“שלא יקללו אותי, למה אחרי זה אני אקבל טירוף ואתם תפסידו”

מאת: אלישי אור ים                       

 2.12.2015

ראיון עם פליקס חלפון, פעם כוכב בשמי הכדורגל הישראלי (כולל עונה אחת עם מנורה על החולצה) והיום שועל ליגות נמוכות ומי שיוביל כשחקן וכמאמן בו זמנית את הפועל אבירי בת ים כשתארח את בית”ר נורדיה (חמישי 20:00 המגרש בבת ים)

ספר לנו על חלקך בהפועל אבירי בת ים

למעשה, בלעדי לא הייתה קבוצה. את אבירי בת הקמתי יחד עם ויקטור טל, סגן ראש העיר, לפני 4 שנים. הוא גם זה שבחר את השם “אבירים” ובשנה הראשונה עלינו ליגה. את רוב השחקנים אני הבאתי בלי כסף, ע”י כח השכנוע שלי, במטרה לעלות לליגה ב’. בשנה שעברה הצטרפתי שוב  לאבירים (שבנתיים שבו לליגה ג’ א.א) במחזור העשירי אחרי שפתחתי את העונה בנווה גולן, שגם זו קבוצת צמרת שאני בניתי עם שחקנים שהבאתי מבת ים שנה קודם לכן. מאז שחזרתי לבת ים עשינו 18 ניצחונות ואני הבקעתי חמישים שערים, שזה שיא של כל הזמנים, אבל בסופו של דבר לא עלינו.

מה קרה?

בגלל שאני משמש בכמה תפקידים , גם מאמן, גם שחקן וגם מנהל , כי אין לי מנהל קבוצה,  טעינו ברישום הכרטיסים הצהובים ושיתפנו בטעות שחקן עם חמישה צהובים, דווקא במשחק קל בו ממילא ניצחנו 11:0 , אבל  הורידו לנו שלוש נקודות ולא עלינו.

מבחינתנו, אוהדי נורדיה, אתם נעלם גדול. כשהחלטתם לעבור ממחוז תל אביב למחוז מרכז שמענו על הנתונים שלך בתפקידך החדש כחלוץ והחשבנו אתכם כיריבה חזקה במאבק על העליה, אבל פתחתם את העונה לא טוב.

כי השנה, בגלל בעיות תקציביות מול העיריה, הנהלת הפועל בת ים בכלל לא רצתה שתהיה קבוצת בוגרים, אלא רק קבוצת נוער. אני עצמי כבר הייתי אמור לעבור לקבוצה אחרת, אבל בסופו של דבר פנו אלי ואמרו לי: “פליקס, רק אתה יכול לבנות קבוצה בלי שקל” ואני מדבר איתך אפילו בלי גרוש וחצי. למה לא פתחנו טוב? כי אני מביא שחקנים וותיקים שפרשו לפני ארבע שנים. אותם צירפתי לחמישה שישה שחקנים שהיו בבת ים בשנה שעברה אבל כבר לא החזרתי את השחקנים הטובים מנווה גולן, הם נשארו שם. לכן התחלנו את העונה באיחור, וגם עכשיו אנחנו במצב לא אידאלי – מתאמנים בקושי פעמיים בשבוע ובגלל שאין כסף אי אפשר לדרוש בכוח ממי שלא יכול להגיע ליותר מזה. אני לא מודיעין או נורדיה שמשקיעים כסף. אני לא צריך כסף כדי לעלות ליגה.

אתה יודע שמודיעין התפרקה?

כן, זה טוב לכם.

לא בטוח, כי הפסדנו לגדרה במחזור השני 3:2 מגול בדקה התשעים ומאז אנחנו רודפים אחריהם ואין מי שיקח מהם נקודות.

לאאא תקשיב לי טוב! שיחקנו נגדם בתחילת העונה. היה 0:0 במחצית ובסוף הם בקושי ניצחו אותנו 2:1. גם נגד מודיעין היינו ב 1:1 עד המחצית אבל במחצית השניה נפלנו מהרגלים. אני מאמין שתעלו ליגה בסופו של דבר. בסה”כ אנחנו כרגע קבוצה של מרכז טבלה, אבל תאמין לי , אם אני בונה קבוצות עם השחקנים שלי, אני עולה ליגה בעשר פור, לא מכיר את נורדיה ולא אף אחת.

למה בעצם עברתם ממחוז תל אביב למחוז מרכז?

סתם, בא לנו לנסות מחוז אחר בלי מלחמות , כי במחוז תל אביב ידעו שאני עושה קבוצות טובות ולא רצינו מלחמה. אנילא מצטער על המעבר למרות שכמו שזה נראה המחוז הזה יותר קשה מבחינת הכדורגל, אבל מצד שני החומר האנושי הרבה יותר טוב. חבר’ה שיודעים לכבד.

אז מה אתה צופה למשחק בחמישי?

אין ספק שבמצב הנוכחי אנחנו ונורדיה זה לא כוחות, אבל אתה מכיר אותי. אני בא לכל משחק ורוצה לנצח. המשחק תלוי בכם אבל נעשה את המקסימום. המגרש לפני שזרוע ולכן מצב המשטח גרוע ביותר. זה כבר יותר חול מדשא ואם ירד גשם גם יהיה בוץ, אבל לכם הקהל זה יהיה סבבה משחק בחמישי בערב.

מה אתה יודע על נורדיה?

האמת, לא הרבה. אני יודע שהקימו את הקבוצה אוהדים, זה היה משהו נגד לה פמיליה, לא? (כאן מגיע הסבר תמציתי שלי על הרקע להקמת נורדיה א.א ואת קיצור תולדותיה עד כה) את אביתר ברוכיאן אני מכיר? מי החלוץ שלכם?  כמה קהל אתם הולכים להביא?

לפחות מאתיים, נקווה שיותר.

שלא יקללו אותי, למה אחרי זה אני אקבל טירוף ואתם תפסידו. רק שתדע, אמיתי אני אומר לך, אחת העונות הכי כיפיות שהיו לי הייתה בבית”ר ירושלים. גם כשלא הלך לנו וקיללו את השחקנים אותי לא קיללו. שיחקתי בקבוצות גדולות אבל בחיים לא עם קהל כמו של בית”ר. אני לא אשכח את המשחק הראשון שלי בטדי נגד הפועל פ”ת, כשניצחנו 3:1. זה היה מדהים.

felixcredit
חלפון בתקופתו בבית”ר ירושלים

מה לגבי הליגות הגבוהות, אתה מחובר עדיין לעולם הכדורגל הישראלי?

הכדורגל שלנו קטסטרופה. אני מנסה לעקוב, אבל זה לא כזה מעניין.

ראיתי עכשיו משחק של הפועל נגד עכו – על הפנים. הכדורגל שלנו רק נהיה חלש יותר מאז שנות התשעים ואני לא אומר לך את זה כי אני שיחקתי אז. אם היום הכדורגל היה יותר טוב הייתי אומר שהואיותר טוב, אבל הוא לא. ערן זהבי למשל, שהוא שחקן מעולה, בתקופה שלי עם ברקוביץ’ ורביבו אני לא בטוח אם הוא היה כזה כוכב גדול, אולי הוא היה משתלב אבל לא בטוח שהוא היה כוכב. הרמה כל כך נמוכה וירודה שאפילו שחקן מליגה ב’ יכול להגיע לליגת העל.

מצחיק שאתה אומר את זה, כי זה בדיוק מה שקרה עכשיו דווקא באנגליה לג’יימי ורדי ,שהגיע מהליגה החמישית עד לסטר סיטי מהפרמייר ליג ושבר שם שיא של משחקים בהם כבש ברצף.

עזוב, ליגה חמישית באנגליה זה כמו ליגה לאומית פה. מה אתה משווה?

יש קבוצה שאתה יותר בעדה? אתה הרי מזוהה יותר עם הפועל.

אני מזוהה עם הפועל, זה לא יעזור, אבל אין לי איזו אהדה לקבוצה מסוימת. אני מסתכל מדי פעם לראות את מה שקורה שם אבל לא מעבר. אני כרגע מתעניין יותר במה שקורה בליגות הנמוכות.

בגיל 43, אחרי ששיחקת בטופ של הכדורגל הישראלי, יש עוד חשק לשחק בליגה ג’?

אתה יכול לשאול את השחקנים של בת ים, והם יגידו לך שגם באימונים אני בטירוף לנצח כל משחק. זה חיידק שאף פעם לא נעלם.

היית מגן ימני בימיך הגדולים, ובגלגול הנוכחי שלך עשית הסבה לחלוץ ואתה קורע רשתות בליגות הנמוכות. איך המעבר?

אני מרגיש שפספסתי משהו בקריירה . אני מבין היום איך האוירון הרגיש כל החיים. זה הכי כיף שיש, באמת לא ידעתי שאני ככה יודע לתת גולים. 

 

 

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

אוגוסט 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31