנצל את הזמן שהתפנה לעוד גיגול על המרואיין שלי, ונתקל בהתבטאות קשה שלו משנת 2004 כנגד הפועל ת”א, המועדון בו נכנס לתודעה ושאותו גם אהד מילדות: “הפועל ת”א הרסה לי את הקריירה, אעשה הכול כדי לחנך את ילדיי שלא לאהוד את הפועל ת”א”. אני מציין לעצמי שגם האייטם הישן הזה שווה התייחסות, אבל קרגולה הצליח להפתיע.

לא ידעתי שאתה מתעניין בכדורסל
חבר סידר לנו הזמנות.

איך היה המשחק?
היה טוב, הפועל ת”א נתנו לחולון בראש 25 הפרש. האמת היא שזה עושה לי צמרמורת לשמוע ככה את הקהל של הפועל, מעלה זיכרונות.

מפתיע שאתה הולך למשחק של הפועל, הארכיון של גוגל מספר שפעם ממש כעסת עליהם
הדברים נאמרו ברגע של כעס. הייתי ונשארתי אוהד הפועל.

***
אחרי אותה עונה בהפועל ת”א, אליה הגיע מבית”ר שמשון ת”א, כיכב קרגולה בליגה א’ דרום. חמש שנים במדי מכבי יבנה, אתה גם העפיל ללאומית ב – 2012 ואפילו הספיק להבקיע במדיה שישייה במשחק אחד. אורי זוכר, אבל מסרב להתרגש. “כולם סביבי נדהמו, אבל אני פחות הבנתי על מה המהומה, הרי הבקעתי באותה עונה גם רביעייה וחמישייה, זה בסה”כ עוד גול אחד, פשוט עשיתי את אותן פעולות כמה פעמים יותר”.

עם לפחות 22 שערים בכל עונה. המספרים הגבוהים נשמרו גם בתחנות הבאות – שעריים, עמישב פ”ת וגם מכבי יפו המתחדשת. תוך כדי קריירת המשחק כבר סיים להוציא תעודת מאמן, ובמקביל הוא עובד מזה 11 שנים בבנק דיסקונט (“איציק עובדיה אמר לנו בקורס המאמנים: עם כל הכבוד לחלומות שלכם, קודם כל תשיגו לעצמכם עוד עבודה במקביל בשביל יציבות כלכלית ושקט נפשי, אתם אף פעם לא יכולים לדעת מתי תאמנו ומתי תשבו בבית”).

בגיל 36 תלית את הנעליים בשעריים, מה גרם לך להתגלגל חזרה ליפו כמאמן?
האמת היא שאלי קאליש, הנשיא של מכבי קביליו יפו, התוודה בפניי שכשהוא הביא אותי לקבוצה כשחקן הוא היה סקפטי לגבי, אבל אחרי שהוא הכיר את האישיות שלי הוא בעצמו רצה אותי בתור עוזר מאמן של מאיר סומך, כי הוא החזיק ממני. היה לי ולמאיר חיבור יוצא מן הכלל ברמה המקצועית וברמה הבין אישית, למדתי ממנו הרבה מאד ואנחנו חברים טובים עד היום.

על המגרש הדברים פחות עבדו, אחרי חצי עונה הוא התפטר, ואתה החלטת להחליף אותו
היו לי לבטים לגבי זה. יפו הביאו אותי על תקן עוזר מאמן כשעוד למעשה טרם נבחר המאמן עצמו, כך שעקרונית הייתי מחויב למועדון הרבה יותר מאשר אליו. מצד שני, החיבור המיוחד שנוצר בינינו יצר גם כן סוג של לויאליות. בסופו של דבר, מאיר סומך בעצמו היה בין אלה ששכנעו אותי לקחת על עצמי את המשימה במקומו. הוא אמר לי שעם הגישה שלי, עם הדברים שאני מביא וגם אולי עם מזל אחר, אוכל לעשות איפה שהוא כבר לא יכול. הקבוצה הייתה בתחתית והרגשתי שאם אני, שמכיר את המערכת ואת השחקנים, אעזוב, העסק יתפרק.

סיטואציה מלחיצה
נכון, אבל תפיסת העולם שלי היא לא לפחד אף פעם. ככה השגתי דברים בחיים, אם זה מילדות כשהייתי צריך ללכת ברגל לאימונים, ועם זה בכל דבר. אין פחד, רק מטרות, וזה מה שהנחה אותי גם הפעם.

אורי קרגולה (צילום: איתן ידגר, גולר)

ואז חוללת מהפך מקצועי?
למשחק הראשון לא היה לי הרבה זמן להתכונן ומן הסתם הייתי יכול לעשות שינויים בעיקר ברמה המנטלית ופחות במקצועית. הפסדנו 2:0 לקבוצת הכוכבים של מכבי שעריים, שבזמנו אלדד פרי השקיע בה הרבה מאד כסף. למרות ההפסד, השינוי בגישה של השחקנים ניכר, ובסיום האוהדים מחאו לנו כפיים. משם כבר הייתה לי האפשרות להביא את השינויים הנדרשים ברמה המקצועית והקבוצה צברה תאוצה. ב – 13 משחקים השגנו עשרה ניצחונות ושלוש תוצאות תיקו והגענו עד למקום השלישי. אמנם הודחנו ע”י כפר קאסם בפנדלים בסיבוב הראשון של הפלייאוף, אבל בהתחשב בנסיבות זו הייתה בהחלט עונה מצוינת. בעיניי גם העונה הקודמת הייתה טובה, למרות שפספסנו את הפלייאוף במחזורים האחרונים.

ובתחילת העונה הנוכחית החלטת שלא להמשיך, ובסוף חזרת בך
אמרתי קודם שאני כמוטו לחיים לא מפחד משום דבר, אבל בכל זאת חשבתי לעצמי: “בסדר, לא מפחד לא מפחד, אבל עם תקציב מינימום כזה הסיכון עלול להיות גדול מדי, ואולי צריך לשים לזה סוף”. אני יכול לומר שבקיץ היו לי הצעות מקבוצות אחרות בליגה, כולל אחת שהציעה תקציב שחקנים כפול ומשכורת גבוהה משמעותית. ובכל זאת, זכרתי ליפו חסד נעורים. אחרי הכול, זה לא מובן מאליו שנותנים לבחור בן 36 הזדמנות בלי ניסיון באימון, הרגשתי שאני חייב להם.

לא מעט שחקנים צירפת במהלך הפגרה ומנגד גם עזבו לא מעט שחקנים, יש סיבה ספציפית לשינויים החדים בסגל?
אני לא חושב שזה דבר חריג. מטבע הדברים במהלך העונה מתגלים לעיתים אי התאמות וצורך להחליף, זה דבר שקרה גם בנורדיה, דוגמה בולטת היא אסף גובזה.

בדיעבד, אתה מצטער על המעבר שלו מיפו לנורדיה?
אין סיבה להצטער. גובזה הוא אמנם שחקן שהכרתי עוד מיבנה, אני יודע מה הוא שווה, אבל ביפו הוא לא היה מרוצה. שוב, אלה דברים שקורים. שוחחתי אתו כשהבנתי שהוא מעוניין לעזוב וניסיתי להבין מה מציק לו, אבל כשהבנתי שהוא כבר קיבל את ההחלטה נתתי לו את ברכת הדרך.

ניסית לשכנע אותו להישאר באותה שיחה?
גם אם אאמן את מסי והוא יגיד לי שהוא רוצה לעזוב, לא אנסה לשכנע אותו להישאר.

וביום שישי אתם נפגשים שוב. אתה רואה את הקבוצה שלך כפייבוריטית נגד נורדיה לאור התוצאות במהלך העונה הסדירה ויתרון הביתיות?
לחלוטין לא. אני לא חושב שאפשר להגיד שאנחנו פייבוריטים מול קבוצה שהפסידה משחק ליגה אחד מ – 19 האחרונים שלה. אם כבר, ממה שאני שומע בשיחות הרחוב דווקא נורדיה נחשבת לפייבוריטית במשחק הזה. בכל אופן אני צופה משחק שקול וזהיר מצד שתי הקבוצות.
אני לא חושב שלביתיות או לתוצאות הקודמות בין הקבוצות השנה תהיה משמעות. בוא לא נשכח גם שזה בסה”כ משחק, והמטרה היא ליהנות, ושהטובה תנצח.

אני מניח שאתה מכיר את נורדיה היטב, איך אתה מתכונן אליה?
מבלי לפגוע בעבודה של אף אחד, אני מתייחס קודם כל לשחקנים שלי ומה שאני מתכנן עבורם נשאר אצלי. אנחנו נבוא ונשחק את הכדורגל שלנו.

אתה מאד מסתורי
תראה, זו האג’נדה שלי. אני מאמין שחשוב שמאמן ישמור לעצמו את התוכניות המקצועיות שלו ולא יחשוף אותן.

איך אתה מעריך את הסיכויים של מכבי יפו להעפיל לליגה הלאומית דרך הפלייאוף ומשחקי המבחן?
אני לא חושב שזה רציני לדבר על זה בשלב הזה. מדובר בשמונה קבוצות מצוינות, יהיה מאד קשה לכולן. צריך לחשוב אך ורק על המשחק הקרוב.

כשחקן, התאמנת אצל פיגורה כמו דרור קשטן, יש עוד מאמנים שלמדת או שאתה לומד מהם?
אני חושב שדרור קשטן בעצמו לא יודע כמה הוא השפיע לי על הקריירה כמאמן. האישיות שלו זה דבר מדהים. אני גם בקשר עם יוסי אבוקסיס ולעיתים מתייעץ אתו וגם מברק בכר אני לומד. בסה”כ אני משתדל להישאר מעודכן כל הזמן ולהתפתח. אני בהחלט שואף לאמן בעצמי יום אחד ברמות גבוהות יותר.

הפועל ת”א?
זה חלום.

תחקיר: רונן שווידלר

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

2 תגובות

  1. תותח על !! אין ספק שאתה אישיות מדהימה עם רגליים על הקרקע !
    עלה והצלח יש לך את זה בענק ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.