TIME TO SAY GOODBYE: ריאיון פרידה מאיציק אפרים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

כשבקיץ הגיעה הידיעה על החתמתו של איציק אפרים, לא מעט אוהדים הרימו גבה. שחקן צעיר, שכמעט ולא שיחק בעונה וחצי האחרונות, ללא ניסיון בקבוצות בוגרות, הוא האיש שאמור להוביל את ההגנה שלנו בדרך לליגה א’? אבל כבר ממשחקי האימון ראינו שמדובר במשהו מיוחד. איציק לקח את ההזדמנות בשתי ידיים והציג משחק הגנה משובח. המספרים אינם משקרים: איציק שיחק 90 דקות בכל 19 המשחקים עד כה, והוחלף רק באחד מהם (מול בני אילת) עקב מחלה. ההגנה של נורדיה ספגה רק 8 שערי ליגה (ועוד 7 בגביע), והיא ההגנה הטובה בליגה, ובנוסף איציק ספג רק שני כרטיסים צהובים, דבר שמוכיח שהוא יודע לעמוד נכון על המגרש ולחלץ כדורים מבלי לעשות עבירות מיותרות. כשמסתכלים על הנתונים הללו אין פלא שאיציק נבחר לשחקן הסיבוב.
לפני כחודש הודיע איציק לראשי הקבוצה על כוונתו לעזוב לליגה הקולג’ים בארה”ב כבר באמצע העונה (המהלך היה מתוכנן לקרות רק בסופה), כך שהמשחק הקרוב מול בית שמש יהיה האחרון של במדי הקבוצה. לכן אין הזדמנות טובה מזו לערוך איתו ריאיון פרידה, יחד עם האב חזי, שמלווה אותו לכל מקום.

(צילום: ינון פוקס)

משפחת אפרים מארחת אותי בערב ירושלמי קפוא כיד המלך במושב אבן ספיר הפסטורלי. עופרה מגישה לשולחן קאדה, מאפה כורדי מושלם וכוס תה רותח עם שיבא.

שלום איציק, מכיוון שהרווחת בזכות את התואר “קיר בטון בהגנה” נבחרת על ידינו לשחקן הסיבוב של בית”ר נורדיה ירושלים, תגובתך?
איציק: תודה רבה ,אני מעריך את זה מאוד, זה לא מובן מאליו להיבחר כשחקן הגנה. זה מאמץ של כל הרביעייה האחורית ושל כל משחק ההגנה של הקבוצה. זה כיף ואני מאוד שמח.

אתה עוזב אותנו השבוע מיד אחרי המשחק נגד בית שמש, יש סיכוי ולו הקטן ביותר שתשנה את דעתך ותישאר בנורדיה?
לא, אין סיכוי, אני טס ביום רביעי הבא 4/1/17. הכל ארוז ומוכן. הכרטיסים והויזה כבר אצלי.

איך הגיעה ההחלטה לעזוב לארצות הברית, מה זה ליגת המכללות ומה אתה אמור לעשות שם?
מגיל קטן אני מכוון להגיע לרמות הכי גבוהות בכדורגל. ההתקדמות שלי נעצרה בשנה שעברה בהפועל ירושלים, וחבל כי הגיע לי לשחק שם. חבר שלמד איתי בטוברוק בשם עילי שוויקה נסע לארצות הברית לפני כשנה. הוא פתח לי את הראש לכיוונים אחרים ואחרי ההמלצות שלו ושל אבא שלו, ואחרי שעשיתי מחקר בעצמי החלטתי ללכת על זה.זה צעד ענק בשבילי, גם התנאים בכדורגל וגם התואר האקדמי שארכוש שם בתחום מדעי המחשב במהלך הארבע שנים הם דברים שלא אוכל לקבל כרגע בארץ. אני חושב גם על מקצוע אחרי הכדורגל, תמיד רציתי ללמוד ופה אני רואה שבגיל צעיר אוכל לשלב בין לימודים לכדורגל, הדבר שהכי חשוב לי בחיים.

חזי, מה אתה אומר על המעבר של איציק לארצות הברית?
חזי: בהתחלה זה היה בום גדול בשבילי, אפילו התאכזבתי. בשבילי ההצלחה של איציק בכדורגל זה הדבר החשוב ביותר וברגע שאיציק עוזב פה הכל ונוסע ללמוד, הרגשתי החמצה. אבל ברגע שהבנתי שהוא ימשיך בכדורגל ועוד במכללה שתיתן לו תנאים שאין אפילו בבוגרים של מכבי חיפה אני עומד מאחוריו, איציק כבר לא ילד שאני אומר לו מה לעשות, הוא עצמאי, יש לו דעות משלו והוא יודע לעמוד על שלו. אני מברך אותו על ההחלטה.

איציק, איך זה לעזוב את המשפחה הכל כך מגובשת שמחוברת לירושלים, ולנסוע לחיות לבד בארצות הברית?
אני רגיל לחיים עצמאיים, חייתי בפנימייה מגיל 13 בטוברוק וגם בגיל מאוד צעיר גרתי בדירה לבד ברמת השרון. ברור שהמשפחה תחסר, אבל אני אבוא לבקר בחופשות סמסטר בישראל.

מה החלום שלך ככדורגלן וכאדם?
להצליח כמה שיותר בכדורגל, אני הולך למקום שיש בו חשיפה ענקית, מתקנים ברמה עולמית. מקווה שמשם הדלתות יפתחו לרמות הגבוהות ביותר בארצות הברית.
חזי מוסיף: כדורגל המכללות הופך עם הזמן לספורט מאוד פופולרי בארצות הברית, שמאוד דומה למה שקורה עם כדורסל המכללות. הם הכניסו זרים לתוך המכללה כדי לקדם את הספורט הזה. בקולג’ שאיציק יהיה יש יותר מ-20 קבוצות ספורט של נשים וגברים עם קהל ומתקנים מהטובים בעולם.

כמי שגדל בבית שכל כך מזוהה עם הפועל ירושלים, איך זה לעבור לצד השני של הכביש לצהוב שחור של בית”ר?
לא חדש לי לשחק בצבעים שהם לא אדום. כשחקן מקצוען אני לא מסתכל מאיזה בית באתי ובאיזו קבוצה אני משחק עכשיו, אני נותן את כל כולי לקבוצה שבה אני נמצא. חוץ מזה מאוד התחברתי לערכים של נורדיה. הקהל של נורדיה מאוד סוחף, מאוד כיף פה ולכן לא הייתה לי בעיה מתחילת העונה לקחת את המגאפון ולשיר את שיר 3.

תפס מנהיגות גם על המגאפון (צילום: ינון פוקס)

חזי, שכבר ראה כדורגל בחייו מוסיף: אני נהנה כי שחקנים שבאים לשחק עם קהל כזה משחקים יותר טוב, לא מקללים אותם כשהם טועים, להיפך מעודדים אותם. אין לשחקנים פחד לטעות ויש להם אמביציה לבוא ולהשתפר עוד יותר במשחק הבא.

חזי, במשחק הגביע נגד כפר שלם רצית מאוד שננצח כדי שאולי נפגוש בשלב הבא את הפועל ירושלים. יש לכם פצע פתוח איתם, מה אתם רוצים להוכיח להם?
אנחנו אוהדי הפועל בלב וכשאיציק היה קטן הוא רצה להיות אוהד בית”ר כמו רוב הילדים בגילו, אבל אני לא הרשיתי לו ואף נקטתי בצעדים קשים. הפועל ירושלים רצו מאוד את איציק בנוער והוא עבר אליהם מטוברוק בעיקר בשל הזיקה שלנו להפועל, אפילו דחינו הצעה מהנוער של הפועל תל אביב. בהפועל הוא היה כוכב קבוצת הנוער ומאוד אהבו אותו וניבאו לו עתיד גדול. אבל בשלב העלייה לבוגרים לא נתנו לו צ’אנס אמיתי ועצרו את ההתקדמות המקצועית שלו, ועל זה אני מאוד כועס עליהם. למרות עבר של יותר מ40 שנה כאוהד הפועל היום אני אוהד בית”ר נורדיה הרבה יותר מהפועל ירושלים.

למה לא עברתם להפועל קטמון?
חזי: אני לא יכול לעבור להפועל קטמון מסיבה שאני לא יודע מהי. אוהד הפועל צריך להישאר אוהד הפועל ולא לעבור לקטמון, איציק בשלב הזה כבר שחקן מקצוען ולא אוהד אף קבוצה, אבל אני לא יכול לעבור קבוצה, קבוצה לא מחליפים. הפילוג בין האוהדים שבר את הפועל ירושלים ויצר מחנאות אוהדים שאי אפשר לגשר ביניהם. אפילו במושב אבן ספיר בין בני המשפחה שלי, יש אוהדי קטמון ויש אוהדי הפועל ירושלים.

איציק במדי הפועל ירושלים (צילום באדיבות המשפחה)

איציק, איך היה לשחק לצד הקפטן ציון זקן?
זו חוויה אדירה, השקט שציון מקרין זה דבר מדהים שקשה למדוד אותו. במשחק הגביע נגד כפר שלם כשהוא לא שיחק יצאתי מותש מנטלית. יש לו עוד הרבה שנים לשחק כדורגל, אפילו בליגות גבוהות יותר. יש הרבה דוגמאות לקשרים אחוריים שעשו הסבה לבלמים והאריכו את הקרירה. ציון מתאים מאוד לתפקיד הזה, הוא רואה נהדר את המגרש ומנהיג אותנו מאחורה.

איך יראה הסיבוב השני בלעדיך והאם פרדי ציון יוכל להיכנס לנעליים הגדולות שלך?
לכל אחד יש מחליף, פרדי ציון ייכנס לנעליים שלי והקבוצה תעלה ליגה. קח לדוגמא את הפועל ב”ש שלא ניצחה שני משחקים, אף אחד לא מספיד אותה, גם לא את ברצלונה שעשתה תיקו עם הרקולס ומזייפת בליגה. המשחק בשישי זה הפסד ראשון העונה וזה קורה. נפלה בחלקנו זכות גדולה והיא להיות בנורדיה בזמן שהיא חווה רק ניצחונות והצלחות. רוב הספורטאים חווים יותר כישלונות מאשר הצלחות.

מה צריך לשפר לקראת הסיבוב השני כדי שנעלה ליגה?
יש המון שחקנים מוכשרים בקבוצה, מבחינת כשרון אנחנו צריכים להיות ב-10 פור על הליגה. אנחנו צריכים לשחק בכל מקום את המשחק שלנו ולא לחשוב איך היריב ישחק מולנו. אני סומך במאה אחוז על הצוות המקצועי בנורדיה שיידע להצעיד את הקבוצה לעלייה ויתקן את הליקויים.

איך אתה רואה את המאבק הצמוד בצמרת הליגה?
הפער בצמרת מאוד צפוף אבל אני מאמין שבהמשך נברח לליגה. הרבה קבוצות יאבדו נקודות, מלאכי עם שלושה הפסדים והם עוד יאבדו נקודות, הליגה צמודה. גם אם היינו מנצחים בשישי את מלאכי המאבק לא היה נגמר. אולי זה אפילו טוב שהפסדנו עכשיו כשיש עוד סיבוב שלם לתקן. אולי אחרי ההפסד אנשים יתעוררו ונשחק עוד יותר טוב בסיבוב השני.

בריאיונות האחרונים משה סלמי ציין שיש אצלך ירידה מאז שהודעת רשמית שאתה עוזב לארצות הברית. איך אתה מתייחס לזה?
אני בא לכל משחק ונותן מאתיים אחוז, אין אצלי אף משחק או אימון שאני לא נותן הכל. לא הפסדתי אימון אחד של נורדיה, חוץ מאחד אחרי המשחק נגד אילת כשהרגשתי לא טוב. זה לא הגיוני שספורטאי יעלה לדשא ולא ייתן את כולו לקבוצה. היו לי משחק או שניים פחות טובים כמו שקורה לכל שחקן כדורגל.
פה חזי מצטרף לשיחה ומראה לי קטע מהשידור של זוהיר בהלול בשישי שבו זוהיר בהלול משבח את איציק ומשווה אותו ללא פחות ולא יותר למשה בן ארוש ואין מחמאה גדולה מזו, כי משה היה שחקן ענק.

נותן 200% בכל משחק (צילום: ינון פוקס)

חזי, כמה השקעתם בגידול איציק אפרים כדי שיהיה שחקן כדורגל מקצועני?
השקענו באיציק הכל, אי אפשר לכמת בכסף כמה השקענו בו, אבל זה בערך פי 1.5 ממה שמשקיעים בילד רגיל. זה כולל הסעות לחוגים מגיל קטן, נסיעות עם סירי אוכל לפנימיה של טוברוק בנתניה ובחזרה. דאגנו שישקיע את כל כולו בלימודים ובמורים פרטיים, וגם בקטע של הכדורגל עשינו הכל כדי שיהיה הכי טוב. כמובן דאגנו גם שכרטיס השחקן שלו יהיה שלנו.

ועכשיו, אחרי שאיציק עוזב, אתם תמשיכו להגיע למשחקים של נורדיה?
בוודאי שנמשיך לבוא, אולי לא באותה תדירות, אבל נכנסתם לנו ללב ואנחנו לא נפסיד משחקי בית, בטח לא נגד הגדולות. אם לא נוכל להגיע נצפה כמובן באינטרנט.
עופרה, אמא של איציק, מתערבת ואומרת שהיא ראתה המון אוהדים בחייה, “אבל הקהל של נורדיה זו חוויה מיוחדת במינה. אני באה בשביל איציק אבל מאוהבת בקהל של נורדיה”.

איציק, איזה בלמים הם מודל לחיקוי עבורך בעולם ובארץ?
אני מאוד אוהב את סרחיו ראמוס מריאל מדריד, בעיקר את זה שהוא כל כך טוב בשני צידי המגרש. בלם נוסף שאהבתי זה לוסיו הברזילאי. בארץ מאוד אהבתי את אריק בנאדו והיום אני מאוד מתרשם משיר צדק מהפועל באר שבע.

כמה מילות פרידה לסיום
תדעו שתמיד נתתי הכל לקבוצה. לא הורדתי לשנייה את רמת הרצינות שלי, אין אצלי דברים כאלה. לפני החתימה הרשמית בנורדיה, הפועל ירושלים רצו אותי חזרה ואני לא הסכמתי בשום אופן. אני מאוד מתחבר לערכים עליה קמה נורדיה, אין היום מקום לאלימות וגזענות לא בחברה ולא בכדורגל. הכל קשור לחינוך, אם ילדים קטנים רואים את מה שקורה היום בבית”ר ירושלים, הם גם יתנהגו ככה. אפשר להיות אדם עם דעות ימניות אבל אסור שתהיה גזענות כלפי חלקים אחרים בחברה. החבר הטוב שלי בטוברוק היה איאד אבו עביד שמשחק היום במכבי חיפה, היינו כמו אחים. בפנימיה בטוברוק לא הרגשנו הבדלים, כולנו בני אדם .

ועם מילים כאלה כל שנותר לנו לאחל לאיציק המון הצלחה בארצות הברית ואת עופרה וחזי נמשיך לפגוש במשחקים שלנו.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.