“ברגע שהכירו לי את המועדון, פשוט התאהבתי”/ריאיון עם שחקן הקבוצה, אבי יוסף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאת: רותם כהן-לוי

אבי יוסף הצטרף אלינו לפני כחודש וחצי בסה”כ, אבל הוא כבר מרגיש בבית. מאז שהגיע, הקשר האחורי הוא חומה בצורה, שמראה כל משחק דומיננטיות וסימני מנהיגות. השבוע הוא שוחח איתנו כדי לספר על כל מה שהביא אותו עד הלום. בין השאר, תגלו מדוע הוא דבק בליגה א’ ומה הייחוס המשפחתי שלו.

יוסף בן ה-26 הגיע אלינו באמצע העונה מהפועל כפר-שלם – ומתגורר באור יהודה. הוא שיחק במשך הקריירה שלו בעיקר בקבוצות ליגה א’ (אם כי יש לו רקורד בלאומית) באזור גוש דן, עד שהגיע להרי ירושלים.

שלום אבי. אז תעשה לנו סדר: שיחקת בבית”ר ת”א-רמלה בלאומית, עברת דרך כפר שלם, מכבי שעריים, הכח רמת-גן, ועוד, ספר לנו איפה גדלת ואיך הקריירה שלך התגלגלה עד שהגעת אלינו?

גדלתי במחלקת הנוער של הפועל תל-אביב, לאחר מכן בנוער עברתי לגדנ”ע תל-אביב. עברתי לבית”ר תל-אביב בליגה הלאומית ושיחקתי שם שנתיים. לאחר מכן עברתי למכבי שעריים בליגה א’, ומאז אני משחק בליגה א’ – הפועל כפר שלם, חצי שנה באזור וגם בהכח רמת-גן”.

שיחקת כאמור בהרבה קבוצות והשתפשפת בליגות האלה, ובקבוצה צעירה כמו שלנו אתה נחשב למעשה לוותיק. אתה מרגיש שיש לזה ביטוי בחדר ההלבשה ובמגרש?

“ברור. אני חושב שאני צריך לתת דוגמא לצעירים ולהעניק להם מהנסיון שצברתי והידע שלי. גם כשאני הייתי צעיר, תמיד נדבקתי לשחקנים המבוגרים יותר, כדי ללמוד מהם. זה התפקיד שלנו, הבוגרים יותר, כמו דייויד גומז, שאני עדיין לומד ממנו דברים שאני צריך ללמוד”.

למה בחרת לבוא דווקא לנורדיה, למרות כל ההצעות שהיו לך?

“בעיקרון עזבתי את הפועל כפר שלם והיו לי כמה אופציות. כבר כמעט סגרתי בשמשון כפר קאסם, אבל יום לפני חתימת החוזה, אביב שרפשטיין ביקש להיפגש איתי. בפגישה אביב סיפר לי על נורדיה, על הסיבות להקמתה, על הקבוצה והקהל (שהיה מה שבאמת “עשה לי את זה”). הוא הראה לי את חדר ההלבשה, סיפר לי על השחקנים הצעירים, ועל התכניות של הקבוצה והראה לי את האתר וקבוצות הפייסבוק. פשוט התאהבתי באותו רגע. הייתי מוכן להתפשר על הכסף, ואמרתי לו: “קנית אותי, אני מגיע”. האמת היא, גילוי נאות: אני עוקב אחרי נורדיה בפייסבוק כבר שנה וחצי, מאז המשחק שהיה לי בכפר שלם נגד נורדיה בגביע. אפילו הצטרפתי לעמוד של הקבוצה, כי אהבתי אותה”.

עכשיו השאלה המתבקשת, איך זה להגיע לנורדיה? אתה מתחבר לרוח המועדון? לחזון שלו? לשחקנים? לאוהדים? או שאתה יותר רואה את עצמך כשכיר חרב?

“אני מאד מתחבר לסיפור הקמת המועדון. יש כאן תנאים שאין בשום קבוצה בליגה א’, ומהנסיון שלי, גם בליגה הלאומית אין. אני אוהב את התנאים, את הקהל, לשחק בטדי ובעמק הארזים – פשוט כיף לי לבוא ולשחק כדורגל.”

עזבת את הפועל כפר-שלם לאחר 7 מחזורים, אתה רוצה לספר על זה קצת?

“האמת היא שאין הרבה מה לספר. הפרידה הייתה ידידותית, ובהתאם למה שסוכם מראש עם יושב ראש המועדון. כשחתמתי, הוא אמר לי שברגע שתהיה לי הצעה וארצה לעזוב, אוכל לעשות זאת. פשוט רציתי משהו אחר, יותר מאתגר ויותר כיפי”.

מה לדעתך ההבדלים בינינו לבין שאר קבוצות הליגה ששיחקת בהן. אתה מרגיש שיש הבדל מכיוון שאנחנו קבוצת אוהדים? או מבחינות אחרות?

“התנאים שיש כאן הם נדירים. לגבי הקהל, מרגישים שמגיע קהל למשחקים, זה הבדל גדול. זה כיף שמעודדים אותך ונותנים לך רוח גבית.

יש כאן הרבה דברים שכשחקן כדורגל, אתה יכול לנצל אותם כדי לקדם את עצמך – למשל משטח אימונים והציוד. יש כאן תנאים שבעזרתם אני יכול לשפר ולחזק את עצמי. אפילו דבר בסיסי כמו מקרר בחדר הלבשה, כדי לאכול אחרי אימון. אלה דברים מאד חשובים. גם בליגה הלאומית יש תנאים כאלה, אבל כשירדתי לליגה א’ התחלתי להתחזק מבחינה דתית, כולל שמירת שבת. לכן, אני משחק בליגה א’, שבה משחקים לא נכנסים אל תוך השבת”.

איך האווירה באימונים לאחר הניצחון על בית”ר כפר-סבא?

“תמיד יותר כיף להתאמן אחרי ניצחון, וברור שאין דבר יותר משמח מאשר ניצחון במשחק כל כך קריטי, ועוד בדקה האחרונה. אבל אנחנו לא צריכים לעוף מעל הפופיק. אנחנו עדיין לא במצב טוב בטבלה, וכל משחק הוא קריטי. אנחנו צריכים להגיע דרוכים למשחק ביום שישי, כי מצפה לנו משחק לא קל. עוד לא עשינו כלום”.

עברנו סיבוב קשה, כולל רצף ארוך מאוד של משחקים ללא ניצחון בליגה. איך הייתה האווירה בחדר ההלבשה בזמן הזה?

“האמת היא שזאת פעם ראשונה שאני חווה רצף כזה של הפסדים. הרמנו את עצמנו לפני כל משחק, אבל הייתה הרבה באסה, כי ניסינו והתאמצנו, ובכל זאת תמיד הפסדנו. 90% מהשערים שקיבלנו היו ממצבים נייחים, בגלל חוסר ערנות, וזה היה מתסכל מאוד. זה לא שהיריבות הציגו מולנו התקפות מוצלחות, אלא שאנחנו עשינו טעויות קריטיות. הגולים שספגנו היו תוצאה של חוסר ריכוז או חוסר משמעת, ואולי גם חוסר בטחון. אז כתוצאה מכל זה, היה יותר מתח בחדר ההלבשה, אבל שמרנו על פוקוס והגענו מוכנים למשחקים”.

שיחקת גם במכבי שעריים, מה אתה חושב על היריבה לקראת המשחק נגדה? אתה מאמין שבמצבנו עכשיו, אנחנו יכולים לקחת ממנה נקודות?

“אני תמיד מאמין שהקבוצה שאני משחק בה יכולה לקחת נקודות. אנחנו צריכים לבוא ולעשות את זה, במקום לחשוב על היריבה.

זו קבוצה עם מסורת וקהל, ויש להם עונה מצויינת. אנחנו צריכים לבוא דרוכים, לבוא מוכנים, לתת הכל על המגרש ואני מאמין שאפשר לעשות את זה, כמו שהאמנתי שאפשר לעשות את זה כששיחקנו נגד בני יהודה.”

מה נראות לך הציפיות הריאליות למיקום שלנו בסוף העונה?

“בליגה הזאת אתה יכול להיות בתחתית, לחבר כמה נצחונות, ולהיות קרוב לפלייאוף. המטרה שלנו עכשיו היא לצבור נקודות ולהבטיח את ההישארות שלנו בליגה. זה היעד שאנחנו צריכים להגיע עליו. קודם כל נבטיח את זה, ואי אפשר לדעת לאן נגיע.”

איך זה לשחק מחוץ למחוז גוש דן? אתה מסתדר את זה?

“האמת שירושלים היא העיר האהובה עלי. אני חולם לגור לירושלים, מאז שהתחברתי לדת. זו דרך ארוכה, נסיעה של שעה פחות או יותר.”

איך האווירה בנסיעות עם אדי דדון, דיוויד גומז ותהל הלל? האם אתה חושב שזה משפיע על החיבור שלכם במגרש ובחדר ההלבשה?

“אחרי כל הנסיעות המשותפות, אנחנו כבר יודעים הכל אחד על השני. את דיוויד אני מכיר קצת, כי יצא לנו לשחק יחד חודש במכבי שעריים, את אדי ותהל הכרתי רק בנורדיה, נחמד לנו יחד בנסיעות, ולפעמים אנחנו הולכים לאכול יחד אחרי אימונים.”

שאלה קשה. למה גדלת בהפועל?

“למה גדלתי בהפועל? טוב, אז ככה. בני הדודים שלי הם שלום ואבי תקווה, ומאז שאני ילד קטן היינו הולכים לראות אותם משחקים בהפועל. במשפחה שלי כולם הפועל, לכן באופן טבעי גדלתי בהפועל.”

אתה אוהד את הפועל?

“האמת היא שאני לא אוהד של אף קבוצה בארץ. אני אוהד את הקבוצה שאני משחק בה.”

ובחו”ל?

“אני אוהד ברצלונה.”

מה העמדה המועדפת עליך? איך היה לעבור את המשחקים האחרונים כבלם, שם שיחקת בגלל הנסיבות שנוצרו, והצגת משחקים טובים?

“אני נהנה יותר ובא יותר לידי ביטוי בקישור, אבל בעבר שיחקתי כבר גם בעמדת בלם. נוצר מצב בו הייתי צריך לשחק כבלם, ולא היתה לי בעיה, העיקר שאועיל לקבוצה. כבלם יש במשחק דקות שקצת משעמם לי, ויותר כיף להיות באמצע, באקשן, בלב המשחק.”

“לשחק כבלם? לפעמים זה קצת משעמם” (ינון פוקס)

איך אתה תופס את התפקיד שלך על המגרש? מה זה דורש ממך? על מה אתה עובד כדי להשתפר?

“כשאתה משחק בקישור, אתה הלב של הקבוצה, אתה צריך לכוון שחקנים לפי הנסיון שלך, ובתפקיד שלי שהוא יותר אחורי, נדרשת יותר אגרסיביות, לנהל את המשחק, להעיף את הכדור מצד לצד. זה להיות שותף כמעט בכל דבר שקורה על המגרש. אני תמיד עובד בחדר כושר, שומר על תזונה טובה, דואג לגוף שלי שהוא כלי העבודה שלי.”

אתה בולט מאוד במיקום ההגנתי ובחוכמת המשחק שלך, אבל בצד ההתקפי פחות באת לידי ביטוי עד כה, גם בגלל ההצבה כבלם. זה תחום שאתה חושב שאתה מסוגל להציג בו יותר? עד כמה החלק ההתקפי הוא חלק במשחק שלך?

“העמדה שאני משחק בה היא יותר הגנתית. מבחינה התקפית, יש לי מה לתרום, אבל אני יותר אחראי מאחורה, הגנתי, ועוסק בניהול משחק. אני יכול להשתפר בתחום ההתקפי, יכול לשפר את המספרים שלי של שערים ובישולים”.

עברנו חילופי מאמנים, אתה חושב שזה הועיל לקבוצה? אתה מתחבר לסגנון של המאמן ציון זקן?

“לשלומי יש את הדרך שלו ולציון יש דרך אחרת. אני בסדר עם שניהם, הסתדרתי עם שלומי ואני מסתדר עם ציון. כיף לשחק אצל ציון, האימונים ברמה גבוהה, הקצב באימון טוב, יש יותר משחקונים. אני חושב שלשחקן יש יותר חיבור למאמן ששיחק בקבוצה, כמו ציון. כששחקן מרגיש מחובר למאמן, יש פעמים בהן הוא משחק עבורו”.

איך נראית העבודה מול עידן הררי עד כה, מנקודת המבט שלך? עד כמה עידן מעורב בקבלת ההחלטות המקצועיות, לפי ההתרשמות שלך?

“מהיום הראשון שעידן הגיע, הבנתי שהוא מקצוען שמבין את העבודה. הוא מהדור החדש של המאמנים, הוא פתוח ומקשיב ולא נעול על הדרך שלו, למרות שאני אוהב את הדרך שלו. החימומים שהוא מעביר ממש טובים, הוא מתקן אותנו כשצריך, כמו ציון. הם רואים בשניות מה צריך לתקן.

אני מאד מחובר אל שניהם ומאד אוהב לבוא לאימונים, עד כדי כך שהנסיעות מתגמדות לעומתם”.

איך אתה רואה את הקבוצה עכשיו, עם החיזוקים החדשים, פרידלנדר, ברוכיאן, עדיקה ואסרף, איך אתה חושב שהם משתלבים בקבוצה עד כה?

“אני חושב שהביאו שחקנים טובים לעמדות שאנחנו צריכים בהם שחקנים. לגבי ההשתלבות שלהם, עדיקה עשה את זה בצורה מדהימה. מבחינה חברתית הם השתלבו מהר כי ישר מחבקים ותומכים בקבוצה שלנו. אני מאחל להם בהצלחה ושנגשים את המטרות שלנו ביחד בע”ה.”

במשחק נגד בני יהודה, מעבר לפנדל שהבקעת, לקחת מנהיגות ובלטת מאוד. החשיפה שקיבלת מול קבוצת צמרת בליגת העל השפיעה עליך? האם קיבלת הצעות משמעותיות כלשהן מליגות גבוהות יותר?

“האמת היא שיצאתי מהמשחק בתחושה לא מאד טובה. אני חושב שמבחינה קבוצתית המשחק חיזק אותנו, וראינו אנחנו מסוגלים ויכולים. אני חושב שעמדנו יפה במשחק הזה. הפריצה של גומז הייתה מטורפת, גם ההגנה שלנו עמדה כמו שצריך עד דקה 70”.

“מבחינת חשיפה, לא היה משהו מיוחד. מה שעוצר אותי מלהתקדם יותר בקריירה זה השבת. לכן אני משחק בליגה הזאת. הייתה לי תקופה של כל מיני מחשבות עם עצמי וכל מיני תסכולים. אבל אני יכול להגיד שלמשחק נגד בני יהודה באתי והוכחתי לעצמי שהכול אפשרי, וחבל פשוט שאין לי אפשרות לשחק בליגות יותר גבוהות.”

“השבת מונעת ממני להתקדם” (גולר)

האם כשאתה משחק מול שחקנים שעברו כמוך בכפר שלם, כמו יובל אשכנזי ושי מזור, אתה מרגיש פספוס? או אמונה בדרכך?

“האמת היא שאני שלם עם מה שבחרתי לעצמי. אני שלם עם כל החלטה שאני לוקח בחיים. דרך אגב, יובל ושי הם שחקנים מקצוענים. היינו מתאמנים יום יום יחד, עשינו אימונים אישיים יחד והיינו חברים טובים. אני שמח בשבילם ועוקב אחריהם, אבל כל אחד והדרך שהוא בוחר בחיים, ואני שלם עם ההחלטה שלי.”

במשחק נגד בית”ר כפר סבא אמנם לא שיחקת, אבלל לא ויתרת על לקיחת המנהיגות, והרבית לעודד את השחקנים ולהעיר להם מהיציע. מה אמרת להם?

“כשהבקענו את הגול הראשון, חששתי שההתלהבות תגרום לכך שנשכח להפגין אחריות בקטע ההגנתי. אז הערתי לטולדנו ובניטח כדי שישימו לב שגם כשאנחנו מתקיפים, תמיד אחד מהם יהיה צמוד לחלוץ היריב. לפעמים אתה תוקף ותוקף, ואז במתפרצת אחת יכולים לעקוץ אותך. כאן נכנסת לתמונה המחויבות של השחקנים הבוגרים יותר. הם צריכים לשים לב, כדי שלא נעקץ באיזה גול טיפשי וסתם נפסיד את המשחק”.

אתה רואה את עצמך ממשיך איתנו?

“אני לא יודע מה יהיה. כל עוד אני נהנה ונמשיך ככה, תמיד ארצה להישאר במועדון כזה. אבל אי אפשר לדעת מה יהיה, מה התכניות של הקבוצה, מה התכניות שלי.

אם זה ימשיך ככה, ברור שאשמח. השנה שעברה בהכח רמת-גן, היתה קשה, וממש סבלתי מלהגיע לאימונים. אני עדיין בתביעות מולם. בגלל זה, כשאביב דיבר איתי, אמרתי לעצמי שאני יודע שיהיה לי כיף במועדון הזה.”

הדימיון הפיזי לסלאח ידוע ומוכר, אבל מעבר לכך, מי הכדורגלנים בארץ ובעולם המהווים עבורך השראה, ולמה?

“אחרי המשחק נגד בני-יהודה, שלחו באינסטגרם הרבה תמונות של סלאח, כי יש תמונה שלי עם הידיים מורמות כלפי השמיים, ושלחו לי תמונות כאלה של סלאח מליברפול.

לגבי השראה – אני אוהב שני שחקנים ששיחקו בתפקיד שלי בסגנון שונה. הראשון זה ג’נארו גאטוסו, שעכשיו הוא מאמן מילאן. השני זה סרג’יו בוסקטס הקשר האחורי של ברצלונה, בגלל היכולות הטכניות וניהול המשחק. אני קרוב יותר לגאטוסו, אני אוהב את סגנון המשחק שלו.”

למה בחרת בתסרוקת חריגה יחסית לשחקני כדורגל אחרים?

“אני כל היום מתעסק עם השיער, ופתאום גיליתי שיש לי תלתלים, אז זה מה שיצא.”

לקראת הריאיון, הרבה אנשים ביקשו לשאול לגבי הרקע להסרת הקוקו…

“השיער היה קצת יותר ארוך וחשבתי שזה לא יפריע לי אם אעשה קוקו, אבל אני לא רוצה להגיד איך נראיתי… אז אמרתי לעצמי שאני חייב לעשות משהו, הלכתי לספר שלי, והוא עשה לי תספורת קצת שונה. הוא אמר לי: ‘עכשיו אתה יכול לשחק בלי קוקו'”.

מה התחביבים שלך?

“כדורגל. רק כדורגל. אני אוהב כל מה שקשור לספורט, אבל האהבה האמיתית זה כדורגל”.

מילה לאוהדים לפני המשחק מול שעריים?

“בואו למשחק, תטריפו אותנו כמו שהרגשתי על המגרש מול בני יהודה, ואני מקווה שנשמח יחד אחרי המשחק”.

מנהיג גם מהיציע. יוסף (גלעד אימס)

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.