ישחקו הנערים / עמנואל שלמון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

ישחקו הנערים

1. בסיום המשחק השבוע במושבה, כששחקני הקבוצה ניגשו לעבר היציע כדי להודות לקהל, הצביע נאור חנוכה, מס' 66 שלנו, על הסמל שעל דש חולצתו, והדביק לו נשיקה נרגשת. רגע לפני כן הוא השלים כ-10 דקות רשמיות ראשונות כשחקן בוגרים. נאור לא הספיק לעשות יותר מדי בדקותיו המעטות על המגרש, אך ידע בסיום להוקיר את הקהל הנכבד שהגיע לפתח תקווה כדי לעודד את הצהובים-שחורים במחזור הראשון של עונת 2021/2022. היו לו סיבות להתרגש: בית"ר נורדיה היא המקום שבו נאור צמח בשנים האחרונות – מקבוצות הנערים, דרך קבוצת הנוער, וכעת בקבוצת הבוגרים. לא עוד שחקנים לרגע, שהגיעו אלינו אחרי סיבובים בערי אורות כמו נס ציונה ומודיעין, אלא תוצרת בית, על אמת. כאלה שעבורם בית"ר נורדיה היא הרבה מעבר לתחנת ביניים.

התמונות האלו מסמלות את התקווה המרכזית שלנו מהעונה הזאת: במציאות לא פשוטה מבחינה כלכלית, ועם סגל שחקנים צנוע ונטול כוכבים, אנחנו רוצים לראות קבוצה תוצרת בית (בחלקה), צעירה, רעבה, שמגיעה כדי לטרוף את המגרש.

2. ובכל זאת, זה לא יהיה פשוט. כמעט כל שחקן צעיר נוהג לומר, כשהמיקרופון מודבק לו לשפה לראשונה, כמה חשוב לו ללמוד מהשחקנים המנוסים שמשחקים לצידו, אלה שכבר עברו פציעה-שתיים ומאבק-שניים נגד ירידת ליגה. בבית"ר נורדיה של ספטמבר 2021, שהשחקן הכי מנוסה בה הוא בן 24 (דוד צור), אין שחקנים כאלה.

ניקח, לדוגמה, את אלרוי ששון. עדיין לא בן 17, עודנו נטול זכות הצבעה, אבל כבר נטול הזכות, ולמעשה כבר החובה, להוביל את מרכז המגרש הצהוב-שחור. הקישור האחורי שלנו במידה רבה נבנה סביבו. מהמעט שראינו עד כה אפשר לזהות את הפוטנציאל, אבל אין ספק שלפחות בנקודת הזמן הזאת, כשאלרוי מסתכל ימינה ושמאלה, הוא לא מזהה שחקן מנוסה שיכול לסייע לו בארגון הקישור וניהול המשחק. סע לשלום, אלרוי, המפתחות בפנים.

הממצאים הראשוניים של קבוצת הילדים המתהווה מול עינינו מלמדים על קבוצה אנרגטית, שמהלך טוב או שער זכות יכולים להקפיץ אותם לשמיים (לא היינו רחוקים מלהשלים מהפך במשחק ביום ראשון), אבל עם פוטנציאל נאיביות גבוה מדי – ולראייה השערים השטותיים שספגנו, שקלישאת ה'אינו מחויב המציאות' כאילו נולדה בשבילם. מילא, נגד מכבי יבנה אפשר לחיות עם זה. אבל מול קבוצות שאמורות להיות ברמה שלנו, הנאיביות הזאת היא פריבילגיה שאין לנו.

3. אם לשפוט על סמך מה שראינו עד כה, ובייחוד במשחק נגד שמשון, נורדיה שלנו מסוכנת הרבה יותר בבעיטה מחצי דונם מאשר בבעיטה בתוך הרחבה. כבר כמה עונות שהקהל שלנו מתלונן בלי הפסקה, בדרך כלל בצדק, 'למה הם לא בועטים?'. ובכן, בזהירות המתבקשת, ייתכן שפתיחת העונה שלנו מבשרת על סנונית של שינוי בהיבט הזה: השערים הנהדרים של יאיר ניר ונדב מנשה בשני המשחקים האחרונים, ועוד כמה ניסיונות מעניינים שלהם ושל נוספים מחוץ לרחבה שלא היו רחוקים מלהסתיים ברשת, נותנים לנו סיבה לתקווה שהשנה נהנה מקשרים שאפתניים יותר, שחותרים לעומק, ומעדיפים רקטה אל עבר השער במקום עוד מסירת רוחב חסרת תוחלת.

הבעיה, לפחות כרגע, היא שבעוד שהבעיטות מרחוק משמשות כלי מצוין לאיום ולמשיכת הגנת היריב אל מחוץ לרחבתו, לא ברור אם יש מי שיידע ליהנות מהשטחים שיתפנו ברחבה. או במילים אחרות: אין חלוץ. ב-3 המשחקים הרשמיים שראינו עד כה, קופי יבואה ודקל מלכה הפגינו מוגבלות טכנית, חוסר דיוק וקושי בהשתלטות על הכדורים שהם מקבלים מהקישור. ימי גובזה בחוד, גם בתקופות החלשות שלו, הרגילו אותנו לקיומו של חלוץ 9 עם נוכחות, שיודע לחלץ עבירות ולשמור כדור כדי לאפשר הצטרפות מקו שני. ספק אם יש לנו מישהו כזה בסגל הקיים. דווקא בר יצחק, שבנוי כמו חלוץ 9 ואפילו הפגין ניצוצות במשחקי ההכנה והגביע, כלל לא שולב בסגל במשחק נגד שמשון, וגם אלי כהן, שעדיין לא קיבלנו מספיק הזדמנויות לעמוד על טיבו, כנראה הוסגר לסורים.

4. ובחזרה לנקודות האור: אם חוזרים לשער שהבקענו בפתח תקווה, ובוחנים עוד כמה מהלכים מהמחצית השנייה, אפשר להתעודד בעיקר משיתוף הפעולה בין דוד צור ונדב מנשה. נתחיל מצור: הוא אולי לא בנוי כמו שחקן כנף, אבל מפגין יכולת אישית ודריבל שנזדקק להם העונה כמו אוויר לנשימה. כמצופה מקיצוני, צור מאיים משני האגפים ועם שתי הרגליים. התנועה האלכסונית שלו עם הרגל הנגדית לאגף שבו הוא משחק מסוכנת מאוד, מושכת אליו את ההגנה ומלמדת גם מהו הכלי ההתקפי המרכזי שיש לנו להציע כרגע – יציאות מהירות עם מסירות לאגף שבו צור נמצא. אם נגלה גם על קיומו של מגן שיידע לאגף אותו וליצור לצידו אופציה לפריצה על קו האורך, נוכל להפוך את משחק האגפים שלנו למגוון ומסוכן יותר.

ולצידו, נדב מנשה המחליף. רק התחלנו, אבל עם כזאת חוצפה (חיובית, חיובית), ראיית משחק (עוד רגע כיפור, אני מאוד מקווה שדקל מלכה התנצל בפניו על האופן שבו בזבז את הכדור הגאוני שנדב הניח לו עם העקב, עמוק ברחבה, בדקה ה-73 נגד שמשון) והתמסרויות נאות עם צור – הוא עוד יכול להתגלות כאחת ההחתמות המרעננות של הקיץ. בעוד שבמשחקים הקודמים הוא שולב מהספסל כאחד הקשרים האחוריים, נגד שמשון גילי כבר העניק לו חופש פעולה משמעותי יותר ושחרר אותו לשחק גבוה מיתר הקשרים, קרוב יותר לחלוץ. וזה עבד יופי.

5. יש סיבה מדוע גילי גור קיבל את המושכות לאמן את הקבוצה. גילי הוא נורדיאני מתחילת הדרך, מאמן מוכח במחלקת הנוער שלנו, שמכיר היטב את החומר שלו. השנה, לראשונה כמאמן ראשי בקבוצת בוגרים, יגיע המבחן האמיתי שלו. התפקיד המרכזי שלו כבר לא יהיה לטפח שחקנים בגילאי נוער לקראת העלייה לבוגרים, אלא להעמיד קבוצה מסודרת, ממושמעת טקטית, שמחפה על מוגבלות מקצועית עם שיטה ברורה.

האם גילי יידע לעשות את זה? מוקדם לדעת. בוודאי שאי אפשר להסיק מסקנות משלושה משחקים רשמיים. אבל אין ספק שהעמידה ההגנתית הקבוצתית חייבת להשתפר בהקדם. כרגע נראה שחלק מהשחקנים לא לגמרי מבינים היכן ללחוץ כשהכדור ברגלי היריב. לדוגמה, כששחקן מאבד כדור או מפספס חילוץ, היריב מאתר שטח יפה להשכרה שאפשר להתקדם דרכו בלי שיגיע הסוויץ' ההגנתי הנדרש על ידי שחקן מהקו הבא שלנו. אשקלון, ובעיקר יבנה ושמשון, גילו שהדרך לבעיטה יחסית חופשית בסמוך לרחבה שלנו סלולה באמצעות ניצול המסדרון הארוך מדי במרכז הקישור שלנו (תראו, לדוגמה, את השער הראשון של שמשון, שבשונה מהשערים העוקבים לא נבע רק מטעות אישית של שחקן). זה קשור, כמובן, לחיסרון המשווע בקשר נוסף לצידו של ששון, שיכווין את השחקנים שלצידו בעת העמידה הקבוצתית ללא כדור. אבל בסוף זה המצב, אלה הכלים שלנו בינתיים, ולכן גילי יהיה חייב להתמקד בשיפור העמידה ההגנתית ובצמצום המרחקים בין השחקנים. אחרת, אנחנו עלולים לגלות שגם שערים יפהפיים מחוץ לרחבה נזרקים לפח אל מול ספיגה מוגזמת מהצד השני.

6. ואחרי הכול – בראשון ראינו שוב איזה קהל יש לנו. מילא, כשהסגל שלנו הורכב מכל מיני מצטרפים לרגע שמלמלו על "אתם השחקן ה-12 שלנו". אבל העונה, עם נאור חנוכה, אלרוי ששון, בר אוחיון ועוד שחקנים משלנו, וכשעל המגרש שלל ילדים שעוד בונים את הביטחון שלהם, התמיכה מהיציעים מקבלת חשיבות כפולה ומכופלת. מחר, נגד דימונה, תהיה לנו הזדמנות לעשות את זה שוב, והפעם קרוב לבית. אז תבואו, טוב?

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

נובמבר 2021

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *