מה שמבדיל את נורדיה מקבוצות מרכז טבלה אחרות, זה שיש לה רוח מועדון/ראיון עם רון עמיקם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מה שמבדיל את נורדיה מקבוצות מרכז טבלה אחרות, זה שיש לה רוח מועדון

ראיון עם רון עמיקם

מאת: אלישי אור ים

דרבי קבוצות האוהדים בין בית"ר נורדיה ירושלים למכבי קביליו יפו, ייערך בשישי הקרוב בפעם החמישית, כשנורדיה עדיין מחפשת ניצחון ראשון במאצ'-אפ המסקרן הזה. במפגש בין הקבוצות בסיבוב הקודם בטדי, הצליחה כזכור קביליו להיחלץ מהפסד, עם שער שוויון עמוק בתוך תוספת הזמן. למשחק הקרוב בשכונת התקווה היא מגיעה כשהיא במאבק צמוד על הכרטיס האחרון לפלייאוף העליון, ואילו נורדיה שנמצאת מעט מאחור, תנסה לצמק את הפער ולהשאיר לעצמה ולו סיכוי תיאורטי לעשות את הבלתי יאמן.

לרגל המפגש המסקרן פנינו למיודענו רון עמיקם, עיתונאי הספורט הוותיק ומהאוהדים המעורים יותר של קביליו, אשר תוך כדי חופשה משפחתית בריביירה הצרפתית, ענה לשאלותינו בענייני השעה.

 

רון, עושה רושם שהאנשים שמנווטים את הכדורגל בהתאחדות לא באמת סופרים את האוהדים, האם אתה חושב שמלבד הרומנטיקה שמייחסים לקבוצות אוהדים, יש לקונספט הזה מקום ריאלי בכדורגל הישראלי?     

"אני לחלוטין לא מסכים עם הקביעה הזו. הרושם שלי מהאינטראקציה שיש לי עם קברניטי הכדורגל היא, שכולם נפעמים מהתופעה ותמימי דעים, כי קבוצות האוהדים מהוות דוגמא לניהול שפוי, והלוואי שהיו עוד הרבה מהן. בוודאי מול אלה שהחליפו אותן או קבוצות שנשענות באופן בלעדי על מערכת מוניציפלית שתלויה לחלוטין בבחירות ובנבחרים.

בליגות הגבוהות המודל המנצח של הפועל קטמון צריך להוות מגדלור: דירקטוריון המחולק בין אוהדים לספונסרים, ופלטפורמה חברתית המייצרת תמיכה רחבה שתהווה בסיס כלכלי למועדון בריא ומיוחד בליגת העל. זו צריכה להיות השאיפה של כל 5 קבוצות האוהדים האחרות. שמחתי לשמוע שנורדיה בדרך לשם. זו הדרך הנכונה".

עוד רפורמה שעלתה לאוויר לאחרונה היא הוצאת המכרז של ההתאחדות למכירת זכויות השידור של המשחקים בליגה א'. מה דעתך על כך?

"דעתי העקרונית היא, ששידור משחקים חייב לבוא במקביל לפיצוי על מכירת זכויות השידור, אובדן הכנסה ממכירת כרטיסים, והשקעה בשדרוג מתקנים.

מעשית, אני לא רואה מצב שערוץ כלשהו יקנה את זכויות השידור של ליגה א', גם לא במחיר הרצפה של חצי מיליון שקל בעונה, ויסלחו לי קברניטי הליגה, פיצוי של 15,625 שקל לעונה הוא לעג לרש.

אני גם לא חושב שהחשיפה שיביאו השידורים היא מה שיעזור לליגה הזו. שלוש קבוצות אוהדים בעונה הבאה (בהנחה שלא יקרה עד סוף העונה משהו חריג) פלוס דרבי אשדודי, זה אטרקטיבי מספיק".

יש כרגע דיבור משמעותי על שינוי מבנה הליגות והקמתה לתחיה של הליגה הארצית

"כשמדברים על ליגה ארצית חדשה בקבוצות של המנהלת, מדברים עליכם, עלינו, על רובי ועל אשדוד כמי שיאכלסו את הליגה הזו ויוציאו לפועל את תוכניתו הגדולה של  וילי רוטנשטיינר – ליצור עתודה תחרותית שבבוא העת תבשיל להיות ליבת הכדורגל בדור הבא".

לאור השינוי הזה, אתם בונים קבוצה רצינית בשנה הבאה או ממשיכים בקבוצת ילדים מחוזקת?

"קבוצה צעירה תהיה בכל תקציב. ביפו, למיטב ידיעתי, הגיעו למסקנה שהמבוגרים שמשחקים לא מעט שנים בליגה א', וויתרו על המקצוענות ומחפשים למקסם את התמורה שהם מקבלים.

כשאין לך הרבה כסף, בפרט כשאתה מתנהל על פי חוק, אתה חייב להצדיק כל שקל. לכן בחירת השחקנים ביפו היא במשורה, ותלויה הרבה במאמן. להערכתי, גם אם ייפול סכום כסף אדיר, שיצעיד אותנו לעליה, הסגל יהיה על אותו קונספט, רק עם איכות. יש גם שחקנים צעירים סופר איכותיים, שבכסף גדול אפשר להתחרות איתם מול קבוצות צמרת בלאומית או בליגת העל. סתם דוגמא: שחקן כמו יואל אבוחצירא מקרית שמונה. אם אחת מקבוצות השמנת של ליגה א' הייתה משקיעה בו את ה-25 אלף בחודש שהיא משקיעה בשחקן מוכח, אפילו איזי שרצקי לא היה יכול להתחרות.

כל עוד לא יצטרפו למכבי יפו שותף או שותפים כלכליים משמעותיים וההנהלה הנוכחית תמשיך בתפקידה, האפיון של הקבוצה יהיה דומה לזה הקיים בשנים האחרונות. הוא מוצלח ואין סיבה לשנות אותו. בכלל, רוב האנשים שמובילים את המועדון סבורים שאין הצדקה לשלם לשחקנים הסכומים המטורפים המשולמים בליגה א', ואפילו בליגה ב' (למעט חריגים בודדים וגם אז בשפיות) ומעדיפים להתנהל בהתאם ליכולת. עליית ליגה בכל מחיר וללא יסודות איתנים אינה חזות הכל, ולרוב היא מתכון להתרסקות כלכלית ומקצועית. הייתי שמח שהקבוצה שלי תהיה קבוצה מגוונת והישגית, ולא בית גידול לבוגרי מחלקות נוער גדולות, אבל אני חייב לומר שהיא מגוונת והישגית בדרכה ושאני לחלוטין אוהב אותה ככה".

אם מדברים על שחקני בית, יכול להיות שאיתמר אופמן זה פספוס שלהם העונה? ומה לגבי סאן טוריאל – מלך שערים וממובילי הכובשים במועדון, שחקן בית שפתאום נפלט לליגה ב'? מה זה אומר על שאר שחקני הבית הצעירים?

"אם שחקן לא נמצא בקבוצה, אז כנראה שהוא לא התאים או שהיא לא התאימה לו. לכן זה לא יכול להיות פספוס בהגדרה. לגבי שחקני בית, אין ולא יכולה להיות מחלוקת שמכבי יפו כמדיניות, רוצה ודוחפת להשתלבותם בקבוצה הבוגרת. לא תמיד זה מצליח, מסיבות שונות, אבל המועדון – עמותת האוהדים והוועד המנהל הנבחר שלה לא יפסיקו לנסות."

נמשיך עם הקו הפרסונלי: נוריאל בוזגלו – הצלחה חד פעמית בחסות תנאי החממה של יפו עם הקהל התומך, או פריצה של קשר מוביל בליגה א' עם פוטנציאל קדימה?

"נוריאל בוזגלו נמצא שנה שנייה ביפו. לא כל שחקן ממשיך שנה שנייה ביפו. אין הפתעה באף שחקן שלובש את המדים הלבנים. כולם מסוגלים בסוף להיות מאור קנדיל או ניקו אולסק".

ולמה לא הצלחתם לשמור על עומר כהן ואבו שאקר?

"עומר כהן העדיף את הפועל פ"ת בלאומית, מובן בהחלט, ואבו שאקר חזר הביתה, להפועל אום אל פחם, שם היה וחזר להיות קפטן. מובן אפילו יותר".

איך אתה רואה את השינוי בעמדת המאמן – רוני אוואט שהחליף את קרגולה?

"מדובר בשני מאמנים שונים בעלי סגנונות אחרים. כל אחד עם סגולותיו והמטען שהוא נושא עמו. שניהם עבדו ועובדים בתקציב נמוך באופן יחסי, והצליחו לייצר קבוצות טובות וראויות. כמובן שמבלי לגרוע מיכולתם וכישוריהם של המאמנים, מסתבר שגם למועדון כמועדון, ובכלל זה הנהלה, קהל, אוהדים, חדר הלבשה, מעטפת לוגיסטית, מעטפת רפואית וכו' והאופן שכל אלה מתנהלים ובאים לידי ביטוי, יש משמעות והשפעה טובה על התוצרת המקצועית".

נעבור להווה: באיזה מצב רוח אתם מגיעים למשחק הקרוב?

"במצב רוח טוב ואולי עם סגל מלא סוף סוף. אם אנחנו רוצים להגיע לפלייאוף אסור לנו למעוד עד סוף העונה. נורדיה מצידה תרצה לנצח בשביל היוקרה ובשביל הסיכוי הקטן להגיע בכל זאת לפלייאוף. גם בלי בניטח ואסרף ואולי גובזה ואבי יוסף (מאחל להם ים של בריאות)".

מה השתנה ביפו מאז המפגש האחרון בין שתי הקבוצות?

"לדעתי, כמו בעונה שעברה: התחברנו, ואתם עם סגל רזה. בפועל יש לכם קבוצה טובה ששווה יותר מהמקום שלה. במשחקים שלנו בשעריים ובאשדוד, על אף שלא ניצחנו, היינו שווים ניצחון. יהיה משחק מעניין ופתוח. אם יש משהו שיש לנורדיה ביחס לקבוצות מרכז טבלה אחרות, זה שיש לה רוח מועדון. ככזו, המשחק נגדה קשה בהרבה ממשחק מול סוללת הכוכבים של אדומים אשדוד בסינתטיקו".

השאלה הגדולה היא, האם עם התחלופה הזאת תצליחו לעשות את קפיצת המדרגה?

"בסופו של יום, בטוח. שחקנים שעוזבים מתחרטים ורוצים לחזור, ואלה שנמצאים רוצים להישאר. בסוף הם יבינו שבכסף שמרוויחים בליגה א' – למעט חריגים יחידי סגולה – עדיף להיות במקום שהוא מופת להתנהלות, סדר, לוגיסטיקה, רמת אימון, חדר הלבשה וקהל נאמן.

בסוף יישארו פה מאמן ושלד גדול של שחקנים, והאיכות של המועדון תתבטא גם בטבלה. לא התעייפנו – כאוהדים – מלהאמין שמכבי יפו היא קבוצה מקצוענית ששייכת לליגות המקצועניות בישראל".

מה חסר לכם מקצועית כדי להתמודד עד הסוף על העלייה?

"פתיחת עונה קטלנית. מאידך, בפעם היחידה ב-11 שנות קיומנו שפתחנו קטלני, כמעט ירדנו ליגה…זה כל כך מכבי יפו לפתוח רע, שזה פשוט מתבקש".

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

ינואר 2021

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *