“אני לא אהיה מופתע אם נורדיה תפתיע” – ראיון עם אביחי יחיא, יו”ר הפועל כפר שלם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

הזיכרון המרכזי (אם לא היחידי) של כותב שורות אלה מהפועל כפר שלם קשור בניצחון מפתיע שהצליחה להשיג בטדי, אי שם בעונת 95/6, במשחק קצוות מול מוליכת הליגה הארצית (הליגה השנייה דאז) הפועל ירושלים, כשאת השער היחיד במשחק כובש הזר הצרפתי כרמלו מישיש. תהיתי אם גם אביחי יחיא , יו”ר ומנהל כפר שלם בהווה (ובמקביל יו”ר ועד עובדי רשות הדואר) ושחקן הקבוצה מגיל נערים ועד הפרישה בגיל 34, זוכר משהו מאותו משחק. את התשובה קיבלתי כבר בתחילת השיחה בנינו, כשהסתבר שאותו ניצחון הוא גם הזיכרון הגדול של יחיא מתקופתו כבועט: “מישיש הבקיע בדקה ה 78 ,הייתי קפטן במשחק הזה, המצחיק הוא שבמשחק הזה ההנהלה שלנו הימרה נגדנו וזה היה המשחק היחיד שהיה חסר להם כדי להוציא את הפרס הראשון בטוטו…”.

לאחר הפרישה אימן יחיא את כפר שלם במשך חמש עונות בהדרגה החל לעסוק בצד התפעולי (“עוד לפני שפרשתי הייתי בעצם כמו חבר הנהלה”). השנה הוא פעל לגיוס תקציב גבוה במיוחד במטרה ברורה לעלות לליגה הלאומית, אבל חלומות לחוד ומציאות לחוד.

את הריאיון לקראת משחק הגביע של נורדיה מול כפר שלם שיתקיים ב 11.11.16 , רציתי בכלל לקיים עם המאמן חיים שאבו, אלא שכידוע לרבים מן הקוראים, הנ”ל התפטר בתחילת השבוע מאימון הקבוצה מיד בתום התיקו המאכזב מול בקעת הירדן ובשל כך חזר בו מהסכמתו להתראיין. התיקו המאופס הציב את כפר שלם במרחק 11 נקודות ממוליכה מרמורק בתום 8 מחזורים, מה שהספיק ליחיא כדי להחליט על קיצוץ דרסטי בתקציב ושחרור מספר שחקני מפתח.

הרבה שחקנים הבאת עם שותפים, שאחד מהם בעצמו שחקן בקבוצה

נכון, הבלם איתן אהרון הוא גם שותף, אנחנו חברים הרבה שנים ושיחקנו יחד, והוא בא לעזור לי לפני כמה שנים. ההתנהלות מול השחקנים היא התנהלות שלי בלבד. חוץ מזה יש את מישל (נתנזון) ועיריית תל אביב עוזרת קצת. אבל השבוע כבר פירקתי את כל החבילה.

חיים שאבו התפטר או שזו הייתה החלטה משותפת?

הוא לקח את האחריות כי הקבוצה נבנתה אך ורק למקום ראשון השנה. התקציב עמד על 1.6 מליון ₪, יצאנו למחנה אימונים של שבוע ברומניה, אבל זה לא התחבר ואין טעם להחזיק את כולם.

אולי זה קצת מוקדם לקחת החלטה כזאת במחזור השמיני?

אני לא חושב , אמנם הייתה לי סבלנות, והיו דברים מעולם אבל אם בארבעה משחקים אתה לוקח 2 נקודות מ 12 אפשריות זה לא פשוט, וגם הצורה שבה נראינו במשחק האחרון הייתה רעה. הרעב של השחקנים זה לא היה אותו הדבר, כאילו אנשים חשבו שהם לא ירוצו והתוצאות יבואו, וזה לא עובד בליגה א’.

אז מהי המטרה המעודכנת שלכם?

אנחנו בכל מקרה רוצים להיות בפליאוף העליון, אבל בשביל זה מספיק גם תקציב של 300 – 400 אלף.

מה אתה יודע על נורדיה?

הבנתי שזו קבוצה שהקימו מאוכזבי בית”ר ושלמשחקים מגיעים 300 ו 400 איש. הבנתי שאתם משלמים משכורות יפות, כי רציתם את החלוץ שלנו טימור אביטן בתחילת העונה. עכשיו אתם יכולים לקחת אותו אם אתם רוצים כי הוא שוחרר, אבל נראה לי שהוא ילך למרמורק. מהשחקנים שלכם אני מכיר את ציון זקן ששיחק במבשרת וקטמון ואת אדם מזרחי, והיה גם עוד חלוץ טוב שהבקיע הרבה בשנה שעברה, מה איתו?

אלעד אברמסון, שחקן רוטציה, נלחם על מקום בהרכב. בכל מקרה גם אצלנו לא הכל דבש, עשינו תיקו מאכזב ויש לנו על הראש את אשדוד וקריית מלאכי

קרית מלאכי לא קבוצה לעליה, ויקטור גניש המאמן שלהם הוא חבר שגם אימן אצלי, הם קבוצה ללמעלה אבל לא בשביל עליה. אני מדבר איתו הרבה ואומר את זה מידיעה.

נראה לי שהם גם בסוג של משבר עם הקהל שלהם

יש שם גם הרבה שחקני בית שכן משחקים, לא משחקים, וחוץ מזה הם תחת מפרק אז זה לא פשוט להביא שם כסף.

ובחזרה לצרות שלכם, עוזר המאמן שלכם שרון ברנשטיין התקדם לעמדת המאמן, זה מינוי קבוע?

כעיקרון נתתי לו את המושכות אבל כדורגל זה דבר דינמי.

ומה אתה מצפה מהמשחק ביום שישי?

אני מקווה לראות קבוצה רעבה, שחקנים צעירים שירצו להוכיח את עצמם. אנחנו באים בסגל קצר מאד. בלדוט עזב כי בני יהודה רוצים שהוא יתרכז בלהיות עוזר מאמן אחרי שאריק הלך. כל אחד וההחלטות שלו, מרגע שאני לא הולך כלפי מעלה זה כבר לא משהו שרלוונטי לי. שבוע הבא גם קרלוס צ’קאנה יגיע, אנחנו בנתיים עוד מחכים לשחרור שלו מארגנטינה. הוא כבר בן 41 אבל אתה צריך לראות אותו, שחקנים בני 18 לא בנויים כמו שהוא בנוי. יש לנו את יהודה חוטא ששיחק בהפועל קטמון, אביחי ממכבי הרצליה , יובל אשכנזי ועוד שחקנים טובים לליגה א’.

אגב, למה בחרתם בשעה כ”כ מוקדמת למשחק, 11:45?

דיברתי עם הבחור שלכם ואמרתי לו בוא נקיים ביום ראשון בערב, לאור זרקורים ברמת השרון, יבוא יותר קהל ויהנה, אבל הוא אמר לי שזה לא מסתדר עם השחקנים, שיש להם התחייבויות, אבל אם זה בשישי אז אין לי ברירה כי יש משחק אחרינו, זה מגרש בשיקמה שאני משלם עליו במיוחד כי המגרש הקבוע בשכונת התקווה בשזרוע (תגובת דובר בית”ר נורדיה, נועם ביטון: “בשלב מאד מאוחר של השבוע ,שלישי כמדומני, עלתה הצעה לדחות את המשחק ליום ראשון הבא. סירבנו משתי סיבות: 1. התנגדות הצוות המקצועי, שנערך למשחק ביום שישי הקרוב. 2. היערכות של הקהל שלנו להפנינג ביום שישי “הלא הוא יום אוחנה”).

חלום להיות הסינדרלה בגביע?

אנחנו עדיין קודם כל מתרכזים בליגה ובלהגיע לפליאוף. אנחנו באים נגדכם בסגל דליל, גם טל משען שהוא אחד השחקנים החשובים שלנו פצוע ויהיו לנו בסגל 14 15 שחקנים, זה לא מה שהיינו לפני שבועיים או שלוש.

ולאור זאת , זו תהיה הפתעה אם תפסידו לבית”ר נורדיה?

בסה”כ יש לכם הרבה שחקנים לגיטימים לליגה א’ ואני לא חושב שזו תהיה הפתעה אם נורדיה תפתיע.

מאיפה הדרייב הזה לתת כל כך הרבה לכפר שלם?,תגיד

אני גדלתי שם. זו השכונה הכי הכי גדולה בתל אביב, כששיחקתי ועלינו לליגה השנייה היו באים גם 3000 אוהדים למשחקים. אז לא הייתה טלוויזיה כמו היום, הקהל היה בא לראות את כפר שלם ואז את בני יהודה. אף פעם לא הייתה יריבות בין הקבוצות ולא התקיים דרבי, כי הן אף פעם לא שיחקו באותה הליגה, היינו קבוצת בת שלהם והם האחות הגדולה. עד היום הם משאילים לנו שחקני נוער שישתפשפו אצלנו וגם אני בליגת העל אוהד בני יהודה. הולך מעט למשחקים אבל הבן הקטן שלי עוד רוצה ללכת מדי פעם. הכדורגל של היום זה לא הכדורגל של פעם, פעם היו שחקנים ולא היו סוכנים, היום יש סוכנים ואין שחקנים. כל ילד פלצן מקבל מאתיים אלף לעונה, מנשק את הסמל ואז הולך למקום אחר כי מציעים לו מאה שקל יותר. פעם היית רואה שחקנים. אני מתגעגע לימים שבני יהודה הייתה אהוד בן טובים ושמשון זה דמתי והפועל הייתה סיני ובית”ר הייתה מלמיליאן. וכשבן טובים בא לעבור לבית”ר הבעירו את התקווה ובאו עבריינים מהשכונה והחזירו אותו חזרה, ולפני משחק נגד הפועל הייתה ציפייה לראות את משה סיני, ולפני משחק מול בית”ר זו הייתה כוננות שיא , כל השבוע היו מתאמנים על הבעיטות החופשיות של מלמיליאן. מלמיליאן לא פראייר, הוא קנה בתים עשה כסף, ידע איך לנתב את עצמו. בן טובים אין לו מה לאכול ואני רואה אותו ככה זה כואב לי.

תמונה: לירן דורף עבור דאבל פס

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.