יציבות היא שם המשחק / אבישי סלע

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

קצת מוזר לאבחן את ליגה א' דרום. אנחנו אמנם בתוך העונה השלישית שלנו שם, אבל עדיין לא ממש מרגישים שייכים. ובכל זאת, אם יש לי אבחנה לגבי קבוצות שהצליחו בליגה הזאת (נס ציונה בשנה הראשונה, כפר קאסם והכח בשנה השנייה) – אלה היו קבוצות חזקות כלכלית ושהצליחו לייצר צוות מקצועי ששמר על יציבות, בסגל ובאורך הרוח של המועדון. וזה, בגדול, המפתח של בית"ר נורדיה ירושלים להצלחה העונה. והיא עוד אפשרית.

את הבעיות, כל אוהד בר דעת יכול לראות: חולשה יחסית בהתקפה, וחולשה מרכזית מאוד בהגנה. אבל את שתי הבעיות הללו אין דרך לפתור, אלא באמצעות יציבות – מערכתית ואנושית. לתת לשחקנים את האמון וללכת איתם, לפחות בתקופה הקרובה. חוסר היציבות בולט במיוחד, למשל, בחוליית ההגנה: מתוך 12 משחקי ליגה, רק פעמיים ארז בנודיס פתח עם אותם ארבעה שחקנים בקו האחורי.

תיזכרו בכל קבוצה מצליחה שאתם מכירים, ותראו שאתם כמעט יכולים לדקלם את הרביעייה האחורית שלה. כי היא קבועה. ובעמדות האלה, הדבר החשוב ביותר הוא תיאום וביטחון. את הרוטציות, אם בוחרים בשיטה כזו, צריך לעשות בחלק הקדמי. לשמור ארסנל רחב ועמוק, שיאפשר חילופים טובים גם מהספסל, שיוכלו לעשות שינוי. בהגנה, שינויים תכופים עלולים לייצר בעיה ולא פיתרון.

וכאשר אין רביעייה שמשחקת ביחד זמן ארוך, אי אפשר יהיה לייצר תיאום. וכשאין תיאום, גם היכולת ההגנתית תהיה חלשה. ולכן (כמובן בהינתן פציעות והרחקות), אסטרטגית, נורדיה חייבת ללכת על ארבעה שחקנים ברורים בקו האחורי. כי הגנה מביאה אליפות, ותיאום הוא בסיס הכרחי בכל חוליית הגנה מצליחה.

יציבות הוא גם הפיתרון לחוליית ההתקפה. גם אם על יוסי אסייג עוברת תקופה פחות טובה, חשוב לזכור: בית"ר נורדיה ירושלים הבקיעה העונה 22 שערים בסה"כ, בכל המסגרות. מתוכם 10 שייכים לאסייג. להבקיע שערים הוא בטוח לא שכח. הפיתרון הוא לתת לאסייג את הקרדיט, למרות התוצאות הלא טובות בשבועות האחרונים, ולהאמין בו. נגד מכבי הרצליה ראינו שיפור, והוא בהחלט הצליח להגיע למצבים מעולים – שלא נכנסו. גם כאן, אמון ויכולת להפריד את העיקר מהתפל, יוכלו לעזור לנו להבקיע יותר ולהצליח יותר.

ליגה א' דרום של עונת 2019/20 מסתמנת כג'ונגל. שחרורים סיטוניים נזרקים לכל עבר, שחקנים עוברים ממקום למקום במהירות של יוסיין בולט. בתוך כל זה, מי שתצליח לעבור את הסערה הזאת במינימום נזק ומינימום רעש, מספיק קרובה לצמרת, תוכל גם לקחת את כל הקופה בסיום. נכון למחזור ה-12, לבית"ר נורדיה ירושלים חסרות 3 נקודות כדי להיות "שם". בשביל זה, היא תצטרך לייצר רצף נצחונות, אבל הדרך לשם מתחילה בהכרה: יש שוער, יש קו הגנה סביר, יש חלוץ טוב למעלה. עכשיו (אולי בעזרת עוד טאצ' אפים קטנים), צריך לקחת את הקבוצה הזאת ולרוץ איתה עד הסוף. השביל הזה מתחיל בכפר קאסם.

קרדיט תמונת שער: גלעד אימס

הירשמו לניולטר
הערוץ של נורדיה
נורדיה באינסטגרם
תנו לנו לייק
לוח השנה הרשמי

ינואר 2021

ב ג ד ה ו ש א
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *