“גדרה לא מספיק טובים, הם ניצחו אותנו ממש במזל. נעשה את הכל לנצח גם אותם וגם אתכם”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

“גדרה לא מספיק טובים, הם ניצחו אותנו ממש במזל. נעשה את הכל לנצח גם אותם וגם אתכם”

ראיון עם יעקב הלל

מאת: אלישי אור ים

 

רבים מחובבי הכדורגל הישראלי שגדלו  בשנות השמונים והתשעים יודעים לספר על הרזומה המפואר של יעקב הלל הכדורגלן – לא פחות מחמש אליפויות וחמישה גביעי מדינה רשם שחקן ההגנה הצנוע, בשקט בשקט, בקורות חייו.  הוא לקח דאבל אחד בצד הצהוב של תל אביב בעונת 1995/6  וכעבור ארבע שנים דאבל נוסף בזה האדום, שניהם תחת מורה הדרך הגדול שלו, דרור קשטן. בשני הצדדים של הכביש הוא לא נתפס כסמל בה”א הידיעה אבל זכור כאיש עבודה מסור (” מי שמכיר אותי יודע שאני שחקן של קבוצה, אחד שבא לתת מאה אחוז טהור לטובת המערכת בכל מועדון בו הוא נמצא”) .

אנחנו זוכרים לו בעיקר את חלקו באליפות השניה של בית”ר  בעונת 1992/3 המופלאה (“עונה מדהימה, אף אחד לא דיבר בכלל על אליפות. הקבוצה רק עלתה ליגה והשאיפה הייתה לתקוע יתד ולא לרדת בחזרה לארצית”)  בעונה היחידה שלו בבית וגן (” אחרי האליפות חשבתי להמשיך, אבל בסופו של יום הגישה בבית”ר של אז הייתה  מאד שכונתית, לא מקצועית ברמה גבוהה  בהשוואה למכבי של גרנט ששאפה גבוה, גם לאירופה”), אליה הגיע כבר כאלוף ממכבי בזכות אותו דרור קשטן (“הוא האבא הרוחני שלי. אני מתייעץ איתו עד היום כל הזמן”).

 

יעקב הלל במדי בית”ר ירושלים

אלא שאת התואר הראשון שלו, גביע המדינה, קטף הלל כבר בעונתו הראשונה בבוגרים, בעונת 1983/84, דווקא עם הקבוצה מעיר הולדתו לוד (“התחלתי בילדים של מכבי ת”א, אבל בגיל נוער עזבתי לבני לוד כי לא מצאתי את מקומי בתוך סגל ענק של 40 בני נוער תל אביבים”).  

השנה, בגיל 49 , 31 שנים אחרי הגביע ההוא, הוא שוב בהפועל עירוני לוד, שהוקמה בנתיים מחדש בליגה ג’ בחסות העיריה (להבדיל מבני לוד מהלאומית שנמצאת בבעלות פרטית) , הפעם על תקן מנהל מקצועי. אשתקד לא הצליחה הקבוצה להגיע לצמרת הגבוהה אולם השנה, במיוחד לאור החיזוק שהגיע בעקבות הפירוק של הפועל מודיעין, היא מסתמנת כיריבה אפשרית של נורדיה בקרב על העליה לליגה ב’. לקראת ההתמודדות בין שתי הקבוצות בשישי הקרוב (18.12, הנורדיה ארנה שבגבעת רם 13:00 ) שוחחתי איתו.

 

קודם כל, תודה על שהסכמת להתראיין. זה לא מובן מאליו לאור המפגש הפיקנטי האפשרית בין הקבוצות והרצון הטבעי לא לחשוף סודות.

שטויות, בכדורגל של היום אין סודות. אין לי שום בעיה לדבר איתך באופן פתוח על השחקנים שלי באופן פתוח.

בוא נדבר קודם עליך. עם רזומה כמו שלך היה הגיוני שתאמן בליגת העל.

אימנתי עונה אחת בבני לוד והעלתי אותה לליגה הלאומית, ומייד אח”כ הבנתי שלאמן בכדורגל הישראלי לא עושה לי טוב, כי גם אם אתה עושה תוצאות טובות, אין לך את היכולת להשפיע במעגלים יותר גדולים. אין פה תרבות אימון, אין תרבות של האוהדים, אין זמן, הכל אינסטנט. גם אם תצליח, כישלון קטן ואתה עף החוצה. לכן התחברתי לקטע של ניהול מקצועי –  לנהל מועדון כדורגל. בנישה הזו אני יכול לממש את הפילוסופיה שלי  באמצעות  הנסיון שלי כשחקן והידע שלי באימון (אני מחזיק בתעודת פרו) , בתנאי כמובן שנותנים לי את הכלים לכך. למעשה, אני בין הראשונים בארץ שניהל מקצועית מועדון כדורגל, מה שהיום הפך למקובל בעקבות ג’ורדי קרויף במכבי ת”א. עשיתי את זה בהצלחה רבה בראשל”צ במשך שנתיים (2009 – 2011 ) והקבוצה אף העפילה לליגת העל, אבל עיקר העבודה שלי היה בהקמת התשתית של מחלקת הנוער. לראיה, עד היום להפועל ראשל”צ יש היום את אחת מארבעת מחלקות הנוער הטובות בארץ.  

ולאחר מכן עבדת גם כסקאוט.

נכון. למעשה, את הכסף הגדול שלי עשיתי כסקאוט. אני זה ששיכנע בשעתו את אלי טביב להביא את נוסא איגבור ב 700 אלף יורו להפועל ת”א. כעבור שנתיים טביב מכר אותו לריאל בטיס הספרדית ב 1.2 מליון יורו.  עבדתי גם עם מכבי ת”א בתקופה של שניידר (2007/8 ) אגב, אני גם זה שהמלצתי לטביב כשכבר היה הבעלים של בית”ר לרכוש את עומר אצילי ששיחק אצלי בראשל”צ. טביב הרוויח בזכות העצות שלי  הרבה כסף. אם היה מקשיב לי יותר, הוא היה מרוויח אפילו  יותר.

ואחרי שניצלת את טביעת העין שלך בליגת העל ואפילו היית מנהל מקצועי בהפועל של טביב, אתה מוצא את עצמך בליגה ג’ עם לוד, איך זה קרה?

קודם כל הייתי שנה בנס ציונה. קיבלתי מהמפרק שלה יד חופשית. הוא חתם על הצ’קים ונתן לי לעבוד. הכל היה בסדר במשך שנתיים וכולם היו מרוצים. בניתי שם רשת של אנשי מקצוע שעבדו תחתי,  עד שבעירייה החליטו לקחת אנשים שלהם. אלה עניינים פוליטיים, אני לא נכנס לזה.  אבל כמו שבליגה א’ למדתי משהו חדש, גם פה בליגה ג’ אני נהנה ללמוד דברים חדשים. אני מחזיר פה עטרה ליושנה. יש לי  פה התמודדות עם קבוצה בתקציב אפסי, משהו כמו 30 אלף ש”ח. אנחנו מתאמנים פעמיים בשבוע. כל השחקנים משחקים בהתנדבות ורובם צעירים אחרי צבא, אבל אני נהנה מהם ומהרצון שלהם ללמוד ולהתפתח.

אתה רואה בהם פוטנציאל להפוך למקצוענים?

חלקם בהחלט מסוגלים לכך. למעשה, אחד השחקנים שלנו כבר היה בשנה שעברה בעירוני לוד  מהלאומית, אבל לא שיחק מספיק. יש לנו כמה שחקנים טובים מאד.

עכשיו החשש ממך הוא כפול: גם בנית קבוצת צמרת בלוד בתנאים מינימליים וגם כסקאוט אתה עוד עלול לגנוב לנו את הכוכבים.

אבל זו גם השאיפה שלהם בסופו של דבר לא?

אני בטוח, אבל בנתיים נורדיה היא הבית שלהם ואוי ואבוי אם ינטשו אותנו באמצע מאבק העליה. מה באמת אתה חושב על נורדיה?

אני עוקב אחרי ההתנהלות של המועדון שלכם ואני יותר ממרוצה מכך שיש מועדונים כמו שלכם וכמו של קטמון.

טוב, את האיזכור של קטמון אני אוריד בעריכה.

אני מתכוון למודל של אוהדים שמרימים את המועדון מליגה ג’, זה מודל נכון בעיני. גם יפו היא דוגמה לכך. זה תענוג, הלוואי ויהיו עוד מועדונים כאלה, כי עם ניהול נכון השמיים הם הגבול.

זה בעיניך המודל האידאלי להצלחה של מועדון?

או המודל הזה  או מצב בו אדם אחד או שניים הם הבעלים, אבל העיקר הוא שנותנים לאיש המקצוע לנהל. צריך דמות שתוביל ותממש בפועל את הפילוסופיה של המועדון. הרבה בעלים פרטיים בכדורגל שלנו לא מבינים את החשיבות של איש המקצוע ומתייעצים עם כל מיני גורמים כאלה ואחרים וזה לא מוביל לתוצאות טובות.

“יעקב הלל כיום. קרדיט: עמוד הפייסבוק של יעקב הלל”

למה בעצם מאמן כדורגל לא יכול לתפקד בו זמנית גם כמנהל מקצועי?

משום שניהול ואימון הם שטחים שונים לגמרי וכל אחד מהם דורש זמן ועבודה שונה. בן אדם אחד לא יכול להשתלט על שניהם. תראה לי למשל מאמן ישראלי בבוגרים שירד לראות אימון של  נערים ב’. במקרה הטוב הוא ילך מדי פעם לראות את קבוצת הנוער. אני כמנהל מועדון ידעתי תמיד מי השחקנים המובילים בנערים ב’.  

גם אצלנו בלוד המאמן, אופיר רגב, נמצא כל הזמן על הדשא עם השחקנים ומתעסק בשיפור המקצועי שלהם, ואילו אני כמנהל מקצועי אמנם מייעץ לו, אבל עסוק בעיקר  במדיניות הרכש ,בהתווית הדרך ובניהול השוטף. נכון שאני גם מביא מהנסיון שלי וחלק מהזמן עובד מקצועית עם השחקנים על מיומנויות, ועם אייל גולן למשל אני עובד על שיפור הכושר הגופני, אבל עיקר העבודה שלי  

הוא בניהול ובהקמת בית הספר לכדורגל של המועדון.

ומה הציפיות שלכם מהעונה הזו?

אני חושב שבכמה חודשים עשינו  עבודה יפה. התחלנו מכמה שחקנים שהבאנו מהרחוב אבל לאט לאט נוספו להם עוד שחקנים טובים ואנחנו בעמדה לא רעה. אנחנו מכוונים יותר לשנה הבאה כי אנחנו צעירים ובלי כסף. אבל גם השנה נבוא ונתמודד וננסה לנצח בכל משחק.

יש לכם אוהדים?

יש קצת אוהדים. בהתחלה חששו שאנחנו סתם איזה גימיק  של העיריה, אבל לאט לאט הם מתחילים לבוא. יש מצב שגם יגיעו לגבעת רם.

מה דעתך על מחוז מרכז של ליגה ג’?

זו כאמור השנה הראשונה שלי בליגה ג’, והאמת היא שאני מופתע לטובה מהרמה. ציפיתי שיהיו רק פיצוצים ובעיטות לשום מקום, אבל בהחלט יש רמה לא רעה. שחקנים מנסים לשחק כדורגל.

מה שמוביל באופן טבעי לשאלה המתבקשת על מצבו העגום של הכדורגל הישראלי, שרק הולך אחורה עם השנים ומתרחק מאירופה חרף השיפור בתנאי המשחק והאימון והמידע שזמין כיום ברשת. אבל בוא ונחסוך את הדיון המיגע הזה ונתמקד בעיקר: הפועל גדרה.   

שמע, ראיתי אותם והם לא מספיק טובים. הפסדנו להם 2:1  והם ניצחו ממש במזל. אני מבטיח לך שנילחם מולם ונילחם כמובן גם נגדכם, אבל כצופה מהצד בעיני זה יהיה הפסד אם לא תעלו. אני בעד קבוצות עם קהל, כי בשבילו השחקנים משחקים בסופו של דבר, כמו בתיאטרון.

 

 

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31