דע את היריבה: עירוני בית שמש

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

רקע:
עירוני בית שמש הוקמה בסוף שנות ה-90 על חורבות הכדורגל בעיר: הפועל בית שמש שהייתה הקבוצה הבכירה בעיר ושיחקה בשנות ה-70 וה-80 בליגה הלאומית, עד לשקיעתה וסגירתה ב-1994, ומכבי ובית”ר בית שמש שהוקמו יחד עם הקבוצה העירונית אחרי פירוקה של הפועל ושיחקו בליגה ג’, עד שבשנת 2001 אוחדו מסיבות כלכליות ובלחץ העירייה לקבוצה אחת, עירוני בית שמש.

למרות האיחוד המשיכה הקבוצה לדשדש במרכז הטבלה של ליגה ג’ מרכז ודרום, והתבססה בעיקר על שחקנים מקומיים, כשהיא סובלת מהיעדר תנאים שאילצו את הקבוצה לשחק במגרש ישן ולהתאמן במגרש קטרגל. לקראת סוף העשור, גויסו אנשי עסקים מקומיים לניהול עמותת הכדורגל (וביניהם ציון בוסקילה, אביו של רותם בוסקילה, בוגר מחלקת הילדים של הקבוצה), והעירייה מצידה השקיעה מעט יותר כסף ליצירת תנאים טובים יותר לאימונים. ההשקעה הניבה תוצאות ועזרה לבית שמש להתברג בצמרת – אולם לא מספיק כדי להעפיל לליגה ב’. רק בסוף עונת 2011/2012, הצליחה בית שמש לעלות לליגה ב’, למרות שסיימה רק במקום השלישי בזכות סדרה של פירוקי ואיחודי קבוצות.
בד בבד עם העלייה, נאלצה בית שמש להתמודד גם עם הריסת המגרש הישן והחלפתו באצטדיון שעתיד להיבנות לקראת הסיבוב השני של העונה, וזה אילץ אותה לנדוד למגרשים מחוץ לבית שמש, מה שהגביל את הקבוצה מבחינת האפשרויות להתחזק בשחקנים מבחוץ, והביא לכך שבכל עונותיה מטרתה הייתה להינצל מירידה. בעונה הראשונה היא סיימה במקום ה-10, אבל בעונת 2013/14 סיימה במקום ה-12 שהוביל את הקבוצה לפלייאוף התחתון, בו היא הזדקקה לפנדלים מול שדרות מהמקום ה-15 כדי להישאר בליגה. גם בעונה הבאה, עונה משוגעת מבחינת הליגה שכללה את הפועל ערד שהתפרקה ובני רעננה שכל העונה לא צברה נקודות, “הצליחה” בית שמש לא להיות הקבוצה הכי חלשה, וניצלה בפלייאוף משער בדקה ה-86 של המחליף אלירן כהן. בשנה שעברה נכנסו לקבוצה צמד אנשי עסקים מחוץ לעיר, אבי דהן ואמיל סעדה – שניסו לשקם את הקבוצה, וסך הכל גם הצליחו כשהובילו את הקבוצה לחוף מבטחים במקום 10 ובלי מאבקי הפלייאוף נגד הירידה. אבל בסוף העונה, כשההבטחות שהובטחו להם על השקעה מצד העירייה לא מומשו, הם משכו את ידיהם מהקבוצה, והשאירו אותה ללא תמיכה: כמעט ללא שחקנים, ללא אימונים ועדיין ללא מגרש ביתי. בשחזור עונת 2014/2015, כששגב שלום בתפקיד המתפרקת, נראה שבית שמש הולכת להיכנס לנעליים המאוד לא שגרתיות שהשאירה בני רעננה, ובתום 13 מחזורים היא עדיין ללא אף נקודה, עם פחות משער זכות למשחק וממוצע ספיגות של מעל 3.
קל מאוד לזלזל בבית שמש ולספור את המשחקים מולה כ-3 נקודות מובטחות, אולם המגרש במודיעין נחשב לקשה ביותר. עירוני נתיבות ניצחה בו 3-2 משער בתוך תוספת הזמן, וגם מכבי אשדוד התקשתה מאוד לנצח שם 2-1 מצמד של מולאי שהוזעק מהספסל.

שחקנים בולטים:
השחקן הבולט והשם הנוצץ ביותר בסגל הקבוצה, המוכר לכולנו עוד מתחילת העונה, הוא הבלם מתן בראשי, אך דווקא הוא לא ישחק במשחק מולנו עקב ריצוי עונש הרחקה על העלבת שופט. הבלם שכן ישחק, הוא אסף עזו (בן 32, #8), אחיו הצעיר של אופיר שגדל בהפועל ירושלים ובמשך שנים שיחק במדיה ובמדי הפועל קטמון בליגה הלאומית, עד שלפני 3 עונות עבר לבית שמש במסגרת עבודתו בעירייה. שוער הקבוצה, גל פלמנבאום (בן 33, #1), הצטרף בעונה שעברה כשהוא בשלהי הקריירה אחרי שנים ששיחק בהצטיינות במדי מ.כ. אור יהודה מליגה ב’ דרום א. בקישור הקבוצה משחקים 2 שחקנים צעירים: יוני חדד (בן 20), שחרף גילו הצעיר זו כבר עונתו הרביעית שהוא משולב במדי הקבוצה הבוגרת לצד הנוער, ואשתקד כבש 4 שערים, וליאור דרעי (בן 20, #14), שמושאל זה השנה השנייה מבית”ר ירושלים לה שייך, ואת רוב שנות הנוער שלו העביר בפנימייה של טוברוק. לצדם, כאנקדוטה למצבה של בית שמש שנאלצת לאסוף שחקנים מכל מה שקיים בעיר, משחקים יוסי אלמליח (בן 53), חיים אלקיים (בן 40, #7) ועובד אבוטבול (בן 49, #10).
החוד של בית שמש כולל את אלירן כהן (בן 29), חלוץ מקומי שבצעירותו אף היה חלוץ מחליף בקרית מלאכי בליגה א’ לשנתיים, אבל רץ עם בית שמש 7 עונות, מתוכן 2 בליגה ג’ בהן כבש 26 שערים, ועוד 5 עונות בליגה ב’ בהן כבש עד כה 20 שערים. ושחקנה המוביל הוא הקיצוני הימני, נמרוד שמש (בן 26, #9), שגדל בנוער של הפועל ירושלים, ואת כל קריירת הבוגרים העביר במדי עירוני בית שמש. שנתיים בליגה ג’ בהן כבש 37 שערים, וגם ב-4.5 שנים עד כה בליגה ב’ מצא את הרשת 54 פעמים.
ממש עם סיום מועד ההעברות בעוד מספר ימים הצטרפו לבית שמש ארבעה שחקנים נוספים מליגה ג’ מחוז מרכז: צביקה אזקטלן (23) מעירוני לוד, בר בצלאל (23) מהפועל טירת שלום, וצמד שחקנים מהקבוצה הכי גרועה בארץ, הפועל רמלה: אבי דאבוש (36) ומאיר עזרן (31). כל השחקנים, למעט דאבוש, טרם שיחקו העונה, ונראה כי הם לא יהוו חיזוק משמעותי עבור בית שמש.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.