“אנחנו משחקים עם הפועל על החולצות למרות שהאחראי על אגף הכדורגל במרכז הפועל לא אישר לנו להשתמש בו, מבחינתנו אנחנו ‘הפועל’ צעירי לוד”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

 

ראיון עם עודה אזברגה, מנהל וחבר עמותת צעירי לוד

מראיין: אלישי אור ים

לעודה אזברגה (52) שורשים עמוקים בעיר לוד ובפרט בשכונת הרכבת, שצברה לאורך השנים מוניטין מפוקפק במיוחד. עודה, תושב השכונה גם כיום, אב לשמונה וסב לעשרה, מעיד כי מצב השכונה השתפר דרמטית בשנים האחרונות בהשוואה לעבר:”כשאתה אומר שהמצב היה רע זה בלשון המעטה, אבל נלחמנו, החזקנו את הילדים בשיניים כדי שלא ילכו לאן שלא צריך וישארו במסלול, היום ברוך השם המצב בסדר יחסית, אנשים עובדים, עסקים פתוחים והשכונה חיה…”.

azbarga

אולם במקורותיו אזברגה הוא בכלל באר שבעי, ורק באמצע שנות השבעים עברה משפחתו המורחבת והוא בתוכה ללוד. את נעוריו בלוד העביר בשכונת גבעת הזיתים היהודית, לצד בני העדה הגרוזינית, ואח”כ כאמור עבר לשכונת הרכבת. מבירת הנגב נשא עימו את האהדה להפועל ב”ש הגדולה של אמציה לבקוביץ’, שזכתה בשתי אליפויות ברצף, האחרונה שבהן על חשבון בית”ר (“אני זוכר היטב את התפוזים שקיבלתי מאוהדי בית”ר, נשבעתי של ימק”א לא אחזור) והשנה מייחל לאליפות באר שבעית נוספת אחרי הפסקה קלה של ארבעים שנה. לאחר שצבר לעצמו מוניטין בניהול בתחום החינוך הבלתי פורמלי (“החזקתי קיטנות של 700 ילדים, כמו מנהל ביה”ס לכל דבר) ובתחום המלונאות, פנה לתחום החינוך הפורמלי, השלים לימודי תואר ותעודת הוראה בסמינר הקיבוצים ומזה כ – 17 שנה הוא מורה ומחנך.

במקביל, חיידק הכדורגל לא נס ממנו , ראשית כשחקן, שנה בהפועל רמלה ושנה במכבי רמלה, ולאחר מכן כחלק מדור המיסדים של הפועל רכבת לוד, שקמה ב – 1979 ושיחקה בליגה ד’ ,שיצאה מאז לפנסיה.

כשפרש ממשחק המשיך לנצל את כישורי הניהול שלו לטובת המועדון השכונתי ובאופן עקבי חרף הקריאות לכך, סירב לאיחוד עם בני לוד מליגה ג’, בהם ראה בני אליטה, עד שלבסוף התרצה בשנת 94 והיה לחלק מבני לוד. האיחוד הביא עימו בשורה בדמות עלית שתי ליגות, אבל בשנת 98 לעודה אזברגה נמאס, כשאבו סובחי נכנס לתמונה. אבו סובחי, המוכר בקרב כלל חובבי הכדורגל הישראלי ושבעברו עוד הספיק לשחק אצל עודה בהפועל רכבת המנוחה, הוא גם קרוב משפחתו של אזברגה (חמתו של עודה היא דודתו של אבו סובחי).

“שחקנים רצו כסף, היו תקציבים ואני ציפיתי לקבל מאבו סובחי תפקיד בשכר. רבים המליצו עלי בפניו כמי שיכול לעשות לו את החיים קלים בזכות הנסיון שלי, אבל הוא לא קיבל את המלצתם. זזתי הצידה ולא רציתי לשמוע יותר מכדורגל”. אלא שעם חלוף השנים, במקביל להתבססותה של בני לוד בראשות אבו סובחי בליגות הגבוהות, נוצר שוב הביקוש לקבוצה נוספת מהשכונה , כזו שתעסיק את החבר’ה הצעירים שלא מצאו את מקומם ברמות הגבוהות. “בשלוש השנים האחרונות באו אלי לבית לא מעט פעמים וביקשו שאנהל את העסק, אמרו לי שרק אני מסוגל לכך אבל אני סרבתי, גם כי נמאס לי ורציתי לנוח וגם כי המגרש בשכונה עבר שיפוץ והיה סגור בפנינו ולכן לרשום קבוצה בהתאחדות אומר שצריך לשחק ולהתאמן במגרש הסינטטי. אבל ראיתי את הרצון של האנשים, הלכתי לראות את הקאדר השחקנים שהתאספו וכבר החלו להתאמן באופן עצמאי ואף לשחק משחקים לא רשמיים וזה מצא חן בעיני, ראיתי שכולם חברים, מגובשים ביחד,אז החלטתי לחזור”.

הערבויות להתאחדות נאספו, העיריה מימנה את השימוש במגרש הסינטטי לאימוני ערב ולמשחקים והקבוצה יצאה השנה , עונת 2015/2016 ,לאויר העולם כעמותה, כשעודה משמש כאחד מחמשת חברי הועד המנהל שלה. הקבוצה, מיותר אולי לציין, פועלת כולה בהתנדבות ומתאמנת בשעות הערב המאוחרות במגרש הסינטטי, אחרי שכל שאר קבוצות העיר סיימו את שימושן בו.

ומדוע בחרתם בשם “צעירי לוד”, אתם באמת כאלה צעירים?

הסגל שלנו דווקא די מאוזן מבחינת הגילאים, יש שלושה וותיקים בני 30 פלוס והממוצע הוא באזור גיל 26. לא זו הסיבה לשם. בהתחלה חשבנו על השם “אריות לוד” ,רצינו משהו שישקף עוצמה, אבל בהתאחדות אמרו שזה אגרסיבי מדי. אח”כ הצענו “השלום לוד” וגם לזה לא הסכימו בטענה שזה פוליטי. בסוף נשארנו פשוט “צעירי לוד” אולי זה בגלל שאין שלום.

lodyoung

בכל אופן, אצלנו בנורדיה נהוג לשאול: “למה באתם באדום?”

אנחנו רואים את עצמנו כמזוהים עם הפועל, למרות שהאחראי על אגף הכדורגל במרכז ‘הפועל’ , מיכאל ויצמן, לא אישר את השימוש בשם בגלל שכבר יש קבוצת הפועל בלוד. אבל אותנו זה לא מעניין,מבחינתנו אנחנו הפועל צעירי לוד וזה גם מה שכתוב על חולצות השחקנים. וכבר על המשחק הראשון דרבי הגיעו 200 איש למשחק נגד עירוני, כולל ראש העיר ופמליה שלו. נתנו פייט , הפכנו פיגור ליתרון 2:1, הורחק לנו שחקן על סף המחצית אבל במחצית השניה עלינו ל 3:1. אבל דווקא אז, כשאנחנו ביתרון ועם שחקן פחות המאמן , מוחמד אל עביד, החליט לשחק יותר התקפי ובסוף הפסדנו 4:3 .

אכזבה עצומה 

זה באמת היה לא נעים, אבל לא בוכים על חלב שנשפך. לא לקחנו את זה קשה מדי כי זה בכל זאת היה משחק ראשון של קבוצה חדשה לגמרי. עם זאת, כשהקבוצה המשיכה לא לפגוע גם במחזורים הבאים נפרדנו מאל עביד שהתפטר, בוא נגיד שאני והוא לא ראינו את הדברים עין בעין”.

במקומו של אל עביד מונה במחזור התשיעי אדהם אבו לאבן. למתעניינים, הוא אכן קרוב משפחה רחוק של רמי אבו לאבן, אבל לא פחות חשוב מכך – אחיהם של טאמר ואברהים, שחקני הקבוצה (עוד מלפני שמונה למאמן).

ובכל זאת, למרות חילופי המאמנים לא הצלחתם להתרומם ואתם עדיין רק עם שבע נקודות.

למרות שאנחנו לא צוברים נקודות , מאז חילופי המאמנים אני רואה שיפור במשחק של הקבוצה בתפקוד של השחקנים ובהנאה שלהם מהמשחק. בהחלט עדיין יש לנו בעיה בהתקפה. מטבענו אנחנו משחקים התקפי, אבל לא פוגעים. במשחק האחרון למשל נגד מצליח הובלנו 2:1 ובסוף הפסדנו 4:2 , אנחנו מגיעים לאיזה חמישים אלף מצבים אבל מחמיצים המון.

ונגד בית”ר נורדיה אתם מתכננים לשחק יותר הגנתי?

נורדיה היא קבוצה מושלמת במונחי ליגה ג’. הפערים גדולים מאד, אבל אין לנו טעם לשחק נגדיכם באופן שונה, נבוא לשחק את המשחק שלנו. אני לא מצפה לנצח, אבל בהחלט רוצה להוציא תוצאה טובה ולתת פייט. אל תשכח שבסיבוב הראשון החזקנו אתכם על 0:0 עד קרוב לסוף המחצית. אם היינו באים לאותו משחק כמו שאנחנו היום מבחינת גיבוש הסגל יכול להיות שהתוצאה הייתה שונה.

על מי מהשחקנים שלך כדאי לנו לשים עין? מהדי אבודיא, החלוץ שלנו שכבש 7 מתוך 17 השערים שלנו, שלושה מתוכם בהפסד 4:3 בדרבי במחזור הראשון. למעשה, שמעתי שהמאמן שלכם כבר שם עליו עין אחרי המפגש בנינו בסיבוב הראשון. הוא שחקן לליגה ב’ בשקט אם לא לליגה א’, אבלצ ריך לסדר לו את הראש. אם הוא יעבור אליכם או לקבוצה טובה אחרת אשמח בשבילו שיתקדם, לא אחזיק אותו בכח.

קשה שלא לשים לב שאין לכם בסגל אפילו שחקן יהודי אחד.

בזמנו בהפועל הרכבת היה בהרכב בד”כ מספר דומה של יהודים וערבים. השנה אף יהודי לא רצה להגיע. היו דיבורים מצד כמה שחקני מודיעין אחרי הפירוק אבל הם לא הגיעו להתאמן ובסוף כולם עברו לעירוני לוד. כמובן שאם שחקן יהודי שירצה ויגלה רצינות הדלת פתוחה. יש לציין גם שאלי משה, תושב השכונה ובעל מפעל לגומי הוא חבר העמותה ואף תרם את התלבושות וסייע בהעמדת הערבויות להתאחדות.

lodyoung2

ומה השאיפות שלכם לעונה הבאה בהנחה שנורדיה כנראה לא תהיה בליגה ג’? “קודם כל,אל תגיד, ‘כנראה’, אתם תעלו בוודאות. דבר שני, אני רוצה קבוצה חזקה יותר מבעונה הנוכחית, קבוצה שתדבר בצמרת הגבוהה, גם אם לא תעלה. אני מאמין שבשנה הבאה נשיג תרומות ונהיה הרבה יותר טובים.

מסר לסיום? 

אני מקווה למשחק טוב וספורטיבי ורוצה למסור דרישת שלום חמה לאוהדים הנהדרים שלכם ולאחל לכם הרבה בהצלחה בהמשך”.

תודה רבה, בהצלחה גם לכם.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31