נורדיאן – 14.10

מחזור 5: שמשון כפר קאסם – בית”ר נורדיה ירושלים (מחר, 15.10.18, 15:30)

שלום בית”רים!

רצינו לצאת לפגרת המשחקים הקצרה בצורה מוצלחת. רצינו, אבל זה לא ממש עבד: משחק הבית שלנו נגד הפועל כפר שלם במסגרת המחזור הרביעי של ליגה א’ דרום הסתיים בהפסד 1-0, אחרי שער בודד של עמית פרחי 7 דקות לסיום.

טרם שריקת הפתיחה, הענקנו את הכבוד הראוי למאמן היריבה, ויקטור גניש, מי שאימן אותנו אשתקד, וכמובן שגם לשוער שלו, בנימין אור, שעמד בין קורותינו במשך שנתיים. אחרי שריקת הפתיחה, הם ממש לא עשו לנו חיים קלים: כפר שלם הציבה מערך בלמים מעובה שהקשה עלינו מאוד לאיים על השער, ובעיקר שיתק את החלוץ שלנו, אסי גובזה. השחקנים בצהוב-שחור נראו חסרי מעוף בצד ההתקפי וחשופים במרכז המגרש, והתוצאה הייתה בהתאם.

למרות ההפסד, בתום ארבעה מחזורי ליגה אנחנו נמצאים במרחק נקודה אחת בסה”כ מהמקום השלישי. ככה שהכול פתוח, הליגה עדיין ארוכה, ועוד מוקדם מדי להצביע על מגמות ברורות בנוגע לליגה בכלל ולקבוצה שלנו בפרט.


לא משחק שנרצה לזכור. עמק הארזים, מוצ”ש שעבר (גלעד אימס)

היישר מהשטח

מאחר ששלשום נערכו אירועי ה”ספורטיאדה” השנתיים, משחקי המחזור החמישי של הליגה נדחו בכללותם למחר (יום שני). העובדה הזאת שירתה את המאמן שלנו, שלומי עמר, שניצל את חלון הזמנים כדי להעניק לשחקניו מספר ימי מנוחה במהלך השבוע. ביום שישי כבר השחקנים אימון בקצב גבוה יותר, לקראת האתגר הבא שמצפה לנו: משחק חוץ מול שמשון כפר קאסם (מחר15:30, המגרש התחתון של כפר קאסם).

העולה החדשה, שהשלימה בתום העונה שעברה שתי עליות ליגה רצופות, התחילה את העונה בקול תרועה רמה, עם ניצחונות בשני המשחקים הראשונים. בשני משחקי הליגה שלאחר מכן נבלמה, ואולם היא נותרה אחת מהקבוצות המאיימות הליגה, הודות לשמות מסקרנים ומוכרים, כמו אלו של החלוץ שלומי ארבייטמן ושל הקשר ההתקפי סיראג’ נסאר.

ובחזרה אלינו: הקשר אוראל חורב, שאינו נמצא בתכניות המקצועיות של המאמן, לא ייכלל בסגל גם במשחק מחר. בד בבד, בקבוצה מאיצים את החיפושים אחר קשר אחורי שיחזק אותנו במרכז השדה. בינתיים, מצבת השחקנים החתומים שלנו שודרגה השבוע, עם חתימותיהם הרשמיות של הבלם עמית שלמה והקשר עומר בן שאנן.

דייויד גומז, שנח במשחק נגד כפר שלם, עדיין לא התאמן השבוע באופן סדיר, אך העלה הילוך באופן הדרגתי. הוא צפוי לשוב לסגל, וייתכן שגם להרכב הפותח. הבלם אבירם אוחנה מושך כאבים במפשעה, אבל גם הוא צפוי להיות כשיר. לדבריו של עמר, “אני מאמין שכולם יהיו כשירים, ככה שאוכל לעלות עם ההרכב הכי חזק שהכי מתאים למשחק כזה”.

“העובדה שקבוצות מתגוננות מולנו מוכיחה שהן חוששות מאיתנו”/דבר המאמן

למרות ההפסד במשחק האחרון, מאמן הקבוצה שלומי עמרנותר קר רוח. שוחחנו איתו השבוע על האירועים האחרונים, עם מבט לקראת מה שמצפה לנו מחר.איך אתה מסביר את היכולת החלשה מול כפר שלם? עד כמה אתה מייחס את זה לעייפות שנבעה מרצף של חמישה משחקים בשבועיים?
“אני לא אוהב לעשות הנחות לשחקנים. ברור שהגענו עייפים, כשמצד שני בכפר שלם הגיעו הרבה יותר ‘פרשים’; הם לא שיחקו באמצע השבוע שלפני כן. אבל הם גם צופפו נכון, לא אפשרו לנו להגיע למצבים, היו מעט יותר טובים, ובסוף גם ניצחו בצדק. זאת דינמיקה של עונה – יהיו לנו משחקים יותר טובים ופחות טובים. המטרה שלי היא לשמור כמה שיותר על יציבות, כי זה הכי חשוב”. 

“לי יש דרך אחת למדוד את העוצמה של הקבוצה שלי: האם היריבה מגיעה אלינו לשער בקלות, או לא. במשחק נגד הפועל אזור, למשל, כמעט שלא הגיעו אלינו לשער. נגד כפר שלם זה היה סיפור אחר. המשחק לא שטף, קרו הרבה דברים לא נכונים והשחקנים לא עשו את מה שציפיתי לראות. ועדיין, גם במשחק כזה אני חושב שהיינו צריכים להוציא תיקו. לצערי זה לא קרה. אנחנו צריכים לדעת להתמודד עם הפסדים, כמו שאנחנו צריכים לדעת להתמודד עם ניצחונות”.

אולי משהו במשחק שלנו לא היה נכון? ראינו הרבה כדורים ארוכים חסרי תוחלת.
“אני לא אכנס לתוך הנישה המקצועית הספציפית. כשמפסידים, זה תמיד נראה כאילו הרבה דברים הם לא טובים, וכשמנצחים, אז הרושם הוא בדיוק הפוך. אני לא מסתכל על זה בצורה כזאת. גם כשניצחנו, לא ראיתי את זה ככה. אמנם רשמנו רצף יפה של תוצאות, אבל גם אז זיהיתי הרבה דברים שהם לא לרוחי. כמאמן, אני שואף להשתפר בכל דבר. אני אף פעם לא מסופק. אבל זה בסדר, אנחנו רק בתחילת העונה. יש פה קבוצה טובה בהתהוות, שמתאמנת בצורה מאוד מקצוענית”.

השאלה היא האם אנחנו מסוגלים להתמודד כמו שצריך עם יריבות שסוגרות חזק מאחור, ועוקצות מהצד השני. גם קריית גת וגם כפר שלם עשו לנו את זה.
“הגענו מהר מאוד למצב שבו קבוצות באות אלינו כדי להתגונן. זה לא מובן מאליו. זאת ההוכחה שנורדיה שינתה פאזה מהר מאוד: דיברו עלינו כקבוצת תחתית בגלל כל מה שקרה בקיץ, אבל הפכנו במהירות לקבוצה שיריבות חוששות ממנה. הקבוצה שלי לומדת כל הזמן להתקדם. אנחנו מתמודדים עם כל משחק לגופו. יש לנו בסיס טוב, אבל אנחנו יודעים לעשות את ההתאמות הספציפיות”.

במשחקים קודמים לא חששת לערוך חילופים, אפילו מאוד מוקדמים, כשנראינו לא טוב. הפעם חיכית עד הדקה ה-70 בשביל לבצע את החילוף הראשון.
“אני עושה חילופים בהתאם לסיטואציה של המשחק. אני תמיד מגיב להתפתחויות – אצלי אף פעם אין חילופים מתוכננים מראש. אני תמיד רוצה ששחקן שנכנס כמחליף יביא איזשהו שינוי, אבל אין כאן הוקוס-פוקוס”.

במבט קדימה, עמר לא מסתיר כי הוא “רוצה להתחזק בקשר אחורי. העונה ארוכה מאוד, ובעונה ארוכה עשויים להיות הרבה שינויים, ולכן צריך סגל רחב”. מהעבר השני, הוא מבהיר כי “אף שחקן בקבוצה הזאת לא חסין ולא בטוח – כולם יכולים לשחק וכולם יכולים שלא לשחק. ועובדה, כמעט כל השחקנים בסגל שלי כבר קיבלו כבר דקות משחק. יש כאן מאבק בריא על ההרכב. ואם יהיה מישהו שאני לא אהיה מרוצה ממנו, לא אפחד לשחרר אותו. בקבוצה בריאה, כל שחקן צריך לדעת להילחם על המקום שלו”.

במשחק האחרון נתת לעמית אברהם את הבמה לראשונה. היית מרוצה מהתפקוד שלו?
“אמנם הקבוצה כקבוצה לא הייתה טובה, אבל מעמית בפני עצמו הייתי מרוצה”, מספר המאמן. “כשחקן שקיבל את הצ’אנס בפעם הראשונה, הוא היה בסדר גמור. הוא רוצה מאוד ללמוד ולהוכיח את עצמו, כמו כל הצעירים. אני בטוח שהוא עוד יתקדם”.

אחרי תקופה מאוד אינטנסיבית, נהנינו מפגרה קצרה. אילו התאמות אתה עושה כדי להחזיר את השחקנים לשגרה?
“אנחנו חוזרים לשגרה לאט-לאט, למרות שזה לא פשוט. עברנו שבועיים לא שגרתיים, כשבנוסף המשחק הקרוב ייערך ביום שני, שהוא לא יום המשחקים הרגיל. אבל היו לנו עכשיו כמה ימים כדי לאפשר לשחקנים לנוח כמו שצריך. חווינו שבועיים שהם לא נורמליים – השחקנים שלנו לא רגילים לקצב מטורף שכזה – אבל עברנו אותם בצורה טובה. אמנם לא השגנו את מקסימום הנקודות, אבל בסך הכול השגנו תוצאות טובות, וגם הצלחנו לשמר את הקבוצה עם מעט מאוד פציעות. אני מקווה שעכשיו, כשהשחקנים יהיו יותר רעננים, הם גם יפגינו כושר גופני טוב יותר”.

אז הפנים כבר קדימה, לקראת המשחק מול שמשון כפר קאסם. עמר יודע מה מצפה לו. “ראיתי אותם משחקים. ברמה האינדיבידואלית, זאת אחת משלוש הקבוצות החזקות בליגה. זאת קבוצה עם התקציב הכי גבוה בליגה הזאת. אבל כבר אמרתי לא פעם: כדורגל לא מנצחים דרך כסף ודרך שחקני עבר, אלא דרך טקטיקה נכונה, עבודה נכונה ומשחק קבוצתי. אנחנו נגיע עם כוחות מחודשים, ואני מקווה שגם ניראה בהתאם. כפר קאסם מנוסה יותר? לכל דבר בחיים יש יתרונות ויש חסרונות. אנחנו ננסה למקסם את היתרונות שלנו”.

לסיום, לעמר יש גם מסר אלינו, הקהל: “ברור לי שלאוהדים יהיה יותר קשה להגיע, ושלכל הקבוצה יהיה יותר קשה. השעה והיום לא אידיאליים, כפי שיש הרבה דברים לא אידיאליים בכדורגל שלנו. אבל אם אנחנו נדרשים לשחק בשעה כזאת וביום כזה, אז צריך להשלים עם זה. אני אשמח שיבואו כמה שיותר אוהדים, כדי שיעזרו לקבוצה מהמקום שלהם”.

“אשמח שיבואו כמה שיותר אוהדים”. עמר על רקע הקהל הצהוב-שחור (ינון פוקס)

“חשוב לי שנצליח כקבוצה ולא רק כיחידים. אנחנו משחקים כדורגל, לא טניס”/ריאיון עם מתן טולדנו

יש שחקנים שנדרש זמן כדי לעמוד על טיבם ועל יכולותיהם. לעומת זאת, יש כאלו שמספיקות דקות מעטות כדי להבין מה הם מסוגלים לתרום לקבוצה שלהם.

מתן טולדנו, המגן השמאלי שהצטרף אלינו בקיץ האחרון, משתייך לסוג השני. פחות משלושה חודשים חלפו מאז הגעתו, אבל אפשר כבר לומר בפה מלא שמדובר בהחתמה מוצלחת. לא רק בשל המענה המקצועי שהוא מספק בעמדה שלא פשוט כלל למצוא בה פתרון טבעי, אלא גם בשל כושר המנהיגות הגבוה שהוא מפגין והתרומה הרבה שלו לדינמיקה הקבוצתית, על המגרש ומחוץ לו.

כדי להתרשם מעט יותר לעומק מהמגן שלנו, חבר העמותה אמיר אליהו וחבר הוועד המנהל עמנואל שלמון נפגשו השבוע איתו ועם רעייתו, אופיר. הם שמעו ממנו על הדרך הארוכה שעבר מקבוצת הילדים של בית”ר ירושלים עד לנורדיה, על ההתפתחות המקצועית כמגן יציב וורסטילי (בין היתר הודות למאמנו בעבר ובהווה,שלומי עמר), על הגיבוש החברתי הגבוה של שחקני הסגל הנורדיאני מודל 2019/18, על האספקטים שעוד טעונים שיפור במשחק הקבוצתי שלנו, ועל העוגן שמעניקה לו אופיר, שאליה נישא לפני מספר חודשים אחרי כעשור של זוגיות.

את תוצאות המפגש המרתק תמצאו בריאיון המלא באתר שלנו ע”י לחיצה על הלינק כאן או בכותרת (ותודה לחברת העמותה אודליה בנאי על הסיוע בעבודת העריכה). הנה קטע קצר מהדברים:

איך אתה מסכם את השבועות הראשונים של העונה?
“בסך הכול, אני די מבסוט מפתיחת העונה שלנו, אם כי כמובן שההפסד האחרון, נגד הפועל כפר שלם, אכזב אותי. לא הצגנו כדורגל טוב במשחק הזה. אני כן חושב שיש הרבה אופי בקבוצה. יש בינינו מן זרמים כאלה, ככה שגם אם מובילים עלינו 3-0, אנחנו לא נופלים. אנחנו ממשיכים לשחק”.

הסגל שלנו צעיר ורעב מאוד, אבל אין בו את השמות המנוסים שאפשר למצוא בקבוצות אחרות.
“אני למדתי שלא השמות הם שחשובים, אלא האופי ותחושת ה’ביחד’. את זה שלומי עמר מביא לנו. כבר עברתי לא מעט מאמנים, ועוד לא נתקלתי במאמן שיודע כמותו ליצור חיבור חזק כל כך בין השחקנים. חשוב להבין ששלומי הוא מאמן עם דרישות נוקשות, ומי שלא מתאים את עצמו לכך – לא יישאר אצלו. אבל הצעירים שלנו יודעים להתאים את עצמם, וזה לא משנה מה הם עשו בעבר ובני כמה הם”.

מי שמלווה את הקבוצה רואה שאתה לא מאפשר לאף אחד סביבך להרים ידיים.
“זאת אולי קצת קלישאה, אבל אני מאמין שמנהיגות לא מקבלים, אלא לוקחים. כשאני מזהה שיש לי את היכולת לסייע מנטאלית לשחקן עם פוטנציאל שנמצא לידי, אני עושה את זה. חשוב לי שנצליח כקבוצה ולא רק כל אחד באופן אישי, כי אנחנו משחקים כדורגל – לא טניס”.

איך אתה צופה שהעונה הזאת תתפתח?
“לדעתי, העונה אין בליגה איזושהי פייבוריטית ברורה. אני יכול להגיד בפה מלא שאנחנו קבוצה מאוד חזקה, למרות שהסגל שלנו לא זוהר, כביכול. יש לנו קבוצה שיכולה להסתכל למעלה בלי בושה. ועדיין, אנחנו צריכים לעשות את זה שלב אחרי שלב. אני לא אוהב להצהיר על יעדים ארוכי טווח, כי אז אתה שוכח מהמשחק הקרוב. בשביל מה זה שווה?”.

“לא השמות הם שחשובים, אלא האופי ותחושת ה’ביחד'”. טולדנו עם החברים (גלעד אימס)

“מהעבר השני”: הכירו את שמשון כפר קאסם

איתחאד (איחוד) שמשון כפר קאסם נוסדה בשנת 2010, ובמשך שש עונות חיה בצניעות בליגה ג’ מחוז שרון, תוך שהיא מהווה כתובת למגוון שחקנים מרקע חברתי קשה. כל זה השתנה כשמשפחת סרסור עתירת האמצעים נכנסה לתמונה. בשנתיים החולפות השלימה שמשון שתי עליות ליגה רצופות, וגם העונה היא מכוונת לכל הפחות להיות חלק מהמאבק על העלייה לליגה הלאומית.

בהתאם לציפיות, ערכה הקיץ שמשון שורת החתמות יקרות ומסקרנות. החיזוק הבולט במרכז ההגנה היה של ח’ליל פריג’ (24, #96), שבעונה שעברה שיחק בהפועל כפר סבא. מלבדו, הגיע גם המגן השמאלי הוותיק בן ה-35, סאלם אבו סיאם, שבעברו אפשר למצוא תקופה לא קצרה כשחקן מכבי תל אביב ובני יהודה בליגת העל. אל הקישור חברו מחמוד עבאס (30), ששיחק בעבר בהפועל תל אביב, בני סכנין והפועל עכו, וכן שחקן החלק הקדמי סיראג’ נסאר (28, #11), שזכור לנו מימיו בהפועל באר שבע, הפועל תל אביב והפועל עכו.

גם החוד לא קופח, עם צירופו של מוחמד בדיר (21, #30), וכן עם החתמתו של ואיל מריסאת הוותיק (26, #15), שגדל בעירוני קריית שמונה, ואף היה שותף לזכייה באליפות ההיסטורית בעונת 2012/11. לאחרונה הם קיבלו שותף חדש, בדמות מי שהוא אולי השם המוכר ביותר כיום בליגה א’ דרום: שלומי ארבייטמן. החלוץ בן ה-33 (#19), שבקורות החיים הענפים שלו ניתן למצוא, בין היתר, את בית”ר ירושלים, מכבי חיפה, הפועל תל אביב, הפועל באר שבע ועוד מספר קבוצות בליגה הבלגית, הבקיע במהלך הקריירה שלו בליגת העל לא פחות מ-100 שערים. אלא שהשנים חלפו, ואחרי עונה וחצי שבהן מיעט לשחק, הוא מצא את מקומו דווקא בליגה א’.

שינוי נוסף שנרשם בקיץ האחרון היה בעמדת המאמן, עם החתמתו של אדהם האדיה, איש מקצוע בעל רזומה בליגה הלאומית. האדיה קיבל את המפתחות על חשבונו של שי מאור, שבמהלך העונה שעברה קיבל לידיו קבוצה מקרטעת, ומשם היה חתום על שינוי דרמטי ובסופו של דבר על עליית ליגה משכנעת. אולם גם האדיה לא האריך ימים בשמשון: לאחר שבשני המחזורים הראשונים השיג שני ניצחונות מינימליים בשיעור של 0-1 על בית”ר כפר סבא ועל מכבי שעריים, הגיעו שני הפסדים בתוצאה זהה. המאוחר שבהם, מול הפועל אדומים אשדוד, הוביל לפרידה מוקדמת בין הצדדים.

נכון לכתיבת שורות אלו, טרם הוחתם מאמן חדש לקבוצה. ההערכה היא שמי שיעמוד מחר על הקווים זהו עוזר המאמן איסמעיל צרצור, שחרף הציפיות הרבות ינסה לממש את הפוטנציאל הרב של שמשון כבר במשחק נגדנו.

שאר הליגה

כל יתר משחקי המחזור ייערכו גם כן מחר: המשחק המסקרן ביותר ייערך באיצטדיון העירוני ביבנה (18:00), שם מכבי המקומית (שמוליכה את הטבלה עם 12 נקודות מ-12 אפשריות) תארח את מכבי קביליו יפו, בשחזור של משחק גמר הפלייאוף המחוזי אשתקד. משחק נוסף בין שתי קבוצות שמכוונות גבוה ייערך ב-15:30 במגרש שליד בית העלמין בחולון, בין מ.כ ירמיהו חולון לבין סגנית המוליכה, מ.ס סוהיב כפר קאסם, שעדיין לא הפסידה העונה. חצי שעה קודם לכן,הפועל מחנה יהודה תחפש נקודות ליגה ראשונות העונה במשחק הבית מול בית”ר כפר סבא (מושבה סינתטי).

מאוחר יותר באותו הערב (18:30), תארח מכבי הרצליה, יריבתנו במחזור הבא (שייערך כבר ביום שישי הקרוב), את הפועל אדומים אשדוד. שעתיים לאחר מכן ייצא לדרך בוינטר המפגש בין הכח רמת גן לבין עירוני קריית גת. יתר המשחקים:הפועל כפר שלם – הפועל אזור (שכונת התקווה, 15:30), הפועל בקעת הירדן –מכבי שעריים (מושב תומר, 15:30).

מה עשה הנוער?

עוד סניף של בית הספר לכדורגל שלנו מוציא לדרך את פעילותו: ביום חמישיהקרוב, שעה 16:30, ייערך אימון הבכורה בבית הספר שלנו במתחם עמק הארזים. הפעילות בבית הספר מיועדת לתלמידי כיתות ב’-ד’. מי שידריך את הילדים הוא המאמן אלמוג לוי.

במקביל, קבוצת הבנות מגבירה את קצב פעילותה. הקבוצה מתאמנת מדי יום חמישי (17:45) במגרש הדשא הסינתטי של בית הספר שלנו בגילה, וזאת בהובלת המאמן עדי דניאל.

נזכיר שאימון ראשון בקבוצות ביה”ס שלנו הוא בגדר אימון ניסיון, ובהתאם לכך כל ילד או ילדה שיגיעו יזכו לאימון אחד בחינם. לפרטים ולהרשמה, צרו קשר עם חברת הוועד המנהל, אלית מזא”ה (054-4369888).

רק עוד מילה – מסר לקהל ממתן טולדנו: 

“קהל יקר, אוהדים ואוהדות,

בכל משחק אנחנו שומעים אתכם שרים לנו ודוחפים אותנו במשך 90 דקות, בלי קשר לתוצאת המשחק. חשוב לי שתדעו שיש לנו הערכה ענקית למה שאתם נותנים ועושים – כלום הוא לא בגדר מובן מאליו!

אני קורא לכם להגיע ביום שני הקרוב כדי לתמוך בנו גם במשחק החוץ נגד כפר קאסם. נכון, זהו יום חול באמצע השבוע, ולכל אחד יש את סדר היום ואת העומסים שלו. אבל אנחנו צריכים אתכם איתנו בכל רגע בעונה הזאת. יחד, ורק יחד, נעשה כאן משהו גדול ויפה.

אוהבים אתכם ומודים על התמיכה הבלתי פוסקת.

בלב זה בית״ר, בלב זה נורדיה “.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

אוגוסט 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31