טור דעה / ניצן מרדיאן

בואו לאילת

לפני כחודשיים נתבקשתי לכתוב טור על בית”ר נורדיה, אך מכיוון שמדובר בקבוצת כדורגל שהקשר בינה לבין המקצוע די מקרי סירבתי בנימוס. כיום, שלכולם כבר ברור שאנחנו הולכים לעונה בסגנון הוד השרון פינת קריית גת, ששחקנים מחזיקים מעמד בקבוצה בממוצע שלושה שבועות, כך שאפילו לשווידלר כבר אין מושג אם הם גרים בראשון לציון מזרח או מערב (על שירי שחקן אין מה לדבר), לנו האוהדים נשאר רק להתרפק בערגה על ההיסטוריה הקצרה של המועדון.

לכן, החלטתי להגיש לקהל הרחב את עשרת שירי השחקן הטובים ביותר בתולדות בית”ר נורדיה. חמשת הפרמטרים שנבחנו הם:

  1. מקוריות הלחן.
  2. היצירתיות של המילים.
  3. משך הזמן שהשחקן החזיק בקבוצה.
  4. ההשפעה שהייתה לאותו שחקן על הקבוצה.
  5. עד כמה כיף היה לשיר את השיר.

 

שירי שחקן שכמעט נכנסו לרשימה: “ג’וני, ג’וני צהוב”, “אור, בנימין אור”, השיר על עאטף אבו בילאל” (היה נכנס אם השחקן היה מחזיק יותר מחודש במועדון) והשיר של ניר מנצור.

מקום עשירי: אמיר שוויקי, לחן: גנרי

“כל משחק צהוב”, על פניו אין בשיר הזה שום דבר שמצדיק את כניסתו לרשימה: לחן גנרי, מילים לא מורכבות, שחקן בינוני שהחזיק מעמד בקבוצה במשך שנה ובראייה היסטורית לא השפיע על המועדון. אז למה בכל זאת השיר ברשימה? כי אם בנוסטלגיה עסקינן, אז מדובר בשיר השחקן הראשון של נורדיה ובשחקן שלמרות שהיה איתנו רק בעונה הראשונה, אין אוהד שלא זוכר את השם שלו. משהו שאי אפשר לומר על רוב השחקנים של אותה עונה.

מקום תשיעי: יעקב מזרחי, לחן: “לקנות לך יהלום”

לחן מקורי, מילים ברמה גבוהה ושחקן נשמה (בעיקר של אבא שלו) שהעביר שתי עונות בקבוצה. העונה הראשונה טובה, השנייה פחות. על פניו היה לשיר פוטנציאל להגיע למקום הרבה יותר גבוה, אבל משהו בו לא התרומם כמו שירים שמדורגים יותר גבוה ברשימה.

מקום שמיני: אבי יוסף, לחן: שיר פופ גנרי מהתקופה של אלית

במקום השמיני והשביעי מדורגים שני שירים של שחקנים משמעותיים בהיסטוריה של נורדיה, אך מסיבות דומות לא הצליחו להגיע גבוה יותר ברשימה. אבי יוסף שיחק בנורדיה רק שנה וחצי (הרגיש יותר), מצד אחד ההגעה שלו באמצע השנה שידרגה את המועדון ומצד שני הוא היה חלק מפרויקט הגלקטיקוס. הלחן של השיר טוב, אך המילים גנריות ויש ברשימה שירים טובים יותר.

מקום שביעי: אסף גובזה, לחן: “מאמא יוקרו”

אחד השחקנים הגדולים בתולדות נורדיה. העביר איתנו כמעט את כל ארבע העונות הראשונות של ליגה א’. בראשונה, נתן את העונה הכי טובה של שחקן בנורדיה. אחר כך נרשמה ירידה הדרגתית מעונה לעונה. הלחן של השיר הוא לא פחות מגאוני. אז למה בכל זאת הוא לא מדורג גבוה יותר? כי בדומה לשיר של אבי יוסף, מילות השיר גנריות, וביחס לשירים שמדורגים מעליו הוא פחות סחף את היציע. 

מקום שישי: שלום דהן, לחן: “רדיו חזק”

חזרה לפינת הנוסטלגיה. אחד הזיכרונות הטובים שיש לי מהשנים הראשונות של בית”ר נורדיה זה ה”הם לא יודעים” אחרי כל התקפה של היריבה. לחן מקורי, מילים לא מורכבות, שיר שהיה כיף לשיר. אני בטוח שיש אוהדים שיחשבו שהיה צריך להגיע למקום פחות גבוה, אבל לי עושה טוב להיזכר בתקופה הזאת.

מקום חמישי: ציון זקן, לחן: “קול קורא לי במדבר”

גדול שחקני נורדיה בכל הזמנים, מהבודדים שליוו את המועדון מליגה ג’ עד ליגה א’, וגם קינח עם חצי עונה מוצלחת כמאמן. השיר עצמו הוא שיר רגיל שבסופו מוסיפים את שם השחקן. אני פחות מתחבר לז’אנר, ולדעתי יכולנו להשקיע יותר בשיר בשבילו. ועדיין, השיר מגיע למקום גבוה, בזכות השחקן.

מקום רביעי: בר אלסברי, לחן: “באסה סבבה”

היה לשיר הזה את כל מה שצריך כדי להיות בפסגה: לחן מקורי, מילים מושקעות, שיר שכיף לשיר. לא חבל היה לבזבז אותו על בר אלסברי?

מקום שלישי: אביתר ברוכיאן, לחן: “קרנבל בנח”ל”

לקחת שם של שחקן עם שבע הברות ולהלביש אותו על שיר של להקת הנח”ל מלפני 50 שנה, שכל כך יזרום לשיר ביציע? זאת לא פחות מגאונות. אבל אי אפשר לדבר על השיר בלי לדבר על השחקן: ברוכיאן הוא אחד משלושה ברשימה הזאת שעלה איתנו מליגה ג’ עד ליגה א’. הוא שיחק בנורדיה שש שנים, הבקיע את הגול הראשון, ואין שחקן שהוא בית”ר נורדיה יותר ממנו. אז למה רק מקום שלישי? כי המילים לא קיימות לעומת שני המקומות הראשונים.

מקום שני: בן צרפתי, לחן: “ “Les Champs-Elysées 

ציון על מקוריות הלחן: 10; ציון על המילים: 10. אחד משירי השחקן שהיה יותר כיף לשיר ביציע, עבור שחקן שהיה איתנו מהיום הראשון ובמשך 3 עונות וקצת, עד ליגה א’. לא היה מהשחקנים הגדולים שלנו, אבל תמיד היה שם כשהיינו צריכים אותו. אז למה השיר לא במקום הראשון? כי יש אחד יותר טוב ממנו.

מקום ראשון: אלעד אברמסון, לחן: “בואי לאילת”

הפער בין שיר השחקן שבמקום הראשון לכל היתר הוא כל כך גדול, ולו רק בגלל אותו היום באצטדיון רמת גן. שיר מושלם מכל הבחינות – מילים, לחן, זרימה ביציע. כל זה, עבור שחקן שהוא הכובש המוביל בהיסטוריה של בית”ר נורדיה, למרות ששיחק בקבוצה רק שתי עונות וקצת.

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

יוני 2022

א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30