“מהעבר השני”: הכירו את הכח רמת גן

מאת: רונן שווידלר ועמנואל שלמון

ההיסטוריה של הכח מכבי עמידר רמת גן הולכת אחורה עד לראשית הציונות, וכוללת תארים ומסורת שהשתרשה בכדורגל – אבל גם סדרת מקרי ניהול כושל שדרדרו את המועדון עד לליגה א’. היסטוריית המועדון שזורה על פני מעל 100 שנים, שהחלו בשנת 1909 בוינה, כקבוצת הכדורגל של מועדון “הכח וינה”, אחת מאגודות הספורט שקמו ברחבי אירופה עם ראשית הציונות.

במהלך שנות ה-30 עלו רוב שחקני הקבוצה לארץ, ויחד עם שחקנים נוספים ממועדוני הכח ברחבי ברלין, ייסדו את הכח ת”א. בשנת 1935 נרשמה הקבוצה למשחקי הליגה והגביע של ארץ ישראל, כשאת המדים היא קיבלה במשלוח מאוסטריה וינה, שצבעיה היו סגול-לבן, ומשם נטמעו הצבעים המזוהים עם המועדון עד היום. בשנים הראשונות בארץ (ובהמשך במדינה) שיחקה הכח ת”א לרוב בליגה השנייה. ואולם, השינוי הגיע בשנת 1959, כשהמועדון התאחד עם עוד קבוצה צעירה וקטנה מהאיזור, מכבי רמת גן – דבר שיצר את קבוצת “הכח מכבי רמת גן”. כעבור שלוש עונות העפילה הקבוצה לליגה ראשונה, ולאחר 3 עונות נוספות, בעונת 64/65, זכה המועדון בתואר האליפות הראשון שלו בארץ תחת המאמן האגדי יצחק שניאור, עם השוער לופא קדוש, הבלם אהרון קפיטולניק וחלוץ הנבחרת יהודל’ה שהרבני.

הכח וינה, מודל 1928 (צילום: ארכיון מכבי ע”ש יוסף יקותיאלי)

השחקנים הללו הובילו את המועדון לזכיות נוספות, בגביע של 1968/9 ו-1970/1, ובאליפות נוספת בעונת 1972/3. אלא שבשנים שלאחר מכן נלחמה הכח רמת גן נגד הירידה עד המחזורים האחרונים, וב-1977/8 ירדה הקבוצה לליגה השנייה.

בתחילת שנות ה-80, בהן סבל המועדון מבעיות כלכליות וניהוליות, הייתה הכח קבוצת נדנדה שנעה בין הליגה הראשונה לשנייה. בהמשך, ובעקבות ירידת הליגה ב-1984/85, נדדה בין הליגה השנייה לשלישית. בעונת 1994/5 גדלה ההשקעה במועדון, שבנה קבוצה לעלייה, בין היתר עם המגן יגאל אנטבי. עד תחילת שנות ה-2000 המשיכה הכח בניסיונות העלייה חזרה לליגה, ואולם בעונת 2002 הקבוצה הלכה לפירוק והורדה לליגה הארצית. בקיץ 2002 נקלעה הכח לסכנת סגירה, אולם האוהדים הצליחו לגייס את סכומי המינימום שנדרשו כדי לפתוח את העונה, ובדצמבר של עונת 2002/3 נרכשה הקבוצה מהמפרק על ידי נמרוד ורד, שמינה את אורי מלמיליאן כיועץ מקצועי, והחזיר את הקבוצה לליגה השנייה. אלא שהשינוי המשמעותי שהוביל ורד באותה עונה היה האיחוד בין הכח לבין מכבי רמת עמידר מהליגה הארצית. כך שולב הצבע הצהוב של מכבי רמת עמידר בסמל ובמדי הקבוצה החדשה. לאחר שלוש עונות, תחת שרביטו של אורי מלמיליאן, ותוך כדי שורד ויוסף משקיעים בשיפוץ באצטדיון וינטר, שבה הכח רמת גן חזרה לליגת העל לאחר שני עשורים של נדודים בין הליגה השנייה לשלישית, כשבתווך היא גם מדיחה את בית”ר ירושלים בשמינית גמר הגביע. אלא שעונת החזרה של הכח ר”ג לליגת העל בעונת 2006/7 לא הייתה מוצלחת במיוחד, ותחת שרביטו של אורי מלמיליאן, כשהשחקן הבולט בסגל הוא הליגיונר הוותיק אבי תקווה, ירדה הקבוצה ליגה בחזרה.

בעונת 2007/8 חל השינוי המשמעותי בקבוצה, עם צירופו של דודו דהאן כמנג’ר על. דהאן, כיום סוכן שחקנים בכיר, צירף וקידם בקבוצה שורת צעירים: הקשר האחורי וויליאם סוארס, לימים בלם האלופה הפועל באר שבע, הבלם אביב חדד, שגדל במחלקת הנוער של מכבי תל אביב, הקשר עידן ויצמן והחלוץ ברק בדש. בנוסף אליהם קודמו שחקני נוער צעירים, כמו הבלם ישראל ראש והקשר עידן ורד, בנו של אחד מבעלי הקבוצה. עם הסגל הזה הצליחה הכח ר”ג חזרה לליגת העל תוך עונה. אלא שגם הפרק הזה של הכח בליגה לא ייזכר כמרשים במיוחד: אמנם במחזור האחרון ניצלה הקבוצה הפסד של קרית שמונה כדי לעלות למקום ה-11, אך בפלייאוף על הכרטיס האחרון לליגת העל מול המדורגת השישית מהליגה הלאומית, אחי נצרת, נחלה הפסד 2-1 כפול וחזרה לליגת המשנה. בעונת 2009/10 המשיך דודו דהאן לקריירה המצליחה שלו כסוכן, נמרוד ורד צמצם את מעורבותו, וגם הבעלים גל יוסף הפחית את השקעתו. כך, הקבוצה ניצבה בפני שוקת שבורה מבחינה כלכלית, ניהולית ומקצועית. אחרי חמש עונות של דשדוש בפלייאוף התחתון של הליגה הלאומית, ירדה הכח בתום עונת 2014/5 לליגה א’.

בעונת 2015/6 נמשך הדשדוש של הכח, שסיימה במקום ה-13 בלבד, רק 6 נקודות מירידת ליגה. החובות המצטברים של הכח ר”ג הובילו אותה לבית המשפט עמוק לתוך העונה שלאחר מכן. אולם דווקא חרב הפירוק, לצד סוללת שחקני נוער מוכשרים שקיבלו הזדמנות, עוררה באוהדים תקווה ליציאה לדרך חדשה. לעמדת המאמן מונה השועל הוותיק של מאבקי הצמרת בליגה חיים סירוטקין. בנוסף לשחקנים הצעירים שהראו ניצוצות של יכולת, הביא איתו סירוטקין רכש מפוצץ: ויקטור מרעי, חלוץ ליגת על לגיטימי שהתגלגל לליגת הרשות הפלסטינית, הקשר ירין מהטבי, וגם שחקני ליגה א’ בכירים נוספים שסירוטקין אימן בעבר. באיחור של שליש עונה, החלה הכח לדהור עם רביעיות נגד נס ציונה ובקעת הירדן, ושביעייה מול בני יפו – דבר שייצר בריחה מיידית של הקבוצה ממאבקי התחתית, עד למקום השישי ופסע מהפלייאוף העליון בסיום העונה.

לקראת העונה שעברה, רצו בהכח להמשיך את מה שהחל להיבנות בעונה שקדמה לה. סירוטקין הוחתם לעוד עונה, כהצהרת כוונות ברורה – עליית ליגה. אל החלק האחורי הגיעו השוער דורון רוזנקוביץ’ והבלם אביב חדד הוותיקים, הקישור התחזק עם החתמותיהם של ירין מהטבי, מוטי אוחיון וגם דודו בן שושן עתיר הניסיון, ובחלק הקדמי הטילה הכח ציפיות רבות על כתפיהם של איתמר כהן, בר אהרוני, ומעל כולם – החלוץ רועי דיין, שבגיל 33 הגיע להכח עם עבר מרשים מאוד בליגת העל ואפילו בבירסחוט הבלגית.
אך חלומות לחוד ומציאות לחוד: לאחר פתיחת עונה מאכזבת מאוד, שבעקבותיה מצאה עצמה הכח הרחק ממאבקי הצמרת, שיחררה הקבוצה את מרבית שחקני הרכש הבולטים, והחלה להתבסס בעיקר על שחקנים צעירים ורעבים. אלא שגם השינויים הללו לא עשו את העבודה, והסגולים סיימו את העונה במקום ה-10 בלבד, מרחק 8 נקודות מהמקום שמוביל לפלייאוף העליון.

גרסת 18/19 – אז מי מחכה לנו בווינטר מחר?

הקיץ האחרון עמד מבחינת הכח בסימן שינויים מקצועיים רבים: במקומו של סירוטקין הגיע אל הקווים עומר פרץ, לשעבר שחקן ליגת על במדי קבוצות כמו הפועל תל אביב ומכבי תל אביב. קריירת האימון הקצרה של פרץ הצעיר (32) כללה עד כה, בין היתר, כהונות קצרות במכבי נתניה (שאותה אימן במשך כחודשיים בעונת 2015/16 עד לירידתה לליגת המשנה בתום העונה), ובהפועל תל אביב – בשורותיה שימש כעוזרו של מוטי איווניר ובהמשך גם כמאמן הזמני, למשך משחק אחד. עד כה הדברים עובדים מצוין לקבוצה של פרץ, שמדורגת במקום השני עם 13 נקודות ו-3 שערי חובה (הכי מעט בליגה, יחד עם ירמיהו חולון), כולל חמישה ניצחונות ותיקו אחד בששת המשחקים האחרונים בכל המסגרות. ביום שלישי הקרוב (20:00) היא גם תארח את הפועל הרצליה ממחוז צפון במסגרת סיבוב ז’ של גביע המדינה.

לא רק את עמדת המאמן בחרה הכח לאייש עם שם צעיר. בעמדת השוער אפשר למצוא גם העונה את אלדר פשחצקי (25, #1), שהתחיל את העונה שעברה כשוער המחליף של הפועל רמת גן אך בדצמבר כבר חצה את הכביש והתבסס כשוער הראשון של הכח. לצידו בחלק האחורי נמצא את הבלמים עידן ניסימוב (20, #5), שגדל גם כן בהפועל רמת גן ובמהלך העונה עבר למכבי קביליו יפו, ומור נעמן (20, #11), שעדיין לא ירד מהדשא מאז תחילת העונה. את עמדת המגן השמאלי ממלא ליאל ביטון (20, #77), שעבורו זאת העונה הראשונה בסך הכול כשחקן בוגרים, אחרי ארבע עונות בקבוצות הנוער של הפועל רמת גן ובני יהודה, ובצד ימין נמצא עוד שחקן בן 20, עובדיה דרוויש (#14).

הקישור של הכח מעט יותר מנוסה, כשבמוקד נמצא מוחמד אזברגה (27, #8), קשר אחורי קשוח שבשנים האחרונות נד בין הליגה הלאומית לליגה א’, תוך שהוא משמש בורג מרכזי בשורות הפועל ניר רמת השרון ובני לוד. במהלך עונת 2016/17 עבר להפועל מרמורק, ובתום העונה גם השלים עמה עלייה לליגה הלאומית. הוא המשיך בשורות מרמורק, אך לא הרבה לשחק, והקיץ הצטרף לקבוצה החדשה של עומר פרץ. עד כה הותיר את חותמו כשחקן קשוח, עם 4 כרטיסים צהובים. גיל סלם (22, #32) מתפקד גם הוא בקישור הסגול, אחרי שנתיים וחצי בשורות הפועל הרצליה בליגה א’ צפון.

אבל השם החם ביותר בקישור של הכח הוא בכלל זה של יאיר שפונגין (22, #15). למרות שעוד לא השלים 90 דקות מלאות באף משחק העונה, הוא הבקיע כבר שלושה שערים העונה, כשבשני מקרים התגלה כ’סופר סאב’: במשחק במסגרת סיבוב ה’ של גביע המדינה מול מכבי קביליו יפו, עלה למגרש במהלך המחצית השנייה, ובסופו של דבר היה חתום על שער ניצחון דרמטי (1-2) בדקה ה-119; בשישי האחרון שוב עלה מהספסל, הפעם במשחק הליגה באיצטדיון הי”א נגד אדומים אשדוד (0-2), וגם הפעם כבש. שפונגין הוא אחיו של שחקן הנבחרת לשעבר, יובל שפונגין, אך כפי שניתן לראות בתקופה האחרונה, הוא הרבה מעבר ל’אח של’.

מי שעוד מייצר איום משמעותי מהקישור זהו מתן לזמי היצירתי (24, #7). לזמי, שעד כה כבר הבקיע שני שערים, מחזיק בקורות חיים מרשימים, שכוללים 11 הופעות במדי הפועל תל אביב בליגת העל בעונת 2014/15 (שערו הבודד בשורות האדומים העניק להם ניצחון 0-1 מול הפועל חיפה) ושתי עונות במדי הפועל ראשל”צ בליגת המשנה. את השנה שעברה התחיל לזמי בשורות בני לוד מהלאומית, אך בהמשך עבר לבאקה אל גרבייה מליגה א’ צפון. עוד כוח מעניין בחלק הקדמי של הכח הוא שחקן הכנף סתיו זלאיט (23, #99), שהצטרף במהלך העונה שעברה, והעונה כבר תפס מקום של קבע ב-11 הפותחים. אופק מרום (21, #12), שבעונה שעברה עשה את קפיצת המדרגה שלו כשחקן בוגרים עם 8 הופעות כשחקן הפועל נשר בליגה הלאומית, צפוי לפתוח גם כן בקישור.

השם המוכר והמנוסה ביותר בהרכב של הכח נמצא בחוד: שרון גורמזנו, החלוץ בן ה-35 (#9), שהצטרף הקיץ אחרי קריירה עשירה בליגה א’ דרום, שכללה לא מעט שנים בליגה הלאומית (במדי הפועל רמת השרון, הפועל אשקלון, בית”ר תל אביב/רמלה, מכבי אחי נצרת ומכבי יבנה). זאת עונתו השישית ברציפות בליגה א’, אחרי תקופות במדי מכבי קריית גת, הפועל הרצליה ומכבי יבנה, שוב היא, שעבורה הבקיע בשנתיים האחרונות לא פחות מ-25 שערי ליגה. הקיץ עשה את הדרך לרמת גן. בשישי האחרון עשה סוף סוף את הספתח מבחינת שערים, כשכבש בניצחון של הכח על אדומים אשדוד (0-2).

שם המנוסה ביותר בסגל של הכח. שרון גורמזנו (מימין) מול ירין הלל, אקס נורדיה (יניב רז, הכח רמת גן)

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

תגובה אחת

  1. העמוד הכי אינפורמטיבי על הכח ר”ג נמצא באתר של בית”ר נורדיה.
    מדהים, כל הכבוד!

סגור לתגובות.