"כל שחקן כאן יכול לתפוס מקום בהרכב"/ריאיון עם המאמן שי ניסים לקראת המשחק נגד אזור

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאת: עמנואל שלמון

(צילום תמונת שער: גלעד אימס)

שי, נתחיל מהמחצית השנייה של השבוע שחלף: ניצחון בכורה שלך כמאמן מול קריית גת בגביע האזורים. עד כמה אפשר ללמוד ממשחק כזה ביחס למה שמצפה לנו בהמשך?
"קודם כל, אחרי ההפסד בליגה בשישי היה לנו חשוב להשיג ניצחון ולהמשיך במפעל הזה. כל ניצחון כזה – בין אם בגביע האזורים ובין אם בליגה – נותן לנו הרבה ביטחון והרבה אוויר לקראת ההמשך.

אין לי ספק שהמשחק נגד קריית גת לא יהיה דומה למשחק שיהיה לנו בשישי, אבל אני בהחלט יכול לקחת מהמשחק הזה את הגישה, הרצון, המחויבות וחדוות המשחק, וגם את זה שלא ויתרנו על שום כדור. ראיתי הרבה שחקנים שרצו ושנהנו מהמשחק, ואלה דברים שאני מאמין בהם וחושב שהם חייבים להיות במועדון שלנו, עם כל מה שאנחנו מייצגים. אני מאוד מקווה שנראה המשכיות לכך גם במשחק נגד אזור".

בהתחשב בכך ששיחקנו בהרכב משני, יש שחקנים שהצליחו להפתיע אותך, ואולי גם להשפיע על המעמד שלהם ברוטציה?
"הרבה שחקנים קיבלו הזדמנות להוכיח את עצמם ולהראות שהם שווים מקום בהרכב, ואני שמח שרובם עשו את זה. בהחלט ראיתי דברים שהרשימו אותי. אני לא אתעסק בשמות ספציפיים, אבל המשחק הזה נתן לי חומר למחשבה – גם לקראת המשחק הקרוב וגם לקראת המשך העונה. למרות שעלינו בהרכב יחסית משני, ראינו שפערי האיכות בין שחקני הסגל לא כאלה גדולים, ושכל שחקן יכול לתפוס מקום בהרכב. מבחינתי, תהיה תחרות שווה וישרה על המקום בהרכב".

נעבור להפסד בשישי האחרון נגד אדומים אשדוד. ציפית שהדברים יראו אחרת?
"לא יודע אם ציפיתי לראות דברים אחרת, אבל קודם כל ציפיתי שנכנס למשחק בצורה יותר טובה. נכנסנו למשחק לא טוב, והתקשינו מאוד להיחלץ מזה. דווקא אחרי השער היו לנו כמה דקות יותר טובות, שנמשכו עד המחצית. התחלנו לשחק כדורגל, נכחנו יותר בחלק העליון וגם לחצנו גבוה כשאיבדנו את הכדור, אבל לצערי גם היינו מאוד עקרים מבחינת איומים על השער".

במחזורים הקודמים הקבוצה הפגינה שיפור במשחק המעברים מהתקפה להגנה, אבל באשדוד היה נראה ששוב הלכנו אחורה בהיבט הזה.
"זה קרה הרבה פעמים לאורך המחצית הראשונה, ובעיניי זה היה בלתי נסבל. לא ייתכן שאנחנו יוצאים להתקפה ואז נותרים חשופים כל כך מאחור. זה לא מקובל, וזה בטח לא יעבוד אצלי ככה. אין לי בעיה לשחק כדורגל התקפי ועם חדוות משחק, ואני אתן לכולם חופש פעולה מלא בחלק ההתקפי – אבל זה לא יכול לבוא על חשבון משמעת טקטית ועל חשבון ההגנה. אני מניח שגם השחקנים הבחינו בכך, וגם שמנו על כך דגש במהלך השבוע באימונים, אבל זה חלק מתהליך שאנחנו צריכים לעבור".

גם אחרי שהבקענו, לא נוצרה דינמיקה של מומנטום. נראה שאנחנו נטולי 'רוע' וקילינג אינסטינקט בצד ההתקפי.
"בסופו של דבר, בכדורגל צריך להביא מספרים, והמספרים שלנו לא טובים – גם ברמה האישית וגם ברמה הקבוצתית. אנחנו צריכים לעשות שינוי גדול בעניין הזה. אנחנו עובדים על כך בזמן הקצר שאני מחזיק במושכות, ואין לי ספק שבסוף הדברים האלה יקרו. בשביל זה אנחנו צריכים שיהיו יותר הצטרפות להתקפה ויותר שחקנים שמסכנים את השער. זה "חוק המספרים הגדולים" – אם נבעט שוב ושוב, בסוף הכדורים ייכנסו; אם נהיה קרובים יותר אל השער, ואם נכניס שוב ושוב קרוסים מהצדדים, בסוף יקרה משהו".

במחצית השנייה עברת לשחק עם שלושה בלמים, באופן ששחרר קדימה את המגנים התוקפים. זאת תבנית משחק שאתה מתכוון לדבוק בה?
"קודם כל, קבוצת כדורגל חייבת לדעת לשחק בכמה שיטות שונות, ובעיקר – לדעת לעשות את השינוי בין שיטה לשיטה תוך כדי המשחק. לפעמים אתה ערוך לסגנון מסוים, והיריבה גם ערוכה לאותו סגנון, וכך המשחק הופך להיות שבלוני, אתה לא מסכן את שער היריבה, ואולי אפילו היריבה היא שמסכנת אותך. אז כן, אנחנו צריכים להיות ערוכים לשינויי שיטות תוך כדי משחק.
לגבי המשחק באשדוד, אין ספק שאחרי שעברנו למערך של חמישה שחקני הגנה, המגנים שלנו תקפו יותר והיינו יותר מסוכנים. זה עדיין לא מספיק, אבל נראינו טוב יותר בדקות האלו, וזאת בהחלט נקודה למחשבה לקראת ההמשך. יש לנו חומר שחקנים מוכשר שאפשר לשחק איתו בכל מיני צורות".

נועם חפצדי לא פתח בפעם הראשונה אחרי תקופה ארוכה שהיה באנקר בהרכב. מה הייתה הסיבה לכך?
"נועם הוא אחד הבלמים הטובים בליגה, לדעתי. יש לו המון דברים חיוביים להציע, ולצד זה גם הרבה דברים שהוא צריך לשפר. הוא יודע שאני מאמין בו, זה המצב, אבל במשחק הספציפי הזה, זאת הייתה  ההחלטה. השיקולים שלי הם תמיד מקצועיים".

אחד השחקנים הבולטים במשחק נגד קריית גת היה גונן עידו, שבישל שלושה שערים וניהל את המשחק היטב מעמדת הקשר 50/50. מנגד, באשדוד, שם שיחק באגף ימין כחלק מקישור קדמי שכלל גם את עידו שרון ואבירם ברוכיאן, התקשה לבוא לידי ביטוי. "יכול להיות שהמשבצת שבה הוא שיחק בשלישי הייתה נוחה לו יותר", אומר שי. "אנחנו עדיין מחפשים, ביחד, את המיקום במגרש שבו הוא יוכל להביא לידי ביטוי את היכולות שלו בצורה הטובה ביותר. גונן הוא לא שחקן כנף קלאסי. הוא גם לא קשר 50/50 קלאסי, אבל אולי נוכל לשלב אותו בעמדה הזאת, כי יש לו הרבה יכולות ואינטליגנציית כדורגל. אם זה גם יתאים לצרכי המערכת, זה יהיה מצוין".

הוא אופציה גם לעמדת המגן הימני? עושה רושם שגל פורת מתקשה בעמדה הזאת.
"גונן יכול לשחק בתפקיד המגן הימני, אבל במערך של חמישה שחקני הגנה, כפי שעשה בהכח. לגבי פורת, אני חושב שכשעברנו לשחק עם חמישיית שחקני הגנה היה לו קל יותר, כי כששיחקנו עם רביעייה הוא נאלץ לבצע יותר משימות הגנתיות, בעיקר בשמירה על אוהד אדלשטיין. אבל בלי קשר, יש לנו הרבה אופציות בעמדה הזאת, אם זה גל ואם זה יונתן (זדה), ותהיה מלחמה על התפקיד הזה. בכל עמדה יש לנו לפחות שני שחקנים שיכולים למלא אותה בצורה טובה בכל רגע נתון".

אתה מרוצה מההשתלבות של ניראל מחפוד? הוא מספק דריבל ותנועה מהקו שהיו חסרים לנו מאוד, ומצד שני המשחק שלו עדיין חסר תכליתיות.
"הסיפור לגבי ניראל הוא פשוט: הוא הגיע אלינו בכושר גופני לקוי. הוא שיחק מעט העונה, וזה דורש ממני וממאמן הכושר שלנו, יוסי עדני, לדעת איך לעבוד איתו נכון ואיך לשלב אותו נכון. הוא שחקן הכנף הקלאסי היחיד שלנו בקבוצה, ואני בטוח שהוא עוד יתרום לנו באספקטים שחסרו לנו העונה, כי יש לו הצטרפות, טכניקה ודריבל טוב, והוא מחפש את השער כל הזמן. הפעלתנות שלו מייצרת הרבה בלאגן חיובי בהתקפה. אנחנו עוד נשתמש בו הרבה העונה, אבל צריך לעשות את זה בחוכמה ובבקרה, ולהבין איך לשלב אותו, כמה ולמה – כדי שהוא לא ילך לאיבוד וכדי שהוא יגיע 'פרש' לשישי".

אחרי תקופה ארוכה בטדי, אנחנו חוזרים השבוע לשני משחקים בעמק הארזים, והראשון כבר הסתיים בניצחון. לתפיסתך, המגרש שם מתאים לנו יותר מבחינה מקצועית?
"לכל מגרש יש את היתרונות ואת החסרונות שלו. עמק הארזים הוא מגרש יותר ביתי – מרגישים בו יותר את הקהל, השחקנים מתאמנים שם באופן קבוע, הכול יותר צפוף, והשחקנים מרגישים כל חלק במגרש. טדי זה טדי, המועדון כגישה כללית רוצה לשחק שם, ואני מבין את זה, אבל שם אנחנו חווים אווירה פחות ביתית. טדי הוא מגרש לשחקנים מהירים, שמתאימים לפריסה רחבה ולמשחק כנפיים, אבל אנחנו פחות קבוצה של מהירות, ויותר קבוצה של שחקני רגל טובים וטכניים. כמובן שבין משחק למשחק יש שוני גדול – אפילו בין המשחק מול קריית גת לבין המשחק מול אזור. אם נגיע מוכנים ונדע להדגיש את היתרונות שלנו, זהות המגרש לא תשנה בסופו של דבר".

איך אתה נערך למשחק נגד אזור? מדובר ביריבה שמדורגת במקום נמוך יותר מאיתנו, אבל כזאת שכובשת הרבה שערים.
"אנחנו קודם כל נערכים לעצמנו. אנחנו צריכים להתכונן בצורה נכונה, על בסיס עקרונות המשחק שלנו. לאזור יש שחקנים שאנחנו מכירים היטב, ששיחקו אצלנו, ובנוסף אנחנו מקבלים עליה דו"חות, שואלים ומתעדכנים, כדי להביא לשחקנים שלנו את המידע הדרוש על היריבה. ראיתי את אזור במשחק נגדנו בסיבוב הראשון ובעוד מספר תקצירים. אבל שוב, בית"ר נורדיה צריכה תמיד להסתכל על בית"ר נורדיה. אנחנו קבוצה מספיק טובה ומספיק חזקה כדי להתעסק קודם כל בעצמנו".

אנחנו ניאלץ להתמודד עם היעדרותם של יוסף ואלסברי המורחקים. איך נפצה על החיסורים האלה במרכז השדה?
"כל מי שימלא את עמדת הקשר האחורי, ובכלל את עמדות שלישיית הקישור, יעשה את זה בצורה הטובה ביותר. אם נהיה קבוצה קומפקטית ומסודרת, שהשחקנים שלה קרובים אחד לשני כל הזמן, לא נרגיש בחיסרון של אף שחקן. יש לנו מספיק שחקנים שיכולים לעשות את העבודה, אז מהבחינה הזאת אני רגוע".

למרות ההפסדים האחרונים, אנחנו במרחק שני משחקים מהמקום החמישי שמוביל לפלייאוף העליון. זה עדיין יעד ריאלי?
"אני אגיד שוב ושוב: זה עדיין תלוי גם בנו, אבל בעיניי לא נכון להתעסק במה יקרה אם נעשה ככה או אם נעשה אחרת, ובשאלה מה צריך כדי לסיים במקום הרביעי או החמישי. במקום לחשוב מה יקרה בעוד 9-8 מחזורים, אנחנו צריכים להסתכל רק על המשחק הקרוב ולנצח אותו, וככה לנהוג גם במשחק שלאחר מכן. רק אחרי שניצור רצף ניצחונות, נוכל לחשוב קדימה. אם נעשה את זה, ואם נחזיר את חדוות המשחק וההקרבה, אין לי ספק שנשיג גם את המטרות ארוכות הטווח של המועדון, ומעבר לכך – שנחזיר את הקהל ואת האמון שלו בנו".

בנימה אישית, ערכת השבוע הופעת בכורה כמאמן ראשי. כמי שגם כשחקן הקרין חוכמת משחק ברמה גבוהה, עד כמה אתה מרגיש שהתפקיד החדש משפיע על נקודת המבט המקצועית שלך?
"זה היה מאוד מרגש – סוג של סגירת מעגל מבחינתי, עם המועדון שאני כל כך אוהב, ושיש לי המון רצון לתרום לו. אני מאוד רוצה להחזיר לכל האנשים שנתנו בי את האמון. האם התפקיד השפיע על נקודת המבט שלי? אין ספק שדברים שרואים מכאן, לא רואים משם. יש דברים שהיום אני פתאום רואה אחרת ביחס לאופן שראיתי אותם כשחקן. ואחרי הכול, חשוב לי ליישם את מה שאני מאמין בו, ושגם האמנתי בו בתור שחקן. זה דורש גם ממני לדעת למצוא איזונים נכונים, ביני לבין עצמי".


"יש דברים שהיום אני רואה אחרת ביחס לתקופתי כשחקן". שי בימיו בצד השני של הקווים (ינון פוקס)

 

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

ינואר 2021

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

תגובה אחת

 1. סליחה על המילים שלא נעימות שאני ירשום כאן, אבל אני חייב לשפוך מהלב שלי כאב גדול מאוד ולצערי הרב: זאת עובדה קיימת, חיה, נושמת ובועטת: אי-אפשר לצפות מהקבוצה הזאת שאיכשהו היא תצליח להתקרב למקום שמוביל לליגה הלאומית. וכמו שהוזכר יפה בתחילת הכתבה – בכול שבוע התוצאות מהמשחקים מוכיחות באופן חד-משמעי שהמקום של בית"ר נורדיה שהיא נמצאת בו כיום זהו בדיוק המקום שתפור יפה מאוד לקבוצה הזאת ושבהחלט ניצחון על קבוצה מהמקום ה-5 זהו הישג עצום!!

  בתקופה האחרונה אני רושם שקבוצה שנשענת על שחקנים שנפלטו מקבוצות אחרות, ושלמעשה: הופכת להיות "מרכז שיקום לשחקנים במשבר" – זה בדיוק מה שגורר את התוצאות בהתאם ושזה הופך את כול הקבוצה לקבוצה במשבר!

  אולי מבחינת משרד הרווחה, משרד הבריאות, בריאות הנפש וכד' הקבוצה הזאת יכולה לזכות בתואר מבחינת מרכזי שיקום. אבל עם כול כמה שהכדורגל הישראלי התדרדר בשנים האחרונות – אפילו ליגה א' ברמה מספיק טובה בשביל שקבוצת "מרכז שיקום לשחקנים במשבר" תוכל לעשות הישג, כנגד כול הסיכויים ואיכשהו שתצפה, אפילו, להיות ממוקמת באיזה מקום מכובד בליגה א'!

  אבל אם רוצים שלהוריד את ההגדרה הזאת שרשמתי, ושבית"ר נורדיה לא תתפרסם עוד יותר בכינוי העגום כ-"מרכז שיקום לשחקנים שמשבר", טוב יעשו אם ישחררו את כול שחקני הרכש שיותר מזיקים ממה שמועילים ושלמעשה: עליהם מוציאים הרבה מאוד כסף שאוהדים בעצמם מוציאים מהכיסים שלהם, ושיתנו לשחקני קבוצת הנוער הכול-כך מוכשרים, שעושים בקבוצה שלהם הישג בלתי-יאמן, לשחק, גם אם בהתחלה לא יהיו תוצאות מעירות פנים.
  אבל בטח שעדיף תוצאות שלא מעירות פנים עם שחקני-בית צעירים ומוכשרים בטירוף, ואז השחקנים ילמדו מהטעויות, ממה שהקבוצה תמשיך לשמש כ-"מרכז שיקום לשחקנים במשבר" ואז הקבוצה תמיד תישאר ככה!

  שוב: מצטער על הבוטות הבכלל לא נעימה, אבל אני חייב לשפוך כאן את הכאב שיש לי על הקבוצה הזאת, ושלאוהדים בהחלט מגיע לראות יותר מהקבוצה הזאת, בטח: כאשר מדובר באוהדים שמוציאים הרבה כסף וכשיש לנו מחלקת נוער פורחת לתפארת בית"ר נורדיה ירושלים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *