“בנורדיה אין אגו, וזה מה שמייחד את הקבוצה הזאת” / ריאיון עם דור אלקבץ

לפני כחודשיים, עת נודע לצוות המקצועי על עזיבתו הלא מתוכננת של הבלם הצעיר והמצטיין איציק אפרים, הם החלו לחפש שחקן שיחליפו בעמדה הכה קריטית של הבלם האחורי וייכנס לנעליו הגדולות. לאחר לא מעט מאמצים, דיבורים ושכנועים הגיע אלינו ממש ברגע האחרון, עם סגירת חלון ההעברות, בלמה של עירוני אשדוד דור אלקבץ. אחרי חודשיים בקבוצה, ולקראת המפגש הלוהט עם האקסית מהדרום, שוחח אמיר אליהו עם דור בזמן הנסיעה הארוכה מאשקלון לאימון בירושלים על השאיפות המקצועיות, ההתאקלמות בקבוצה וכמובן על האקסית מאשדוד. יצא מרתק

שלום דור, ספר לנו קצת על עצמך
אני בן 31, גר באשקלון, נשוי ללירון ואב לשניים בני חמש ושבע והשלישי בדרך בחודש הקרוב בעזרת השם. התחתנתי בגיל צעיר והייתי אבא לילד הראשון כבר בגיל 24.

במה אתה עוסק חוץ מלהיות הבלם האחורי של בית”ר נורדיה?
לי ולאשתי יש סטודיו ענק למחול באשקלון, היא אחראית על החלק המקצועי ואני על החלק הניהולי. בנוסף אני מנהל מוקד שמירה בקרית גת, ובעבר הייתה לי גם חנות בגדים. אני אדם מאוד עסוק אך יחד עם זאת אני מקבל חיזוקים מהמשפחה להמשיך בכדורגל כי זה הדבר שאני הכי אוהב לעשות בחיים.

איך זה לבוא לירושלים לארבעה אימונים בשבוע ובנוסף משחק בשישי?
זה בכלל לא פשוט. לפעמים לוקח לי שעה ורבע – שעה וחצי לכל כיוון. אני יוצא מוקדם כדי לא להיתקע בפקקים וחוזר נורא מאוחר, הרבה פעמים כשהילדים כבר ישנים ואני מפסיד את שעות ההשכבה שלהם וזה חסר לי. לאשתי היה בהתחלה מאוד קשה עם זה אבל ברגע שהיא הבינה שזה ממלא אותי קיבלתי ממנה תמיכה מלאה. יש לי DRIVE מהכדורגל וכל עוד יש לי את זה אז אני מוכן לעשות את הנסיעות האלה.
כל שנה אני רוצה לשחק בקבוצה עם שאיפות ואת זה מצאתי פה בנורדיה. לא הייתי מגיע לכאן אם נורדיה הייתה עוד קבוצה בליגה ב’. במידה ובשביעי באפריל נמצא את עצמנו בליגה א’ אז הנסיעות האלה היו שוות. לא סתם שוות, נסיעות מתוקות .

איפה שיחקת עד העונה המורכבת הזו?
התחלתי בהפועל פתח תקווה אח”כ במכבי קרית גת, עברתי חמש עונות בנס ציונה, משם לכפר קאסם ומשם חזרה לקרית גת איתה הגעתי עד לליגה הלאומית ובעונה האחרונה שוב בכפר קאסם. סה”כ הייתי בליגה לאומית 6 שנים. ובשאר הזמן בליגה א’.

מה היה החלום שלך בתחילת הקריירה, לאן שאפת להגיע?
כמו כל שחקן רציתי להגיע לטופ, השיא מבחינתי היה בגיל 27 כשכמעט חתמתי בקבוצה בסרביה, נבחנתי במשך חודש בראד בלגרד מהליגה הראשונה, אבל לצערי זה לא יצא וחזרתי לנס ציונה. אני מרגיש מסופק מהחוויה הקצרה הזו בחול, אבל אני יכול להגיד שעשיתי עד עכשיו קריירה מכובדת.

על איזה קבוצה גדלת בילדותך?
זה דווקא מצחיק, מילדות אני אוהד מכבי תל אביב בבית של אוהדי הפועל ת”א, בעיקר אבא שלי. הייתי בבית האדום של הפועל עם צעיף של מכבי ומוטי אורנשטיין העיף אותי הביתה ולא חזרתי יותר לשם.

למה בעצם הסכמת לרדת לליגה ב’ ולחתום באשדוד?
האמת שאני מרגיש שירדתי ליגה מוקדם מדי, אני עדיין בכושר טוב והייתי יכול למצוא קבוצה בתחילת העונה בליגה א’. השיקול המרכזי שלי בירידה לליגה ב’ היה כלכלי, להמשיך לשחק בצורה שבה אוכל להתרכז גם בעסקים שהקמתי. לקחתי גם בחשבון שהירידה הזו היא זמנית וקצרה כי היה מדובר בקבוצה שתעלה לליגה א’ מהר מאוד.

אחרי לא מעט ניסיון בליגה א’ האם אתה חושב שהקבוצה הנוכחית של נורדיה יכולה להתמודד גם בליגה א’, ובכלל עד כמה הבדלי הרמות בין ליגה א’ לב’ הם גדולים?
לא כל מה שמתאים לליגות ב’ וג’ מתאים לליגה א’. הרבה שחקנים יורדים לשחק בליגות ב’ ו-ג’ משיקולי עבודה ומשפחה, כי בליגות האלה אפשר לשלב ביניהם. ליגה א’ זו ליגה מצוינת שיותר קרובה לליגה לאומית ברמתה מאשר לליגה ב’. אין ספק שנורדיה תצטרך לעשות שינויים לקראת ליגה א’, אבל אם נעבור שחקן שחקן בקבוצה תראו שיש הרבה שחקנים שכבר היו בליגות האלה והם מאוד מתאימים, כלומר עם כמה שינויים קוסמטיים ניתן יהיה להעמיד קבוצה מצוינת בעונה הבאה.

האם שמעת על נורדיה לפני העונה הזו? מה אתם חושב על הרעיון שעומד מאחורי הקמתה?
כל מי שאוהב כדורגל שמע על נורדיה, קבוצות אוהדים זה דבר שעושה טוב לכדורגל אבל לא תמיד זה מצליח, אני שמח שבנורדיה זה תפס תאוצה, במיוחד היום בעידן של הרשתות החברתיות כשהכל מתפרץ וחשוף. לפני שחתמתי מומי דהן ומשה בן ארוש נתנו לי סקירה מקיפה על הקבוצה וקראתי את החוברת היפה שהכנתם.

הגעת לקבוצה שמיד עם הגעתך, עברה מהפך מקצועי כאשר משה סלמי פוטר ובמקומו מונה עמית ברבש, איך אתה רואה את השינוי הזה?
אני אהיה אתכם הכי אמיתי- משה סלמי הוא זה שהביא אותי לנורדיה. באופן אישי תקשרתי איתו טוב מאוד, הוא אחלה בחור ואחלה מאמן. אבל זה הכדורגל, כשדברים לא הולכים המאמן הוא הראשון לשלם את המחיר. למרות שלא הכרתי את עמית ברבש יש לי חיבור מצויין איתו, אני מכבד אותו מאוד ויש לנו תקשורת מצוינת, לפעמים מספיק מבט אחד בעיניים כדי לדעת מה הוא רוצה להעביר לנו. הוא מקצוען אמיתי ואני מאמין שהוא יצעיד אותנו לעבר עליית ליגה.

“אני עוזר לפרדי להתפתח” אלקבץ וציון (צילום: ינון פוקס)

בסיבוב הראשון איישו את ההגנה איציק אפרים וציון זקן ובסיבוב השני זה אתה ופרדי ציון, איך אתה רואה את השינוי בעמדות הבלמים באמצע העונה?
אני מאמין ששחקנים צריכים לפתוח ולסיים עונה באותה קבוצה. ההכנה בתחילת עונה חשובה מאוד לקבוצה ולשחקנים. להגיע באמצע עונה זה מאוד לא פשוט, על אחת כמה וכמה לקבוצה שרצה בצמרת ובמיוחד לתפקידים בהגנה שם צריך אקסטרה תיאום. הכרתי את פרדי ציון ממשחקים ששיחקתי נגדו ותמיד היו עליו ביקורות טובות. פרדי ואני הפוכים אחד מהשני ולכן אני חושב שהציוות בינינו הוא כל כך טוב. אנחנו משלימים אחד את השני, אני מביא את הניסיון, החוכמה והאיזונים ופרדי מביא את הנמרצות, הזריזות והאדרנלין. אני גם עוזר לו להתפתח ולהיות בלם מוביל כמו שעזרו לי שאני הייתי צעיר, אני מרגיש כמו סוג של מורה לפרדי.

הבקעת גול אחד העונה ואנחנו רואים שאתה עולה במצבים נייחים וגם תוך כדי משחק, אחרי חילוץ הכדור אתה ממשיך את תנועה להתקפה תוך כדי שקשר אחורי נשאר בחיפוי, זה סגנון המשחק שלך או שזה בגלל שיטת המשחק בנורדיה?
כל הקריירה עשיתי את זה. אני אוהב לשחק עם הכדור, מאוד אוהב משחק שוטף שמתחיל בהנעת כדור אצל הבלמים ולצאת עם הכדור כשהמשחק תקוע, פחות משחק של להעיף את הכדור למעלה.
אחד הפתרונות למשחק עומד זוהי הנעת כדור מלמטה, מהבלמים שדוחפים קדימה. כמובן שאני עולה להתקפה יש עלי אחריות כי אני האחרון, אז אני דואג שהקישור האחורי יחפה עלי. יש לי כמה גולים בכל עונה בשנים האחרונות, לרוב עם הראש.

“לרוב כובש עם הראש” אלקבץ נוגח את שערו הראשון במדי נורדיה מול בית”ר יבנה (צילום: ינון פוקס)

הגעת אלינו מאשדוד עם 9 צהובים, אבל בנורדיה ספגת צהוב אחד בלבד בשישי האחרון על דיבורים עם השופט. למה זה קרה והאם זה משהו שמאפיין את המשחק שלך?
אני לא זוכר בכל הקריירה שלי שהחמצתי משחק אחד בגלל צהובים, אף פעם לא הגעתי לחמישה צהובים בעונה, והסברתי את גם לצוות המקצועי כשהגעתי. זה קרה באשדוד כי אני באתי עם הניסיון שלי, בליגה הזו מנסים להפעיל לחץ על השופטים כי זה חלק מהדינמיקה של המשחק, כמו שהפעלתי לחץ על השופט נגד באר שבע השבוע. אני לא יכול לקבוע בוודאות אבל יכול להיות שחלק מהלחץ שלי גרם להרחקה של השחקן שלהם. באשדוד הייתי המנהיג היחיד על המגרש לכן כל הלחץ כלפי השופטים נותב אלי. השופטים בליגה ב’ לא נותנים כבוד לשחקנים בעלי ניסיון כפי שקורה בליגות גבוהות יותר ולכן מיהרו לשלוף לי צהובים ועם הנדוניה הזו באתי לנורדיה. כאן אני לא המנהיג היחיד, יש פה את ציון שהוא מנהיג גדול, את שי ניסים, אביתר ומיקי רנדי. ככה שלא כל עומס נופל עליי. אני לא שחקן אלים, הצהובים שלי שם לא היו על פאולים קשים או נגיעות יד.

ברבש לא מאמין בלשמור צהובים אבל אם תקבל עוד שני צהובים במשחקים הקרובים אתה עלול להחמיץ את משחק העונה נגד מלאכי, אתה חושב על זה ומנסה לשמור על עצמך מפני צהובים?
אני לא שומר צהובים כמו שלא שמרתי צהובים למשחק הקודם של אשדוד נגד נורדיה! הזהירו אותי שלא אספוג כרטיס במשחק שהיה שבועיים לפני נורדיה נגד מכבי באר שבע. אבל במצב של 3:2 לזכותנו שחקן שלהם היה בדרך לשער ועצרתי אותו בעבירה של צהוב כדי שלא נספוג את השיוויון, הניצחון קודם להכל. לא חשבתי על ההשלכות של זה, זה האופי שלי. לא רציתי שנגיע למשחק מול נורדיה במינוס 4 או 5 נקודות.
אני אהיה יותר אחראי בזמן הקרוב ופחות אדבר עם שופטים, אך לא אהסס לעשות עבירות שימנעו ספיגת שער ולנצח משחקים. בכל מקרה יש בנורדיה מספיק שחקנים טובים כדי למלא את החסר בהעדרי.

בהמשך למה שאמרת קודם, איך זה לשחק בקבוצה שאתה לא המנהיג היחידי?
מה שמייחד את הקבוצה הזו, ושיחקתי בהרבה קבוצות במהלך הקריירה עם שחקנים שעשו דבר או שניים בכדורגל, זה שאין בנורדיה אגו. האגו בקבוצה הוא ברצפה. ציון זקן זה נכס בכל רמ”ח אבריו, אי אפשר להגיד עליו חצי מילה רעה. שי ניסים, שחוץ מזה שהוא כדורגלן ענק הוא גם דמות בריאה בחדר ההלבשה, ויש לנו גם את אביה ורנדי. כל אחד יודע לנתב את המנהיגות שלו כדי לדבר עם שחקן צעיר ולהרים אותו. חדר ההלבשה שלנו מאוד שמח, כיף להיות פה. יש פה קבוצה בריאה ומועדון נדיר.

איך הגעת בתחילת העונה לליגה ב’ ולאשדוד? מה שכנע אותך לחתום שם?
שנה שעברה שיחקתי בכפר קאסם ולקראת סוף העונה התקשר אלי חיים כהן, המנהל המקצועי של אשדוד, שזכר אותי מגילאי הנבחרות שגם שם הוא הוא היה המנהל המקצועי ושמרנו במשך השנים על קשר. הוא סיפר לי על הפרויקט יפה שעושים באשדוד והציע לי להצטרף. בהתחלה סירבתי בתוקף לרדת לליגה ב’, זה לא התאים לי. אבל לזכותו ייאמר שהוא לא ויתר ולא הרפה ממני עד שהסכמתי לחתום, כאשר המטרה ברורה- לעלות בתוך שנה לליגה א’. ההצעה הכספית הייתה יפה וזה השתלב לי מצויין עם העסקים הפרטיים שלי. הם הבטיחו להחתים עוד שחקנים בכירים כדי שתהיה קבוצה חזקה שתעלה תוך שנה לליגה א’. לצערי זה לא קרה מחוסר תקציב, למרות שהם פנו לשחקנים בכירים מאיזור הדרום. הם אפילו האשימו אותי שגמרתי להם את כל התקציב.

ומה קרה בינואר?
אמרתי להם שהקבוצה זקוקה לחיזוק ואם הם לא מתכוונים להמשיך להיאבק על העלייה אז אני לא רוצה להמשיך. ראיתי שבמקום לשאוף לעלות ליגה הפלייאוף הפך למטרה וזה לא התאים לי. אמרתי שככה זה לא יכול להימשך ושקיבלתי הצעה מנורדיה, ואם אני אעזוב זה יתאים לשני הצדדים- להם יתפנה כסף לחזק את הקבוצה ואני אגיע לקבוצה שמתמודדת על העליה.

עושה רושם שהמשחק הקודם של אשדוד ונורדיה היה קו פרשת מים באשדוד, ההפסד די גמר אותם מקצועית ומוראלית.
אני מסכים מאוד עם האמירה הזאת. אמרתי למנהלים באשדוד שהליגה זה מירוץ מרתון ובמרתון קוראים הרבה דברים בדרך, אתם יודעים כמה נקודות נורדיה איבדה במרתון הזה? ברהט, מודיעין, מעלה אדומים וכמובן מול מלאכי. אם אשדוד היו מאמינים וממשיכים להתחזק הם היו היום חזק במאבק האליפות. אבל אחרי נורדיה הם נשברו ואמרו שהלכה העונה, וככה זה גם נראה. תראה את קריית מלאכי, שלא הייתה בתמונה העלייה, היא האמינה והיום היא במקום הראשון. ליגה עולים בסוף העונה, לא במחזור 12 ולא ב-,15 וזה מה שצריך לדעת גם פה בנורדיה. ממשיכים עד הסוף בכל הכח.

אלקבץ במדי אשדוד

מה ההבדלים בין אשדוד לנורדיה?
הקבוצה בנורדיה הרבה יותר מוכשרת וטובה, חד משמעית. יש פה שחקנים מוכשרים שעברו הרבה בכדורגל והיו בליגות יותר בכירות. אבל אני עדיין חושב שאשדוד הוא מועדון טוב מאוד, שיכול להיבנות קדימה כמועדון להרבה שנים. יש קהל טוב, חדר הלבשה מגובש ותנאים מצוינים לשחקני. אני יכול להגיד בשקט לכל שחקן שירצה לשחק בליגה ב’ להגיע לאשדוד שמשדרים רצינות.
נורדיה זה המועדון שלי ואני מחויב אליו. אני נהנה להגיע לכל אימון ומשחק. התנאים פה נהדרים, המעטפת מסביב למועדון מדהימה, דואגים לנו מא’ ועד ת’ שלא יחסר כלום לאף שחקן. מועדון שמתנהל בסטנדרטים של ליגה א’ ואפילו ליגה לאומית.

כמה מילים על לשחק מול הקהל של נורדיה
שחקן בלי קהל זה כמו אוטו בלי דלק, הקהל של נורדיה מגיע לכל מגרש בתנאים לא תנאים. השירים של הקהל זה משהו מדבק, אני שר אותם לילדים בבית. הקהל שלנו זה חוויה, אין שחקן שעולה לשחק ורואה קהל עומד ושר שלא נותן אקסטרה מעצמו. קהל זה לטוב ולרע והקהל של נורדיה בא מאהבת חינם, הוא מעודד גם שלא הולך.
אני שיחקתי גם מול קהלים גדולים יותר שבתקופות קשות היקשו על הקבוצה, כשלא הולך אז הם מקללים ומורידים את הביטחון ואז העידוד הופך למשקולות על הרגליים.

מה יהיה עם מלאכי? והאם אתם השחקנים עסוקים כמו האוהדים במשחקים ובתוצאות שלהם?
אסור בתכלית האיסור להסתכל על מלאכי, אני אומר את זה כל הזמן גם לשחקנים. עכשיו אנחנו ראשונים ולהם משחק חסר אז הלחץ עובר אליהם, אם הם ינצחו את המשחק החסר ונגיע ראש בראש למשחק מולם במלאכי נדע לעשות את העבודה ולנצח אותם ואם חס וחלילה לא נעשה את זה, אז יגיע למלאכי לעלות ואנחנו נצטרך לעלות מהפלייאוף. כמו שברבש אמר לכם, אנחנו כרגע מרוכזים רק באשדוד. נסיים עם אשדוד נעבור לאילת. אנחנו לא רואים כלום מעבר למשחק הקרוב. זה המאני טיים של העונה ואסור לעשות טעויות בדרך.

איך זה לשחק בטדי?
טדי הוא היכל כדורגל וזה תמיד חוויה לשחק פה, אתה עולה לדשא בתחושה של כדורגלן אמיתי. אנחנו מעדיפים לשחק בטדי ולא במישור אדומים כי הדשא הסינטטי במישור מאט את הקצב ופוגע בשטף המשחק. שיחקתי בעבר בטדי גם נגד קטמון והפועל ירושלים, אפילו פעם אחת נגד ביתר כשהייתי בן 20.
מצד שני הקבוצות שבאות לשחק בטדי באות לטרוף את הדשא גם בגלל נורדיה וגם בגלל שזה בטדי ולרבים מהם זו פעם ראשונה.

מה לאחל לך ולנו להמשך הדרך?
קודם כל אני מאחל לעצמי להיות בריא ואחר כך לנצח את אשדוד, ומאחל לכולנו לחגוג ב7/4 עליית ליגה אולי, אפילו כאן בירושלים בכיכר ספרא.

בטווח הארוך אתה רואה את עצמך ממשיך בנורדיה גם בשנים הבאות ?
אני לא פוסל שום דבר, אם כבר הגעתי לנורדיה בינואר עם כל הנסיעות האלה לירושלים זה אומר שהכל אפשרי בחיים. מקסימום אני אתפנק מדי פעם במלון אלדן…

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30