לפצח  את ה-DNA של  בית”ר: ראיון עם עמית ברבש – מאמן הקבוצה

שלום עמית, אתה יכול להציג את הצוות המקצועי הגדול שילווה אותך השנה?

משה בן ארוש, המנהל המקצועי; גילי גור, עוזר המאמן; גיא עמיאל, מאמן השוערים וסרג’יו חאובל שהוא מאמן כושר ואיש מקצוע מצוין. גם הפסיכולוגית שני זמור תישאר איתנו ותלווה אותנו לאורך כל השנה – גם בקבוצות קטנות וגם עם הקבוצה כולה”.

אתם מחפשים עוד אנשים שיעבו את הצוות?

“יש עוד שני חבר’ה שאמורים להביא לנו צ’יפים לגופיות, עם ניתוח של מה שאנחנו עושים. הם אמורים להגיע כבר בשבוע הבא וללוות  אותנו כל העונה. אני מחפש בנוסף  מישהו שיצלם לי באופן מקצועי משחקים של הקבוצות היריבות. ייתן לי חוות דעת ושיאפשר לי להתכונן יותר טוב למשחקים”.

לגבי משה בן ארוש, עד כמה הוא מעורב במה שקורה בקבוצה? ואיך היה הקיץ הזה ביניכם? הרי הוא חיפש עוד מאמנים לפני שחתמת מחדש.

“משה מעורב השנה בבניית הסגל לא פחות ממני. הוא עושה את עבודת השטח מבחינת הסוכנים, בהבאת שחקנים מבחוץ. כידוע לכם, אני לא מכיר שחקנים מבחוץ. משה מכיר מקרוב 50 אחוז מהשחקנים, ואני מכיר 50 אחוז מהשחקנים, אבל כל שחקן אנחנו מביאים ביחד. לכן, השנה התפקיד של משה הוא הרבה יותר משמעותי ממה שהיה בעבר.

לגבי הקיץ, זה בסדר שנורדיה בדקה אפשרויות של מאמנים נוספים. ככה זה אמור להיות באגודה מתוקנת. זה שעלינו שתי ליגות זה נכון וזה יפה, אבל זכותו של מועדון לבדוק גם אפשרויות אחרות. אין כאן משהו אישי”.

עד כמה אתה מכיר את היריבות שמחכות לנו העונה?

“כל הקבוצות השנה השתנו, למעט שלוש קבוצות שנשארו עם קאדר זהה – נס ציונה, כפר קאסם והכח , שרק הוסיפו שחקנים. כל יתר הקבוצות שינו את פניהן, כשהרבה קבוצות הביאו 6-7 שחקנים ושחררו 6-7 שחקנים. זאת אומרת, אלו קבוצות חדשות. על פניו נראה לי שנס ציונה, כפר קאסם והכח יהיו הקבוצות החזקות.

מה נעשה? כאמור, אחד הדברים שביקשתי מהנהלת נורדיה זה להקצות תקציב מסוים לצילום המשחקים של קבוצות אחרות, כדי שאני אוכל לשבת בבית, לצפות במשחק 3-4 פעמים ולהכין מזה תקציר של 20-25 דקות, וככה להכיר יותר את הקבוצות”.

(צילום: ינון פוקס)

האופי של העונה הזאת יהיה שונה ביחס לעונות הקודמות: אנחנו כבר לא הקבוצה עם התקציב הכי גדול, לא נעלה עם ציפייה לנצח בהכרח בכל משחק. איך אתה חושב שזה ישפיע על אופי המשחק ועל הסגנון של הקבוצה?

“אני מסכים. ב-3 השנים האחרונות השחקנים של נורדיה עלו לשחק עם אקדח ברקה. בליגה ג’ הייתה לנו מטרה אחת רק לעלות ליגה, ובליגה ב’, המטרה שלי כשחזרתי, הייתה רק לעלות לליגה א’. השנה המטרות שלנו יהיו לשחק כדורגל הרבה יותר פתוח ויותר משוחרר. עדיין יהיה לחץ, כי אנחנו עדיין קבוצה חדשה בליגה א’, שצריכה להוכיח את עצמה. אחת המטרות שלנו היא להיכנס לפלייאוף העליון, אז עדיין יהיה לחץ. אבל לחץ חיובי. לחץ  – זאת לא מילה רעה. ועד עכשיו עמדנו יפה בלחצים”.

אז אתה חושב שנשחק כדורגל התקפי ומהנה?

“אני מאמין שנראה שילוב של לחץ גבוה – אני אוהב ללחוץ קבוצות גבוה, ושום דבר לא ישתנה, אנחנו נלחץ גבוה ונשחק עם מגנים שתוקפים – עם זהירות. בליגה א’ משלמים מהר מאוד על טעויות. מצד אחד נרצה לפתח כדורגל חיובי, ומצד שני לא נוכל להזניח את הצד ההגנתי של כל הקבוצה, כדי שחלילה לא נסתבך בטבלה בתחילת השנה. ה-DNA של בית”ר ירושלים הוא לבנות קבוצות אטרקטיביות. כשהגעתי בעונה שעברה, בליגה ב’, המגנים בכלל לא תקפו, ואצלי הם כן תקפו, וגם עברנו להנעת כדור מסודרת ולא כדורים ארוכים. את כל מה שנאלצנו לעשות בעונה שעברה באמצע העונה יהיה לנו יותר קל לעשות, כי אנחנו מתחילים את זה עכשיו מהיסוד”.

באיזו רמת אינטנסיביות יהיו האימונים השנה?

“התכנון הוא לעבוד במתכונת של שבוע-שבוע: שבוע חמישה אימונים, שבוע ארבעה אימונים. כשהליגה תתחיל, נעשה ארבע יחידות אימון. האינטנסיביות של השחקנים הייתה טובה גם בליגה ג’. אצלנו מי שבא לאימונים בא לעבוד, הם לא באים להעביר את הזמן. ההבדל הוא ביריבות: בליגה ג’ היינו באים באינטנסיביות, אבל היינו פוגשים קבוצות שבדקה העשירית כבר היינו מובילים עליהן 0-3, וזה היה מוריד את האינטנסיביות. בעונה האחרונה היה לנו כושר גופני לקוי, כשמהדקה ה-60 הקבוצה הייתה נופלת. כמעט פספסנו את העלייה בגלל הכושר הגופני. זאת אחת הסיבות לשינוי שעשינו בקיץ – אנחנו רוצים להיות בין המובילים בליגה מבחינת הכושר הגופני”.

אז בהקשר הזה, קשה להתעלם מריבוי הפציעות שאנחנו סופגים בקיץ הזה. איך אתה מסביר את זה?

“הפציעות מחולקות אצלנו לכמה גורמים, כשיש לנו משהו כמו שבעה שחקני מפתח שפצועים מתחילת האימונים. אצל כשליש מדובר בפציעות של ברך, והייתה עוד פציעה אחת, של עידן, של שבר בכף רגל – וזה כבר לא קשור לכושר גופני. יש לנו עוד שני שחקנים פצועים שבגלל עומס משקל שלהם נפצעו; הם לא הכינו את עצמם כראוי בתחילת השנה; ועוד פציעה או שתיים של מתיחות. בסך הכול אנחנו עובדים נכון. מי שנח, מי שמכין את עצמו לאימון כמו שצריך, מי שהולך ועושה את מה שאנחנו אומרים לו – אין סיבה שייפצע”.

עד כמה הפציעות האלו פגעו בהכנות של הקבוצה?

“פגעו, פגעו מאוד, אבל אנחנו עדיין קבוצה גם בלי השחקנים האלו. היו חסרים מתחילת העונה שי ניסים, אופיר עמרם, ליאור היילה, עוז אריאל, עידן מזרחי ואלי זיזוב. זאת קבוצה שלמה שיכולה להיות בהרכב ביום נתון. זה פגע, כי לא תרגלנו את כל השחקנים האלו, אבל מצד שני הרווחנו שחקנים שלא פחות מחויבים למועדון. כשהחבר’ה האלו יבריאו יהיה להם יותר קשה להיכנס להרכב, כי החבר’ה ששיחקו עד עכשיו עשו עבודה טובה”.

מה לגבי הרכש החדש עאטף אבו-בילאל? באיזו עמדה אתה בונה עליו?

“בכל מקום במגרש – כחלוץ, בכנף, מתחת לחלוץ. אנחנו יכולים להשתמש בו בכל עמדה התקפית”.

 איך הוא הגיע לקבוצה?

“זאת יוזמה של המנהל, רן מבשוב. הוא ישב עליו חזק מאוד”.

יש לנו המון שחקני קישור, אחוריים והתקפיים, ואין לנו כמעט חלוצי 9.

“אני לא רוצה חלוץ 9. אני לא מתכוון להאט את המשחק שלנו השנה; אני רוצה בשפיץ שחקנים שיכולים לעבוד, לרוץ, לסגור ולפתוח. יש לנו את נועם מזרחי ואת ירין הלל, שמתאים לא רק לאגף אלא גם לשפיץ. גם עאטף יכול לשחק בתפקיד הזה, ובמקרים מסוימים אפשר לשחק גם עם אופיר עמרם כחלוץ מדומה. אנחנו עדיין מחפשים חלוצים, אבל לא נביא חלוץ בכל מחיר, אלא רק את מי שבאמת טוב”.

אין קבוצה משחקת במערך כזה, עם 9 מדומה, חוץ מברצלונה…

“לא יהיה לנו 9. לא יהיה מישהו שייתנו לו כדורים והוא יעמוד ויחלק פסים. זאת תהיה קבוצה שלא תפסיק לרוץ”.

בעונה שעברה התלוננת שהקבוצה מאוד איטית. זה משהו שהשנה ישתנה?

“יש לנו שני מגנים מאוד מהירים, יונתן זאדה ויניב פינק, יש לנו שני בלמים מהירים, אוראל בניטה ופרדי ציון, כשבכנפיים יש לנו שחקנים מהירים כליאור היילה, ירין הלל ודביר ברוך, ובמרכז המגרש יש לנו את אדי דדון, את אביתר ברוכיאן ואת עוז אריאל. מבחינת מהירות, אנחנו כן מסוגלים לייצר את זה השנה. זאת גם הייתה אחת המטרות שלנו לשיפור. בעונה שעברה, ראיתי מול עיניי קבוצות בינוניות אבל מהירות שהיה לנו מאוד קשה להתמודד איתן כשהן הגיעו לטדי. אני מוכן לשחקן אחד בקבוצה שהוא לא מהיר אבל טכני, אבל כל השאר צריכים לרוץ”.

אמרת לנו בעבר שאתה דוגל ברוטציה, ושאתה מאמין ששחקן מחליף לא צריך לעלות רק כשמישהו אחר נפצע או מורחק. זה יהיה ככה גם השנה?

“תמיד משחק מי שטוב. רוטציה נוצרת כשיש שחקנים שמגיעים באותו מעמד; אם שחקן אחד לא טוב, אתה לא נותן לו לשחק. אתה עושה רוטציה כשיש לך שני שחקנים בכושר טוב. אתה לא עושה רוטציה בין שחקן חלש לבין שחקן טוב”.

אתה לא חושש ששחקנים שיישבו על הספסל יפגעו בקבוצה?

“אני לא חושש. אני עושה טובה לשחקנים שהם פה, לא הם עושים לי טובה. על כל שחקן אחד פה אני יכול להביא שני שחקנים שנמצאים  היום במקום אחר. הם מודעים לזה שבחרנו אותם בפינצטה. פרצופים זה חלק מקבוצת כדורגל, אבל שחקנים גם צריכים לגמור אימון כמו שצריך”.

מה מצבו של שי ניסים?

“שי לא החלים מהפציעה שלו במפשעה, ולכן יש סימן שאלה גדול לגביו. אנחנו לא יודעים איזה שי ניסים נקבל, ונצטרך לחכות בסבלנות. הוא חזר לאימונים אחרי תקופה ארוכה, אבל אנחנו מקווים מאוד שסימן השאלה הזה יהפוך לסימן קריאה חיובי”.

הקפטן ציון זקן ממשיך לעונה נוספת. למרות הגיל, הוא נראה מעולה.

“נראה מעולה, אבל את ציון אנחנו לא שופטים לפי הגיל. בדיוק כפי שילד בן 17 ישחק במקומו אם הוא יהיה יותר טוב ממנו באימון, לא צריך לשפוט אותו על סמך הגיל. אבל כן צריך לשמור את ציון, זאת עונה ארוכה והוא לא הופך להיות יותר צעיר. תפקידו של ציון בקבוצה ברור. הוא מעבר לשחקן”.

שני שחקנים שהיו אחראיים לכמעט 80% מהבישולים והשערים שלנו בעונה שעברה, דניאל דרעי ואליאור משעלי, עזבו. למה זה קרה? והאם יש מי שימלא את החלל שלהם מבחינת מספרים?

“למשעלי עדיין לא מצאנו פתרון. הוא שחקן מצוין וחלוץ מצוין שעשה עונה טובה אצלנו. הוא התקדם למכבי הרצליה, ואנחנו שמחים שהוא יודע שהוא התקדם גם בזכות נורדיה, ומתגאה על זה שהיה אצלנו. אנחנו שמחים בשבילו. לגבי דניאל, מבחינת שכר הוא דרש משהו שלא אפשר היה לעמוד בו. הוא דרש יותר מכל שחקן אחר שיושב פה. בעיניי הוא שחקן טוב, אבל אנחנו לא נתנו את הסכומים האלו לאף אחד. לגבי המספרים שלו, זה שחקן שנתנו לו לקחת כדורי עונשין, הקרנות והפנדלים . אם הייתי נותן את זה לשחקן אחר, אז גם המספרים שלו היו מגיעים למקומות האלו. אולי בסיבוב הראשון היו לו גולים תוך כדי משחק, אבל בסיבוב השני הוא כבש רק במצבים נייחים, בנוסף לבישולים ושער נוסף. מבחינת מספרים, לא ספגנו מכה. אם זה היה שחקן שנותן גולים במהלך משחק, אז אלו היו מספרים שקשה להדביק”.

אמרת על אופיר עמרם שהוא הרכש הכי גדול שהגיע לליגה א’. מה יהיה התפקיד שלו על המגרש?

“לא יודע, אימנתי אותו רק כמה אימונים והוא נפצע. אבל אופיר שחקן כדורגל כישרוני מאוד, ואני אוכל להשתמש בו בכל תפקיד התקפי. הוא נמצא בשיאו. בשלוש השנים האחרונות הוא מצוין, ואני מקווה שיחזור מהר לעצמו. הייתה לי שיחה איתו, הוא מחכה ל-MRI, כשעד אז אסור לו להתאמן”.

מבחינת חוליית ההגנה, עזב אותנו דור אלקבץ, שהיה סוג של מנהיג. מנגד, שחקני ההגנה שלנו עכשיו הם שחקנים צעירים, חסרי ניסיון. איך אתה רואה את זה?

“דור אחד השחקנים הכי טובים שאימנתי, ברומטר ממש. מבחינת שכר, נורדיה לא יכלה אפילו להתקרב למה שהוא דרש. אבל הבאנו לא בלם אחד, אלא שני בלמים מצוינים, גם אור זהבי וגם אוראל בניטח – כל זה לצד פרדי ציון, שהוא המנייה הכי בטוחה בקבוצה מבחינתי. העונה נוכל ללחוץ יותר טוב, כי יהיו לנו שני בלמים מהירים; מבחינת ניסיון, לא קונים את הניסיון של דור, אבל בסך הכל במשבצת הזו אנחנו בסדר גמור”.

עוז אריאל סבל בעונה שעברה מפציעות רבות, בעיקר כי הוא לא היה רגיל לעומס של הליגה הלאומית. איך אתה מתרשם ממנו?

“עוז שחקן מוכשר שאימנתי אותו בליגה ג’. קיבלתי בחזרה את עוז שחקן יותר בשל וחכם, עם יותר הבנת משחק. רואים שהוא התאמן ברמות הגבוהות של נתניה, תחת שני מאמנים מצוינים ומקצוענים. זה מצוין לנו. מבחינתנו, הוא ישחק העונה או בכנף או כקשר 50/50”.

יש לנו שלושה שחקנים חדשים מקריית מלאכי. הייתה החלטה מכוונת להביא אותם יחד, לאור ההיכרות ביניהם?

“לא, זה במקרה. את יניב פינק, המגן השמאלי, ראיתי במשחק נגדנו. נדלקתי עליו – זה שחקן צעיר, מהיר, ילד שאפשר לגדל. את היילה אתם ראיתם יותר ממני. בניטח הוא פשוט שחקן, וישר ראינו שהוא בלם טוב. ברור שזה עוזר ששלושתם באים יחד מבחוץ”.

מה לגבי בן אור? חושב שהוא השוער המתאים  לליגה א’?

בטח מתאים, הוצעו לי שוערים מליגה לאומית והעדפתי את בן. לא חושב שאוהד סיידוף שבא מקטמון יותר טוב מבן. 

איזו עונה אתה צופה לנו?

“אנחנו נלך השנה, בשונה מהעונות שעברו, ממשחק למשחק. רק אחרי שנתקדם נדע מה קורה. בליגה ג’ חשבנו על גדרה מההתחלה, ובליגה ב’ חשבנו משלב מוקדם על מלאכי. השנה אנחנו באמת מתקדמים ממשחק למשחק, שלב-שלב”.

ומה התחזית האופטימית שלך? אתה חושב שאנחנו צריכים עוד עונה בליגה א’, או שאם הכול ילך טוב יהיה אפשר לדבר על עליית ליגה?

“אנחנו רוצים פלייאוף. אם תהיה סיטואציה של מאבק על עלייה, נעשה את זה, ורק אחר כך נחשוב על ‘מה יהיה’. אני כן חושב שנורדיה צריכה שנה-שנתיים לבנות את עצמה בליגה, כדי לא להגיע למצב של התפרקות, כמו קבוצות אחרות. אנחנו צריכים לבנות את עצמנו כך שנלך לפלייאוף העליון  ושלא נסתבך בתחתית, כי אז הכול ישתנה. אם תהיה סיטואציה שנורדיה תוכל לעלות, ברור שנעשה את זה. כרגע המטרות הן להיכנס לפלייאוף העליון ולברוח מהתחתית.

בטווח הרחוק, ואני אומר את זה בשמי, אני חושב שנורדיה צריכה להגיע תוך כמה עונות לליגה הלאומית. צריך גם לבנות שחקנים, כמו פינק, פרדי, אדי, כך שיישארו גם לעונות הבאות. מה הכוח של קבוצה, דוגמת נס ציונה? היכולת להשאיר את כל הבסיס, ורק להוסיף כמה תותחים. בכל מקרה, גם העונה אנחנו עדיין יכולים להפתיע”.

תודה על הראיון עמית, נתראה בכל יום שישי, אנחנו ביציע ! בלב זו בית״ר, בלב זו נורדיה !

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

אוגוסט 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31