מציון תצא תורה/ראיון עומק עם המאמן, ציון זקן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאת: רותם כהן-לוי ורועי קדוש

שלום ציון, לאחר שני המשחקים שאימנת בהם, איך זה מרגיש להיות המאמן הראשי?
“ההרגשה שונה. היה לי קצת מוזר, כבר כשהייתי עוזר מאמן, אבל אחת התכונות הטובות שלי היא שאני נותן את כולי כשאני מחליט לקחת על עצמי משהו. ברגע שהחלטתי לפרוש, ולפנות לכיוון של אימון, כל כולי בזה.

הייתה הרגשה די טובה, אני חושב שגם ראו שיפור בשני המשחקים האלה, החבר’ה היו יותר משוחררים, התחלנו לשחק כדורגל והגענו למצבים. היה חסר לנו קצת המזל, אולי אפילו מזל של חילופי מאמנים. אני חושב שאילו היה צדק בכדורגל, היינו עכשיו לפחות עם ארבע נקודות. אבל כמו שאמרתי לשחקנים, המזל מתאזן בסופו של דבר, ואם נמשיך לעבוד ונמשיך להשתפר, אין לי ספק שנצליח ונעלה למעלה”.

ראיינו אותך לאחרונה, כשעוד שימשת כעוזר המאמן, ואמרת אז שהמטרה צריכה להיות הגעה לפלייאוף העליון. מאז המצב הידרדר. מה המטרות שלך לנורדיה עד סוף העונה? איזה מקום שווה הקבוצה?
“לא סתם אמרתי בעבר שהמטרה שלנו צריכה להיות פלייאוף עליון, אמרתי זאת כי יש לנו שחקנים שמתאימים להגעה לשם. לפעמים בכדורגל דברים לא הולכים כמו שאנחנו רוצים, והשנה נכנסנו למומנטום שלילי ואנחנו בחלק התחתון של הטבלה, אז יכול להיות שהמטרות ישתנו קצת.

כרגע, למרות שאני חושב שאנחנו עדיין יכולים להגיע לפלייאוף עליון, המטרה היא לשפר את צבירת הנקודות ממשחק למשחק, ולהעלות לשחקנים את הביטחון. אני חושב שאנחנו צריכים חיזוק של שניים או שלושה שחקנים כי הסגל שלנו מאד קצר,  אני מאמין בקבוצה שלנו ואני מאמין שנתקדם במעלה הטבלה, אבל קודם כל אנחנו צריכים לצאת מהתחתית.”

מאבקי ירידה מפחידים אותך? אתה חושב שהקבוצה יכולה להתמודד איתם?
“אנחנו אנשים ריאליים ורואים איפה אנחנו נמצאים כרגע בטבלה, אבל אני מאמין בשחקנים, בקבוצה ובמועדון שלא מתאים או קרוב למאבקי תחתית. לכן אני חושב שעם חיזוק נצליח לצאת מהתחתית די מהר. עם שיפור היכולת, אני בטוח שלא נהיה במאבקי תחתית לקראת סוף הליגה”.

בכל זאת, אנחנו מוצאים עצמנו בנקודה טיפה רגישה של קבוצה בחלק התחתון של הטבלה, עם מאמן שהוא פחות מנוסה. איך אתה רואה את עצמך מחפה על חוסר הנסיון שלך?
“נכון שאני פחות מנוסה כמאמן, אבל יש לי נסיון של 15 שנה בליגה הזאת, ואני חושב שאני מכיר אותה יותר מאשר הרבה מאמנים. יש לי חיבור טוב מאד עם השחקנים. עם חלקם שיחקתי, ואחרים אני מכיר מתקופת היותי עוזר מאמן, ולדעתי זה יכול לעבוד לטובתנו. אני מרגיש שהם מכבדים אותי מאד, ורוצים להצליח גם בשביל עצמם וגם בשבילי. זה יכול להיות המפתח העונה, יחד עם עידן הררי שהוא איש מקצוע מעולה וצירופו לצוות היה אחד הצעדים הראשונים שעשיתי. אני מאמן שגדל במועדון, ואם אני מסתכל לעתיד, אני מתחבר גם למחלקת הנוער. אולי לא יאהבו את זה, אבל אני רואה את הפועל קטמון כמודל. אמנם זה אדום, אבל בקטע המקצועי אני רואה אותם כמודל שצריך לעבוד על-פיו פחות או יותר. זו תמיד היתה המטרה שלי, גם כשחקן.”

מה למדת משלומי עמר, מה מהדרך שלו אתה לוקח איתך ומה אתה חושב שצריך לשנות?

“ברמה האישית התחברתי לשלומי מאד, ואני חושב שהוא מאמן מצוין. דבר אחד שאני משנה, כי אנחנו בני אדם שונים – אני יותר פתוח לשחקנים, כי אני חושב ששחקן הוא אדם לפני שהוא שחקן. אני מאמין שאם אנחנו עושים משהו שאנחנו לא נהנים ממנו, הוא לא יצליח, לכן חשוב לי שהם ייהנו לשחק, לתת ליטוף כשצריך, ולעזור לשחקן להביא את המקסימום של היכולת שלו. בעניין הזה שלומי ואני בני אדם שונים”.


“שלומי ואני אנשים שונים”. זקן באימון (ינון פוקס)

שלומי בחר לבנות קבוצה צעירה ורעבה, עם מעט שחקנים ותיקים. אתה שותף לגישה הזאת, או שהיית רוצה לראות יותר שחקנים מנוסים שיכולים למשוך את הקבוצה הזאת קדימה?
“קודם כל, בגלל הגישה הזאת של שלומי פרשתי. אבל שוב, אני חושב שבכל דבר בחיים צריך איזון, וזה הדבר העיקרי שאני רוצה להביא כמאמן. התאמנתי אצל מאמנים רבים בסגנונות שונים, ואני רוצה להביא ממני את האיזון.

טוב שיש שחקנים צעירים, עם מוטיבציה וכושר גופני טוב, אבל אני צריך לבנות קבוצת כדורגל לא רק של צעירים או ותיקים, אלא ליצור איזון מסוים. את הצעירים צריך להכניס לאט לאט ולא לזרוק ישר למים, ואני מאמין בשחקן או שניים מנהיגים במגרש. אין ספק שקודם לכל המאמן הוא המנהיג, אבל בניגוד לשלומי, אני חושב שגם על המגרש יש צורך בשחקנים מנוסים שיהיו מנהיגים. אני נותן לאנשים את המושכות שיובילו את הקבוצה, אני חושב שזה הכרחי בקבוצת כדורגל, במיוחד כשיש לנו הרבה צעירים השנה”.

את מי היית מסמן?
“ראשית, את יונתן זדה הקפטן שכעוזר מאמן, אני הוא זה שבחר בו להיות קפטן. גם אמל ואבי יוסף יכולים להיות מנהיגים. מתן טולדנו יכול להיות סוג של מנהיג, אבל יש רמות שונות של מנהיגות. הרבה פעמים מנהיגות קשורה לתפקיד, לכן למגן יכול להיות קשה להנהיג, אבל בהחלט כן טולדנו הוא סוג של מנהיג ודמות מאד חיובית בחדר ההלבשה”.

מה אתה מצפה שעידן הררי יביא איתו לאימון?
“הדבר הראשון שעידן מביא איתו הוא ידע גדול באימונים ותרגילים מתוך הניסיון רב השנים שלו כעוזר מאמן ומאמן נערים. בנוסף, הוא גם מאמן כושר. אני מעריך מאד את דעתו, אז אני מתייעץ איתו. הוא איש כדורגל ואיש מקצוע מעולה, ולדעתי הוא יכול לעזור לנו בנורדיה בשנים הבאות”.

מה הדינמיקה ביניכם?
“באימונים, עידן מתחיל עם השחקנים את החימום והכניסה לאימון, ואני מעביר את החלק העיקרי. הוא אחראי על החלק של כושר גופני, ואנחנו בונים את הימים יחד. יש לו דינמיקה טובה גם עם השחקנים, והוא יכול לייעץ ולכוון אותם. צריך לזכור שזו רק תחילת הדרך, אבל האימונים הם ברמה גבוהה מאד בזמן האחרון וגם השחקנים מרגישים את זה. אני בטוח שזה יעזור לנו בעתיד להצליח”.

היו לנו לאחרונה שחרורי שחקנים, האם ישוחררו עוד שחקנים מהסגל?

“היה לנו שחרור בגלל בעיות משמעת ואלימות שהייתה חציית גבול אדום מבחינתי, לכן באותו רגע שחררתי את השחקן (דניאל טסאו – רכ”ל ור”ק). כרגע אין על הפרק מישהו שאני רוצה לשחרר, אבל אמרתי שאני רוצה להביא חיזוק. לכן, אם יהיה צורך לשחרר שחקן כדי שיהיה תקציב להביא שחקן אחר, אעשה זאת על מנת שהקבוצה תצליח”.

האם אתה מחפש חיזוקים? באילו עמדות? ישנם שחקנים קונקרטיים על הפרק?
“אני עוסק בנושא הזה כל הזמן, גם בלילות. לא פשוט להביא שחקנים בשלב זה של העונה, ומן הסתם מי שפנוי, לא סתם פנוי. אני עושה הכל כדי להביא שניים-שלושה שחקנים: קודם כל בלם, כדי להחזיר את אבי יוסף לקישור. הוא כרגע משחק בלית ברירה כבלם, אבל יתרום הרבה יותר בקישור. אני רוצה להביא עוד שני שחקנים לחלק הקדמי, שחקנים שיכולים להבקיע ויכולים לעזור בהתקפה. יש לי חלוץ על הכוונת, ואני מקווה שהדברים בעניינו ייפתרו בימים הקרובים והוא יגיע. ישבנו עם אופיר עמרם, אבל זה לא הסתדר כספית. אני מחפש שחקן משמעותי”.

כמי שעוד כשחקן שידך לנו שחקנים טובים כאדי דדון ובן אור, אתה חושב שההיכרות שלך עם שחקנים בליגה תעזור לך לשכנע אותם לבוא לנורדיה?
“בהחלט כן. אני יכול להגיד שמאז שמוניתי באופן רשמי למאמן, היו אלי פניות של שחקנים שרוצים לבוא לשחק בנורדיה. כמובן שאני לא לוקח כל אחד, ואני בורר את הפניות, משום שאני לא בלחץ, אני לא רוצה ליפול ומעדיף להביא מישהו שאני מכיר”.

האם זה בהול למ.ס סוהיב כפר-קאסם ולבית”ר כפר-סבא או שאתה לוקח את הזמן למצוא את הטובים ביותר?
“לפני כפר קאסם בטוח שלא אספיק. אני מעדיף לבחור שחקנים בפינצטה ולא מתוך לחץ. הייתה לי אפשרות להביא את אבירם אוחנה בסכום שלדעתי אינו מוצדק, מה גם שהוא כבר שיחק אצלנו. אני לא רוצה להתפשר, ואני רוצה להביא מישהו יותר משמעותי. אז כן, אני רוצה שזה יקרה מהר, אבל אני גם לא רוצה להביא סתם שחקנים, אלא מישהו שישדרג אותנו”.

מה העקרונות שלך למיצוי המקסימום מהסגל? כיצד נראית ההכנה המקדימה לקראת כל יריבה?
“קודם כל יש כמה נושאים שאני מעביר לשחקנים וחייבים להתקיים בכל משחק, וכמובן שלפני כל משחק אנחנו מתכוננים בהתאם לקבוצה היריבה. אני תמיד דורש לחץ בשליש המרכזי של המגרש ויציאה מהירה אחרי חטיפה, ואני עובד על שיפור החזקת והנעת הכדור שלנו. זה משהו שהיה חסר לנו מאד, ואני מקדיש לזה את רוב האימונים, כי בסופו של דבר, זה הכדורגל ואנחנו צריכים לשחק כדורגל”.

האם אתה מרגיש שאתה מצליח כבר להנחיל את סגנון המשחק שאתה מעוניין להוביל כמאמן?
“כן, אני בהחלט מרגיש כך. לדעתי ראו את זה במשחק נגד יבנה ובמחצית הראשונה נגד יפו. במחצית השניה נגד יפו, נלחצנו קצת לאחור, כי הם רצו להשוות ולקחו יותר יוזמות. היינו חייבים לגמור את המשחק במתפרצות, כי הגענו למצבים ולא עשינו את זה ושילמנו על-כך בסופו של דבר. אבל אני בהחלט מרגיש שיפור, אנחנו ממשיכים לעבוד ואין לי ספק שיהיה עוד שיפור”.

היו לך שיחות מיוחדות עם השחקנים לאחר המינוי שלך? האם השחקנים (בייחוד השחקנים הוותיקים יותר) הביעו עמדה סביב אפשרות המינוי שלך?
“האמת היא שכן. השחקנים מאד רצו שאהיה המאמן, וכמובן שאחרי שמוניתי קיימנו אסיפה כללית וגם שיחות אישיות עם כמה שחקנים. את השחקנים שאני רואה בהם מנהיגים, אני מכוון כי באתי מהמקום הזה, ואני מכיר אותו”.

כמה חופש אתה נותן לשחקנים ביחס לעמר? יש רף משמעת שהשחקנים צריכים לעמוד בו?
“כמו שאמרתי קודם, בכל נושא בחיים וגם בכדורגל, צריך להיות איזון. אני נותן חופש, אבל אני גם לא נותן לשחקנים לעשות מה שהם רוצים. העניין של איחורים ומשמעת עצמית, הם חובה בשבילי. אם מישהו מאחר, הוא מיד יקבל קנס. השחקנים מודעים לכך, ומקבלים זאת באהבה. יחד עם זה, אני מאמין שבמיוחד בליגה א’ צריך לתת לשחקנים יותר חופש מקצועי. בתקופה האחרונה הרגשתי ששחקנים מפחדים מטעויות, יותר מאשר הם רוצים לייצר מצבים ולהצליח. לכן הבהרתי להם שאני נותן להם יותר חופש מקצועי, בהתאם לדרישות שלי במגרש, כמובן, כאשר המשמעת שמסביב נשמרת”.

מה אתה עושה כדי להתגבר על הסגל הקצר? יש מחשבה להרחיב את הרוטציה בין שחקנים?
“הסגל אכן קצר ואני מאלתר קצת, למשל בהורדת אבי יוסף לתפקיד של בלם במקום קשר. אני מתכוון להביא כמה שחקנים לסגל, כי יש עונה ארוכה לפנינו. אמרתי לשחקנים שמשחקים כרגע פחות שאנחנו צריכים את כולם, מהראשון עד האחרון, ואני חושב שהם די מבינים את זה ואנחנו ביחד בקטע הזה”.

איך אתה מתייחס לשני המשחקים ששיחקנו איתך בעמדת המאמן, מה הנקודות החלשות שלנו?
“אני חושב שאנחנו צריכים לשפר את ההגנה. במחצית הראשונה נגד יבנה יכולנו להיענש. בסופו של דבר, בליגה הזאת, אם אתה לא סופג, אתה בדרך כלל נותן את הגול”.

האם התפקיד של אדי דדון מול מכבי יפו, בעמדה קדמית יותר, במחצית השנייה, הייתה הנחיה שלך או שכך המשחק התפתח?
“זו הייתה התפתחות שנוצרה כי אדי עלה קצת עייף ומפוזר. ביקשתי ממנו בכל לשון של בקשה לא לצאת מהאמצע בגלל שהוא עייף. הוא נמשך לשם כמה פעמים, דבר שלא אהבתי והחזרתי אותו אחורה לעמדה שלו. אדי שיחק בעמדה של קשר 50-50″.

לדעתך זה החליש את משחק ההגנה שלנו?
“לא יודע אם החליש, כי אמנם יפו שלטו במחצית השנייה, אבל אם תשימו לב הם הגיעו למצב משמעותי אחד בלבד. עמדנו די טוב בהגנה, למרות שהם שלטו, אבל בסוף היה חסר לנו ריכוז בקרן האחרונה. אמרתי באסיפה אחרי המשחק, שזה אחד הדברים שנצטרך לשפר”.

מדוע הוצאת את תהל הלל שיודע להחזיק כדור ויכול היה להקל על הלחץ שהיינו בו במחצית השנייה מול יפו?
תהל הוא באמת שחקן שיותר מחזיק בכדור, לכן נתתי לו לפתוח במשחק בטדי. אני חושב שהוא צעיר כשרוני שאפשר לתכנן עליו לטווח ארוך. הוצאתי אותי בגלל שהוא היה עייף, והייתי חייב לרענן את ההתקפה”.

הרגשנו שהנקודות כבר בכיס וממש בדקה האחרונה זה נשדד מאתנו. אתה חושב שזה פועל  יוצא של הקבוצה הצעירה ולא מנוסה?
“יכול להיות שכן. לפעמים זה המחיר שמשלמים כשיש הרבה שחקנים צעירים. אני חושב שגם בנושא הזה אנחנו נשתפר”.

למרות ריבוי המצבים, אנחנו עדיין מחמיצים יותר מדי ומתקשים להיות תכליתיים ליד השער. למה אתה מייחס את זה? האם זה עניין של ביטחון שעוד חסר לנו?
“אני חושב שזה נובע מחוסר בטחון כתוצאה מהתקופה הלא טובה שעברנו. אומרים שבכדורגל הביטחון הוא 70%. זה שאנחנו מגיעים למצבים זה כבר משהו טוב, ואני מקווה שנמשיך כך. אני מאמין שהחבר’ה ישתחררו ברגע שייכנס גול ועוד גול, והביטחון יחזור”.

“כשיבואו הגולים יחזור גם הביטחון” (גלעד אימס)

איך מתכוננים לכפר-קאסם שלה מאזן מושלם בבית?
“על פניו זה נראה שהם פייבוריטיים, עם תקציב גדול פי ארבע משלנו ולא הפסידו בבית. אבל בלי קלישאות, אני באמת מאמין בשחקנים שלנו. בליגה א’ הפערים בין הקבוצות לא כאלה גדולים, ולפעמים רצון ומוטיבציה יכולים למזער אותם. כפר קאסם במומנטום טוב ואנחנו פחות, אבל אני בהחלט חושב שאפשר לצאת מהמשחק הזה עם נקודות, כי בסופו של דבר אנחנו לא משחקים נגד ברצלונה, אלא בליגה א’. נבוא ונעשה הכל כדי להביא את הנקודות”.

איך אתה מתכונן מבחינה מקצועית?
“יש לכפר קאסם כמה שחקנים מאד מנוסים ומסוכנים שאני מכיר טוב מאד, ועם חלקם אפילו שיחקתי. צריך לשים עליהם דגש ולסגור אותם, כי אם ניתן להם, הם ייקחו. אנחנו צריכים לבוא עם מוטיבציית שיא, לעמוד טוב בהגנה, ואנחנו יכולים להוציא שם נקודות”.

לכפר קאסם שחקנים טובים וותיקים כמו שאמרת, אנחנו קבוצה צעירה, אתה חושב שזה ישחק לטובתנו או לרעתנו?
“אני בהחלט חושב שזה יכול לשחק לטובתנו, כי נבוא עם מוטיבציה גדולה משלהם. הם פחות מכירים את השחקנים הצעירים שלנו, ואנחנו יכולים להפתיע”.

מה אתה חושב על הקשר עם בית”ר ירושלים ועל נורדיה בתוך זה?
“כרגע יש סוג של שיתוף פעולה. אני חושב שנורדיה השפיעה על דברים שקורים בבית”ר, ואני חושב שבעתיד יהיה יותר חיבור. אני לא יודע להגיד בדיוק איך ואיזה. תראה, בית”ר זו מעצמה, זה לא הפועל ירושלים והפועל קטמון. אני חושב שהקמת נורדיה הייתה מהלך טוב, ולראייה ההצלחה שלנו. לפני שלוש ארבע שנים היינו קבוצה שלא היה לה חדר הלבשה, היום אנחנו מועדון לגיטימי בארץ. אני חושב שאנחנו מצליחים בשינוי של בית”ר, אמנם מבחוץ, אבל מצליחים”.

בדיעבד, אתה שמח על האופן שבו הדברים התגלגלו בקיץ האחרון?
“אני יכול להגיד שאם שלומי לא היה מתמנה למאמן, יכול להיות שלא הייתי פורש. אבל אני אדם שחושב שהכל קורה לטובה, וברגע שאני מקבל החלטה, אני לא מתעסק באם ואיך יכול היה להיות. אני די מבסוט מאיך שהדברים קרו בסופו של דבר, ואני לא מצטער. בסך הכל הייתה לי קריירה מפוארת בליגות האלה, ושיחקתי עד גיל מאוחר יחסית”.

עם יד על הלב, לא מדגדג לך לפעמים לחזור למגרש?
“האמת היא שזה קורה לי לפעמים, כי בכל זאת אני משחק כדורגל ברציפות, ללא פציעות משמעותיות מאז שאני בן 6, ויש לי דקות בכל הליגות מליגת העל עד ליגה ג’. זה משהו שטבוע בי, ולפעמים קצת מדגדג לי. אבל מצד שני, ברגע שאני מחליט, כל כולי בתפקיד החדש. כשהייתי עוזר מאמן, השחקנים היו מבקשים ממני לבוא לשחק איתם קצת, וזה לא משך אותי. אולי הייתי קצת שבע, אבל אני בטוח שאם הייתי ממשיך לשחק, הייתי עושה זאת עם תשוקה ואהבה”.

איך העובדה שאתה עכשיו משמש כמאמן של שחקנים ששיחקת לצידם משפיעה עליך? זה לא מעבר מוזר מבחינתך?
“בהתחלה זה היה מוזר. מה שעוזר לי הוא העובדה שבכל מקום בו שיחקתי, תמיד כיבדו אותי, והשחקנים שכיבדו אותי כשחקן, מכבדים אותי עכשיו כמאמן. אני צריך לבנות את עצמי כמאמן, ואני עושה את זה, כי בכל זאת אלה שחקנים ששיחקתי איתם. אבל אין אצלי פשרות, אם מישהו צריך לקבל על הראש, אני נותן, במיוחד בגלל שאני מאמן מתחיל וחייב לבנות את השם שלי ולתת את הטון. אני לא מוותר על הדברים שחשובים לי, כמו איחורים ולא משנה מי השחקן.”

העובדה שאין לך תעודת מאמן היא לא בעיה, מנקודת המבט שלך? אתה חושב שזהו עניין פורמאלי בלבד?
“אני רואה את זה רק כעניין פורמאלי, אבל אני באמצע קורס המאמנים ובעונה הבאה כבר תהיה לי תעודה. בקורס המאמנים יש אנשים שמעולם לא היו שחקנים, ויש להם תעודה. הדברים צריכים לבוא ביחד, אני חושב שצריך תעודה, אבל היא לא הדבר החשוב ביותר, ואינה משמעותית לי לאימון”.

קריירת אימון זה דבר שתמיד חלמת ובנית עליו או שהתגלגלת לכך מכורח הנסיבות?
“כשהייתי צעיר יותר לא עניין אותי לאמן, כי אני אדם שמסתדר עם כולם וחשבתי שלמאמן תמיד יש עימותים עם שחקנים. זו הסיבה בגללה אין לי היום תעודה. ככל שהתבגרתי והתחלתי לראות את סוף הקריירה, הדברים השתנו, ובשנים האחרונות זה משהו שרציתי לעשות ובניתי על אימון אחרי הפרישה. למרות שאני במקצוע הרבה שנים, אני עדיין לא רואה  את עצמי מחוץ לכדורגל, אז אחת האפשרויות הייתה להמשיך כמאמן”.

האם בתקופתך כשחקן כבר התחלת לחשוב כמו מאמן? היית מנתח את המשחק מהפרספקטיבה המקצועית הזאת?
“בהחלט כן. הראש של שחקן צעיר שונה מאד מהראש של שחקן בוגר. אני תמיד אומר שאם כשעליתי לבוגרים של בית”ר היה לי הראש של היום, אז בטוח הייתי שחקן בליגת על. מטבע הדברים, בשנים האחרונות הסתכלתי על דברים קצת אחרת, במיוחד בגלל שהייתי שחקן ותיק וקפטן וכל המאמנים בנורדיה היו מתייעצים איתי בגבול הטעם הטוב, כמובן”.

“בשנים האחרונות כשחקן כבר הסתכלתי על דברים קצת אחרת”. ציון בימיו על כר הדשא (ינון פוקס)

המעבר מעוזר מאמן למאמן זה מה שרצית שיקרה?
“התכנון הראשוני היה כמובן שאהיה עוזר מאמן לפחות שנה אחת, אם לא יותר, כדי להשתפשף קצת. אבל ברגע שנוצר מצב בו יכולתי לקבל את אימון הקבוצה, רציתי בזה והרגשתי מוכן, כי שבחודשים בהם הייתי עוזר מאמן, למדתי הרבה מבחינה מקצועית ולוגיסטית. אם זו הייתה טעות, ימים יגידו, אבל אני יכול להגיד שאני לא מפחד לבוא ולהצליח”.

לא חששת מהאפשרות של להפוך למאמן הראשי של קבוצה במצב לא טוב, כשאתה נטול כל ניסיון?
“כששאלו אותי אם אני יכול לקחת על עצמי את האימון, לא פחדתי כי אני לא אדם שפוחד. אני לא מתייחס לכדורגל בפחד, ואני סומך על עצמי. אני בא מתוך המועדון, ואני מסתכל על נורדיה לטווח הארוך, אני מקווה שאצליח עם נורדיה כי בסופו של דבר מאמן צריך הצלחות, ולפעמים יש דברים שלא תלויים בך. אני מאמין בעצמי ולכן הסכמתי לקחת על עצמי את המשרה”.

אילו תכונות לדעתך עוזרות לשחקני עבר להצליח באימון כשפיגורות כמו אוחנה ומלמיליאן די כשלו, ושחקנים “אפורים” כברק בכר או יוסי מזרחי הצליחו?
“הסטטיסטיקה אומרת ששחקנים שהיו יותר כוכבים, פחות מצליחים כמאמנים. אני חושב ששחקנים יותר אחוריים ושחקני נשמה, כמוני, יותר מתאימים לאימון.”

מה הסביבה שלך, בכדורגל ומחוץ לו, חשבה בנוגע לאפשרות המעבר שלך לעמדת המאמן הראשי? זה משהו שדחפו אותך אליו?
“המשפחה והחברים המליצו לי לקחת את התפקיד. במיוחד אבא שלי שמלווה אותי במשחקים מאז שאני בן 6, ואני מאד מתחשב בדעתו. היו כאלה שחשבו שאני עושה את זה מוקדם מדי ופחדו שאפול, אבל אני חושב שגם אם הייתי לוקח את הקבוצה רק בשנה הבאה, זה לא היה משנה כי בסופו של דבר צריך קבלות והצלחות, ואני רוצה להצליח השנה עם הקבוצה

התייעצת עם מישהו בתוך הכדורגל אבל מחוץ לנורדיה?
“היו לי שיחות עם כמה אנשי כדורגל שהמליצו לי לקחת את האימון ולא לפחד. פגשתי את מישל דיין באירוע וגם הוא אמר לי לקחת את האימון כי אני יכול להצליח בלי בעיות.”

מסר אחרון לאוהדים?
“קודם כל, אני רוצה להודות לקהל על האהבה שקיבלתי כשחקן, ועל האהבה שאני מקבל כמאמן. זה לא מובן מאליו ואני מעריך את זה מאד. אמרתי כבר בעבר, שהמשחק בנורדיה הוא פיצוי על הקריירה שלי, והכל בזכות האוהדים האלה. אני רוצה להודות גם לוועד המנהל שהאמין בי ונתן לי את התפקיד. אני רוצה להישאר פה הרבה שנים, ולבנות משהו מיוחד כי מגיע לכולם. אנחנו זקוקים לאוהדים במיוחד בתקופה הזאת, לתמיכה בשחקנים ואין לי ספק שנצא מהתקופה הפחות טובה, יחד כולנו – השחקנים, הצוות והאוהדים. תמיד אמרתי שהמקום של נורדיה הוא בליגות הגבוהות ולא בליגות הנמוכות, כי כשעושים משהו טהור שבא מאהבה, בסופו של דבר הוא מצליח”.

“התקופה בנורדיה היא פיצוי על הקריירה שלי”. ציון עם הקהל האוהב (ינון פוקס)

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.