מנו דהאן, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער: “חשוב לנו לטפח שחקנים שגם יוכלו להיות שחקני בוגרים טובים”

בריאיון לאתר “וולה”, מספר המנהל המקצועי של מחלקת הנוער שלנו, מנו דהאן, על ההתקדמות העקבית של המחלקה, על שיתופי הפעולה עם יתר המועדונים בבירה, על היעדים המקצועיים בטווח הקצר ובטווח הארוך ועל הסנונית הראשונה של טיפוח שחקני בית לקראת השתלבותם בקבוצת הבוגרים

לקריאת הכתבה במקור באתר “וולה”, לחצו כאן (מאת: אורי שמיר)

בתמונה הראשית: שחקני קבוצת נערים ב’ של המחלקה

העשור האחרון הוא עשור של רנסנס במחלקות הנוער בירושלים. אחרי עשרות שנים שעיקר הפעילות בבירה התמקדה במחלקות הנוער של בית”ר והפועל, נוספו להן גם מחלקות הנוער של הפועל קטמון ובית”ר נורדיה – שמייצגות מועדונים שהוקמו ביוזמת אוהדים, שמאסו בדרך ההתנהלות של המועדונים הותיקים בעיר. שתי המחלקות הצעירות הצליחו להתפתח בצורה מרשימה, למרות הקשיים שכרוכים בכמות המגרשים בבירה – ובעובדה שהמגרשים החדשים בעיר, בשכונת הר חומה ובעמק הארזים, אינם פתוחים לפעילות בשבתות. בכתבה זו אנו מפנים זרקור לעבר מחלקת הנוער של בית”ר נורדיה – שהחלה זה מכבר עונת פעילות שלישית. בית”ר נורדיה – שקבוצת הבוגרים שלה קיימת ארבע עונות ומשחקת בליגה א’ דרום עונה שניה ברציפות. מחלקת הנוער זוכה לחסות מעמותת “צו פיוס”, כל קבוצותיה משחקות בימי חול או בימי סופ”ש – במועדים שאינם מתנגשים עם קדושת השבת.  בעונתה הראשונה מנתה המחלקה קבוצה תחרותית אחת – קבוצת שנתון 2003, בעונה שעברה היו כבר 3 קבוצות פעילות במחלקת הנוער של נורדיה ואילו העונה כבר 6 קבוצות מייצגות את המחלקה – והיד עוד נטויה. קבוצת נערים א’ מצויה בתמונת מאבי הצמרת של מחוז שפלה, קבוצת נערים ב’ מוליכה את טבלת דן 1, קבוצת נערים ג’ מדורגת במקום הרביעי בטבלת דן 1, שלוש קבוצות הילדים השתלבו טוב בליגות שהן נמצאות. נוסיף על כך, פעילות ענפה של בית ספר לכדורגל וחוגים במרכזים קהילתיים בעיר, והרי לכם תמונת מצב מעודדת.

מי שמנהל בצד המקצועי את העניינים במחלקת הנוער של בית”ר נורדיה הוא מנו דהאן – מאמן כדורגל ירושלמי ותיק, שאימן בשלוש מחלקות הנוער הנוספות של העיר. דהאן שבע רצון מהתנהלות המחלקה: “התחלנו כאן הכל מאפס. בקבוצות הראשונות שהקמנו, היו הרבה שחקנים שזו הייתה פעם ראשונה שלהם בליגה מטעם ההתאחדות לכדורגל, שחקנים שהבאנו מפעילות חוגים ואפילו מהבתים. אני שמח שעם הזמן הצלחנו לגדול בהדרגה וגם ילדים עם רקע הגיעו אלינו ממחלקות נוער אחרות. המחלקה שלנו יוצרת הרבה חיבורים של ילדים ממגוון אוכלוסיות בעיר. זה נכון שאנחנו לא מועדון עשיר במשאבים כספיים, אבל יש למועדון הזה ועד מנהל שמורכב ממשאב אנושי נדיר באיכויות שלו – שעוזר לעשות כאן הרבה דברים יפים. מבחינת רמת מגרשים, ציוד ומבחינת מעטפת מקצועית – שכוללת אימוני העשרה, אימוני כושר ואימוני שוערים, יש לנו תנאים לא פחות טובים מהרבה מועדונים בכירים בארץ. הקמנו גם מרכז למידה לעזרה בשיעורי בית לשחקני המחלקה. הקבוצות שלנו השתלבו בצורה טובה בליגות השונות, חלקן מדורגות במיקומים גבוהים ואנחנו מאוד מרוצים מכך. המחלקה בשיתוף המאמנים שמה דגש על פעילויות משולבות של הקבוצות והמאמנים למען הקהילה. יש קשר טוב עם קבוצת הבוגרים, במשחק פתיחת העונה של קבוצת הבוגרים הוצגו קבוצות המחלקה שלנו. סך הכל האנרגיות מאוד טובות ויש כאן תקווה לעתיד טוב”.

מצוקת המגרשים בבירה, היא מצוקה ידועה. במגרשים שבהם משתמשת בית”ר נורדיה משתמשות גם מחלקות הנוער של הפועל ירושלים והפועל קטמון וגם קבוצות “צו פיוס” של בית”ר ירושלים, שמוצאות את עצמן גם מתחרות על אותו קהל יעד. עילה למלחמת כל בכל? לא בבירה, לפחות ע”פ דבריו של מנו דהאן: “היחסים שלנו עם המועדונים הנוספים בעיר מצוינים. שיתוף הפעולה ביני לבין אשר גולה וליאור חוג’ה מקטמון, סימנטוב כהן וחנן אזולאי מבית”ר ירושלים ומישל דיין מהפועל ירושלים, הוא מצוין ומבוסס על כבוד הדדי. הרבה פעמים מצאנו את עצמנו באים אלה לקראת אלה, בהזזה של מועדי אימונים ואפילו מיקומים, כדי לאפשר לקבוצה ממועדון שכן להתאמן או לקיים משחק. חשוב לזכור, שבמגרשים שלנו אי אפשר לארח משחקים בזמן השבת, ככה שהעומס כאן בכל מה שקשור לקיום אימונים ואירוח משחקים, הוא גדול – אבל כולנו פועלים לטובת העניין ולטובת הילדים ולא מחפשים מאבקי אגו. אנחנו מתנהלים כך, גם בכל מה שקשור למעבר שחקנים בין הקבוצות. כל מועדון מתעסק בצד שלו ולא עוסק בציד. אם מועדון מסוים רוצה לצרף שחקן ממועדון אחר, נעשית פניה מסודרת למועדון היריב ובוחנים יחד את האפשרויות. אם שחקן במועדון מסוים לא מוצא את מקומו ומעוניין ביוזמתו האישית להיקלט במועדון אחר, הוא מקבל את ברכת הדרך.  בתחילת השבוע היה משחק דרבי בין קבוצת ילדים ג’ שלנו לבין הקבוצה המקבילה של הפועל קטמון. משחק מעניין, שהסתיים בניצחון 8:12 לקטמון. בסיום המשחק ילדי הקבוצות התכנסו יחד, לחצו ידיים והצטלמו לצילום משותף.  יש כאן יריבות עירונית בריאה מאוד, הלוואי ובעוד מקומות יישמו מודל כזה של התנהלות בין מועדונים מאותה עיר”.

בנוגע לעתיד, מנו דהאן ממקד את המטרות שלו במספר אפיקים: “אנחנו שואפים להמשיך להתפתח, לשלב הקניית ערכים לצד הצלחות בצד ההישגי. אנחנו מאוד מקווים שקבוצות נערים א’ ונערים ב’ יצליחו להעפיל לליגה הארצית. קבוצת נערים א’ תהיה הבסיס לקבוצת הנוער שלנו בעונה הבאה. העונה היו לנו קבוצות גיל משנתון ילדים ג’ ועד נערים א’, השאיפה היא שבעונה הבאה יהיו לנו קבוצות בכל שכבות הגיל. השאיפה לטווח קצת יותר רחוק, היא גם ליצור פלטפורמה של פנימיית כדורגל. המטרה שלנו ליצור מחלקה איכותית, כזו שתצליח להשתלב בצורה טובה בליגות שבהן היא הן ישחקו ויוכלו להשתלב בליגות טובות, כל זה לצד פיתוח וטיפוח שחקנים כדי שהם יוכלו גם להיות שחקני בוגרים טובים. יש לנו כבר סנונית ראשונה, נחום ארגה – שוער קבוצת נערים א’, שמתאמן עם הבוגרים. אנחנו שואפים לעוד שחקנים שילכו בדרכו”.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30