חומות של תקווה – ראיון עם אמל חאיכ

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

אמל חאיכ הוא השוער והפסיכולוג הטבעוני, שגדל בהפועל ירושלים ושיחק בקבוצה הבוגרת שלה עד שהגיע אלינו. הוא חושב שלבית”ר נורדיה ירושלים יש זכות קיום בפני עצמה, מאמין שהגזענות בבית”ר תשתנה וישחק שם שחקן ערבי, ומקווה שזה יהיה אחיו, נסים חאיכ. הוא לומד אצל המייסד והיו”ר הקודם של נורדיה, איציק אלפסי. יש לו מחשבות עמומות על ספת המטפל, אך כרגע הוא כולו מושקע בקריירת הכדורגל שהוא מאמין שתהיה ארוכה. הוא צופה טובות לקבוצה, מדבר על הכשלים בהגנה, ומסביר שמנהיגות במגרש היא חלק מהתפיסה שלו כשחקן

מאת: רותם כהן-לוי

שלום אמל, נתחיל בשאלה המתבקשת, איך אתה חווה את החיבור עם נורדיה, עם הקהל ובחדר ההלבשה?

“החיבור הוא טבעי. אמרתי אחרי הנצחון על כפר קאסם לפני חודש, שאני מרגיש שייך לנורדיה, ולא מרגיש הבדל ביני לבין שחקנים ותיקים יותר. אני חושב שזה מוכיח שיש התאמה נכונה ביני לבין המועדון והאנשים שמרכיבים אותו.הקהל מאד מרגש. אני מרגיש יותר מחוייבות כשאני חלק ממועדון ששייך לאוהדים, ויש לי יותר מוטיבציה כשאני יודע שלאוהדים יש חלק בניהול.”

אתה רואה את עצמך בנורדיה לטווח הארוך? מה היעדים המקצועיים שלך?

“היעד המקצועי שלי הוא לממש מקסימום של הפוטנציאל שלי, וכעת איני יודע מה המקסימום. אני מאד מאושר בנורדיה, ואני חושב שזו יכולה להיות הזדמנות בשבילי ובשביל המועדון לעשות צעד קדימה. יש לי מה לתרום ולאן להתקדם,  אבל זה תהליך של התפתחות. גם המועדון נמצא באותה נקודה – הוא רוצה להתפתח ולהתקדם, אבל זה תהליך וצריך להיות סבלניים ולעבור מכשולים שיהיו.”

אתה מודע לכך שאנחנו סופגים בממוצע גול ושליש למשחק? מה לדעתך הגורם לכך?

“לדעתי הגורם העיקרי לכך שאנחנו סופגים שערים, הוא חוסר ריכוז שלנו בתחילת המשחק, בהגנה בפרט ובקבוצה בכלל, כי את רוב השערים שהפסדנו בגללם, ספגנו בשלבים די מוקדמים של המשחק.  זה קרה במשחק מול הכח וגם מול יבנה, וזה משהו שאנחנו מדברים עליו ומנסים לפתור אותו, וזה עניין של החלטה. אנחנו צריכים להיות במצב שבו אנחנו שולטים במשחקים דרך התוצאה, ולא רודפים אחרי קבוצות מהרגע הראשון.

אתה דומיננטי מאד ומכוון שחקנים במגרש. האם אתה רואה את תפקיד השוער כתפקיד של מנהיג?

“כן, אני חושב שזה חלק מהאופי שלי ומהדברים שגדלתי עליהם, ולפי הראייה שלי את התפקיד, אלה דברים שכל שוער צריך לעשות. כשמדובר בשוער, יש יותר אחריות ויותר דרישות, ומבחינתי נדרשת רמה של מנהיגות, וצריך לדעת לדבר, לכוון את השחקנים, להרים ולעודד, וגם לדעת לבקר כשצריך”.“כשאתה שוער יש עליך יותר אחריות” (ינון פוקס)

איזה שוער הוא המודל לחיקוי שלך, ולמה?

“יש שניים, ולצערי שניהם כבר לא פעילים היום.

בארץ ניר דוידוביץ’ הוא המודל שלי. אבא שלי שוטר, ובתחילת דרכו הוא עבד הרבה במשחקי כדורגל בטדי, וכשמכבי חיפה היתה מגיעה לשחק, הוא היה מכניס אותי למנהרת השחקנים, והייתי לוחץ לדווידוביץ’ את היד.

פעם ההורים שלי פגשו אותו בחופשה באילת והוא שלח לי דף עם חתימה, עשיתי עליו עבודה בבית ספר בכיתה ה’ או ו’. הייתי מעריץ רציני שלו.

בחו”ל המודל שלי הוא ויקטור וולדז, שהיה השוער של ברצלונה עד לפני ארבע או חמש שנים. מאד התחברתי לאופי המשחק שלו – המנהיגות, הריכוז, משחק הרגל שלו, היכולת שלו לעמוד בלחץ.
הכי חשובה מבחינתי היא היציבות ששמרו עליה פעם השחקנים האלה, ובגלל זה זוכרים אותם.”

האם בבצורת הכיבושים אתה מאמין שההגנה מסוגלת לקחת נקודות?

“בסופו של דבר אני חושב שמדובר בעבודה קבוצתית, גם ההתקפה צריכה לתת תפוקה וגם ההגנה צריכה לשמור על שער נקי, זה משהו שאנחנו עובדים עליו.

אתה לא שוער מאוד גבוה, אתה חושב שזה משפיע על המשחק שלך?

“הגובה שלי 1.81 מטר, ואני לא חושב שזה משנה מבחינה מקצועית. כמובן שהייתי שמח אם הייתי גבוה בעשרה סנטימטרים, אבל אני מנסה לחפות על הגובה בניתור יותר גבוה וחזק, וזינוק עם שהייה יותר ארוכה באוויר. יש הרבה אלמנטים שאפשר לעבוד עליהם כדי לשפר עבודה של שוער.


“הגובה שלי? לא חושב שזה משנה” (חגי חסדאי כהן)

מה הצדדים החזקים והחלשים שלך כשוער?

“אני מאד בטוח במשחק רגל שלי, ואני מאד רוצה לשפר את משחק הגובה שלי ולהביא עוד מהנסיון שיש לי, למרות שאני צעיר. אני כמעט בן 23, אבל התחלתי לשחק בבוגרים כשהייתי בן 16.5, אז חוויתי הרבה ואני שואף להביא את זה למגרש.”

רואים אותך מתרגל במהלך משחקים, זה עוזר לך להיות מוכן ומפוקס יותר?

“זה בראש ובראשונה כדי לשמור על חום גוף, אבל גם כי אני חייב להיות מוכן בכל רגע נתון, להציל כדור או לצאת לכדור.”

איך העבודה עם גיא עמיאל?

“באמת שלא יכולתי לבקש דמות יותר כנה ומקצועית ממנו. הגעתי למקום חדש והוא עזר להתאקלם בצד המקצועי בצורה הכי טובה שיש. אני מאד מתחבר לדרך שבה הוא חושב שצריך לשחק, ואני מאד שמח שיש לי אותו.”

אתה מתאמן גם לבד בלי הקבוצה?

“כן. אני מתאמן בחדר כושר פעמיים שלוש בשבוע עם מתן טולדנו, וכשיש זמן והעומס מאפשר זאת, אני עושה אימון שוערים עם אחי שהוא שוער בנערים א’ ובנוער של בית”ר ירושלים.”

מה דעתך על השינוי בקווים, איך אתה מסתדר עם המאמן ציון זקן?

“את ציון לא הכרתי לפני כן, אבל שמעתי שמדובר בפיגורה ובאדם שכולם הולכים אחריו ונאמנים לו. אני מאד מעריך אותו ושמח שיש לנו אותו במועדון. בלי קשר לזה, לאבד או להחליף מאמן זו תמיד האופציה הפחות מועדפת על שחקני כדורגל, אבל נוצרה סיטואציה והקבוצה היתה זקוקה לשינוי. אני עדיין חושב ששלומי בנה קבוצה לוחמת, שיודעת מה היא רוצה מעצמה ושיש לה כלים התקפיים טובים. לא מימשנו את זה, אני לא יודע מה הסיבות לכך, אבל אני חושב שנסיים את העונה במקום טוב יותר, במקום שמתאים לקבוצה, ושלשלומי יהיה חלק גדול בזה. אני גם מרגיש שהיכולת שלנו כקבוצה ושלי אישית, היא בערך 30% ממה שאנחנו יכולים להציג, ואני מקווה שבתקופה הקרובה זה יבוא לידי ביטוי בניצחונות ובתוצאות יותר טובות”.

מה אתה חושב על המשחק האחרון מול יבנה? אתה רואה שינוי?

“כן, בוודאי. אני חושב שסוף סוף הצגנו משחק כדורגל שהיה שמח ואטרקטיבי, והיו בו הרבה צירופים. זה חלק מהשינוי שהיה גם באימונים ששחקנים שיחקו עם לב ורצון ואנרגיות טובות. לצערי זה לא בא לידי ביטוי בנקודות, אבל זה אחד המשחקים שגם כצופה וגם כשחקן, אני לא זוכר כמות כזאת של מצבים שהתפספסו בנורדיה. במחצית הראשונה יבנה קצת יצרו מצבים, אבל במחצית השנייה הם לא הגיעו לשער בכלל. זה קצת מתסכל, אבל יש תחושה של שינוי ואני מקווה שנביא את זה לידי ביטוי במשחק הקרוב.”

“לגבי התוצאה, יש משהו שקרה לנו גם במשחקים אחרים, בהם ספגנו גול בדקות הראשונות ורק אז התחלנו לשחק והשתפרנו. זה משהו שאסור שיקרה, כי לדעתי ברוב המקרים שערים בדקות הראשונות מכריעים משחקים. אנחנו צריכים לוודא שזה יקרה לטובתנו ולא לרעתנו”.


“הספיגות שלנו בדקות הראשונות הן משהו שאסור שיקרה לנו” (ינון פוקס)

אתה מרגיש שינוי בחדר ההלבשה?

“ציון הוא אדם שונה משלומי. יש אווירה שמחה וחיובית כרגע, מצד שני לי כשחקן, המשמעת והמחוייבות ששלומי דרש מהשחקנים, יצרו סביבת עבודה מאד מקצועית וזה משהו שאני מקווה שיהיה לי בכל קבוצה שאשחק בה. אני חושב שבתקופה ששלומי אימן בה, היה חסר איזון בין התחום המנטאלי לתחום מקצועי, בין הדרישות הגבוהות מאד לבין טיפה לשחרר. אבל זו הדרך שלו, ואני מעריך אותו מאוד.”

עלינו לסיבוב ח’ של גביע המדינה, עד כמה אתה, והשחקנים ככל שאתה יודע, מתייחסים למפעל הזה ברצינות?

“ברור שמתייחסים לגביע המדינה במלוא הרצינות. לפני שנתיים הגעתי לשמינית גמר והפסדנו בפנדלים. היינו מרחק נגיעה מרבע גמר, זו היתה חוויה אדירה שחשפה אותנו להרבה דברים ואנשים התחילו לדבר עלינו. זה היה הפסד אכזרי בדו קרב פנדלים מול הפועל רמת-גן, בו לקחתי את שני הפנדלים הראשונים, ובכל זאת הפסדנו.
שנה לפני כן הפסדנו בדו-קרב פנדלים בגביע הטוטו, ושוב לקחתי את שני הפנדלים הראשונים והפסדנו. 
אם נגיע מול בני יהודה לפנדלים, אני מקווה שאעצור שלושה.”

מי אתה חושב שתעלה ליגה?

“לדעתי אשדוד תעלה ליגה. הם החתימו לאחרונה את שלומי ארבייטמן, ואני חושב שהוא חיזוק מאד משמעותי בשבילם.”

שחקנים ערבים מירושלים מעדיפים לשחק ברש”פ, מה הסיבה לדעתך?

“הרבה מאד כסף. הליגה הפלסטינית מאד מתקדמת, ומושקעים שם סכומי כסף די גבוהים שמגיעים מתרומות. זה משהו די מפתה לשחקנים שלא מצאו את עצמם או שלא רוצים או יכולים להשתלב בליגות הגבוהות בישראל. הקבוצות הטובות בליגה הפלסטינאית הן ברמה של אמצע טבלה בליגה הלאומית שלנו.”

אנחנו יודעים שאתה טבעוני מבית צפאפא שלומד פסיכולוגיה. נכונות השמועות שאתה לומד אצל איציק אלפסי (ממייסדי המועדון והיו”ר הקודם של המועדון)?

“אני לומד לתואר ראשון במדעי ההתנהגות עם התמחות בפסיכולוגיה, ואני שואף ללמוד לתואר שני בפסיכולוגיה. איציק מרצה שלי כבר שלוש שנים, ואנחנו מדברים על נורדיה.”

איזה קבוצה אתה אוהד?

“מכבי חיפה, אני בא מבית של אוהדי מכבי חיפה.”

אתה מתכוון להיות על כורסת המטפל?

“קשה לי לראות את זה עכשיו. אני מתמקד בקריירה שלי כשחקן כדורגל, כי קריירה של שוער יכולה להגיע אפילו עד גיל 40 ואני רק בתחילת הדרך. אולי בראייה עתידית כן, אבל קשה לי להתייחס לזה כרגע.”

אי אפשר לפספס את אבא שלך שמלווה אותך לכל משחק, אתה מרגיש שהוא עוזר לך ברמה המנטאלית והמקצועית?

“אבא שלי מלווה אותי משחר נעורי, והוא חלק מאד משמעותי בחיים האישיים והמקצועיים שלי. הוא אימן אותי עד גיל 15 בערך. היינו רואים יחד אימוני שוערים, מעתיקים, הולכים לגן סאקר והוא היה מאמן אותי, כדי שאשתפר. תמיד אחרי משחקים הוא אומר לי את האמת, ואני שמח שיש לי ביקורת תומכת וכנה. כשצריך לתת בראש, הוא יודע לעשות את זה, למרות שיש לי ביקורת עצמית מאד גבוהה.הוא דמות מאד משמעותית בשבילי, ואני מרגיש בר מזל.”

איך זה לגדול בבית של שוערים?

“האמת שבראשית דרכי, כשהייתי בן 10 במחלקת הנוער של הפועל ירושלים דווקא התחלתי כחלוץ, ורק אחרי שלוש שנים הפכתי לשוער. אחי הפך להיות שוער בעקבותי, כשהייתי בן 17 או 18. אז לא גדלנו בבית של שוערים, אבל עכשיו הוא בית של שוערים. זה כיף גדול, אנחנו רואים יחד משחקי כדורגל ומנתחים אותם, מנסים לשים את עצמנו במקומו של השוער במשחק.

אתה מדבר עם אחיך, נסים חאיכ (שוער נערים א’ של בית”ר ירושלים), על שחקן ערבי בבית”ר, כל אחד בבית”ר שלו?

“ברור שאנחנו מדברים על זה. אני מאד אשמח ואני משתוקק כבר שיהיה שינוי משמעותי ופורץ דרך בבית”ר ירושלים. אני יכול להגיד בלב שלם שמקצועית, אחי מתאים לרמה של המועדון, ואני מקווה שלאנשים שאמורים לקבל את ההחלטות בבית”ר ירושלים, יהיה האומץ לעשות את הצעד קדימה הזה, כי אני חושב שהגיע הזמן. כרגע נראה שהם בדרך לשם, כי נדמה לי שבעבר גם בנוער שחקן ערבי לא בלט. בבוגרים לא הגענו לזה עדיין, אבל גם בנוער זה לא קרה, ואני חושב שאחי דווקא בדרך לעשות את זה. הלוואי שזה אכן יקרה”.

“דרך אגב, יש עוד שחקן ערבי שמשחק עם אח שלי. חלוץ בשם זייד קונבר, שלדעתי הוא החלוץ הכי טוב לגילו בארץ. אמרתי בעבר, עוד לפני שמשה חוגג הגיע לבית”ר ירושלים, שאם יגיע שינוי הוא יקרה דרך שחקנים שגדלו במועדון.”

ספר לנו קצת על איפה גדלת ומה היתה החוויה שלך בבית הספר הדו-לשוני?

“גדלתי בבית צפאפא. ההורים שלי במקור מדיר חנא ומר’ר שבצפון, אבל אני נולדתי פה בירושלים וגדלתי כירושלמי. זו חוויה יוצאת דופן לגדול בבית ספר דו לשוני, מבינים את זה אחרי שמתבגרים. זה גם כבוד גדול, כי בחברה של היום לגדול עם הערכים שאני גדלתי עליהם, זו זכות”

מה היחס שלך לבית”ר ירושלים?

מורכב מאד. מאז שאח שלי משחק שם התחלתי להרגיש איזשהו סוג של רצון שדברים ילכו טוב שם, וכמו שאמרתי קודם אני מקווה שהוא יהיה חלק משינוי שיקרה שם. בעבר לא עניין אותי מה קורה שם, אבל כיום כן, ואני רוצה שהקבוצה תצליח.”

כמה אתה מרגיש שאתה נשפט על-פי הזהות והמוצא שלך בכלל ובכדורגל בפרט?

“האמת שזה משהו ששאלו אותי לפני חודש בבית ספר קשת, ואמרתי שבאופן אישי בתחום המקצועי, לא חוויתי דברים שנחרתו לי בזכרון או השפיעו עלי לרעה. דווקא בעולם בחוץ הרגשתי טיפה הסתכלות שונה אבל בקטע המקצועי לא.
הרבה פעמים אנשים מתפלאים שאני ערבי.

אתה רואה אופק לנורדיה, במיוחד עכשיו, בתקופה שחוגג הוא הבעלים של בית”ר?

“לא חושב שמה שקורה בבית”ר ירושלים אמור להשפיע על נורדיה. נורדיה צריכה להתקיים ומתקיימת, כמועדון בפני עצמו, עם דרך מסויימת משלו, ולדעת להשתפר כל הזמן ולהביא את המועדון לגבהים חדשים הן מהבחינה המקצועית והן מהבחינה החברתית.

אם יקרה בבית”ר ירושלים מה שאני רוצה ומאמין שיקרה, זה לא אמור להשפיע בשום צורה על נורדיה, גם אם יגיע שחקן ערבי לבית”ר ירושלים”.

אתה ער לדיונים שנערכים בפייסבוק בין האוהדים?

“האמת היא שהייתי עוקב אחרי הדיונים כאוהד, כי בעבר עקבתי אחרי נורדיה והייתי מגיע למשחקים. אפילו בשנה הראשונה של הקבוצה, הגעתי עם המחנך שלי, רן מלמד שהיה מראשוני המועדון. אבל ברגע שחתמתי, יצאתי מקבוצת הפייסבוק של האוהדים, אז אני פחות מעורב, למרות שמדברים איתי על מה שנכתב בקבוצה.”

מסר אחרון לאוהדים?

“אני מודה על התמיכה בקבוצה ובי באופן אישי בתקופה הקשה הזאת. אני מאד מעריך אותם ונרגש כל יום להיות חלק מהמועדון הזה. תישארו חיוביים ונצא מהתקופה הזאת ונדע תקופות טובות וחזקות יותר. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה”.

תודה ובהצלחה 🙂


(ינון פוקס)

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

מאי 2022

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.